25 vagy 30

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: 25 vagy 30

Hozzászólás Szerző: hg » 2013.06.21. 17:41

mpt írta:25cm => 49062mm2, 97% fenyvisszaveressel szamolva: 47590mm2
30cm => 70650mm2, 80%(!!!) fenyvisszaveressel szamolva: 56520mm2
Meg mindig a 300-as gyoz, a 80%-t csak nagyon also hatarnak vettem.

Sziasztok!
Newtonnál 2x verődik vissza a fény, tehát más szorzókkal kell számolni:
25 cm -> 49087 mm2; 2x 97% -> 94,1% -> 46186 mm2
30 cm -> 70686 mm2; 2x 80% -> 64% (!) -> 45239 mm2

Tehát szigorúan a számok alapján bizony a nagyobb a kevesebb. Kb. a határesetet sikerült eltalálnod, mert ha már mondjuk 82%-osak a tükrök, az 47529 mm2-es ideális tükörnek felel meg. És hát talán jobbak azért ennél az átlagos bevonatok, ha nem is túl sokkal.

Üdv:
Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: 25 vagy 30

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2013.06.21. 18:02

És akkor ehhez vegyük hozzá, hogy a 25 cm-es távcső mindenképpen könnyebb, mobilabb a 30 cm-esnél.
A felbontóképességben nincsen átütő különbség a kettő között.
Nagyon jó Strehl értékű 25 cm-es Newton optika magas reflexiójú rétegekkel szerintem nagyon
jó megoldás lehet.
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: 25 vagy 30

Hozzászólás Szerző: Levente » 2013.06.22. 00:18

berenteb írta:Csak egy ötlet.
A 25 cm-es optikára (fő+segéd)rakatnék 97%-os reflexiójú rétegeket, és mindjárt ott lennék
mint egy 30-as hagyományos aluval rendelkező távcső fénygyűjtést tekintve.
Nem számoltam utána, de kb. így van.


Engem ez nagyon érdekel!
Hol és mennyiért lehet rárakatni 97%-os réteget :?:
Üdv
Levente
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: 25 vagy 30

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2013.06.22. 10:05

Schné Attila
www.ebeamguns.com
lakatosgeza
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2009.11.29. 16:04

Re: 25 vagy 30

Hozzászólás Szerző: lakatosgeza » 2013.08.10. 22:39

magyarimiki írta:üdv,

végre egy olyan helyre költöztem, ahol az ég érdemessé tesz egy nagyobb kukker beszerzésére. Az szinte tuti, hogy dobson lesz, csak azt nem tudom, hogy 25-ös vagy 30-as. Gyakorlati tapasztalatok érdekelnének, mennyire használható ki a 30-as, főleg annak fényében, hogy egy jó százzal drágább, mint a 25-ös.

kösz a tippeket előre is,
Miki

Szia!
Nekem volt már 300-asom. Egy darabig nagyon elégedett voltam vele. De csak addig amíg meg nem kérdezték tőlem,hogy látom -e vele az epszilon lyra(kettős csillag) ayrt korongjait. Én akár hogy kugsiztam nem láttam. Viszont az Orion-ködöt majd nem színesbe hozza. A csillag halmazokat szebben bontja mint a 250-es. De ezt én egy kb dfrakciohatárolt minőségi optikával néztem. Ha van elég pénzed ez sem hátrány. Minimum egy prémium minőségűt keressél. Én csak ezért adtam el a 300-asomat. Aztán egy kis szerencsével egy kiváló minőségű optikával rendelkező 250-est vettem,amivel nagyon meg vagyok elégedve.Igaz nem látom majd nem szinesbe az Orion-ködöt,de a többi látottak minőségben kárpótól. Viszont egy Goto zsámolyt ajánlok alá ami lényegesen meg könnyíti az észlelésedet. Ezt most már én tapasztalatból mondom. Nagyon sokat gondolkodtam,hogy egy 300-ast vagy egy 250-est kíváló optikával+Goto zsámolyt alá vegyek.
De ha van még kérdésed szivesen válaszolok.
Üdv:Géza
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: 25 vagy 30

