Régi műszerek

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.08.10. 16:50

Ha már hézagolásról van szó, akkor a ragacsos, nyúlós szigetelőszalag helyett sokkal praktikusabb a fekete kartoncsíkból egész számú menet két réteg cellux-al rögzítve. Sokkal kevesebb ragacs jut a kézre, az okulár külső részére, és más nem kívánt helyekre, ahonnan ugyancsak nehéz lesz levakarni fél év után, amikor elrongyolódik. Fekete kartoncsík celluxal rögzítve a javaslatom szigetelőszalag helyett! A fekete karton szépen zárja is a hézagot, párhuzamosan vezeti az okulárt, és a vékony cellux síma felülete nem ragacsol össze semmit, mint a szigszalag szélén is kitüremkedő ragacs, amely mindenre tapad, és koszol! Nagyobb hézag esetén a pezsgőtabletták műanyag tubusából vágott, esetleg felhasított karikákat akár egymásba téve is jól lehet használni! Kisebb ollóval, szikével könnyen vágható, és tartós is, tisztítható is! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
grm
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.09.21. 07:04

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: grm » 2013.11.18. 18:14

Sziasztok!

Tud valaki megoldást tükör aluminiumozásra, persze elfogadható áron, mert a telescopium 32500Fttól induló nagy túlzás mivel 200$-ért vehetek egy másik 6"-os tükröt! :-)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.11.18. 19:06

grm írta:Sziasztok!

Tud valaki megoldást tükör aluminiumozásra, persze elfogadható áron, mert a telescopium 32500Fttól induló nagy túlzás mivel 200$-ért vehetek egy másik 6"-os tükröt! :-)


Kettő is van:

http://www.ebeamguns.com/arak.html

http://www.unioptik.t-online.hu/hun/index.html
dragonheart
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2013.10.29. 18:28

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: dragonheart » 2014.03.19. 19:10

Helló!

Egy kis segítséget szeretnék kérni a képen látható műszerrel kapcsolatban. Egy internetes hirdetésen találtam, potom pénzért jutottam hozzá. Az eladó 130mm átmérővel és 480mm hosszúságúnak hirdette meg. Megvettem, mert kíváncsi voltam...
Szóval mivel semmilyen írás, jelölés nincs rajta, ezért fogalmam sincs milyen márkájú lehet, viszont megmértem és az alábbi valós adatokat kaptam:

-a tubus átmérője 126mm, a tükröt sajnos még nem volt alkalmam pontosan lemérni, de szerintem kb 80-86mm lehet.
- a fókusza a méréseim szerint szerintem 500mm.

Tehát, adott egy 80-86/500-as tubus

Van hozzá, mint ahogy a képen is látszik, egy 3X barlow és egy 9mm-es okulár
A távcső kihuzatának átmérője 24mm

Villás azimutális mechanika, gyenge lábakon:)
Névtelen1.jpg

Névtelen2.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára dragonheart 2014.03.19. 20:09-kor.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.03.19. 19:32

Ha potom pénz volt eleve megérte. :) Főleg ha még a képe is éles.
dragonheart
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2013.10.29. 18:28

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: dragonheart » 2014.03.19. 19:45

tobe_ írta:Ha potom pénz volt eleve megérte. :) Főleg ha még a képe is éles.


Sajnos a képét még nem volt alkalmam tesztelni az időjárás miatt, de remélem szép képet ad... :roll:
Perseus84
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2012.07.19. 22:26

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Perseus84 » 2014.03.19. 22:08

dragonheart írta:Sajnos a képét még nem volt alkalmam tesztelni az időjárás miatt, de remélem szép képet ad... :roll:


Üdvözletem!

Nem vagyok túl aktív itt a fórumon, egyéb elfoglaltságok okán. Nem is vagyok egy távcső szakértő, sőt csak egy éve észlelgetem az égbolt csodáit a lencsés távcsövemmel. Viszont bennem némi aggodalmat keltett a második kép! Ugyanis, ha az a kihuzat szinte hozzá ér a segédtükör tartóhoz, legyen bármennyire jó képalkotású főtükörrel ellátott távcső, sokat fog rontani a látott képen! Remélem a kihuzat végén lévő okulár nem fókuszban volt egy végtelen távoli pontra, csak be volt tekerve teljesen. (teszem hozzá ez is némi aggodalmat kelt... miért lehet ennyire betekerni ebben az állapotban rengeteg fényt veszít az észlelő, lehet hogy a tubus hossz rosszul lett kiszámolva távcsőépítéskor??? ...)

