Első távcső vásárlása

Lencsés- és tükrös távcsövek
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.09.05. 10:54

Igen, ez érdekes lenne.
csszabolcs
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2016.08.30. 17:54

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: csszabolcs » 2016.09.05. 12:14

Nem tudom mennyi a keret, amit rászánsz, de mély-ég esetén kell az átmérő.
Esetleg SW 200/1000- res EQ5- ön már akár egy életre elég lehet, viszont ha
vizuális megfigyelés a cél, jó minőségben, akkor 120/1000- res lencsést ajánlom.
Persze kevesebbet mutat mint a Newton, viszont vizuálisan sokkal szebben.
Tudom, mert jelenleg van pár tubusom mind Newton,Lencsés,MC, gondold át.[/quote]

Köszi az ötletet. 200/1000 kicsit sok árban, de bevettem a tervezettek közé. Még nézelődök, okosodok, aztán a héten vagy a jövő héten elvileg már a dobozából bontogatom a szerzeményt :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.09.05. 15:50

Tom írta:
mizar írta:Szia!
Azt hiszem, hogy teljesen félreérted a mély ég észlelés témakörét, lehetőségeit. Ez egy élménykeresés, nem pedig csupán az optikák mutatóinak összehasonlítása. Igaz, hogy egy távcsővel is kaphatsz többféle élményt.
Tipikus lehetőségek (igények), amit majd szeretnél megvalósítani észleléskor:
- Teljesen felbontani az M13-at.
- Az M42 szálas szerkezete, színe
- Csomósodásokat észlelni az M33-ban úgy, hogy benne van az egész a látómezőben. (És az M101-ben)
- Az Andromeda minél hosszabban terpeszkedjen az okulárban, és jelenjen meg a sötét porsáv is.
- A Gyűrűs -köd fodrozódásának észlelése. Netalán a közpenti csillag megpillantása.
- Sötét ködök keresése.
- Halványabb NGC-k észlelése.
- Stephan's kvintett, stb.

Ezeket akár egy távcsővel is lehet észlelni, csak jól kell választani. :D


Ha már így bedobtad, melyik távcsőre gondoltál? Referenciának jó lesz.


Szia Tamás!

Azt hiszem, hogy teljesen félreérted a mély ég észlelés témakörét, lehetőségeit. Ez egy élménykeresés, nem pedig csupán az optikák mutatóinak összehasonlítása... ;)

És folytathatnám a korábban megkezdett monológomat. Sajnálom, hogy továbbra is egy receptre vársz, de azt sajnos nem tudok adni, bár nem lenne nehéz párosítani egy távcsövet a felvetésedhez. Inkább küldök egy képet egy honlapról, az elején bekarikáztam egy részt, ami nagyon figyelemre méltó. Remélem, le tudod fordítani. Ezen a honlapon találsz távcsövet is a céljaidhoz.
aok.jpg
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Tom » 2016.09.06. 07:12

Persze értem ezt. 8-)
Sőt! De az már nem ez a topik témája. Máshol már amúgyis kifejtettem ezirányú véleményem.

Valahol sejtettem, hogy nem egy konkrét távcsőről beszélsz :D , de azért muszáj volt rákérdeznem. :oops:
csszabolcs
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2016.08.30. 17:54

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: csszabolcs » 2016.09.06. 09:29

mizar írta:És folytathatnám a korábban megkezdett monológomat. Sajnálom, hogy továbbra is egy receptre vársz, de azt sajnos nem tudok adni, bár nem lenne nehéz párosítani egy távcsövet a felvetésedhez. Inkább küldök egy képet egy honlapról, az elején bekarikáztam egy részt, ami nagyon figyelemre méltó. Remélem, le tudod fordítani. Ezen a honlapon találsz távcsövet is a céljaidhoz.