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2013.08.15. 12:32

Én időközben beszereztem a 30-as csövet... Nos nagyon meg vagyok vele elégedve. Galaxisok 15 magniig jönnek, gömbhalmazok magig bontva, Szaturnuszon az Ence-rés (megfelelően nyugodt és lehült!!! tükörrel) röhögve látszik, a Nap még csak fél órája nyugodott de már látszott az M57 "lyuka", M51 spirálkarja kifolyik a LM-ből, nevesincs 13 magnis NGC galaxis spirálkarja gyönyörű S alakot formáz. Fantasztikus! Összehasonlításként egy 25-ös csövet vetettem be, nagyon hajmeresztő a különbség! Én azt mondom megéri ez a kis többletpénz a 30-asra! Persze a kiváló észlelőhelyet vegyétek figyelembe!
Sidius

Re: 25 vagy 30

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.08.15. 16:05

Üdv Mindenkinek!
Olvastam az értekezést itt, és pár dolgot (kéretlenül :)) én is hozzáfűzök:
A háromszázas 44 százalékos fénygyűjtésbeli előnyén nincs mit vitázni. Nem ebben a topikban ugyan, de többször is olvastam, hogy sokan mélyegezésre a fénygyűjtést mindennél többre tartják. A valóságban semmit nem ér az egész, ha nincs meg a legalább elfogadható optikai minőség. A légkör is nagy ellenség, nem biztos, hogy nagy felbontást hajszolva is sokkal jobb lesz egy harminc centis.
Van olyan 250/1250-es a látókörömben, hogy nem adnék oda érte egy másik, szintén a látókörömben lévő 150-es jó tükröt.
Különben örvendetes, hogy megint nőtt egy kicsit az amatőrök által egyidejűleg begyűjthető fotonok száma! :D Ha tényleg ilyen jó ez a 300-as, akkor nagy élvezet lesz használni! Igazi kemény próba lehet pl. részleteket fotózni vele a Galilei-holdakon.
Sok szép élményt kívánok hozzá!
Sidius

Re: 25 vagy 30

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.08.31. 20:18

Igaz, hogy nem 25 és 30 összehasonlítás de talán egyeseknek érdekes lehet:

Nemrég jött meg 249/1030-as tükröm visszaverő réteggel ellátva. Sosem volt még alkalmam hasonló fényerővel tapasztalatot szerezni, így mondanom se kell, hogy azonnal beépítettem és festetlen tubussal csak ideiglenesen felszereltem a jó öreg 195/1300-as helyére. Eddig mindössze egyetlen este és egy másik negyed óra alkalmam volt az időjárás miatt tesztelni, egy-két képet rögzítettem Holdról Scopium kamerával is. A légkör magyarán szólva nyomorúságos volt, a legjobb másodpercekben is max. 5-ös, jellemző hogy videónként 760 képkockából mindössze 20-40 volt használható a feldolgozáskor. Optimista módon ennek ellenére szándékosan nehezebb célpontként a Marius-rianást szemeltem ki, elég magas napállás mellett, de vizuálisan így is elég szép volt, igaz, már elég jól ismerem, mert több cikluson át végigkövettem. A 147x-es nagyítást nehezen tűrő nyugodtságban sorba próbáltam minden nyújtótagot a kamerával. Ezek közül egyetlen 20 éves Japán 2x Barlow maradt állva, egy olcsóbb árfekvésű APO korrekció tekintetében teljesen, a magam szerkesztette pozitív nyújtó pedig részben (erős színhiba miatt) elvérzett. Nem segített sokat a jelentős atmoszférikus színhiba sem, de az jól elkülöníthető volt a lencsék hibájától. Mindhárom nyújtótag kiválóan muzsikál a 195-ös kihuzatában, de a 250-es fénykúpja kb. 1,6x nagyobb szöggel lép az üveganyagba, úgyhogy értem az okot, ha nem is örülök neki túlzottan. A megoldás majd Cassegrain rendszer lesz, mikor a jelenlegi 26 százalék kitakarás -mely már úgyis sok az én ízlésemnek -20 százalékra csökken és minden nyújtótag feleslegessé válik, de egyelőre csak Newtonként működik a cső.

