Első távcső vásárlása

Lencsés- és tükrös távcsövek
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.04. 07:29

Attila írta:
Végh Zoli írta:... az oldal üzemeltetőjének felvetni a kérést, ...


Az ki?

MDA


http://www.csillagvaros.hu/index.php?op ... view&id=68
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.01.04. 16:36

mizar írta:
Attila írta:
Végh Zoli írta:... az oldal üzemeltetőjének felvetni a kérést, ...


Az ki?

MDA


http://www.csillagvaros.hu/index.php?op ... view&id=68



Hmmm ... elolvastam és nevettem egy nagyot :mrgreen:
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.01.14. 10:03

http://www.ng.hu/Tudomany/2018/01/12/Le ... rion-kodot Nagyon szép a Hubble videó az Orion ködről (Érdekes cikkek). János észreveszi a szép dolgokat. Hetek óta az Oriont látom jól éjszakánként, mostanában a Hold mellett (szó szerint) mint a legérdekesebbet 10 centi alatti aperturás csövekkel. ( A rövid 600mm alatti fókuszú csövek teszik igen kényelmessé a dolgot. A régi Bresser a 700mm-el már kényelmetlen a padlásablakból ). Az ilyen kis videók húsz évvel ezelött elképzelhetetlenek voltak. Változik a világ. Fotókon nyilik meg az univerzum, a szabadszemes látvány (az Ég) lassan romantika lesz csak. Mintha az amatőrcsillagászat egy jó teleobjektivvel kezdődne manapság. A kezdőnek sok mindent kell figyelembe vennie. Itt az új korszak, kis cső, digis okulár. Egy telének is, spektivnek is értékelhető teleszkóp.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.01.15. 12:35

Átjöttem a " Fotontöbbszöröző okulároktól " a téma ide is vág. Időtlen kinai mondás : " A jó, emberben a régi, szerszámban az új."
Sidius

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.15. 15:37

Nem tudom, hogy a fogalmaid szerint én pl. régi ember, vagy új szerszám vagyok-e. De szerintem kisebb-nagyobb szerszám, mert tök mindegy mit tereferéltünk eddig a távcsövek működéséről.
A magam részéről szerszám ide-vagy-oda, nem szólok bele, hogy lehet-e fizikai (esetünkben optikai) törvényeket megdönteni. Ennek eldöntését rátok bízom, (becsszó, nem szólok bele, meg a többi ilyen irányú értekezésbe se ) de légyszí' menjen vissza a téma az E-műokulár rovatba! Legyen ez az első távcsöveseké! :)
(Jajj nekem! Nem nekem való már ez a fórumozás. Nem vagyok a régi, de új se. :lol: )
Simek
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2018.01.17. 10:26

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Simek » 2018.01.17. 11:04

Három hete vettem meg az első távcsövemet,így a kérdés lehet nagyon amatőrnek hat majd,de bízom,hogy lesz segítőkész válasz.Használtan vásároltam egy Skywatcher 130/900-as Newton távcsövet,ami teljesen hibátlan állapotban került hozzám és az eddig felhőmentes néhai alkalom alatt szép tiszta képet adott,mindarról amit megfigyeltem.Viszont a főtükör este a lámpafényre irányítva láthatóan nem tiszta,viszont ezt csak akkor látni rajta ha olyan a megvilágítás.Kérdésem az lenne hogy mi módon érdemes megtisztítani,hogy ne sérűljön a felülete?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.17. 11:11

Simek írta: a főtükör este a lámpafényre irányítva láthatóan nem tiszta,viszont ezt csak akkor látni rajta ha olyan a megvilágítás.Kérdésem az lenne hogy mi módon érdemes megtisztítani,hogy ne sérűljön a felülete?


Bár nem tudhatom, hogy mennyire koszos, de szerintem ne fáradj a tisztítással.
A főtükrön lévő por és szennyeződés csak végletesen szélsőséges esetben rontja a leképezés minőségét érzékelhető mértékben. Ugyanakkor a kiszerelés tisztítás, visszaszerelés, kollimáció sokkal nagyobb rizikót jelent, mint amennyit használna maga a tisztítás.

