A legjobb távcső ...

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: mephi » 2018.04.24. 21:41

Végh Zoli írta:... A hagyományos ball teleszkópok sima newtonok ...


Nekem meg ez az új infó.

Én eddig ezt a rendszert ismertem:

Carreira.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.04.25. 16:53

mephi írta:
Végh Zoli írta:... A hagyományos ball teleszkópok sima newtonok ...


Nekem meg ez az új infó.

Én eddig ezt a rendszert ismertem:

Carreira.png


Itt egy jó leírás egy házi készítésűről :
http://www.jerryoltion.com/trackball_optics.htm
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.04.25. 18:12

Végigmélázva ezeken itt feljebb tünődöm, mi lehet a határa egy még "használható" tükör miniatürizálásának. Olyasmire gondolva, létezhet csillagászati ékszerészség. Mindig megdobogtatja szivem mikor egy kis gyári dobsont látok (National Geographic.. csill. év alkalmi..) amitől egy komoly amatőrnek elfordulni, röhögni illik ahogy elvárják a rettentő komoly amatőrök. Ezek a szériában gyártottak is már szemrevaló (hi..) darabok, csilivili szépek - legalább. De a holdat megnézve velük - hová néz az ember először - mégis csak többet lát mint különben. Az egyszerű technikának is lehet tökélye a maga kategóriájában. Tudom, romlotthirű szakértelmem most tovább tépázom, ezért szeretném ha ez a véleményem köztünk maradna. Még azt hiszik, ajánlom. ( http://www.waloszek.de/astro_sw_dobson2_e.php )Nagyon szeretem a szép műszaki modelleket.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
benzoll
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2016.04.01. 21:40

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: benzoll » 2018.04.25. 23:06

Üdv!

Régebben volt leginkább téma, de némi szubjektív tapasztalatot meg tudok osztani az SW 100/400 kis-Dobsonról, nekünk van egy. Most itt van szó hasonlóról, de ha máshova jobban illik, átteszem. Most már 2 éve hogy megvan, kb. 1 évig szolgált "főműszerként". Azóta már volt lencsés, másik tükrös is van, így van valamennyi összehasonlítási alap azóta, ha nem is nagyon sok. Viszont megtestesítettük az abszolút kezdő kategóriát, mikor 2 éve vettük ezt a gyerekkel, aki akkor 7 éves volt. Nem tudom Péter emlékszik-e még a nyolc Jupiter-holdas észlelésünkre, azóta sem tudtuk megismételni ezt a fantasztikus teljesítményt, főleg, hogy kicserélték a Planetary okulárban a törött lencséjű barlow tagot és megszűnt a kettőzés. :)

Amit én tapasztaltam erről a távcsőről:

Tartozékok tekintetében a 25mm bárium okulár egészen jól használható, nagy nagyítást nem ad, de a látott kép jó. A 10mm bárium okulár sajnos már rosszabb, valaki említette is, hogy milyen gyenge ebben a távcsőben. Annyit azért érdemes megjegyezni szerintem, hogy az SW 10mm bárium akármelyik f4-es tubusban elvérezne... A tartozék egytagú barlow lencse pedig annyira rossz, hogy a boltok meg sem említik a leírásban, hogy jár hozzá. A starpointer viszont szerintem tökéletes párosítás ehhez a tubushoz. Kapható hozzá foglalatos napszűrő, nekünk van hozzá az is. Vettünk hozzá használtan egy 9mm-es Planetary okulárt, ez a 44x-es nagyításával a talán a legjobb, amit még minden objektumra biztosan használni lehet. Napnál és mélyég objektumoknál ezt lehet határnak is tekinteni, efölött romlik a kontraszt. Magasabb nagyítást a Jupiternél, Szaturnusznál, Holdnál és néhány kettősnél érdemes használni, ezeknél 80x-100x az elérhető maximum, mondjuk egy 4-5mm-es Planetaryval. A Jupiteren jól látható a két fő sáv, Szaturnusznál megkülönböztethető a gyűrű, a Hold látványos. Minőségibb okulárokkal ez javulhat, de azok többe kerülnek, mint maga a távcső, így nem igazán opció. A barlow lencséből szoktak kollimátort csinálni, így azt el lehet adni, a 10mm-es báriummal együtt, abból már kijön a 9mm-es használt Planetary árának a fele. Holdszűrő már elfér az első és utolsó negyed között.

Felépítését nézve a kis Dobson állvány nagyon könnyen kezelhető, az 1kg körüli tubust remegésmentesen tartja, de alapesetben mindenképp kell alá valami. Mi vagy egy tömör fa éjjeli szekrényt használunk, vagy utazásnál egy négylábú szék az „állvány”. De lehet ez akár utcai/erdei pad, autó motorháztető, stb. Pár perc alatt ki lehet pakolni, nincs vele sok macera. A tubus az állványra szabványos, fixen rögzített prizmasínnel csatlakozik, így a lehetőség megvan, hogy másik állványra kerüljön, leginkább félkarúak jöhetnek szóba. Érdekesség, hogy a Dobson állvány alján van fotóállvány csatlakozási lehetőség, tehát fel lehet az egészet rakni egy fotóállványra. Hát én felraktam egy 10e Ft körüli állványra, az egész egy remegős tákolmány lett és el is vész a Dobson kényelem.