Arra vártam, igaz. Amúgy ahogy egyre többet nézelődök, létezik megoldás, valahol 500ezer és egymillió között található :D Egyébként már van elképzelés, ha minden jól megy, akkor a héten már lesz távcsövem.
És értem a németet is :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.09.06. 10:13

csszabolcs írta:És értem a németet is :)


Jó neked! Én nem, de szerencsére közelben van a perfekt fordító. :D
A marketing részét leszámítva talán az lenne a lényeg, (ha jól értem) hogy mielőtt az átmérő növelése mellett döntenénk, érdemes megnézni, hogy minden körülmény maximálisan elegendőnek bizonyult-e az észleléshez.
Egy konkrét példa:
Szeretnénk észlelni a Lófej-ködöt egy 10 cm-es távcsővel.
Mivel már mások látták ezzel az átmérővel, így tudjuk, hogy lehetséges.
Adott hozzá a megfelelő távcső, perfekt okulár, szűrő, és egy jó mechanika. Megragadtunk minden lehetséges időpontot az észleléshez, még februárban éjfélkor is felkeltünk a jó meleg ágyból és a mínuszban kigyalogoltunk (autóztunk) jó messzire a településtől. És ezt számtalanszor megcsináltuk, amikor tiszta volt az ég. Igaz? :D És tettük ezt éveken keresztül. De egyszer sem láttuk meg a B33-at. Ezek után szerintem el lehet gondolkodni azon, hogy átmérőt kellene növelni, vagy tisztább, magasabban fekvő helyet kellene keresni. Általában az előbbi könnyebben megoldható, de lehet, hogy ez sem hozza a várt eredményt. Sajnos, a mély ég észlelés nem az a műfaj, amit lakótelepről, erkélyről, ágyból tudnánk csinálni kompromisszumok nélkül.
A szerencséseknek lehet, hogy az első észleléskor összejön a nagy esemény. Én még nem tartok itt, de próbálkozom. :)
csszabolcs
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2016.08.30. 17:54

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: csszabolcs » 2016.09.06. 20:23

csszabolcs írta:Ezek után szerintem el lehet gondolkodni azon, hogy átmérőt kellene növelni, vagy tisztább, magasabban fekvő helyet kellene keresni. Általában az előbbi könnyebben megoldható


150/750 -eset választottam. Pécs 35 km-re van a Mecsek túloldalán, én a Mecsek lábánál lakom, 3 perces kocsiúttal a fényszennyezésmentes helytől. Ilyet:

http://tavcso.hu/?o=termek&le=swn1507disc
Gyári pakkal veszem.

Okulár- és szűrőválasztásban is kérném a segítségeteket. (minőségiben gondolkodom, mondjuk Planetary)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.09.06. 21:00

Szabolcs!
A 150-es tükörrel a leghasználhatóbb nagyítástartomány 60-80x között lesz, ott van gyári okulárod. Nem ismerem ezt az aszférikus típust, elsőre biztos megteszi.
Egy okulár kéne még a szetthez, egy nagy nagyítást adó. Ár/érték arányban a kedvezményesen hozzá vásárolható Planetary valóban jó, egy 5 mm-es fókuszú (150x) biztosan megfelel, de ha jó optikát fogsz ki, egy 4 mm-es is beleférhet (188x). Ennél feljebb csak kitűnő optikával és drága okulárokkal érdemes menni.
Szűrő nem muszáj, az elején egyáltalán nem. Ha megtanulod az észlelés, a távcsővel látás technikáját, rá fogsz jönni. Mélyégre ehhez a mérethez egyébként az UHC passzol. Színszűrők bolygászáshoz kellenek, de ezzel ne siess. Barlow egyáltalán nem kell. Napszűrő annál inkább!

Egyébként hogy igazából mire lesz szükséged a hihetetlenül gazdag kiegészítő választékból, sok-sok távcső mellett töltött óra után Te magad fogod megtudni.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.09.06. 22:01

Nagyon izgalmas kis darab.Nem látni sehol, hogy vannak-e állitocsavarok ennek a tukre ugye nem fixált?
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.09.06. 22:14

géza írta:Nagyon izgalmas kis darab.Nem látni sehol, hogy vannak-e állitocsavarok ennek a tukre ugye nem fixált?
Korábban kérdeztem az egyik forgalmazót ezzel kapcsolatban,és azt a választ kaptam,hogy a főtükör fix. A szükséges kollimációt a segédtükör beállításával kell elvégezni. Ez vizuális célra megfelelő. Ha olyan gáz lenne a beállítás,akkor talán nem mernék gyártani/forgalmazni? Nem értem ezt az egészet. Ez a kollimációs téma még mindig rejtély számomra.Lehet hogy túl van misztifikálva? Lehet hogy csak városi legenda :D . Egyszer megveszem a mondjuk f/5-6-os Newtont,ami gyárilag, vagy forgalmazóilag be van jusztírozva. Aztán többet nem nagyon kell hozzányúlnom a tükrökhöz? Legalábbis ha vizuálisan használom.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”