Első távcső vásárlása

Lencsés- és tükrös távcsövek
Zephyros
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013.02.09. 13:01

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Zephyros » 2013.02.11. 14:40

Sziasztok!
A Media Marktban néztem egy celestront, vagyis inkább annak az azimutális mechanikáját. Nem ezt akarom meg venni
csak megakartam nézni milyen is élőben az azimutális. Nem tudom hogy miért, de eléggé lötyögött minden fele. Ez lehet azért ,mert a Media Marktban nem tudják össze szerelni? :D Esetleg nem tudtok valamilyen boltot Szeged közelében, ahol normálisan ki lehet a dolgokat próbálni?
Előre is köszönöm.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.08.24. 23:55

Nem az első, de nem bántam meg. Rég terveztem egy "hyperkonnyű" de mégis csilagászonak is látszo távcsovet. Előszőr valami kőnnyű, kicsi tűkrősre gondoltam, soha nem volt tűkrősoőm. Aztán elriasztott a gyakorlott tűkrősők tapasztalata, ezeket a kisebb, (olcsobbakat..) nem fokuszálhatoan, rőgzitett tűkőrrel adják. Szerintuk pont itt a rővidség miatt lenne szukség igen pontos (drágább laser) fokuszálásokra. Ez elriasztott. Lencsés SW 70/500 lett belőle. Napok ota játszom vele, meglepődve mit tud ez a kilo kőrűli cső. Első dolgom a páracsőbe smirglivel mattitott fekete fotopapirt csavarnom. Tűkőrfényes volt. Gondolom jot tett, nem vizsgáltam. Aztán alu 40x10es főldelősin darabot kaptam a szomszédom renájzlijábol, két hatos luk és máris fogja az SW befogo. APO csőveimhez használt okulárokkal tudom probálgatni, meglepődtem a mellé adott "SUPER (?)" báriumok ( 10 és 25mm) használhatoságán. Első gyors benyomásom, alig maradnak el a GSO Plőss darabjaitol. Ebben a csőben. A képeken láhato mivel probálgatom, tetszik a dolog, szimpatikus cső. Pedig "szegénykém" átolcettig műanyag, pár aproságot kivéve, a lencse űveg persze. Az Albireot tegnap megnéztem (Attila megnyugtatására) nem látta kettősnek, de kőrűlőtte 100x-os korűlivel a csillagok szépen mutatkoztak, nem vártam. A Super 10mm Barlovozva 5mm, GSO Plőssl 6mm és Ortho 6mm-est használtam ősszehasonlitásra a 100x nagyitás kőrűl. ........................azért a Plősslők az esti égen lényegesen jobb látványt nyujtanak a mellékelt báriumoknál. Későbbiekben érdemes ezekre átállni, ha csillagászni is lesz kedve az embernek. Az ennél drágább okulárok talán értelmetlenek ehhez az optikához, vélem.( Sz,.......................dec.6. lett "legolcsobb" 114/500 parabola tűkrősőm is, "Távcsűvásárlás kezdőknek" 419. laptol...) Sz..............17.jan.20, további alakitás itt a 20. lapon, erkélykorlátra napnéző. Szerk.,................17.02.15én..a Vénusz nézése kapcsán azt gondoltam, ha inkább csillagászat, akkor az SW 114/500 az állithato tűkrős parabolikus jobb választás, de drágább (BTCnél ma 43e Ft.). Ez viszont nem alkalmas kényelmes hordozhato természetfigyelőnek is.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 8 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2017.02.15. 12:04-kor.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.08.25. 00:07

Ma reggel a kékben uszo Holdon néztem a kontrasztosságokat a 6-5mm okulárokkal. Ezt a nappali probát szeretem, mintha jobban érzékelném. Az alkalmas cél a Conon, Aratus vonal élesen szurke pontjai (sárga pottyok).
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.08.25. 00:09

:tapasztalat beirásaim tobbszor eltunnek, kidob, nem birom tovább turelemmel, majd késobb. Remélem ez bent marad...
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2016.08.25. 00:29-kor.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.08.25. 00:10

