A legjobb távcső ...

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.06.01. 20:15

Örülök neki, hogy megnyílt ez a topik, de sajnálattal látom, hogy nem igazán van nagy forgalma, érdeklődés a téma iránt. Hazai viszonylatban több elismert szakemberünk van, akiknek a nevei mindannyiunk számára minőséget - vele együtt fogalmat is jelent az optikák világában. Az ő általuk megcsiszolt optikák minőségéről nem hiszem, hogy sokat kell beszéljünk. Aki nézett az általuk készített optikákba vagy olvasták ezekkel a távcsövekkel történt megfigyeléseket (Pl. Meteor, régebbi Albireó, Draco számok...), netalán használja az általuk készített optikákat, távcsöveket, azok tisztában vannak azzal, hogy nincs miért szégyenkeznünk. Ezeknek az optikáknak a minősége semmivel se marad el a modern, külföldi társaiktól.

Csupán ezt a pár gondolatot azért is írtam le, hogy nem csak a gyári, külföldi távcső lehet jó vagy legjobb távcső, érdemes egy kicsit házunk tájékán is körül nézni.

Örömmel venném, ha a hazai lencse és tükörkészítők által csiszolt optikákról is írnátok, megosztanátok a tapasztalataitokat, véleményeiteket!

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.06.01. 21:02

A bino gondolat folytatodott. Ahàny szem, annyiféle értökelés. Jo lenne hasznàlni egy standardot. Ezt probàlom ide beügyeskedni. Szerk.,....................................Tamàs (lent) sikerrel betett egy tesztelöt, nem laboratoriumi körülmények alkalmàra. Egy amerikai vadàszforumbol valo, népszerü. Erre hivatkozva pontosabbak az irt megitélések egyes optikàkrol. Mellesleg. Ott A/4 en hasznàljàk egységesen, a tàvolsàg megegyezés szerint vàltozo.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2016.06.02. 19:55-kor.
Sidius

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.06.01. 21:42

Néhány gondolat eszembe jut Gábor előző hozzászólásáról.
Manapság elég kevesen írnak itt is a távcsőkészítésről, szerintem sokkal kevesebben, mint ahányan foglalkoznak vele. Az optika elkészítése még egy lépés az építésben, ezzel rendszeresen valószínűleg már nagyon kevesen bíbelődnek, ami érthető, mert ma könnyű hozzájutni aránylag nagy távcsőhöz, ugyanakkor meg nem is érthető, mert a saját készítésű cucc "mindig jobb". Kiveszett a nem oly régen még olthatatlan alkotási vágy? Vagy a fogyasztói társadalomban elfelejtődött az alkotás igénye? A mai léthez jobban igazodik a kifizetem-hazaviszem gondolkodás, de ettől minden értéktelenebb is lett.
A háló tele van rengeteg információval a távcsőépítésről. Most sokkal könnyebb lenne ez is, mint akár csak húsz évvel ezelőtt. Nevek nélkül, de sok igencsak profinak tartott külföldi hozzáértő szavait issza a nagy többség, mert pl. az USA, vagy Németország az illető hazája és ettől sokkal hihetőbb amit mond, a terméke is biztos jobb, jobban is ért hozzá. Én továbbra is tartom, hogy sok szerző honlapján a remek ötletek mellé sok képtelenséggel határos elképzelést is megismerhet az érdeklődő, de csak az jön rá, aki kipróbálja. Sajnos addig kevesen jutnak el. Például a kínaiak is tudnak kiváló dolgokat gyártani, -gyártanak is, arra is Made in China van írva- csak a világ olcsó tömegtermékeket vár tőlük. Mindegy ki csinál távcsövet, vagy optikát, mert a kép csak a felhasznált anyagoktól és a megmunkálások minőségétől függ, de mindig lesznek, akiknek több vagy éppen kevesebb "szakmai hitelük" lesz.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.06.01. 22:13

János jól látod a dolgot, hogy ma már az építési vágy, szándék egyre inkább alább hagy. Kényelmesebb böngészni az Interneten egy távcső után mint az embernek megtervezni, kivitelezni egy egy optikát, műszert. Gondoljunk csak bele, hogy a távcsöves találkozókon milyen arányban fordul elő a gyári és a házi készítésű optika, távcső. Az Interneten valóban sok jó és hasznos információ is rendelkezésre áll, de mellette ott van a tömény szemét is. A számunkra hasznos információ megtalálása, kiválasztása egyre több időt vesz igénybe. De aki szereti és ért az optikákhoz, műszerekhez és van érzéke az építéshez, annak mindig is örömet fog okozni egy egy elkészült lencse, tükör vagy éppen egy távcső.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Tomy27
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.11.10. 15:58

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Tomy27 » 2016.06.02. 17:38

Ezúton szeretném közzé tenni, még korábban Géza fórumtárs jóvoltából
említett optikai minőség-ellenőrzésre szolgáló ábrát.Immár teljes méretben,
letölthető, kinyomtatható formában, amit természetesen Neki köszönhetünk. ;)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.06.02. 21:10

Hat akor koszonom szepen Tomy27 es Geza !
Meg csak anyit kerdeznek , A4 lapra kel nyomtatni ?
Elore koszonom , Mircea
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.06.03. 08:41

