Első távcső vásárlása

Lencsés- és tükrös távcsövek
Sidius

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.01.03. 11:55

Erről a távcsőforgalmazók sokkal többet tudnak, és szerintem meg is osztják majd.
Nem tartom valószínűnek, hogy a mennyiségre fektetett hangsúly a következő 50 éveben változna, szerintem nem feltétlenül jobb egy új, mint egy régi, de lehet, hogy tévedek. Csak arra alapozom az elgondolást, hogy jelenleg egy komplett tubus ára körüli összegből lehet egy olyan főtükröt csinálni, amit egy életen át is szívesen használni fog a gazdája, és akkor sem adja el, ha másikat is vesz. Láttam pár gyári tükröt, egyik se volt kritikán aluli, de az egyediben készültekkel nem egy ligában versenyeznek.
Sidius

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.01.03. 12:14

Nem hangulatkeltésnek szánom, mert igenis a SkyWatcher cikkei használhatóak. Ez a kép már fölkerüli itt valahová, 15 centis Newton (jobbra), és Dall-Kirkham -mindkettő egyedi optikákkal-, a Delta Cyg-ről. Érdekes lenne egy felmérés 20 centi körüli gyári Newtonokat vizsgálva! Az, hogy MDA 160-as GPU-ja mit mutat, az is érdekelne élőben, vagy képen, de azzal kapcsolatban nincsenek kétségeim.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.01.03. 12:22

Sidius írta:... Az, hogy MDA 160-as GPU-ja mit mutat, az is érdekelne élőben, ...


Jani!

Szívesen látlak egy esti vizualizálásra Érden, a csillagdámban, ez nem kérdés. (A kukkert elvinni nem tudom sehová, mert telepített műszer.)
De ha javasolhatom, várjuk meg az emberibb hőmérséklettartományú időszakot... ;)
(Bár fotózni lehet a fűtött észlelőhelységből -20 fokban is.)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.01.03. 16:25

Nagyon köszi, lehet, hogy majd tavasszal elmegyek hozzád. :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.01.03. 17:46

géza írta: Az alattiak (10 - 17cm ) egymáshoz képest sem jelentenek olyan nagy élménykűlőnbséget


Történt egyszer (egy messzi galaxisban) még Bátorligeten egy nyáron, hogy a Gyűrűs ködöt néztük egy 150-es (saját) és egy 170-es (nem saját) Newtonnal. A 15 centissel néha bevillant a színe, de a 17 centissel határozottan zöldes-kékes volt. Ez szerintem elég nagy különbség.
Később a 17 centissel látni véltem a spirálkarjait is, de az már nem a tükör érdeme volt. :lol:
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.01.20. 12:12

Az SW 70/500 napmegfigyelésre alakitva erkélykorlátra. A folia "keretezve" , impregnált kartonkarikákkal kétoldalasan. Technokollal ragastva. Abba a fekete gyűrűben van elhelyezve majd, kivehetően (máshol is használhatos). A cső elején karton védősapka, még nincs lefujva feketére. Állványsinestől áttéve az erkélykorlátra (felforditott konyhaszéklábra) rőgzithető fejjel. Ezzel a prizmával a madarak is nézhetők, helyesállásu képet ad. Tegnap du. a Vénusz, ma reggel a hold éa a Jupiter szépen látszott vele. Persze, a folia nélkűl. ( Sz.,.........itt vissza az 5. oldalra)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2017.01.24. 12:51-kor.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.01.20. 12:49

géza írta:Az SW 70/500 napmegfigyelésre alakitva erkélykorlátra. ...



Szerintem a Nap beállításához jobb segítség az alábbi eszköz, mint a lézer pointer:
images.duckduckgo.com.jpg


Nem kell feltétlenül pénzt adni érte; otthon, a konyhaasztal sarkán is elkészíthető.
Én ilyet használok, és nagyon szeretem.


MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.01.20. 13:47

Én ezen a csővőn ilyent naphoz : bee.. (orvosségosdoboz amire H alakra ragasztott huzalrejtősin lett ragasztva vezetőnek. Ezt a redpointer - led point- helyére pattinva, gumival biztositva). A kis teleszkopokat saját árnyéka alapján is kőnnyű a Napra célozni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
tommobil
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2016.12.26. 23:21

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: tommobil » 2017.02.15. 15:10

Még egyszer köszönöm a segítő hozzászólásokat! Megosztom veletek az élményemet.
Végül a használt 150/750-es SW-t választottam. Nem bántam meg. Főleg, hogy nem azt vettem, amit kinéztem (az 70e Ft volt.) Sikerült beújítanom egyet 30 ezerért. Csak az EQ3 többe kerülne :). Annyi hibája volt, hogy az előző tulajnál felborult, és a kihuzat környékén horpadt volt. Kvázi a kihuzatra eshetett rá, és az egész benyomódott. Horpadtan is használható volt. Szerintem utánállították a horpadásnak, mert simán lehetett vele látni. De csúnya volt, és egyébként is ki akartam javítani. Autószerelő testvéremmel szakszerűen kikalapáltuk. Persze nem lehet gyári simára kalapálni, így kapott egy kis gittet. Sajnos kis tételben nem lehet kapni "skywatcher" kék festéket, csak kevertetni lehetett volna. Így matt feketével fújtam le a javított részt. Pontosabban a távcső felét, teljes kerületében. Veszett jól néz ki :). Összerakás után már csak jusztírozni kellett, amit még soha életemben nem csináltam. De nem is volt mivel. Egy plussz tablettás tubusból fabrikáltam egy Cheshire kollimátort, és szép nyugodtan tekergettem a csavarokat, míg minden összeállt. Ezután meglepetten tapasztaltam, hogy csillagon kipróbálva homályosra fókuszálva tökéletesen koncentrikus köröket láttam. :o :o Ezek szerint a kollimátor is jó lett. :mrgreen: Összességében, főleg ennyiért nagyon nem bántam meg a használt távcső vásárlást.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1696
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.02.17. 13:13

Sziasztok!
Bár nem ez a topic a legmegfelelőbb, de hirtelen nem találtam alkalmasabbat...
Régóta fontolgattam, hogy a Teleskop-Service TS 127/820 légréses akromátomat lecserélem egy ES akromátra, főként mióta volt alkalmam Horváth Joe Explore Scientific AR 127/825-ével összehasonlítani. Másod műszerem egy 254/1016 MEADE LXD75 Schmidt-Newton mellett, és nagyon szeretem. /Az ES termékeivel nagyon pozitív tapasztalataim vannak./
Úgy gondoltam, ha lúd legyen kövér és az ES AR 152/988-at rendeltem meg. Meg is érkezett Leventétől és mondhatom örömmel tölt el a birtoklása, emberes darab.
Igaz még csak nappal volt alkalmam kipróbálni a trutymó időjárás miatt, nagyon felvillanyozott a róla olvasott külföldi tesztek és hazai értékelések sora.
Remélem mihamarabb lesz alkalmam tesztelni JÓ ÉG alatt és tudok róla véleményt írni.
Addig is mindenkinek derült eget kívánok!

Ja és eladó a TS 127/820 tökéletes optikai és mechanikai állapotban.

http://www.tavcso-mikroszkop.hu/bazar/h ... 1487266950
Már el is kelt.
Üdv: D.Laci
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”