Természetesen van olyan mértékű koszolódás, amikor már muszáj megpucolni az optikai felületet, de nem hiszem, hogy ez még olyan mértékű lehet, ha csak lámpával bevilágítva, bizonyos szög mellett látszik...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.17. 18:46

Simek írta:Kérdésem az lenne hogy mi módon érdemes megtisztítani,hogy ne sérűljön a felülete?


Üdv!
Ha mégis kiveszed tisztítani:
Műa. tálban langyosvíz, benne egy pici mosogatószer.
Tedd bele, ázzon.
A felületi szennyeződést csak vattával, vízben, óvatosan, nyomás nélkül kell eltávolítani.
Utána leöblíted folyó vízzel.
Ha egybefüggő a vízréteg, akkor teljesen tiszta.
A vizet nem hagyom rajta, mert foltot hagy.
Ferdén tartva le szoktam fújni, vagy sűrített levegővel lehet (ha az tiszta) lefújni.
A pereméről óvatosan felitatom papírtörlővel.
(Biztosan lehet másképpen is, én így csinálom harmincegynéhány éve)
A tükröd tuti, hogy gömbtükör, nagy kollimálási procedúra nem lesz visszaszerelés után.
Ha kiveszed a főtükörtartóból, (ne vedd ki, ha nem muszáj) akkor ne tedd vissza szorosan, picit lötyöghet.

Jó munkát!
Simek
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2018.01.17. 10:26

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Simek » 2018.01.19. 11:23

Köszönöm a hasznos tanácsokat Mádai Attila és Schlosser Sándor.
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2018.04.07. 18:48

Sziasztok!

Totál kezdő vagyok, régóta érdekel a csillagászat, de csak most hozta úgy az élet (felnőttem->dolgozom->lett rá pénzem), hogy el tudjam kezdeni az ismerkedést az észleléssel.

Nagyon sokat olvastam a témában (Vizi P. Kisatlasza, tavcso.hu, MCSE, és leginkább itt a csillagváros fórumán), de ezt a topicot elolvasva erős kétségeim támadtak, hogy milyen készülékkel lenne érdemes kezdenem. Tudom, ez rengeteg mindentől függ, ezért igyekszem megválaszolni minden kérdést előre:

- BP külkerületében lakom (XX.) a dunaparthoz közel
- autóm van, kitelepülés nem gond nehezebb felszereléssel együtt sem
- hosszútávon az asztrofotózás fog érdekelni (sok év múlva) :lol:
- rövidtávon szeretném megtanulni, gyakorolni az észlelés művészetét, elsősorban nyilván a Hold érdekel, illetve a bolygók
- nem bánnám, ha tiszta gagyi alap fotókat tudnék a Holdról készíteni nem túl sokára
- ismereteim egyelőre szegényesek a távcsövek paramétereivel kapcsolatban, ezt igyekszem gyorsan pótolni, az összefüggéseket nem látom és azt sem tudom megállapítani, hogy milyen távcső típus lenne nekem megfelelő (pont ezért írok ide, hogy minél több véleményt kapjak)
- árban nagyon maximum 200 körül szánnék rá első körben (inkább 100-150 körül), de hónapról hónapra lenne keret bővíteni extrákkal a cuccot, tehát jól fejleszthető megoldás kellene

Egy csillagászati áruház honlapján olvasgatva kifejezetten ajánlotta kezdőknek a SW 90/900-as akromát lencsés távcsövet (igaz EQ2 mechanikával, amit utánaolvasva keveslek, ezért EQ3 mechanikával venném mindenképp).

Ez az ajánlás mennyire elfogadható? Megfelelne arra, hogy "megtanuljam az eget", a keresést/észlelést, és egy totál kezdő számára elfogadható élménnyel járna?

Amennyiben nem ezt, mit ajánlanátok?

Kérdések jöhetnek nyugodtan, ha valamire nem adtak kielégítő választ ;)

Köszönöm minden válaszolónak előre is.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”