Régi műszerek

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.06.20. 17:40

Egy mostani, befejezett projektet szeretném megosztani az idetévedőkkel. Egy megbízásnak köszönhetően, kissebb nagyobb antik jellegű renoválái munkákat szoktam végezni. Ez valahol egy izgalmas dolog, mert ilyenkor a régi idők alkotásai kerülhetnek a kezembe. A jelen esetben, egy kis kereső megmentés volt a cél amit meglehetősen "kivégeztek". Ez a régi kis darab egy 20/190-es akromát, annak háza, és a lencse foglalásából ált össze. Az akromátot és a foglalást sikerült rendbetennem, miután újraragasztottam és a felületi mattulást eltávolítottam. A kis foglalat menetes részét egy laposreszelővel lereszelték de úgy, hogy menet is alig maradt. Maga a házat menthetlennek itéltem, így egy új elkészítését kellett választani. Mostanra ez a darab elkészűlt, és most megosztanám. :)
Screenshot_20200620-155941.png
Screenshot_20200620-175101.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.06.20. 18:45

Mindenek előtt István engedd meg, hogy gratuláljak a képek láttán! Nem egy minden napos tevékenység részese lehetel, hogy szakmai tudásod legjavát beleadva vállalkoztál egy ilyen nagy projekt megvalósítására. Egy ilyen régi lencserendszer szétszedése, újra ragasztása is minden bizonnyal kihívás is egyben. Nem beszélve az egész kis objektív házának elkészítése is igényes munkádra vall. De erről már korábban mutattál képeket, amikor saját részre készítettél egy gyönyörű kis műszert. Szoktad is ezt időnként használni vagy csak dísznek készítetted? A réz alkatrészein kezd kialakulni már a patina vagy lelakkoztad? Most hogy megmutattad ezt a kis objektívet, a csövet vagy más részét is kell újra, a korhűség szempontjából véve megépítened? Az eredeti foglalatot elnézve ha jól láttam, akkor ez Hopp Ferencék munkásságára utal vissza. Kecskeméten van hasonló kivitelezésű, korabeli műszer.

Kívánok munkáidhoz további sok erőt, jó egészséget!
Bucsi Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.06.21. 09:35

Köszi Gábor a gratulációt és örülök, hogy tetszenek a darabok. Igen, a kis objektívnek a további része is elkészül...Természetessen arról is beszámolok később. Az én régi fatubusos műszerem, inkább a szobában díszeleg szép aranybarnás patinával. A cipekedéssel nem rizikóztatom meg egy esetleges botlá veszélyét...Az észlelésre vannak má műszereim, ami kint vannak rendszeresítve. Örülök, hogy Te a kézjegyekből megmondod ki készíthette, én viszont a sérülésekből látom, hogy nem az idő nyomait viseli inkább... :)
Gyuricza István
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.06.21. 11:35

Engedd meg István, hogy megmutassam nem csak a Te számodra azt az objektívnek a képét, ami alapján tudtam beazonosítani a nálad lévő kis kereső távcsövet. Eleinte külföldről hozták be ezeket a kész távcsöveket és ezt értékesítették. Majd később már csak a lencséket rendelték meg és itthon készítették hozzá a foglalatokat, rakták, szerelték tubusba.
Objektív.jpg
Mivel írtad, hogy a kis objektív is kap egy korhű tubust, engedd meg, hogy segíthessek ha nincs konkrét képed, hogy milyen volt a kereső korabeli kinézete. Amennyiben tudok a továbbiakban is segíteni ebben a munkádban, keress nyugodtan!
kereső.jpg
Várom majd a beszámolóidat!

Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.06.21. 12:35

Igen valóban hasonlít... Annyiban tér el, hogy a díszes rész kávája itt hengeres, még az eredetin lapos. Valószínű, az idők fojamán egyre jobban hasonlítottak ezek a keresők. Köszi az ötletet a teljes keresőre nézve, de nem vagyok biztos, hogy van annyi hely a kereső tartója és a kereső tubusa között, hogy még az a díszes rész is beférjen.
Gyuricza István
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.21. 13:30

Gábor1967 írta:
2020.06.21. 11:35
... Mivel írtad, hogy a kis objektív is kap egy korhű tubust, engedd meg, hogy segíthessek ha nincs konkrét képed, hogy milyen volt a kereső korabeli kinézete. ...
Csodálatosan szépek ezek a régi műszerek!

Gondolom, hogy optikailag sem utolsók, még ha nem is voltak akkor még a mostaniakhoz hasonló, korszerű üveganyagok és számítógépes szimulációs lehetőségek.
Nagyon kíváncsi lennék egy régi/új összehasolításra, természetesen csak a saját típusán belül, és hasonló méretben.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.22. 08:32

Gábor1967 írta:
2020.06.21. 11:35

Mivel írtad, hogy a kis objektív is kap egy korhű tubust, engedd meg, hogy segíthessek ha nincs konkrét képed, hogy milyen volt a kereső korabeli kinézete. Amennyiben tudok a továbbiakban is segíteni ebben a munkádban, keress nyugodtan!

Gábor
Meg lett említve pár napja Baktalórántháza település neve. A szépen felújított Degenfeld - kastélyban régi távcsövek is láthatók, azt nem tudom, hogy eredeti vagy replika, de ha valaki arra jár, érdemes megnézni.
https://pannoniakincsei.hu/baktaloranth ... elymuzeum/
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.22. 13:42

mizar írta:
2020.06.22. 08:32
Meg lett említve pár napja Baktalórántháza település neve. A szépen felújított Degenfeld - kastélyban régi távcsövek is láthatók, azt nem tudom, hogy eredeti vagy replika, de ha valaki arra jár, érdemes megnézni.
Kösz az infót, Sanyi; ezt nem is tudtam... :oops:
Miskolctól nincs is olyan nagyon messze (bár túl közel se), lehet, hogy ellátogatok oda.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.06.22. 15:21

Üdv, Gróf Degenfeld Rozália a kastély úrnője a mai szóval "amatőrcsillagász" volt. Akkoriban úri huncutságnak számított. Dolgoztam nemrég a Baktalórántházi parókián,
( református pap egyenes leszármazottja a Degenfeldeknek) ott láttam a kiállított családi képen, azon is van egy szép rézszínű távcső a háttérben. Ezeket a távcsöveket állították ki - hagyatékból..

Csaba
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.22. 16:33

Attila írta:
2020.06.22. 13:42
mizar írta:
2020.06.22. 08:32
Meg lett említve pár napja Baktalórántháza település neve. A szépen felújított Degenfeld - kastélyban régi távcsövek is láthatók, azt nem tudom, hogy eredeti vagy replika, de ha valaki arra jár, érdemes megnézni.
Kösz az infót, Sanyi; ezt nem is tudtam... :oops:
Miskolctól nincs is olyan nagyon messze (bár túl közel se), lehet, hogy ellátogatok oda.


MDA
Van egy jó program:
Degenfeld-kastély Tarcal, onnan Degenfeld-kastély Baktalórántháza, majd Degenfeld-kastély Téglás. :D
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”