Ma este úgy tűnik szép tiszta az ég, tessék tesztelni az ujj jövevényt! Szép eget mindenkinek!

Tisztelettel: Sz.A.
dragonheart
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2013.10.29. 18:28

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: dragonheart » 2014.03.19. 22:29

Perseus84 írta:
Üdvözletem!

Nem vagyok túl aktív itt a fórumon, egyéb elfoglaltságok okán. Nem is vagyok egy távcső szakértő, sőt csak egy éve észlelgetem az égbolt csodáit a lencsés távcsövemmel. Viszont bennem némi aggodalmat keltett a második kép! Ugyanis, ha az a kihuzat szinte hozzá ér a segédtükör tartóhoz, legyen bármennyire jó képalkotású főtükörrel ellátott távcső, sokat fog rontani a látott képen! Remélem a kihuzat végén lévő okulár nem fókuszban volt egy végtelen távoli pontra, csak be volt tekerve teljesen. (teszem hozzá ez is némi aggodalmat kelt... miért lehet ennyire betekerni ebben az állapotban rengeteg fényt veszít az észlelő, lehet hogy a tubus hossz rosszul lett kiszámolva távcsőépítéskor??? ...)

Ma este úgy tűnik szép tiszta az ég, tessék tesztelni az ujj jövevényt! Szép eget mindenkinek!

Tisztelettel: Sz.A.


Nemrég óta csillagászkodom, tükrös távcső meg ezidáig nem volt a kezemben, nekem egy 60/900 refraktorom van ez mellett...
ez az első newtonom, így nem tudom pontosan milyennek kellene lennie a kihuzatnak a segédtükörhöz képest. A képen a teljesen betekert állapot látszik.
Időközben sikerült az interneten rátalálnom, ez egy régi Németországban "őshonos" szerkezet, Tchibo - Newton 76/500
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.03.20. 06:13

dragonheart írta:
Perseus84 írta:
Üdvözletem!

Nem vagyok túl aktív itt a fórumon, egyéb elfoglaltságok okán. Nem is vagyok egy távcső szakértő, sőt csak egy éve észlelgetem az égbolt csodáit a lencsés távcsövemmel. Viszont bennem némi aggodalmat keltett a második kép! Ugyanis, ha az a kihuzat szinte hozzá ér a segédtükör tartóhoz, legyen bármennyire jó képalkotású főtükörrel ellátott távcső, sokat fog rontani a látott képen! Remélem a kihuzat végén lévő okulár nem fókuszban volt egy végtelen távoli pontra, csak be volt tekerve teljesen. (teszem hozzá ez is némi aggodalmat kelt... miért lehet ennyire betekerni ebben az állapotban rengeteg fényt veszít az észlelő, lehet hogy a tubus hossz rosszul lett kiszámolva távcsőépítéskor??? ...)

Ma este úgy tűnik szép tiszta az ég, tessék tesztelni az ujj jövevényt! Szép eget mindenkinek!

Tisztelettel: Sz.A.


Nemrég óta csillagászkodom, tükrös távcső meg ezidáig nem volt a kezemben, nekem egy 60/900 refraktorom van ez mellett...
ez az első newtonom, így nem tudom pontosan milyennek kellene lennie a kihuzatnak a segédtükörhöz képest. A képen a teljesen betekert állapot látszik.
Időközben sikerült az interneten rátalálnom, ez egy régi Németországban "őshonos" szerkezet, Tchibo - Newton 76/500


Üdv!
Ez a műszer csupán egy gömbtükrös jószág, (általában középen zónahibás a gépi polírozás miatt) és valóban nem hasznos a fényút ekkora kitakarása.
Megoldás lehet egy hosszabb csőbe való átoperálás rövidebb fókuszírozóval.
De a "minőség" nem lesz arányos a munkával ennél a tükörnél. Ha a rendszer engedi, akkor érdemes ennek a fókuszírozónak a hosszát rövidíteni.
dragonheart
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2013.10.29. 18:28

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: dragonheart » 2014.03.20. 06:28

mizar írta:Üdv!
Ez a műszer csupán egy gömbtükrös jószág, (általában középen zónahibás a gépi polírozás miatt) és valóban nem hasznos a fényút ekkora kitakarása.
Megoldás lehet egy hosszabb csőbe való átoperálás rövidebb fókuszírozóval.
De a "minőség" nem lesz arányos a munkával ennél a tükörnél. Ha a rendszer engedi, akkor érdemes ennek a fókuszírozónak a hosszát rövidíteni.


Köszönöm a jótanácsot!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”