Első távcső vásárlása

Lencsés- és tükrös távcsövek
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.04.07. 20:43

Tüsi írta:- BP külkerületében lakom (XX.) a dunaparthoz közel
- autóm van, kitelepülés nem gond nehezebb felszereléssel együtt sem
- hosszútávon az asztrofotózás fog érdekelni (sok év múlva) :lol:
- rövidtávon szeretném megtanulni, gyakorolni az észlelés művészetét, elsősorban nyilván a Hold érdekel, illetve a bolygók
- nem bánnám, ha tiszta gagyi alap fotókat tudnék a Holdról készíteni nem túl sokára
- ismereteim egyelőre szegényesek a távcsövek paramétereivel kapcsolatban, ezt igyekszem gyorsan pótolni, az összefüggéseket nem látom és azt sem tudom megállapítani, hogy milyen távcső típus lenne nekem megfelelő (pont ezért írok ide, hogy minél több véleményt kapjak)
- árban nagyon maximum 200 körül szánnék rá első körben (inkább 100-150 körül), de hónapról hónapra lenne keret bővíteni extrákkal a cuccot, tehát jól fejleszthető megoldás kellene

A 90/900 a kedvenc távcsövünk, ha kezdőknek kell ajánlani valamit. (Ezt olvastad? https://www.tavcso-mikroszkop.hu/tudast ... avcso.html) óragéppel felszerelve és DSLR fényképezőgéppel egyszerűen tudsz holdfotókat csinálni.

De! Ha mély-ég fotózáson gondolkozol, akkor sem az EQ-2, EQ-3 mechanika, sem a tubus nem igazán ajánlható erre a célra. Más szóval: a komplett asztrofotós felszerelést 0-ról kell kezdened.

Mély-ég fotózásra belépőszinten egy 150/750-es newton tubus és egy EQ-5 mechanika ajánlható, tehát ha egy fokozatosan fejleszthető műszert szeretnél, ebből indulj ki.

https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... 750-newton
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... 750-newton
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.04.07. 20:45

Tüsi írta:- ismereteim egyelőre szegényesek a távcsövek paramétereivel kapcsolatban, ezt igyekszem gyorsan pótolni, az összefüggéseket nem látom és azt sem tudom megállapítani, hogy milyen távcső típus lenne nekem megfelelő (pont ezért írok ide, hogy minél több véleményt kapjak)

Ezt olvastad? A csillagászati távcsövek típusai
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2018.04.07. 22:44

SzarkaLevente írta:De! Ha mély-ég fotózáson gondolkozol, akkor sem az EQ-2, EQ-3 mechanika, sem a tubus nem igazán ajánlható erre a célra. Más szóval: a komplett asztrofotós felszerelést 0-ról kell kezdened.

Mély-ég fotózásra belépőszinten egy 150/750-es newton tubus és egy EQ-5 mechanika ajánlható, tehát ha egy fokozatosan fejleszthető műszert szeretnél, ebből indulj ki.


Köszönöm a tájékoztatást! Igen, itt olvastam az ajánlást.
Mély-ég egyelőre nem érdekel (nehéz is, drága is), szerintem maradok a 90/900 refraktornál, elleszek vele egy darabig. Ha pedig eljön az ideje, elindulok 0-ról majd a mély-ég felé. ;)
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.04.08. 01:04

:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.04.08. 06:37

Tüsi írta:... szerintem maradok a 90/900 refraktornál, elleszek vele egy darabig. Ha pedig eljön az ideje, elindulok 0-ról majd a mély-ég felé. ;)


Bölcs döntés!
Végre valaki nem egyszerre akar mindent (is), ráadásul 20 forintért... :lol:

Viszont egy javaslat: a Hold, a Nap és a bolygók fotózásához a DSLR nem éppen a legjobb választás (ha nincs video-módja). Érdemesebb egy video-felvételre alkalmas asztro-kamerát venni, még hűtött sem kell, csak minél kisebb pixel-méretű legyen (pl. ZWO ASI 120, kezdésnek a színes változata), és egy jobb minőségű nyújtó tagot. Az ingyenes Registax-szal feldolgozva gyönyörű képekei is tudsz majd készíteni - a vizuális gyönyörködésen túl.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2018.04.08. 10:22

Attila írta:Viszont egy javaslat: a Hold, a Nap és a bolygók fotózásához a DSLR nem éppen a legjobb választás (ha nincs video-módja). Érdemesebb egy video-felvételre alkalmas asztro-kamerát venni, még hűtött sem kell, csak minél kisebb pixel-méretű legyen (pl. ZWO ASI 120, kezdésnek a színes változata), és egy jobb minőségű nyújtó tagot. Az ingyenes Registax-szal feldolgozva gyönyörű képekei is tudsz majd készíteni - a vizuális gyönyörködésen túl.