A főtükör bár paraboloid, mégis itt jön az egyik komolyabb hátrány, mert műanyag foglalatában fixen ragasztott, így klasszikusan vett kollimációra nincs lehetőség, egy f4-es tubusnál... Mivel a összeszerelés szórása olcsó tubus révén lehet nagy, így függhet a szerencsétől is mit kapunk a dobozban. A miénkben például nem sikerült központosan beragasztani a főtükröt, a segédtükör beállítás sem volt jó, elsőre volt bajunk vele, ezért muszáj voltam valami állítási módszer után nézni, ez mostanra forrott ki igazán. A főtükör foglalata 3 csavarral van rögzítve a tubushoz, így az körbe forgatható. Megcsináltam a főtükrön a középpont megjelölést (gyárilag nincs rajta), majd chesire okulárral beállítottam a segédtükröt a szokásos módon. Utána addig forgattam a főtükröt, amíg a lehetőségekhez képest a legjobb pozícióba került, majd picit hozzárontottam a segédtükröt, hogy meglegyen az optikai tengely. Ezzel a módszerrel jelentősen lehet a látott képen javítani, még ha nem is tökéletes. Csatoltam képet, hogy most mit mutat egy Baader kollimátorral, ez a maximum, amit ki tudtam hozni belőle. A másik igen gyenge pont a kihuzat, ami műanyag, de nem is ez a baj, hanem, hogy jelentős holtjátéka van. A tekerőgomb mozgatására iránytól függően jelentős mértékben billen. Először nem értettem, miért romlik a kép fókuszáláskor. Csak mikor beletettem a lézert és tekertem a gombot, látszott mekkorát is mozdul a pötty a középponthoz képest (10-15mm). Az elmozdulás megakadályozására van benne gyárilag is valami betét-szerűség, ami javítaná az illesztési pontatlanságot, de nem elég vastag. Szerencsére ez is javítható, egész olcsón lehet venni kreatív készletet gyerekeknek, amiben van papír, karton, öntapadós filc anyag, stb. Én az ilyen filcből vastagítottam a bélést, egyenlőre csak a fogasléccel szemközti oldalon, de jobb lenne teljes körben, majd egyszer megcsinálom. A segédtükör tartó lábak vastagok, 3 van belőlük.

Szóval kompromisszumok vannak bőven, de a hibák jó része olcsón javítható, és van egy dolog, amiben nagyon jó. Ez egy remek gyerek távcső. Azonnal bevethető, nem kell sokat szerelni, nem kell székre állni, hogy belenézzen és tudja kezelni egyedül, megvan az önállóság élménye. Emellett jól bírja a strapát, leesik, felborul, koszos lesz, ennél nem gond. Nekem meg jó volt arra egy évig, hogy kiderüljön, akarok-e tovább lépni. A képességekhez mérten az új árát sokallom, de használtan láttam már 20e Ft körül is, úgy már egész jó vétel.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.04.26. 09:14

Őszintén szólva sohasem értettem, hogy ezek az ici-pici játékszerek, irodai asztali díszek miért ennyire népszerűek (ha valóban népszerűek...).

Azt megértem, hogy egy kicsi és könnyen hadra fogható eszköz valóban praktikus eszköz lehet számtalan esetben. De erre a célra egy sokkal jobb, alkalmasabb eszköz is létezik, akár hasonló átmérőtartományban is: az ún. binokulár. Ráadásul hasonló árfekvésben (persze nem a prémium változatok, hanem a "kommerciálisabb" változatok között; most néztem utána) jobb, ráadásul kitakarás mentes, így kontrasztosabb optikai minőséget, kétszemes betekintést, valamint a kollimálási bonyodalmak teljes hiányát jelentik. Némelyiknek a nagyítása is változtatható.

Szerintem.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.04.26. 09:27

A műszaki miniatűröknek hatalmas piaca van. Egy korai mozdony 1:87-es modellje (működő) pld. 120 eFt pesti boltokban és kelendő. Ezek az apró "teleszkópmodellek" amiket igen finom mestermunkával készitenek (használhatók !) aukciók értékesithető darabjai. Kedvesek, művesek, értékesek. Van réteg akiket ez szenvedélyesen érdekel. Mint pld. okulárgyüjtők. Erről jut eszembe, mi van Mirceával?
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: mephi » 2018.04.26. 09:37

Attila írta:... az ici-pici játékszerek, ...


Most először láttam a helyén kezelve ezt a mini dobson-t.
A Csillagászat Napján Gabival és a fiával Danival (aki 8 vagy 9 éves) együtt bemutatóztunk.
Dani kezelte a mini dobson-t mint a saját műszerét.
Hihetetlenül büszke volt, hogy Ő is be tudta állítani a Holdat, a Vénuszt, talán még a Jupitert is, és az ő "távcsövénél" is sorban álltak az érdeklődők.
Valóban játékszer (és ahhoz képest nem is olcsó), de annak tökéletes egy ilyen érdeklődésű gyereknél.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.04.26. 09:46

Gyereknél ? Engem is megbabonáz. Csak lehetne kollimálni is ... van parabolikus is, csak kicsit piszkálni kellene még.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.04.26. 10:03

géza írta:Gyereknél ? Engem is megbabonáz. ...


Tudod, Géza, vannak, akik sohasem nőnek föl... :lol:
De lehet, hogy pont nekik a legjobb. 8-)
Bocsi, ezt nem tudtam kihagyni. :oops:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.04.26. 10:05

mephi írta:... Hihetetlenül büszke volt, hogy Ő is be tudta állítani a Holdat, a Vénuszt, talán még a Jupitert is, és az ő "távcsövénél" is sorban álltak az érdeklődők. ...


Ez valóban aranyos és jó "használati mód". :D
Itt tipikusan nem a képminőség a fontos, hanem az "üzenet".


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”