Régi műszerek

Lencsés- és tükrös távcsövek
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2018.02.20. 10:42

Ez inkább illik a műszerek közé mintsem a "sima" távcsőépítés topicba! Gratulálok, profi munka!
Sidius

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.02.20. 11:25

Úgy bizony! :D Az ilyesmikből sajnos nagyon kevés születik manapság. Csak az anyaga többet ér, mint a hasonló méretű tömeggyártmányok kompletten. A beleölt munkáról meg ne is beszéljük...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.02.20. 12:02

István (gyuri17) gyönyörű darabok. Modell gőzgépeknél látni hasonló szépségeket. Micsoda adottság valaki tud és alkalma is van "drehálni". Sidiust - Jánost irigyeltem ezért eddig. Életem egyik része volt a rézalapú gőzmodellek, ezért értem István teljesitményét. Hogy dicsekedjek, ezt kaptam név-születésnapomra is tegnap, a reze miatt. Arasznyi , gyönyörű mint minden régi műszer. Csak aztán polirozgatni.. Sz.,.....feb.23. egyébként Wilesco D3 typ. Sz.,.....feb. 24. https://www.opitec.hu/index.php?tm=112420 ezt minden apának ajánlom, kitűnő készlet. https://www.tapatalk.com/groups/modelst ... 80754.html
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2018.02.24. 14:52-kor.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2018.02.20. 17:51

Üdv és köszönöm mindenkinek! Együtt kell érezzek :sajnos mivel drámaian kevés a régmúlt idő távcsövei ,a házi építés is lassan eltűnik, aztán már az alkotni vágyó szakember is. Ez a távcső-bármennyire is viccesen hangzik- egy érzés ihlette. Sokat nézegetem különböző forrásokból Merz és kortárs műveit, ami ahhoz vezetett,hogy elkészítsem ezt itt. Az anyag felhasználás nem egyszerű: öntéssel nem akartam foglalkozni, és elögyártmány is csak végszükség esetén választottam. Ilyen megfontolásokból a közeli vastelep anyagai jelentették a beszerzés lehetőségét. Az a hely egy kincsesbánya! Más részt lenne itt még egy másik terv is! Egy fatubusos fémtükrös(saválló) Newton távcső réz-bronzal kiegészítve. Valaki esetleg próbálkozott már ilyennel, fémtükör vagy kész tubus?
Gyuricza István
Sidius

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.02.20. 18:15

Nemrégről úgy rémlik, hogy talán az olaszok foglalkoztak modern kori fémtükör előállításának lehetőségével. Semmi egyebet nem tudok róla, azóta se hallani semmit. Volt amatőr próbálkozás is, az is nemrégiben, kb. egy éve talán valahol itt is szóba került, de úgy tudom, hogy kudarcba fulladt. Azt hiszem, valamelyik alumínium ötvözet volt az anyag. Az biztos, hogy nem lesz egyszerű, még ha sikerül is.
Sajnos a bronztükrökről sem tudunk semmit, csak a megfigyelések maradtak fönt. Ma már múzeumban vannak, de képet nem alkotnak, annyi fényt nem vernek már vissza. Ha meg kipolíroznák, már nem az eredeti leképezésük lenne. Azért sok sikert!
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2018.02.20. 18:18

Géza! A gőzgépeket szeretem épp úgy mint ön. A fekete vas, a aranyló réz- bronz patinás arcot kölcsönöz egy gépnek! Ehhez hozzá adva kis fát,-mahagóni vagy dió színben-a csillagászati műszerek legszebbjei ezek. :) Nagyon kicsi voltam, mikor a szomszédos bácsinál láttam először egy működő kicsi gőzgépet, egy munkahengeren keresztül, egy kereket hajtott. Egy gyertyával működött-máig előttem van! Az öreg nagy móker volt!
Szóval bánom, hogy ezt a világot elhagyjuk. De itt még vannak ilyen nagy mesterek!
Gyuricza István
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2018.02.20. 18:25

János köszi! A tükör alapanyagát savállóból gondoltam. Ez elég fényes ha kipolírozzák, és az időre se érzékeny!
A csiszolást soha nem próbáltam, lehet téged kérlek majd meg mentornak! :) Az öntést nem akarom erőltetni az tudod te is ,hogy külön világ.
Gyuricza István
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.02.20. 19:59

Elképzeltem, egy súlyhajtásos óraművet a gyönyörűségedhez. Láttam olyasmit, a hatvanas években divatos orosz irodai faliórákból készülteket. Réz fogaskerekek, réz függősúly.... képzelheted. Egy nagy tükrössel látlak itt a kisképen, mi az? Abban nincs igazad, nem tűnnek, előjönnek a szakemberek. Itt vagy Te is.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.02.21. 10:39

"fémtükör"

Kincses Misi foglalkozott vele alaposan: search.php?t=1413

"vastelep anyagai" - irigylem a helyedet, én ahol próbálkoztam, ott csak vettek újabban, nem adtak el!
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2018.02.21. 21:14

Géza, a súlyhajtós óramű lenne számomra is a megoldás! Ráadásul korszerű is. Elég sok réz fogaskereket gyűjtöttem és erőltetnem kellene az összerakást. De az a rész ami az óra szabályzását végzi az nem tudom még megoldani! Marad még az elmélkedés a fej szinten.
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”