Régi műszerek

Lencsés- és tükrös távcsövek
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.22. 21:53

Ez aztán tényleg csemege.. ezekből a régi katalógusokból rengeteget lehet tanulni. Érdemes böngészni.
Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Varus » 2015.07.17. 09:13

Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.07.17. 09:47

Zeiss mánia!
Soha nem fogom megérteni... :roll:
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Sidius

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.07.17. 10:38

Pedig könnyen érthető, főleg, ha mondjuk a kilencvenes évek közepe előtt is komoly távcsövet szertettél volna. A Zeiss név, -mint sok más név is egyéb gyártmányok esetén- akkoriban gyakorlatilag a minőséggel egyet jelentett, ráadásul nem is igen volt elérhető más alternatíva. A márkához fűződik többek között pl. a "kurzflint" üveg kifejlesztése, mely nagy szerepet játszott a lencséik szinte tökéletes teljesítményében, noha úgy tudom, mindegyik elég hosszú fókuszú is volt. Voltak páran, akik a házi tükörkészítést olyan szintre fejlesztették, hogy végül lett jó távcsövük, de sok amatőr tükör eléggé közepes lett, úgyhogy részben innen is ered a lencsék mágiája -anélkül mondom ezt, hogy elvitatnám az előnyeiket.
Úgy tudom, ők készítettek először vörös felé korrigált akromátot is, mert rájöttek, hogy így erősebb bolygókontrasztot lehet nyerni. Nagyon jó mechanikákat is gyártottak, gyártmányaik nagy része ma is világszerte etalonnak számít. Ma is kapni jó lencséket, de a hasonlókat a fölső árkategóriában kell keresni.
Azután megjött a nagy váltás, jött a tömegtermelés és Zeissék, meg RR-ék, meg ki tudja hány egyedi szinten gyártó optikai, meg más cég ment tönkre, vagy szüntette meg a csillagászati eszközök gyártását.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.07.17. 11:19

Re: Zeiss. Soha sem voltam mániákus Zeiss-imádó. Ami a cégtől igazán kiemelkedő volt, az a mikroszkóp és a fotó optika. Csillagászati műszereket csak 1904-től gyártottak, miután felvásárolták a Merz, majd a Rheinfelder és Hertl, céget, és binokulárban a Leitz művekbe is beszálltak. A két háború közt volt az igazi fénykoruk, akkár 6 cm-től kb. 15 cm-ig valóban nagy minőségi ugrás volt. Mivel már akkor nagy szzériákat készítettek, a náluk jobb (főleg belső piacra dolgozó) francia és angol cégeknél olcsóbb volt a kis távcsövek sorozatuk. Közben kifejlesztették a fél-apokromát és az apokromát objektíveket, ami nagy ugrás volt, de drága (ma is az). A vizuális objektív jó leképezésének eltolása a sárga felé nem Zeiss-ötlet, hanem Heyde, Dresden.
Ami az amatőr méretű távcsöveiket értékessé tette az a minőség garanciája volt. Ezt kellett megfizetni: (Más cégek talán jobb objektíveket készítetek, de nagyobb hiba százalékkal!) Tükörben soha sem volt a Zeiss igazán csúcs, nem is nagyon erőltették.
Egyszóval félig a cég hírnevét, félig a minőségi garanciát fizeted! De pl. kis reflektorokban az oroszok sem rosszabbak, csak nálunk némi elfogultság van velük szemben. De pl. az angolok, ahol igazán sok az igényes távcső használó, nagyon pártolják az orosz tükrös távcsöveket.
Szóval nem kell hasra esni egy Zeiss-gyártmánytól, de el kell ismerni a jó tulajdonságaikat. A távcső sorozat-gyártmányok beszüntetésének okait inkább a multik osztozkodásában keresném.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.07.17. 14:03

Köszönöm Jánosnak és Lajos bácsinak az összefoglalót, szeretek ilyen értelmes dolgokat olvasni amiből mindig tanulok valami újat!

Szinte minden mondat úgy kezdőik hogy "régen". Igen, de ma 2015 van.
Ezért is lehet hogy a Zeiss örület az ötven év feletti réteg között található és ők verték fel egekig az árakat.

Nekem is volt több Zeiss optikám (m42) és Orosz is, de nem volt optikailag különbség.
Kis akoromátokba néztem, de egy 50mm Zeiss-nek sem volt nagyobb felbontó képessége mint a mostani 50mm akromátokknak, ;) csak hát a szívükhöz nőtt az embereknek.

Két Zeiss van szerintem:
1. A régi Zeiss.
Aki fotózott vagy észlelt ilyen optikával szép emlékei vannak és egy kicsi elfogultak a márkával szemben.
Akkoriban jó árban volt mert nem volt ennyire "kuriózum" és hozta a jó minőséget.
2. A mai Zeiss.
A mai Zeiss megfizethetetlen egy átlagos embernek, de valószínűleg semmivel sem jobb egy prémium Kinai optikánál.

Szinte minden mondat úgy kezdőik hogy "régen".

Szinte hihetetlen hogy egy 6mm-es 0,96"-os Zeiss Ortho 200-300 euró és még nem is nagyon lehet kapni.
Valószínűleg egy új Japán minőségi Ortho többrétegű bevonattal jobb képet ad, főleg ha kicsit maszatos már a 30éves okulár, mert egy 4-6mm-es optikán 1-2 porszem is meglátszik képminőségben.

Kicsit a Pannónia motorhoz tudnám hasonlítani, mert az is olyan, hogy régen jó volt és jó érzés tölti el az idősebbeket ha meglátnak egy ilyet, de ha mindennapi használtra kell egy pizza futár motor akkor tized áron lehet venni valami kis Japán robogót, ami talán jobb is. :)

Van nekem is pár régi fotós objektívem, amik megmaradtak mert gyakorlatilag csak eszmei értékük van.
Készítettem rá m42/1,25" átalakító így a 200 és 300mm-es objektív nagylátószögű távcsőnek is használható.

