Régi műszerek

Lencsés- és tükrös távcsövek
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2014.07.26. 18:15

astrohist írta:Kedves László!
Kocska Tamást nem ismerem, nem tudok hozzá fordulni. MŰSZER VISZONT NEM "HÁZI KÉSZÍTÉSŰNEK" TŰNIK, HANEM GYÁRI ELŐÁLLÍTÁSUNAK. jJó lenne, ha legalább a tulaj elérhető lenne. Lajos.


Tisztelt Lajos bácsi!

Ha jól gondolom,az volna a cél,hogy megtaláljuk a műszert és kiderüljön,hogy milyen műszerről is van szó pontosan. A tulajtól kérjünk róla képeket,esetleg elmenni megnézni alaposan a műszert.
Szerintem a következő lehetőségeink vannak:
A volt tulaj elérése,hogy kinek, hova adta el, a jelenlegi tulaj megtalálása, Kocska Tamás szerepének tisztázása a műszerrel kapcsolatban.

A volt tulajdonos hölgy állítása szerint Kocskától kapták a műszert,szerinte Ő készítette.
Kocska Tamás kvalitásait ismerve ezt sem tartom elképzelhetetlennek,hiszen Ő készítette a binokulárszéket,
valamint az úgynevezett Naperőmű is az munkája.Ózdon lakik,gépészmérnök,ha jól tudom ,és ha jól emlékszem több cikke régebben a Meteorban is megjelent különböző témákban.
Talán így ismerősebb lehet a neve.
Szerintem őt könnyű elérni,mert "ismert?" ember,biztosan megtalálható valamelyik elérhetősége!
Kell küldeni neki egy képet a műszerről és akkor ez a része tisztázódna a dolognak.
Ha korábban az ővé volt vagy ő készítette ,remélhetőleg emlékszik rá.

Annak idején én felírtam a hölgy telefonszámát,de nem sok az esélye,hogy megtalálom,mert ez már kb. 2 éve volt.

Üdv:Laci
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.09.02. 22:34

Elado a hires Camille Flammarion refraktora.
Ez egy Bardou 100mm F/15 lencses tavcso.
Nincsen mit mondanom az arrol.
Azt viszont nyugodtan el mondhatom hogy ez a muszer meret volt Flammarion kedvence.


http://www.ebay.it/itm/BARDOU-PARIS-TEL ... 1308191840

Kepek es informaciok lent az ebay.it oldalon.

Nincsen semmi fele kapcsolatom az eladoval.
Tovabitom mint erdekeseg es mert imadom a Flammarion irasokat.
Keves ember tud olyan szepen irni.Kulin Gyorgy is ide tartozik.
Halas vagyok a Mindenhatonak hogy lehetove tette szamomra Francia es Magyar nyelvbol anyit megerteni hogy kepes legyek minketo irasait olvasni.

Mircea
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2014.09.03. 18:43

Sziasztok!

Nem kell bemutatnom szinte senkinek sem néhai Szentmártoni Béla amatőr csillagászt.Én olyan szerencsés helyzetbe kerültem az elmúlt évben,hogy Béla bácsi által épített és sokat használt RFT Newton távcsövét az Albireó Amatőrcsillagász Klubtól restaurálásra és használatra kölcsönbe kaptam!
A múlt héten vasárnap a segédtükör kivételével befejeztem a kis híres távcső restaurálását.A távcső hivatalosan is a Szentmártoni Béla Távcső nevet kapta.Ez a távcső a Távcső világában is szerepel fényképen!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2014.09.03. 18:44

Egy másik kép!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2014.09.16. 14:10

Nagyon szépen rendbe tetted Csabi, használatához derült, csillag teli estéket kívánok!
Üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2014.09.25. 16:52

Korunk nagy messzelátói címmel olvashatunk egy érdekes anyagot az alábbi címen:
http://epa.oszk.hu/02100/02181/00337/pd ... 08-524.pdf

Mindenkinek jó olvasgatást kívánok!
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Sidius

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.09.25. 18:48

Az ám!
Meg is néztem a Távcső Világában, el is merengtem egy kicsit a távcsőépítés aranykorán! Nagyon szép lett! :)
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2014.10.09. 19:00

Hogy egy kicsit fölélénkítsem a fórumot, szeretnék megosztani veletek néhány felvételt egy ma már igazán kuriózumnak számító műszerről. A képeket egy böngészésem alkalmával mentettem le a nettről. Szívem szerint bele néznék egy ilyen francia műszerbe, összehasonlítani egy Bardou lencsével :-)

cs-38a.jpg

cs-38c.jpg

cs-38g.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.10.09. 20:42

Kedves Gábor!
A Secrtan és a Bardou a 19. sz. legjobb távcső gyártói voltak! Az új típusokat az 1870-es évektől Camille Flammarion próbálta ki, és csak a jó minőségnek talált optikákat engedte az ő nevével hirdetni.
Én egy darabig a 100 mm-es Barduval is észleltem (sajnos akkor már csak a teresztrikus okulárja volt meg, amelynek aránylag szűk a látótere), és talán ez volt a legjobb minőségű kistávcső, amelybe belenézhettem. (Irtam is rola a Meteorban). A fényesebb gömbhalmazok szinte plasztikusan látszódtak, az Orion-köd finom fényesség-árnyalatok sokaságára bomlott. Egy kisebb műszerrel sajnos csak földi tárgyakat tudtam megnézni, de ott nagyon jó léképezésűnek bizonyult. Secretenhez nem volt szerencsém, csak leírásból tudom, hogy a peremen is élesen bontotta a kettősöket.
Általában a francia amatőr távcsövek optikailag jók voltajk, de az állványuk sokszor nagyon kezdetleges volt. Többnyire kis sorozatban készültek, ezért drágábbak voltak pl. a Merz- és később a Zeiss-műszereknél.
Nálunk a német piac közelsége miatt nem terjedtek el, néhány iskolában vásároltak (főleg egyházi gimnáziumokban). Konkoly Thege, talán az ocsmány tengelyrendszereik miatt, nem nagyon sok jót ír róluk, de nem az optikáról. Flammarion amatőrcsillagász-kézikönyvében található néhány kép ezekről. (Megvan nekem is, de az OSZK-ban is, mégpedig, úgy emlékszem Kossuth Lajos saját példánya.) - Üdv: Lajos
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2014.10.10. 06:14

Kedves Lajos bácsi!

Nagyon köszönöm a részletekbe menő tájékoztatást, most további képeket csatolok e műszerről.
üdv, Gábor


cs-38d.jpg

cs-38h.jpg

cs-38j.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”