Szerk..............................16.08.25én : Ezek a megállapitások egy nem egészen jo szemu amator és egy "civil" (de jo szemu) megállapitásai. Amit gondolok a készletrol : még beszerezve hozzá kilecvenfokos prizma (a GSO?), GSO Plossl okulár, a Baader 2.25x Barlov (amit a Q-Turrethez adnak és kulon is, olcsobb) igen emelné csillagászati hasznosságát. Ezek a legolcsobban kaphatok most, ami már ér valamit (tapasztalom). A vele járok: red point, két okulár (10 és 25x), amiciprizma jol mukodik spektivnek. Állvány? Nekem már volt, nem kellett. Jo vételem , mert konnyu, már használhato az égre, egyéb (vezeto ?) dolgokra is alkalmast, ezért az árért (28e) . Piszkál a gondolat, a páracso csillogását belul csak finom smirglizéssel tompitanám mi lenne....majd ha lejár a szavatosság. Szerk..................érdekesség, a készlethez adott bariumok látoszoge kissé nagyobb mint a SuperPlossl GSOknak (52fok). A feldarabolt Bresser 10x50-es okulárja amit átkoltoztettem a régi filmesdobozba a hasonlo Super Ploss 25-nél sokkal kontrasztosabb képet ad ( Holdi árnyalatok).
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.08.27. 14:36

Erre a kis 70/500 ra éppen passzol a 80asra készult napfolia tartogyuru pappendeklibol. Most nézett folt 50x en éles , kissé hullámzik, a teto melegétol? Keletre (?) tole szorosan mellette mintha foltcsoport, egybefuggonek látom. Az asztalom feletti tetoablakbol néztem . Astrohist jár eszemben, ugyanilyennel nézi...jo lenne itt mellettem most. Na, akkor már napot is néztem vele. Tetszik ez a kis "semmiség" ami mégsem az. Vendégségeskedéskor ezt nyugodtabban is viszem, a másikakat mikor babrálták nem voltam nyugodt. Ahogy magam ismerem, már ezzel sem...nagy a kulonbség a járda és a piknikcsillagászat kozt. Ez utobbi kellemessége, kinálnak is. Enyhébb alkohol ( homoki fehér) nem is olyan magnitudocsokkento. .......................ebéd után tovább nézegettem, mintha hosszu lánc alakult volna a keleti folttol. A Plosslok igen szépen, a báriumok gyengébben mutatták. Miota ezzel játszom, szerencsésnek tartom, hogy van okulártárcsám. Osszehasonlitgatáskor nagyon jol jon. Mikor nem volt, a rakosgatással elfelejtettem mit láttam elozoleg. Ezzel csak pattintok és tudom. Talán még a legolcsobb háromtagu is megéri. Nekem már hiányozna. Szerk.....................(08.28) Reggel ota keresem, nem találok egy francia bejegyzést, ahol a kihuzat pontosabb futását két teflondarabka beszerelésével javitotta valaki. Két kulso csavarral. Szoval, lehet butykolni. Vagy talán nem is kell? Szerk. 08.30.................................Nem biztos, hogy nem kell. A fokuszálo fogas sinjérol letoroltem a tapados kinai zsirbol, ujjamra tapadva mindent koszitott. Most, hogy kevesebb ott az a kemény zsir, fokuszálás kozben a kép odébbugrásra hajlamos lett. Ettol még fokuszálok, de jele az olcsoságnak......... Nem csalodásbol mondom. ...08.31. Tévedtem. A zsir torlésekor cérnadarabka tapadt a fogakra, az okozta a zottyenést. Most nem ugrik a kép. Este "kettosoztem" eltévedtem. Ennyit a tehetségemrol. Mentségemre (mindig lesz..) fájt a derekam is, zavart.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.09.01. 15:01

