Pólustávcső

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.05.10. 07:34

Érdeklődöm, hogy valaki vagy valakik készítettek-e már szállemezt, azaz terveztek-e és gyártattak-e, akármilyen rajzolattal, és akármilyen technikával is (a pókhálószál kivételével...) pólustávcsőbe?


Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.05.10. 09:54

Attila írta:Érdeklődöm, hogy valaki vagy valakik készítettek-e már szállemezt, azaz terveztek-e és gyártattak-e, akármilyen rajzolattal, és akármilyen technikával is (a pókhálószál kivételével...) pólustávcsőbe?


Kösz,
MDA


Braskó Sándor és Zsámba István használ ilyen saját készítésű szállemezt, beszélj velük.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.10. 19:31

Ezek a lézerrel üvegbe portrékat égetők 2mm vastag üveglapba már tudnak szálkeresztnél komplikáltabb ábrát is. Egy
külföldi blogban olvastam, nem drágának írta. Valamit írt még, sugár szűkítésről amit ezek nem szívesen csinálnak, de lehet. Ennyit hámoztam ki. Itt is működnek ilyenek. Nem tudom.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.05.10. 21:01

Kösz a tippeket.

Braskó Sanyival már beszéltem, ő lézergravíros változatot csináltatott. Elmondása szerint nem a legjobb megoldás a lézer, mivel pici krátereket csinál az üvegfelületbe, de a pólustávcső okulárjának a nagyítása alatt nagyon durván látszik, és túl vastag. (Szerintem valószínűleg Zsámba Pityu is ilyet használ.)

Létezik krómbevonatos technológia, ahol a fölösleges krómot lemaratják a felületről, de igazán vékony vonalakat (<10mikron) nem tudnak.

Én maratott szálkeresztet szeretnék készíttetni, ahol a rajzolatot fotó-eljárással maszkolják rá az üvegre maratás előtt. Így sokkal precízebb és vékonyabb vonalakat lehet készíteni, és a maratott részekbe lehet (de nem muszáj) valamilyen festéket vinni.

A fenti maratásos technológiát ismeri valaki gyakorlati oldalól is? Vagy ismertek olyan műhelyt, ahol ilyet vállalnak? (Az interneten eddig nem találtam.)


Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.10. 21:23

Bárány említette valahol, egy műszerésze szemészeti gyémántkéssel (?) tudott szép szálkereszteket csinálni karccal. A karc az igazi azt szoktam hallani. Kiváncsi lettem, hogy is megy ez. A MOMosok utodlása a Vasut utcában talán tudja. Közben megtaláltam. UNIOPTIK Bt. Tíz éve csináltak nekem valamit szép munka volt. ,
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.05.17. 20:23

"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.05.17. 21:44

Stefi írta:Nem ilyet keresel?


Kösz a tippet, de nem.

Nem akarok óraszöggel tojózni; ráadásul a beállítás itt (is) jelentős szubjektív hibával terhelt.
Amit én szeretnék készíteni, ahhoz a Losmandy-féle többcsillagos megoldás áll a legközelebb, de kicsit azon is változtatnék.

Viszont az alábbi kérdésemben nem is a rajzolat a lényeg, hanem annak elkészítése.
Azaz, hol tudnak foto-emulziós maszkolási technikával ilyen vékony (<10mikron) vonalas rajzolatot maratni az üvegbe?


Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2015.05.19. 12:13

Szia Attila!

egy kis ötlet: http://randombio.com/reticle.html

Zoli
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2015.05.20. 09:32

A KFKI felé kellene ismerőst találnod.

Ha nem lennél annyira maximalista,mint amilyen vagy,akkor merném javasolni a diára fényképezést....
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.05.22. 08:25

lESI FOTÓS írta:... Ha nem lennél annyira maximalista,mint amilyen vagy, ...


Kösz, ezt bóknak veszem... :D

Igen, a KFKI-ban működik egy cég, akik ilyesmivel foglalkoznak - már beszéltem velük.
Egyelőre úgy tűnik, hogy a szükséges "vékonyságot" (<10µ) nem tudják produkálni; és ők ráadásul nem az üveget maratják, hanem egy előzőleg felvitt vékony krómréteget marnak le az üveg felületéről, és ott hagyják rajta, ahol a kitakarás kell. Ez viszont teljesen kitakar, mint a festék.

Jobb volna az üvegbe marni (vegyszeresen, pl. folysavval) valamilyen fotoemulziós maszkolással, mert úgy a vonal is áttetsző maradna, de látszana is oldalról megvilágítva. Sokkal szebb is lenne a rajzolat így, mint a lézergravír kráteres (és jóval szélesebb) vonalai. Egy erre képes céget keresek.

A fő gond az, hogy eddig csak olyan pólustávcsöveket láttam, amikkel csupán "hozzávetőlegesen" pontos beállítás érhető el (ami persze egy autoguider-hez elég lehet, de a TDM-hez nem igazán), mivel pl. kotyog (de nem kicsit!) az okulárfoglalat menete, az óraszög nem állítható be valóban precízen, a beállítás referenciajele nem pontos az adott évhez, stb. Eddig a Losmandy változata jött be leginkább (a többi kínai bármely verziója felejtős); az mechanikailag elég perfekt, és a rajzolata is majdnem tökéletes (ráadásul nem kell foglalkozni az óraszöggel...!). De szeretnék egy még jobbat, mert a TDM "tökéletes" pólusra állással tud igazán hatékony lenni, de a drift-es (pl. Scheiner és King) precízebb módszerek meglehetősen időrablók egy kitelepülős fotózás esetén.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”