MDA


Köszönöm a tanácsot, mindenképp beszerzek majd egy ilyen kamerát.
Fókusz nyújtó: tudsz konkrétat javasolni? 2x TELEVUE 1,25" Barlow (Art.No. BLW-2125) megfelelő már?
Castell Ortho okulárral mi a helyzet (gondolom a tubushoz kapott alapokat felejtsem el)? Azt olvastam inkább reflektorokhoz jók.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.04.08. 10:53

Tüsi írta:Köszönöm a tanácsot, mindenképp beszerzek majd egy ilyen kamerát.
Fókusz nyújtó: tudsz konkrétat javasolni? 2x TELEVUE 1,25" Barlow (Art.No. BLW-2125) megfelelő már?
Castell Ortho okulárral mi a helyzet (gondolom a tubushoz kapott alapokat felejtsem el)? Azt olvastam inkább reflektorokhoz jók.


A TeleVue-ből bármit veszel, az mind kiváló - főleg egy kezdő számára. Sajnos épp ezért viszont nem a legolcsóbbak, de - a magam részéről - csak melegen ajánlani tudom.

A bolygókhoz elvileg minél hosszabb fókusz kellene (min. 3-4m, tehát minél nagyobb nyújtás), de azért ne felejtsük el, hogy egy akromát fenekébe fogod feldugni, még ha nem is rövid kaleidoszkópnak (hál' Istennek!). A 90/900 már egészen használható darab, örülök, hogy Levente is inkább ezt ajánlja a rövid F/5-F/7-es szivárványgyárak helyett, de azért nem szabad túlzásokba esni: egy 2x nyújtás (amit kinéztél) még talán nem hangsúlyozza nagyon az objektív hibáit, ugyanakkor - legalábbis oppozícióban - a Mars is már "értékelhető méretű" képet produkál. A kis érzékelőmérethez pedig az említett TV Barlow több, mint elegendő (ide a Powermate tök fölösleges lenne...).

A Castell Ortho-t nem ismerem; nekem Baader Genuine és Zeiss Ortho-im vannak (azok hibátlanok...). Az Ortho okulárok igazi pályája a bolygóészlelések területén van, ahol a kemény, torzításmentes és kontrasztos kép alapfeltétel, ugyanakkor a nagy LM sokkal kevésbé fontos; tehát a kérdés-felvetés teljesen jogos. Ugyanakkor nem biztos, hogy a gyárilag mellékelt okulárokat azonnal ki kellene dobni, ki kell próbálni (de biztosan nem jelentik a csúcskategóriát).

A 90/900-as kukker nem egy klasszikus mélyeges műszer, ezért nagy látómezős oklikra nem igazán érdemes hajtani (szerintem, talán csak a Hold megfigyelése miatt lehet értelme), viszont a már említett TeleVue Plössl-sorozatából nagyon megéri összeválogatni egy pl. 3-4 darabos sorozatot.

Nagyobb LM-höz (azaz a Holdhoz és Naphoz - nyilván szűrő, de még inkább Hershel-prizmán keresztül) pedig az Explore Scientific darabjait javaslom (azok később, a "mélyeges időszakodban" is jól használhatók lesznek).

Végül a zenittükörből se a legolcsóbbat válaszd, ha javasolhatom...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.04.08. 15:35

Tüsi írta:
Attila írta:Viszont egy javaslat: a Hold, a Nap és a bolygók fotózásához a DSLR nem éppen a legjobb választás (ha nincs video-módja). Érdemesebb egy video-felvételre alkalmas asztro-kamerát venni, még hűtött sem kell, csak minél kisebb pixel-méretű legyen (pl. ZWO ASI 120, kezdésnek a színes változata), és egy jobb minőségű nyújtó tagot. Az ingyenes Registax-szal feldolgozva gyönyörű képekei is tudsz majd készíteni - a vizuális gyönyörködésen túl.

