Régi műszerek

Lencsés- és tükrös távcsövek
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Varus » 2019.12.07. 21:12

hg írta:
2019.12.07. 20:15
Bár úgy látom, a Cape New-izé tárgyalása már eljutott a lecsengő szakaszba, egy keresést megkockáztattam, és a következő tanulságos dolgokat találtam a távcsőnek látszó tárgyról:
  • Ez egy 200/1200-as módosított Newton, 62 cm hosszú csőben. A cél az volt, hogy rövid legyen. Vélhetően az egyetlen cél.
  • A főtükör f/3 fényerejű gömbtükör.
  • Az elülső üveg egy kéttagú negatív lencse,
  • a kihuzatba pedig egy pozitív dublet van beépítve.
  • A segédtükör legalább síktükör...
A javasolt kiskereskedelmi ára 1600 angol font volt (csak tubus). Merthogy angolok voltak az elkövetők.
Talán már ez is több, mint amit érdemes tudni a holmiról. Pár publikált véleménybe beleolvasva jót nem nagyon lehet mondani róla, a gyártó gyorsan megszűnt.
Aki mégis olvasna még: https://www.cloudynights.com/documents/capenewise.pdf

Gábor
Kedves Gábor!

Nagyon köszönöm a kutatómunkát és választ! Nekem is feltűnt, hogy angol termékről van szó, amit ma már nem gyártanak. Az interneten elérhető fotók komoly, precíz megjelenésű tubusról árulkodnak, ám ezek szerint a beltartalommal volt a hiba.

Varus
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.01.31. 09:49

Hazánkban kevésbé ismert kutató gyűjtői oldalára szeretném felhívni a téma iránt érdeklődő amatőr társaim figyelmét, ahol sok csillagászati eszközről találunk fényképes dokumentációkat, meglepően sok fényképekkel alá támasztva. Szerintem az oldal segítséget nyújthat azok számára is, akik mélyebben érdekel a téma, akár gyűjtői szinten vagy éppen egy régi műszer felújítása vagy egy kor hű másolat elkészítésében kell némi kiinduló pont vagy netalán segítség:

http://www.historicacollectibles.com/it

Sajnos elég kevés embert érdekel hazánkban ez a téma igazából, de akiket ez megérintett valamilyen mélységben e téma, azok tudják igazából értékelni ezeket a régi, szép dolgokat! Kedvcsinálónak engedjétek meg, hogy egy műszernek a fényképekkel történő részletes bemutatását megosszam veletek az oldalnak a segítségével:

http://www.historicacollectibles.com/it ... 1885-circa

Mindenkinek kellemes böngészést kívánok!
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2020.01.31. 20:01

Gábor1967 írta:
2020.01.31. 09:49
Hazánkban kevésbé ismert kutató gyűjtői oldalára szeretném felhívni a téma iránt érdeklődő amatőr társaim figyelmét, ahol sok csillagászati eszközről találunk fényképes dokumentációkat, meglepően sok fényképekkel alá támasztva. Szerintem az oldal segítséget nyújthat azok számára is, akik mélyebben érdekel a téma, akár gyűjtői szinten vagy éppen egy régi műszer felújítása vagy egy kor hű másolat elkészítésében kell némi kiinduló pont vagy netalán segítség:

http://www.historicacollectibles.com/it

Sajnos elég kevés embert érdekel hazánkban ez a téma igazából, de akiket ez megérintett valamilyen mélységben e téma, azok tudják igazából értékelni ezeket a régi, szép dolgokat! Kedvcsinálónak engedjétek meg, hogy egy műszernek a fényképekkel történő részletes bemutatását megosszam veletek az oldalnak a segítségével:

http://www.historicacollectibles.com/it ... 1885-circa

Mindenkinek kellemes böngészést kívánok!
Köszi a linket.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.02.06. 08:53

Egy olyan távcsövem szeretnék megosztani veletek, amelyet egy olyan ember cége tervezett, akinek a munkáit a leghíresebbek között emlegetnek még ma is, ennyi év távlatából - talán nem is véletlenül. Napjainkra ez a műszerkészítés történelmének egy ritka darabja és egyben a nagymesterek alkotásai közzé is sorolható. Egyszerű kezelhetőség, precíz kidolgozás, minimális hibalehetőséggel lehet jellemezni munkáik gyümölcsét. Nem véletlenül írta Konkoly Thege Miklós, hogy amíg Merz műhelyében sok optikát összetörnek, addig más ilyet elad mint jót. Ma már ilyen példát egy optikai cég sem követne el a profit végett...

Természetesen mikor egy ilyen műszerről beszél az ember, akkor nem szabad ezeket a műszereket a mai műszerekkel össze vetni. Más időszak, más technikai fejlettség, más üveganyag...

A képen látható műszer egy 75 mm szabad átmérővel rendelkező, 900 mm fókuszú, légréses akromát. Okulárkihuzata fogasléces, egyenes fogazással. 31 mm-es külső átmérőjű okulárok fogadására alkalmas. Hat darab eredeti okulárt kaptam vele, 5 mm-es től a 40 mm-ig bezárólag. Eredeti okulárjaival még nem használtam, mert nem volt derült egem. Talán ma ha marad a derültség, akkor kiviszem, hogy ismét csillagfényeket gyűjtsön. Ki tudja hány éve nem használták? Igazából az okulárokra is rá fog férni egy alapos tisztítás ill. a lencse tagok között található blendét is fókuszsíkba kell betolni, mert jelen esetben, nem mindegyik okulár LM pereme éles. Egy külön adaptert készíttetek hozzá, hogy a mai szabványnak megfelelő 31,7 mm-es okulárokkal is használható legyen a műszer. Az egész egy német szerelésű mechanikán van, óraműve, pólustávcsöve nincsen. Az óratengelyen egy kézi finom mozgatás van, ami valóban a maga nemében is kotyogás mentes. Mind két tengely osztott körökkel van ellátva. Egy szóval is vizuális észlelésre lett tervezve. Keresőtávcsövének az átmérője 40 mm. Okulárkihuzatjába bármelyik eredeti okulárral kompatibilis, így tetszés szerint változtatható. Van hozzá hold és napszűrő ill egy zenitvégződés a kényelmesebb megfigyelések végzéséhez.
20200204_105340 Merz.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.02.06. 11:10

