Régi műszerek

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.02.20. 13:39

gyuri17 írta:
2020.02.20. 11:54
Gábor szépmunka lett! A távcsőnek a legszebb része lett így eredeti pompájában... A kereső az milyen rajta?-olyan mint valami mostani. :)
Köszönöm szépen az elismerő szavakat! Tényleg sok munka volt vele, de megérte a ráfordított fáradozást! Esztétikailag is szebben mutat a tubus végén a réz kihuzat, mint feketére lekenve (legalábbis szerintem). Sajnos a kereső és annak a foglalata egy gyenge láncszem a tubuson, azon is kell változtatni, mert az nem korabeli állapotot tükröz. De az se volt festve, hanem rézcsőbe volt megszerelve. De mindent megtud oldani az ügyes kezű szakemberem, aki forgácsol számomra :-) Persze a kereső mérete sem utolsó szempont, keresem a pontos infókat, képeket, méreteket a háttérben. És az egészben az a szép, hogy lefoglalom magam valami olyannal ami érdekel is, közben meg sok olyan infót begyűjtök ami a tudásanyagomat is szélesíti :)

üdvözlettel:
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.20. 16:35

Gábor1967 írta:
2020.02.20. 13:39
... megérte a ráfordított fáradozást! ...
Végül is milyen méretű volt a kérdéses menet?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.02.20. 18:25

Attila írta:
2020.02.20. 16:35
Gábor1967 írta:
2020.02.20. 13:39
... megérte a ráfordított fáradozást! ...
Végül is milyen méretű volt a kérdéses menet?


MDA
Nem tudom, mert dolgoztam ma itthon a távcső kihuzatán. Lekezeltem a réz és a fém részeket, hogy ne oxidálódjanak. Nem jártam ma az esztergályos mestertél. Szerettem volna még a hét hátra lévő részében elmenni hozzá, de most már úgy látom, kifutottam a szabad időmből. Hétvégén meg más programom lesz.

üdvözlettel:
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2020.02.21. 09:16

Nagyon szép lett. A tubus eredetileg is fehér? Olyan furcsa a rézzel nekem.
90/910 SW EQ2
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.02.21. 17:21

theHassan írta:
2020.02.21. 09:16
Nagyon szép lett. A tubus eredetileg is fehér? Olyan furcsa a rézzel nekem.
Nagyon szépen köszönöm, de még csak a felújítás elején tartok! Amire készen leszek vele, addig szerintem sok sok problémát kell majd még kezeljek. Mindig olyan újabbnál újabb dolgokkal találkozok ami újabb problémát vet fel és ezt meg kell oldani, ha rendbe akarom tetetni minden részét a műszernek. Persze ez idő és pénz kérdése. De van egy határ, hogy az adott esetben meddig érdemes elmenni... Jó ránézni ezekre az öreg műszerekre ennyi év távlatából is és elgondolkozik az ember, hogy ezekkel a műszerekkel észleltek, bemutatásokat tartottak ill. kutató, felfedező munkákat végeztek. Én úgy érzem, hogy ezeknek a műszereknek még ma is lelkük van.

Saját kis távcsövem tubusa is mindig fehér volt. A cső két végébe ami került (objektív foglalat, okulár kihuzat) ezt készítették a cég alkalmazottai rézből, majd miután ez elkészült, akkor ezeket a réz részeket lekezelték, hogy ne oxidálódjon a felületük. A mai amatőrök egy részének szokatlan megjelenést kölcsönöz a fehér színű tubus és a réz kombinációja, de esztétikailag szerintem szebb mint a mai fehér, fekete színek kombináció.

Ha megnézel egy egy ilyen régi műszert, sok olyan dolgot látni rajtuk, amit ma is szívesen használna az ember. Csak éppen nem gyártatják le, mert nincs rá igénye az átlagos embernek, vagy éppen nincs rá ember aki kivitelezzen egy ilyen munkálatokat. Ha netalán találsz is, akkor meg olyan árakat mondanak, hogy ne érje meg sokszor elkészíttetni a megrendelőnek.

üdvözlettel:
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.03.04. 15:18

A mai esőnapot kihasználva elővettem a régi Merz tubusomat és az objektív foglalatot leszereltem és darabjaira szedtem. Majd következett az utólagosan ráfestett fekete festéknek az eltávolítása és az egésznek az újra felpolírozása esztergapadon és az oxidációnak a megakadályozása végett az egészet utólag lekezeltem a már korábban is alkalmazott szerekkel. Lassan most már a tubus kezdi visszanyerni korabeli állapotát. Milyen jól is nézett ki eredetileg is a fehér szín mellett a sárgaréz kombináció.

Nemsoká elkezdődik több látványos munkafolyamat, aminek a keretén belől elsőnek a meglévő keresőtávcső helyébe egy teljesen korhű kinézetű fog a tubusra fölkerülni. Nem volt könnyű dolgom, mivel kis műszerek nem igazán vannak fényképesen dokumentálva a netten. Próbáltam fórumokon is segítséget kérni, de nem jártam szerencsével.

Másodsorban a meglévő falábakhoz elkészül egy mozgató szerkezet, amivel a műszer könnyen mozgathatóvá válik anélkül, hogy szét kellene szedni főbb darabjaira.

Végül, de nem utolsó sorban elfog készülni az a réz öntvény is, amihez itt kértem segítséget. Miután kész lesz, rakok fel képet róla. Ez a falábaknak a tartó szerkezete, amin végül is ül magában a mechanika.
Merz objektív foglalat.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.03.04. 15:39

Nagyon szép lett az objektívrésze is a tubusnak. Milyen szemcsemérettel políroztad fel a felületet? Azért kérdem, nehogy eltérések legyenek a készítetett darabok és a saját munkád között. Lehet tulzó lenne a tükrösítés?
Gyuricza István
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.03.04. 16:37

gyuri17 írta:
2020.03.04. 15:39
Nagyon szép lett az objektívrésze is a tubusnak. Milyen szemcsemérettel políroztad fel a felületet? Azért kérdem, nehogy eltérések legyenek a készítetett darabok és a saját munkád között. Lehet tulzó lenne a tükrösítés?
Köszönöm szépen! Vízpapírral, majd rongy és filcen lett felpolírozva. Polirpasztát is használtam a tükrösítés során. Lehet, hogy számodra egy kicsit sok a tükrösítés a kép alapján, de amikor a képet készítettem, akkor már a felület le volt kezelve. Ez adja szerintem a túl sok fényt.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.03.04. 16:52

Nem így gondoltam, hanem nehogy én túlpolírozzam a rézfelületeket a te felületeidhez mérten. Én is pasztázom a tükrösítés érdekében, szóval akkor ez így akkor pont jó. :)
Gyuricza István
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.03.04. 17:09

gyuri17 írta:
2020.03.04. 16:52
Nem így gondoltam, hanem nehogy én túlpolírozzam a rézfelületeket a te felületeidhez mérten. Én is pasztázom a tükrösítés érdekében, szóval akkor ez így akkor pont jó. :)
Nincs abból gond, ha netalán túl lenne polírozva egy felület. Egyébként a szer amúgy is kölcsönöz az egész felületnek némi patinát. Valami csodálatos ez a szer, amivel most dolgozom! Meg se gondoltam volna, hogy tényleg ennyire jó. Öröm vele dolgozni :)
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”