Az első kísérleteknél kiderült, hogy újra kell tanulnom a fotós fókuszálást, mert amit F/6,5-nél már a szemem sarkából nézve is tökéletesre állítok be, azt itt 10-ből legalább ötször erősen koncentrálva se sikerül megtenni. Óriási előny viszont a begyűjtött több mint 50 százalék fénytöbblet, mely mind a chip világítási idejének csökkenésében, mind az erősítés csökkenthetőségében megmutatkozik.
A 7mm-es Japán ortho igen jól muzsikál a tükörrel, egy másik, nyugodtabb estén, egy kb. 15 perces derült időszakban (ez lett volna jó hosszabban tesztelni) szép fókuszált és gyakorlatilag egyforma elfókuszált csillagképet kaptam és ekkor teszteltem a nyújtótagokat is. A főtükör 94-es körüli Strehl-je nagyon szépen kijön a rossz légkörnél is, érezni, hogy bírná a nagyítást. A segédtükör nem válogatott minőség, de a minimális szintet biztosan megüti, a jövőben ki is mérem majd. Lehetne jobb is, de jelentős anyagi ráfordítás lenne egy másik, és Newton rendszerben úgysem sokat és akkor is kisebb nagyításon fog dolgozni a rendszer.
A kómahiba egy 40 mm-es, 2”-os, olcsó okulárral nézve már jelentős a széleken, de a nagyítás duplájánál –szintén olcsó okulárokkal- már nem olyan vészes, (többre számítottam) tekintve, hogy nemigen mélyegezek, ha néha mégis, akkor meg főleg kompakt objektumokat nézegetek.
A táblaüvegből készült 249-es semmi különbséget nem mutat az öntött pyrex 195-ös viselkedéséhez képest, de ez főként a fix felállításnak köszönhető. Gyanítom, hogy lakásból kitelepülve más lenne a helyzet, mert mind a nullteszt, mind az interferométer tanulsága szerint 12 Celsius hőmérsékleti változáshoz a tükör több mint egy óra alatt tud igazodni a próbapadon, teljesen szabadon áramolni tudó, de egyébként nyugvó levegőben. A tubus 1,5-ös falvastagságú alumínium, ahogy a 195-ös tubusa is, -én ezt tartom ideális anyagnak, elsősorban hővezetési, de rengeteg más tulajdonsága miatt is.

A légköri nyugtalanságra való nagyobb érzékenység nem lepett meg, jól érzékelhető, de az biztos, hogy ha egy 200-as körüli objektívvel éppen álmaim bolygófotóját is elkészíthetem, mert olyan jó a nyugodtság, akkor nem lesz hátrány a 249 sem. A 195-ös most a szobában pihen, szétszerelésre és tisztításra vár, mert már három évnyi kosz borítja az optikát. Ezután kimérem azt is és új mechanikám elkészültével mindkét műszer a helyére kerül majd.
Érdembeli tesztalkalmakat remélek az őszi időszaktól, mert messzemenő megállapításokat csak legalább elfogadható szintet megütő nyugodtságnál lehet tenni.
(Az Aristarchus-Herodotus kráterek környéke és a tőlük délre kanyargó Marius-rianás (a világosított téglalap alakú részben) 249/1030N +3x+Scopium, mozaik két képből)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: 25 vagy 30

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2013.09.01. 09:43

Gratulálok az új tükörhöz! Tényleg ég és föld fotós szemmel nézve a fénygyűjtése a 250nek a 200hoz képest.
Én nagyon rövid ideig tudtam használni az én volt 250em, és a jobb tükör ellenére abszolút nem tudtam kihasználni a felbontást a 200hoz képes. Hozzáteszem mikor a 200as tubust használtam nem voltam lusta minden egyes derült este kipakolni, mert időm akkor még engedte. Nagy sok múlik a észlelő helytől, néha még 50-100 méter között is látványos lehet a különbség nyugodtságban.
Ha a nyugodtság engedi elképesztő jó képek tudsz vele készíteni az biztos.
Itt a Jupiter a nyakunkon és a legjobb hajnali fázisban, ezt ki kell használni mindenkinek!
Kíváncsian várom majd a Jupiter képeid.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: 25 vagy 30

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.09.01. 12:01

Üdv!
Számomra egyértelmű, hogy legalább 30!
Ennek szellemében megtettem az előkészületeket.
Íme egy csendélet a kivágott 31 cm-es korongról, videón pedig a művelet.
A mélység szinte adott egy f/4-es tükörhöz. Vastagság 18 mm. A csiszolás tapasztalatairól majd jelentkezem, szeretnék a télen hozzákezdeni.

31 cm tükör.jpg


http://www.youtube.com/watch?v=p2c76uhZ ... e=youtu.be
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”