A legjobb távcső ...

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.08.24. 13:09

Vizi Péter írta:
2019.08.24. 10:57
Talán csillagteszt fotókkal kéne hitelesíteni a minőséget, nem?
Gyulai Palival beszelgettem a csillagtesztrol. O azt mondja ez azert nem jo, mert nem maganak az optikanak a minoseget mutatja, hanem egyutt a legkor es az optika milyenseget. Ezert jobb szerinte a laborkorulmenyek kozotti interferometeres meres, amibol ugye kimarad a legkor torzito hatasa. De persze nyilvan utal a csillagteszt is az optika minosegere is.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.08.24. 13:18

Véleményem szerint innentől marketingfogás is az interferogram. Ha kikapcsoljuk, magas a Strehl, a tükör eladható.
Ha bekapcsoljuk alacsony az érték, a tükör a kutyának sem kell.
Mérés kellene be-és kikapcsolt állapotban (kóma és asti.) 45 fokkal elforgatva átlagolva, és központi kitakarás nélkül.
Ha a nagy átlag 0,9 vagy jobb, akkor az a tükör már nem rossz.

(Hiszen egy mérés az nem mérés.) :D
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.24. 13:55

mizar írta:
2019.08.24. 13:18
Véleményem szerint innentől marketingfogás is az interferogram. Ha kikapcsoljuk, magas a Strehl, a tükör eladható.
Ha bekapcsoljuk alacsony az érték, a tükör a kutyának sem kell.
Mérés kellene be-és kikapcsolt állapotban (kóma és asti.) 45 fokkal elforgatva átlagolva, és központi kitakarás nélkül.
Ha a nagy átlag 0,9 vagy jobb, akkor az a tükör már nem rossz.

(Hiszen egy mérés az nem mérés.) :D
Marketingfogásnak azért nem nevezném az interferogramot, de az valóban nagyon fontos, hogy ki és hogyan végzi el. Ráadásul minél nagyobb az ellenőrzött optika átmérője, annál nehezebb megbízhatóan elvégezni. (Pali házában pl. az is torzítja az eredményt egy 500-as tükörnél, ha mérés közben elmegy egy tehervonat a házától kb. 500m-re lévő síneken...)

Az "egy mérés nem mérés" szlogenemet (amit egy régi egyetemi tanáromtól plagizálok folyamatosan már vagy közel negyven éve, de szerintem ő is mástól hallotta :mrgreen: ) valóban, komolyan is gondolom, ráadásul megvannak az elméleti alapjai is. Főleg akkor, ha Gyulai Palival közös méréseinkre gondolok vissza, amikor is ugyanazt az 500-as tükröt többször egymás után mérve néha akár 5-10%-os eltérésű eredmények is születtek - a legnagyobb gondosság mellett is. :?

Tehát a csillagteszt mindenképp a legjobb "gyakorlati" módszer, még akkor is, ha a légkör bezavar (én is beszélgettem erről Palival). Talán egy földfelszíni műcsillagos megoldás a leghasználhatóbb (csak nem a legnagyobb nyári déli hőségben, amikor még a pincében is kavarog a levegő...), de a műcsillag legyen minimum 300-400 méterre.

Palinak pedig azért jobb (vagy "praktikusabb") az interferométeres felület-teszt, mert ott azt is látja, hogy konkrétan hol kell még dörzsölni a felületet. Egy csillagteszten ez nehezebben látható.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.08.24. 16:05

Ebből is látszik, hogy a legjobb sokszor, ha az ember mindent, amit tud, maga készít el. :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.24. 18:49

pisza írta:
2019.08.24. 09:40
Üdv, na ezért nem tudom már a kínaiakat szidni a minőségellenőrzés végett...
http://interferometrie.blogspot.com/201 ... w=flipcard
Igy lehet egy 0.3%-os tükröt 0.992 %-nak eladni. Mondjuk én már akkor gyanút fogtam volna, amikor egy ilyen interferogramot kapok hozzá. Egy 60 cm-es tükröt szerintem nem lehet 0.99 - re legyártani, maximum csak mérni. :D
Még annyit ehhez a link-hez, hogy én is hallottam, ráadásul hazai (!) horror-történetet az Orion Optics UK-ról nagy átmérőjű tükör esetén.
Ugyanakkor ott van Vízi Péter 20 (vagy 25?) centis perfekt tükre is, szintén a fenti gyártótól.
Tehát úgy tűnik, ott sem mehetsz biztosra - pedig ott valóban nem kínaiul beszélnek (legalábbis szeretném hinni...); ez pedig már nagyon gáz.
Mondjuk azt én is erős kétkedéssel fogadtam, hogy egy 50 centis F/4-es (!) tükröt felgyalulnak lambda per tízre csak kicsit több, mint egymillió HUF-ért... Ez bomba vétel lenne, ha igaz lenne. :mrgreen:

Bár a német gyártású német autók és a Bosch cuccok is sokkal jobbak voltak, amikor még Müller állt a sor mellett, nem pedig Ahmed.
(És ebben semmi idegengyűlölet nincs!)

Azaz 30cm fölött már gyanakodjunk a túl szép számok láttán!!! 8-)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
m.laci
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2017.03.26. 12:27

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: m.laci » 2021.06.21. 13:45

Számomra ez a legjobb, amit valaha láttam. :)
eb11844ef9a7b1995459da19e3fbf9dd.jpg
Persze, tudnék képzelni ennél sokkal nagyobbat/jobbat is, de ahhoz nem tűzoltónak kellett volna jönnöm. :mrgreen:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A csillagászat alázatra nevelő, jellemépítő tapasztalat." - Carl Sagan
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.12.23. 15:25

„A csillagászatban a méret a lényeg”

Itt van benne a cikkben. :D

https://telex.hu/komplex/2021/12/22/jam ... tatas-nasa
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: hg » 2022.07.27. 15:13

"CSILLAGOKAT NÉZNÉK, MILYEN TÁVCSÖVET VEGYEK?"
Qubit távcsöves összefoglaló:
https://qubit.hu/2022/07/27/csillagokat ... vet-vegyek
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”