Mégis vettem, ma jott a hármas okulártarto. A szorito bronzgyuruket kell majd alakitgatni, simitgatni. Láthato a képen, még a gyári. Ehhez a csohoz jo, árban is (13e). Anyaga is a csoéhez hasonlo muanyag. Ezt azért vettem meg hozzá, hogy amikor piknikmusoron szerepel (piknikcsillagászat) a nézok erezzenek valamit a komolyabb csillagászat szertartásaibol, mint az "automata" okulárváltás. Meg azt a Baadert megszerettem. A fiukat meg elbuvolik a szerkentyuk. Engem is. Este kiprobálom. Magam sem tudom biztosan, a bigyok vagy az ég buvolt el akkoriban . Mindenesetre az ÉGre szukség van ezekhez. Aztán jon magátol... nem is tudom, hogy van ez. Mintha tapasztalnám, a srácokat a muszeren keresztul jobban lehet a csillagászat felé terelni. Az elso holdszuroje pedig muanyag napszemuvegbol lesz. Veluk csináltatom. Sze.:...........Azok a bronzgyuruk (Mozdonyos !) szépek tényleg, ám lesz veluk kis dolgom. Bedugva az okulárt, smirglizés szeru hangjuk van, kinai (hogy Attilla felé is kedveskedjek). Szerk. ........................09.12én.: A TÁRCSA BOVLI. A gyári kézi bronzgyuru beillesztés miatt okulárt sért. Uj bronzokat igényel. Nem ajánlom . A Baader viszont "bejőtt".
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2016.09.12. 09:16-kor.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.09.01. 15:46

géza írta:Mégis vettem, ma jott a hármas okulártarto. A szorito bronzgyuruket kell majd alakitgatni, simitgatni. Láthato a képen, még a gyári. Ehhez a csohoz jo, árban is (13e). Anyaga is a csoéhez hasonlo muanyag. Ezt azért vettem meg hozzá, hogy amikor piknikmusoron szerepel (piknikcsillagászat) a nézok erezzenek valamit a komolyabb csillagászat szertartásaibol, mint az "automata" okulárváltás. Meg azt a Baadert megszerettem. A fiukat meg elbuvolik a szerkentyuk. Engem is. Este kiprobálom. Magam sem tudom biztosan, a bigyok vagy az ég buvolt el akkoriban . Mindenesetre az ÉGre szukség van ezekhez. Aztán jon magátol... nem is tudom, hogy van ez. Mintha tapasztalnám, a srácokat a muszeren keresztul jobban lehet a csillagászat felé terelni. Az elso holdszuroje pedig muanyag napszemuvegbol lesz. Veluk csináltatom.
Látom,hogy szerencsére gyűrűs okulárrögzítésüek :) .
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.09.02. 08:33