MDA


Köszönöm a tanácsot, mindenképp beszerzek majd egy ilyen kamerát.
Fókusz nyújtó: tudsz konkrétat javasolni? 2x TELEVUE 1,25" Barlow (Art.No. BLW-2125) megfelelő már?
Castell Ortho okulárral mi a helyzet (gondolom a tubushoz kapott alapokat felejtsem el)? Azt olvastam inkább reflektorokhoz jók.

ZWO ASI 120 kamerája tényleg jó választás, de komoly bolygófotózást ne "erőltess" egy 90 mm-es refraktorral, oda átmérő kell. Canon DSLR-rel primer fókuszban jó "telekorongos" Nap/Hold felvételeket tudsz készíteni. A Televue barlowt emiatt inkább a következő (nagyobb) távcsövedhez ajánlanám.

A 90/900-at válaszd delux változatban (egyenes keresővel) ez sok macerát megspórol, pláne kezdőként. A gyári okulárok helyett válaszd a távcsövet e-plössl okulárokkal, amik ugyan nem Baader ortho minőségűek, de egyértelmű előrelépés a gyáriak helyett.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
apollo13
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2016.03.20. 12:03

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: apollo13 » 2018.04.10. 10:17

Sziasztok, és szép estéket az észlelésekhez.
Én kb: 15 éve foglalkozom a " csillagászattal" de csak nagyon amatőr szinten, ami azt jelenti, hogy inkább a számok tükrében. Kedvenceim a Csillagképek, azok adatai, csillagképek csillagjainak a távolságainak a kiszámítása, s adatai mérések Minden csillagászattal kapcsolatos filmet megnézek a TV-kba, Spektrum, NatGeo, Diskovery, stb. Szeretem nézni a csillagos eget. Imádom, és jár az agyam is közben, hogy szeretnék ott lenni fent.
65. szülinapomra kaptam egy szép ajándékot, egy Sky View reflektor távcsövet, de miután még sosem volt nekem ilyen, hát a beállításokkal vannak némi gondjaim. Igaz ezzel nem sok mindent lehet látni, főleg nem a távolabbi bolygókat, ködöket, halmazokat, stb. Gondoltam, hogyha valakinek esetleg kellene, megbeszélhetjük, eladnám, mert mindenképpen egy erősebbet, jobbat szeretnék majd venni. A Stellárium-ot lassan már kívülről ismerem, és szeretném azon keresztűl nézegetni a szép csillagos eget, stb.
MCSE tag.
János.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.04.10. 10:48

apollo13 írta:Sziasztok, és szép estéket az észlelésekhez.
Én kb: 15 éve foglalkozom a " csillagászattal" de csak nagyon amatőr szinten, ami azt jelenti, hogy inkább a számok tükrében. Kedvenceim a Csillagképek, azok adatai, csillagképek csillagjainak a távolságainak a kiszámítása, s adatai mérések Minden csillagászattal kapcsolatos filmet megnézek a TV-kba, Spektrum, NatGeo, Diskovery, stb. Szeretem nézni a csillagos eget. Imádom, és jár az agyam is közben, hogy szeretnék ott lenni fent.
65. szülinapomra kaptam egy szép ajándékot, egy Sky View reflektor távcsövet, de miután még sosem volt nekem ilyen, hát a beállításokkal vannak némi gondjaim. Igaz ezzel nem sok mindent lehet látni, főleg nem a távolabbi bolygókat, ködöket, halmazokat, stb. Gondoltam, hogyha valakinek esetleg kellene, megbeszélhetjük, eladnám, mert mindenképpen egy erősebbet, jobbat szeretnék majd venni. A Stellárium-ot lassan már kívülről ismerem, és szeretném azon keresztűl nézegetni a szép csillagos eget, stb.
MCSE tag.
János.

Nem tudom mi volt a szándékod ezzel a poszt-tal, mivel a távcsőről túl sok minden nem derül ki. Javaslom, tedd fel valamelyik bazárba: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/bazar képekkel, bővebb leírással a távcsőről.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”