Mindig törekedtem ara, hogy a rendelkezésemre álló távcsöveim optikai minőségben mindig jobbak legyenek mint amilyenek korábban voltak és mechanikailag is tökéletesebbek legyenek. Ez kétségtelen, hogy ez egy elindult minőségbeli fejlődési szint folyamatát tükrözi. Többnyire ezt sikerül is folyamatában tartani, persze ennek jelentős anyagi ára is van. Mivel minden fejlődik, így ez alól az optikák, mechanikák se kivételek. Ahhoz, hogy egy adott távcsőt,mechanikát mindig a jók közzé lehessen sorolni, bizony fejleszteni kell, áldozni kell rá. Most egy tükrös távcsövemről írnék, de ez nem jelenti azt, hogy a többi tükröseim miatt szégyenkeznem kellene. Aki ismer, az tudja, ill. láthatta, ki is próbálhatta műszereimet, hogy egyik se tekinthető rossznak. Talán a legkedvesebb számomra a 146/892 mm-es Newton távcső. Hogy miért? Mérete, szállíthatósága miatt a legtöbbet használt távcsövem. Az újrapolírozott főtükre igen jól sikerült, hála Zsámba Mesterünk precíz és hozzáértő munkájának. Erről a főtükörről tudni kell, hogy eredetileg még 1983-ba készült, az akkori méréstechnikai pontosság használata mellett. Akkor ez kiváló tükörnek számított. Azóta eltelt bizony már több mint 30 év. Az akkori, kiváló optika a mai mérőszámok tükrében már kevésbé tűnik annak. De mikor egy régi tükörről beszélünk, figyelembe kell venni az adott időszak technikai hátterét és így kell véleményt alkotni egy akkori tükörről. Másrészt mikrókarcok is kerültek ennyi idő alatt az üvegfelületére. Ezért úgy döntöttem, hogy az optikát újra políroztatom ill. a meglévő segédtükrét egy lényegesen pontosabbra cserélem. A főtükör új működő felületéről, az új mérési jegyzőkönyve megtalálható a képgalériámban. Az újrapolírozást és a segédtükör cserét követően észrevehető volt a minőségi szint változása, javulása. Lényegesen több, apró, eddig nem látott részleteket lehet megfigyelni a bolygókon, Holdon vagy akár a mély-ég objektumoknál is. Nem utolsó sorban nagyobb (üres) nagyítással is használhatóvá vált a távcső. Próbáltam extrém nagyításokkal is a tükröt fényes nappal, távoli fák levelén. Ezt csak kíváncsiságból tettem, szét esik e a kép? Látszott, hogy a további nagy nagyításokat lehetne használni, de ennek egy akadálya van. A főtükör által összegyűjtött fény mennyisége kezdett elfogyni. Ez csak egy távcső, amely jobban sikerül az átlag amatőr távcsövéhez képest, de ennél azért vannak jobb távcsövek is mások tulajdonában. Minden esetre szégyenkezni azért nem kell miatta.

Miért is érdemes törekedni, hogy minél precízebben elkészített optikánk, távcsöveink, mechanikánk legyenek? A távcső kényelmes használatában, okulárjában látott leképzett kép részletgazdagságában, határfényességében nyújt felejthetetlen élményeket használója számára. Aki megtapasztalta pl. a Szaturnusz korongjának a színkavalkádját, az előtt ez ismerős dolog. Ezt én legelőször a saját, 210 mm-es Berente féle yolólóval éltem át :D Mindehhez hozzájárul nem utolsó sorban a pontos, precíz jusztírozás és a jó minőségű, gyári okulárok használata és a kellően nyugodt légkör.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Tomy27
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.11.10. 15:58

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Tomy27 » 2016.06.03. 15:10

Mircea írta:Hat akor koszonom szepen Tomy27 es Geza !
Meg csak anyit kerdeznek , A4 lapra kel nyomtatni ?
Elore koszonom , Mircea


Igazán nincs mit, igen A4- es lapra kell kinyomtatni.
Sajnos nyomtató hiányában még eddig nem tudtam
én sem kinyomtatni, pedig már birizgálja a fantáziámat.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.06.03. 17:31

Tomy27 írta:... igen A4- es lapra kell kinyomtatni.
Sajnos nyomtató hiányában még eddig nem tudtam
én sem kinyomtatni, pedig már birizgálja a fantáziámat.


Én kinyomtattam, és ma lett volna a napja, hogy a hortobágyi Fecskeházban kipróbáljuk egy CFF 140/915-ös olajréses triplet APO-val (egy álom ez a műszer) és egy SW 80/600-as ED-vel. De az eső mind a próbát, mind a tervezett bemutatót elmosta. :(
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.06.03. 20:20

Izgalmas proba. A gyakorlat azt mutatja, nem mindegy milyen papirra (?), milyen nyomtato tette, a felbontàs értékelése miatt. Felbontàs - kontraszt. Ha lenne fogalmam mik lennének jok hozzà.... és minden hozzàszolo ugyanazt hasznàlhatnà jo lenne. Egyébként nem egyértelmü, de helyi gyors megitélésre jo. Szivesen beneveznék egy tökéletesebbre nyomtatott lapra. Szerk.,...........................................................Nàlam az A/4 re nyomtatott (db.-ja 30Ft volt) nagy fekete kockàja 33.4 x 33.7 mm. A legbelsö ( 0 1 ) mértéken màr festékelfolyàs làtszik. Egy àltalànos nyomtato meddig birja a felbontàst nàlatok?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2016.06.05. 10:53-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”