[]A hozzám kerult okulárrevolvert probálom helyrekinlodni. Nagyon tomeggyártott darab. A bennlévo bronzgyuruk formátlanok, okulárroncsolok. Hosszirányu karcokat okozok . Tizedmiliméterrel szélesebbek, mint a muanyag foglalat emiatt nem tud némelyik besimulni. A sarkaik nincsenek kerekitve, karcokat okoz az okulárokon. Ezeket a hibákat kell valahogy helyrehoznom. Egy orája vacakolok az egyikkel (kép) és szinte lehetetlen a kézimunka gorbuleteit helyreállitani. Az a bronz pedig gyengének is tunik. Meggondolando. Ám jol mutat. Este az elore betett okulárokkal kényelmes váltás volt lehetséges. Alapkategoria. Olcsobb is lehetne. Megyek, smirglizem tovább..Sze.:...........befelhosodott, de itt áll készenlétben a Kisvacak (neve lett). A családi osszejovéseknél teleszkoposan kotelezo megjelenésem ezzel meg van oldva. Ezzel a civil mindent lát, amit APOval. Ám nem kell féltenem (?). Milyen konnyu ! Menet kozben igen a szivemhez nott. Az okulárrevolver teszi a dolgát, benne tárolodik majd a vele kapott 25-10- és nem tudom még mi. Még egy lomvásári RA 2-3 fej kéne hozzá. Hogy ingyen szállitsák a tárcsát, egy GSO Pl 40mm vettem vele (legolcsobb hosszu ). Nagyon jol megy hozzá, rengeteg ég jott vele, pont- szerubb csillagokkal mint a báriumokkal. Sze.:........................09.03. A gyenge bronzgyuruk a csavaros befeszitéstol már torzulnak a tárcsában , és maradnak ugy megint. A használt három okulárt majd benne tartom, nem számit. A okulárrevolvert már nem tudnám nélkulozni. Tegnap néztem vele ebéd után a szép uj napfoltcsoportot. A Plossl sokat jelent. Azt képzelem, jelenleg ez lehet a legolcsobb, nem épp kezdo osszeállitás a kinálatbol. A késobben megvett minoségibb - itt a Plosslokre a 90 fokos prizmára, tárcsára gondolok - hozzávalok nem vesznek kárba majd továbblépéskor. Egy állvány még, .......uj torténet. Aztán a biráloknak. Nálam a "zsebi" vonatkozások eros figyelése fontos. Megfigyeltem, a szeretett hobbiterv meggondolatlan orultet tud csinálni az emberbol. Magamrol beszélek, Ti meggondoltabbak vagytok ( ezt udvariasságbol mondom) . Sz.:......................Az okulárrevolver egy gyári hibája az okulárszorito menetrészének kituremkedése. Ez a bronzot elnyomta, akadályozva a betételt. Megszuntetve jo lenne már, de a hibajelenséget félreértve a bronzon változtattak kézi nyomorgatással. Ezen alig tudtam változtatni, ujra kéne talán hengerelni.Sz.:.............09.06. most este Hold, Plősslők 15-9-6mm , aztán a tárcsába csavart Q-Barlovval lett 7,5-4,5-3mm kőrul, még a 3-al is szépen mutatta. Meglepetés nekem, ez a kategoria mire képes. Éppen a Holdnál. Sz..............09.12én: A fokuszálo muanyagában mozgo okulárszorito csavarmenet átszakadt. Ez a most vett hármas tárcsába tett nehéz (majdfélkilos) okulárok miatt lett.Uj meneteket vághatok. Vágtam is az 5mm -es muag.ba, szuken mért menetfurással, a gyári menet sajnos már lőtyőgős volt. Ez talán tartosabb. Egy 48/42,5 átm. x 7mm es gyurut aki tud esztergálni ezt a hibát ezzel áthidalhatja. A gyárilag kézzel gyurt bronzok miatt a tárcsa bovli. Nem tudtam feljavitani, uj erősebb bronz, amit persze hengerelunk, talán javitaná. Sz.:........................09.18án. A GSO plősslőkkel élesreállitáshoz a 3 részes tárcsán, levettem az SW70/500 csőnek az okulárrészi csőre szorito ellencsavaro ( nem T2 !) gyurujét, hogy fokusz legyen, ez ezeknél szukséges volt. Egyébként egy 25mmes okulárhosszabito jo ha van hozzá (5eFt) más okulárokhoz. A Baaderek mentek simán. ( Még erről: "Távcsővásárlás kezdőknek 397.lap", okt. 23án)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 13 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2017.01.23. 08:29-kor.
csszabolcs
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2016.08.30. 17:54

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: csszabolcs » 2016.09.03. 21:45

Sziasztok!

Új vagyok itt, úgyhogy először magamról pár szót csillagászattal kapcsolatban:
Régóta érdekel elsősorban a mélyég: könyveket is olvastam erről, a nyers adatokat tartalmazó táblázatok, és az 1970-ben készült képek voltak a kedvenceim (A távcső világa vagy mi volt a könyv címe :) ), de mostanság a bolygókra is rápillantanék, Hold is érdekes. Elhatároztam, hogy vennék egy távcsőt- na ehhez a témához nem nagyon tudok hozzá szólni, ebben kérném a segítségeteket:
Rengeteget olvastam fórumot, és addig eljutottam, hogy le tudjam írni, hogy mit szeretnék:
-kis fényszennyezésű helyen élek, ahol holdmentes, nyugis körülmények között látható a tejút
-inkább a mélyég érdekel, de azért meglesném a bolygókat is, de mivel olvasatom szerint kompromisszumot kell kötni, így a lencsés távcsövet kizárom, úgyhogy tükröset választok
-méret, mobilitás nem opció
-leszűkítettem a pénztárcámhoz és az érdeklődési kör/egyéb adottságokhoz mérve erre a kettő típusra:
SkyWatcher 127/1500 Maksutov goto, EQ3
SkyWatcher 150/750 Star Discovery goto

És itt megakadtam :) Jól jönne pár vélemény, esetleg tapasztalat... Annyit tudok, hogy a 127-es -hez nem árt a fókuszreduktor bolygózáshoz :)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”