Ez szép találat, gratulálok!
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2020.02.06. 11:27

Nagyon szép műszer. Gratulálok hozzá!
Hogy sikerült hozzájutnod?
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2020.02.06. 12:25

Gábor1967 írta:
2020.02.06. 08:53
Egy olyan távcsövem szeretnék megosztani veletek, amelyet egy olyan ember cége tervezett, akinek a munkáit a leghíresebbek között emlegetnek még ma is, ennyi év távlatából - talán nem is véletlenül. Napjainkra ez a műszerkészítés történelmének egy ritka darabja és egyben a nagymesterek alkotásai közzé is sorolható. Egyszerű kezelhetőség, precíz kidolgozás, minimális hibalehetőséggel lehet jellemezni munkáik gyümölcsét. Nem véletlenül írta Konkoly Thege Miklós, hogy amíg Merz műhelyében sok optikát összetörnek, addig más ilyet elad mint jót. Ma már ilyen példát egy optikai cég sem követne el a profit végett...

Természetesen mikor egy ilyen műszerről beszél az ember, akkor nem szabad ezeket a műszereket a mai műszerekkel össze vetni. Más időszak, más technikai fejlettség, más üveganyag...

A képen látható műszer egy 75 mm szabad átmérővel rendelkező, 900 mm fókuszú, légréses akromát. Okulárkihuzata fogasléces, egyenes fogazással. 31 mm-es külső átmérőjű okulárok fogadására alkalmas. Hat darab eredeti okulárt kaptam vele, 5 mm-es től a 40 mm-ig bezárólag. Eredeti okulárjaival még nem használtam, mert nem volt derült egem. Talán ma ha marad a derültség, akkor kiviszem, hogy ismét csillagfényeket gyűjtsön. Ki tudja hány éve nem használták? Igazából az okulárokra is rá fog férni egy alapos tisztítás ill. a lencse tagok között található blendét is fókuszsíkba kell betolni, mert jelen esetben, nem mindegyik okulár LM pereme éles. Egy külön adaptert készíttetek hozzá, hogy a mai szabványnak megfelelő 31,7 mm-es okulárokkal is használható legyen a műszer. Az egész egy német szerelésű mechanikán van, óraműve, pólustávcsöve nincsen. Az óratengelyen egy kézi finom mozgatás van, ami valóban a maga nemében is kotyogás mentes. Mind két tengely osztott körökkel van ellátva. Egy szóval is vizuális észlelésre lett tervezve. Keresőtávcsövének az átmérője 40 mm. Okulárkihuzatjába bármelyik eredeti okulárral kompatibilis, így tetszés szerint változtatható. Van hozzá hold és napszűrő ill egy zenitvégződés a kényelmesebb megfigyelések végzéséhez.

20200204_105340 Merz.jpg
Én is gratulálok hozzá.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.02.06. 14:45

Mindenek előtt köszönöm a gratulációkat! Iskolatávcsövemhez kerestem további okulárokat, amikor ráakadtam erre a XIX század végi német műszerre. Így kerültem közvetlenül esőnek kapcsolatba a műszerrel, majd következett a vásárlás és az azt következő szállítási gyomorideg részemről, hogy nem se sérül valami a gondos csomagolás mellett. Sajnos az egy időben, egy helyen történő feladást a két csomagban történő szállítás végző vállalatok nem tudták egy napon kézbesíteni :o Egy nap különbséggel jöttek meg a csomagok, de szerencsére semmi se sérült, még a csomagoló papíron se látszott sérülés ( no ilyet kimondani ma ritkán lehet, de jól esett). Majd következett a közel kettő órán át tartó összeszerelési művelet és a végeredménye egy gyönyörű szép, korabeli Merz műszer állt előttem teljes pompájában, patinájában. Sajnos az előző, kis iskolatávcsövem eredeti faládáját összetörték szállítás alatt, így volt nem kis aggodalmam, hogy nem járok e ezzel is így? De szerencsémre az égiek velem voltak. De. folyamán egy rövid időre kivittem a műszert és a közelben lévő templomtorony elhelyezett villámhárító szívócsúcsára irányítottam a tubust. Meglepően jó képet adtak az egyszerű felépítésű, bevonatok nélküli okulárok, de tisztításuk minden féle képen szükséges lesz.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.02.17. 18:57

Egy kissé megakadtam egy távcsőtubus felújításban. Keresnék kölcsönbe Whitworth menetfésűt, olyat amin 1"-ban 23 menet van. Egy menet emelkedést kellene leellenőriznem. A mai gyártmányú menetfésűkön 22 menetes után a 24 menetes következik. Ha tud valaki esztergályost, akinek van ilyen menetfésűje, kérem ossza meg velem magánba az illető elérhetőségét. Kerestem a netten is, de nem találtam ilyen emelkedésű menetfésűt, hogy ez a méret méret benne lenne.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.18. 07:07

Biztosan collos az a menet?
Metrikus fésűvel nem próbáltad?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”