Kép
Kép
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.07.17. 14:42

No, akkor még valamit a Zeiss-hez.
Talán ismert, hogy a négytagú Petzval objektívet a magyar születésű bécsi matematika professzor, Petzval József (öccse, Ottó a pesti egyetem professzora volt, csillagászatot is oktatott) alkotta meg, 1840-ben. A bécsi Voigtländerrel csináltatta a próba példányt, és Voigtländer úr ellopta, mielőtt szabadalmat kapott volna. Ez lett a később Németországba áttelepült cég nagymenő gyártmánya, mert ez volt az első, nagy fényerejű, nagy látómezejű fotó objektív. Zeissék azután 1900 körül lemásolták, kissé változtattak az üvegen, a 4 tagú optika egyik párját kissé széttolták, és ebből lett a Zeiss asztrográf objektív. 20, 30, 40 cm-el gyártották, ez volt a legnagyobb méretű speciális asztrofotó objektív.. Az NDK Carl Zeiss Jena 1960 tájban még sorozatban gyártotta. Bennük volt annyi becsület, hogy a műszaki leírásban feltüntették: "Petzval-rendszer". Ma már a Schmidtek kiszorították. Viszont a 40 cm-nél nagyobb vizuális Zeiss objektívek már közel sem érik el a kisebb objektívjeik minőségét. Nem is nagyon gyártottak 30 cm-nél nagyobb lencséket, a legutolsó 2 db. 60 cm-es volt, amelyből az egyik Pulkovóba került, "háborús jóvátétel" címen. Nem tudom mire használják. Belgiumban láttam egy 30 cm-es lencsés Zeiss-t, nagyon szép napképet adott, igaz hogy leszűkített nyílással. Ez is háborús jóvátétel, egy Schmidt követőként. Ma már nem használják, mert Liege közepén akkora a fényszennyeződés, hogy 3-4 perc expozícióval már teljesen beszürkül a lemez.
Mellesleg az 1950-es években több felvételt készítettem egy F:2-es nyílású Zeiss fotógéppel, ez volt a háború előtti légfényerősebb fotó lencse. Hát azért a képmező széle felé bizony elhúzta a csillagok képét. (Üzleti forgalomba csak kevés példány került, mert a katonaság lecsapott rá. Az utóbbi évtizedekben magyar piacon nem is találkoztam vele.) BQ.
dienes58
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2014.01.26. 13:08

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: dienes58 » 2015.07.17. 15:03

Nem kell leírni, a Zeiss ma is ott van a szeren. Ahova oda van írva, hogy Carl Zeiss az minőségi garancia.Nagyon sok fotoeszközben megtalálható pl: Sony komoly optikákat szállít neki a Zeiss, ugyan úgy mint a Panasonicnak a Leica. Minőségi darabok. Studio technika.
Volt szakmámból kifolyólag sokat foglalkoztam orosz optikákkal. Bizony vannak közöttük elismerésre méltó teljesítményűek, nemzetközi összehasonlításban is. A legjava nem civil eszközökbe került. A régi és én is abba a korosztályba tartozom, hogy a "régi" orosz binok állják a sarat. Nem mondom, hogy nincs jobb a mai piacon, csak hát ezek a mai technológiával és alapanyagokból készültek. Hol lesznek ezek néhány évtized múlva a mai tömegtermelés termékei.
Sidius

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.07.17. 19:06

Elöljáróban megígérem, hogy nem ömlengek többet ebben a témában. :)

Az orosz optikákról általánosságban nem tudok nyilatkozni, de van egy 70/450-es lencsém, ami meg kell mondanom, a párját ritkítja a saját kategóriájában.
A bolygózó lencsékkel kapcsolatban viszont úgy látszik tévedtem -már ami a vörös felé eltolt elvet illeti. De Zeisséknek sikerült legyártani magas szinten, pont az üveganyagok miatt.
Biztos sokan másként gondolják, de a magam részéről szeretem a régi holmikat, főleg azért, mert látszik bennük a szakértelem, a befektetett munka, az kétszáz év után is tartós anyagok. A robogó-Pannónia példa pedig nagyon jó, mert nem mindegy, hogy kell egy élmény motor amit simogatok és az unokámra is hagyhatom, vagy három évente kell egy fürge városi jármű. :arrow: Avagy kell egy távcső -és minden évben egy másik, hátha jobb lesz- vagy egy műszer kell, ami törődést igényel, de soha nem jutna eszembe eladni.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.07.17. 22:09

Igen, igazad van. A Zeiss, Merz, Rheinfelder - és pl. a francia Bardou - gyártmányait egyedileg ellenőrizték, tartós anyagból készültek. Egyébként az orosz binokulároknak is azért nagy a súlya, mert fémvázasak: két tank átmegy rajta, de ezért még használható.
A Zeiss nagyon sokat nyert azzal, hogy felvásárolta a megszűnő cégek szabadalmait, és azokat tovább fejlesztette (előbb utaltam a Voigtländerre). Másrészt nem sajnálták a pénzt a fejlesztő laboratóriumra. Ott nem csak optikai eszközökön dolgoztak, hanem látszólag az optikához nem is tartozó új fizikai kísérleteket is végeztek. Ez egyfelől reklám volt, másfelől egyes rész megoldásokat fel lehetett használni. Tulajdonképpen akkor kezdett romlani, amikor a II. Világháborúban a katonaság tömeges gyártást követelt, és nem volt idő preciz munkára. De pl. a katonai "Dienstglass", 10 x 50-es binokulár a legjobb bio volt, ami a kezembe került! BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”