Pólustávcső

Lencsés- és tükrös távcsövek
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.05.22. 09:53

Attila írta:Egyelőre úgy tűnik, hogy a szükséges "vékonyságot" (<10µ) nem tudják produkálni;


Megkérdezhetem, hogy miből adódik az, hogy ennyire vékony maratést akarsz? Valahonnan számoltad, vagy
valami összehasonlítási alapod van? Ez borzatszó kicsi anyagvastagság.

Gondoltam, hogy kék lézerrel megpróbálhatnád, mert annak fele akkora a hullámhossza, de
ezt a vastagságot nem fogja tudni.

De továbbra is az a kérdés, hogy miért nem jó, ha mondjuk 20-25 mikron?
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2015.05.22. 10:00

Szia Attila!

Elismerésnek szántam (a bók= kegyes hazugság :-) ).

Diafilmre (24x36mm) olyan pontosat csinálhatsz,amilyet akarsz: akár 100x méretben kirajzolod,lefotózod és kész.
A dili az,hogy hogyan leht az így kapott képet pontosan betájolni a tcs-ben?

Erre nincs tippem.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.05.22. 11:46

Kukac írta:Megkérdezhetem, hogy miből adódik az, hogy ennyire vékony maratést akarsz? Valahonnan számoltad, vagy valami összehasonlítási alapod van? ...


Igen, megmértem.
Pontosabban nem én, személy szerint, hanem egy barátomat kértem meg, hogy mérje meg. Neki vannak mérőmikroszkópos etalon-lemezei, és azzal mérte meg a "bolti pólustávcső" durungjait, és tesztelte a még éppen jól látható szálvastagságot is az etalonokkal. Így adódott az 5-10 mikron körüli vastagság; de ez természetesen az okulár nagyításától (fókuszától) is függ.

Én a szemmel még határozottan látható, de minimális szálvastagságot szeretném kialakítani, és természetesen azért, mert a pólusra állásnál minden ívperc (sőt, ívmásodperc) számít. És ha a szálvastagság kitakarása több ívperc nagyságrendű, akkor megette a fene az egészet...

Mint írtam alább, vezetőkamerás fotózáshoz nem kell ekkora pontosság, oda jó a kínai is, mivel az autoguider a pólushibából adódó követési hibát is korrigálja; és azért a kínai szállemez sem olyan durván rossz, hogy a LM-forgás néhány perc alatt láthatóvá váljon - hacsak nem Makkoshotyka felé áll az óratengely...

Én a TDM kitelepülős használatához is megfelelő pontosságú pólustávcsövet szeretnék készíteni, hogy ne kelljen min. fél órát, vagy egy órát "driftelni" a pontos pólusra álláshoz, és hogy így ne legyen szükséges "autogájdolni" a mezőn se.

Nem kis kihívás, de ki akarom próbálni. A jelenleg kapható pólustávcsövek mind elvéreztek a "maximalizmusomon"... ;) :(


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2015.05.22. 12:03

Ugye jól emlékszem,refivel észlelsz?
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2015.05.22. 13:38

Lassú víz partot mos,de így nagyon hosszú lesz a diskurzus! :-)

Akkor mutatok valamit:

DSC_1806.jpg


Itt ugyan a kereső szállemeze jelenik meg a csillagokkal együtt (hiszen egy keresőre van rátéve a kamera!),de:
valahol láttam olyan megoldást,hogy a DSLD LCD-jére volt ráragasztva a pólus környékének átlátszó fóliára, lézerprinterrel nyomtatott képe.
De ha mér ez sem elég,hát ott a laptop képernyője,amire rá lehet tenni a kamera képet. Az már csak részlet kérdés,hogy mivel akarod maszkolni. :-)
A három beállító csillagnak megfelelő sugarú 3 koncentrikus kör elég a beállításhoz.

Ez csak egy tipp,de ennél egyszerűbbet és elfogadhatóbb pontosságút csinálni a sufniban (és a KFKI-ban) nem valószínű,hogy lehet! :-)

Vélemény?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.05.22. 13:52

lESI FOTÓS írta:Ugye jól emlékszem,refivel észlelsz?


Igen, egy 160/1308-as apo-m van (Gyulai-féle), és nagyon jó (ha refi alatt a refraktort érted, ahogy én).

De a pólustávcső nem ehhez kell, és nem is elsősorban nekem; az erdei-mezei pólusra álláshoz szeretnék egy valóban precíz cuccot kimódolni. A fix felállítású távcsöveket mindig Schneiner és/vagy King módszerrel állítom be. Attól pontosabb nincs - ha elég alaposan csinálod -, és ott idő is van rá.

A fotoemulzió (film) használatát még nem számoltam át; kérdés, hogy az ezüst-halogenid szemcsék egy 50ASA-s film esetében mekkorák. (400-800ASA fölött már - kis költői túlzással - szinte szemmel láthatók...)

De beletetted a bogarat a fülembe; ahogy lesz időm, utána nézek.

(Egyébiránt nem olyan kicsi az a 10µ, másképpen írva 0.01mm.)


Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.05.22. 13:57

lESI FOTÓS írta:Lassú víz partot mos,de így nagyon hosszú lesz a diskurzus! :-)


Bocsi; nem ülök folyamatosan a gép előtt.

Én is gondoltam a kamerás-PC-s verzióra (ez szerintem is jó lehet), de szeretném megtartani a "puritán" megoldást, drótok és áramló elektronok nélkül...
Nem akarom elbonyolítani és túlságosan drágítani.

De ha már elektronizálunk, akkor én inkább a King-módszerre készítenék algoritmust és önbeálló platformot.

MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2015.05.22. 14:47-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2015.05.22. 14:03

A mikrofilm anyagok a legfinomabb szemcsézetűek (és egyben a legkevésbé érzékenyek!).
A normál filmek -ha jól emlékszem- 0.5-2 mikron között vannak.
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2015.05.22. 14:07

"A színhelyes színes filmek esetében valósághű leképzést kívánunk elérni, az infraszínes filmektől pedig a látható fény tartományának érzékelése mellett a közeli infra tartományban való érzékelést várjuk el. Fontos a filmek jó felbontóképessége , melynek értékét a film egy milliméterén elkülöníthető sötét-világos vonalpárok száma adja. A 3.3.2 alfejezet alapján ez függ a film szemcseméretétől. Földi fotogrammetriában alkalmazott filmeknél a szemcseméret 0,2-0,5 μm, légifilmeknél 1,5-2,2 μm, amely értékek az előhívás következtében akár 3-10-szeresükre is változhatnak. Az a minőség, amelyet egy kép kiértékelésekor tapasztalunk, már az „optikai és fotográfiai teljesítőképesség” végeredménye, vagyis a lencserendszer felbontóképességét és a fotográfiai felbontást együttesen tartalmazza, értékének megadására az"

link:http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/0027_FOT3/ch01s03.html

Ha nagyon precíz akarsz lenni -és rászánod az idődet!-,csinálhatsz fotoemulziót üvegre.Akkor már csak a kivágás és a befoglalás marad! :-)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.05.22. 14:50

lESI FOTÓS írta:... Földi fotogrammetriában alkalmazott filmeknél a szemcseméret 0,2-0,5 μm, légifilmeknél 1,5-2,2 μm, amely értékek az előhívás következtében akár 3-10-szeresükre is változhatnak. ...


Ez biztatóan hangzik; egy próbát mindenképp megér.
Kösz az ötletet!

MDA

u.i.: most bánom, hogy eladtam a nagyítógépemet és az előhívó tankomat... :(
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”