Első távcső vásárlása

Lencsés- és tükrös távcsövek
Ződi
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2009.09.07. 16:33

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Ződi » 2017.12.30. 04:04

Miért kell nekem csillagászati fórumokat olvasni???!!!??? :-)

Kezdődött az apo-nál! pipa. Nem, nem is ott kezdődött, mindegy...
...de folytatódott, aztán Losmandy, de előtte kéne egy jó nagy lavór, de az nehezen hűl ki, megaztán, vagy előbb olvastam, hogy nagy binóval, de H-Béta szűrővel is látni a Lófejet.

Irány a csillagos ég!

Itt senki ne vegyen magára semmit!!!
Most megint mindenre vágyom, csak ezt akartam mondani! :-)

A legjobb egy közvilágítatlan Föld lenne! Meg nem utosósorban Kettő hibátlan szem!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.12.30. 05:27

Ződi írta:Miért kell nekem csillagászati fórumokat olvasni???!!!??? :-)

Hasznos időtöltés!
Ződi írta:Kezdődött az apo-nál! pipa. Nem, nem is ott kezdődött, mindegy...
...de folytatódott, aztán Losmandy, de előtte kéne egy jó nagy lavór, de az nehezen hűl ki, megaztán, vagy előbb olvastam, hogy nagy binóval, de H-Béta szűrővel is látni a Lófejet.
Irány a csillagos ég!
Itt senki ne vegyen magára semmit!!!

És ha olyan hideg van mint ma hajnalban? :P
Ződi írta:Most megint mindenre vágyom, csak ezt akartam mondani! :-)
A legjobb egy közvilágítatlan Föld lenne!

Hamarosan lesz, de akkor már nem leszünk!
Ződi írta:Meg nem utosósorban Kettő hibátlan szem!

Te tudod, hol árulnak ilyet? Kéne nekem is kettő, meg még kettő tartaléknak 100 éves koromra... :lol:
- Látod, én teljesen optimista vagyok.... hajnali 5 után is.... B.Ú.É.K.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.12.30. 09:30

Kívánok boldogabb új évet, az idősebbeknek (kép) és a fiataloknak (hivatkozás), szóval mindnyájatoknak. Éljen a rövid fókusz, kis apertúra ! - hogy én se maradjak ki. https://www.kickstarter.com/projects/un ... lassical-t http://www.amateurastronomie.com/anfang ... /index.htm
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.01.01. 01:52

Szép vakitó Hold, mellette az Orionnal. SW 114/500 tükörrel. Micsoda lágy éjszaka! Nem tudom mi történt, idén szokatlanul sok rakétát lőttek. Teleszkóppal érdekes volt az is.
Sidius

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.01. 09:03

Még valami, tapasztalom, egy 65ös triplet APO veri a tizcentis minőségibb akromátot. Most van az az idő amikor érdemes kicsit várni a fejlesztésekkel.


Melyiket Géza?
A 100/500-at? :) Csak mert a minőségit biztos nem veri.
Tudom, hogy nagyrészt hiába írom le, már meg is tettem régebben, de teszteltem GPU 100-as optikát, és 100/1000-es Pegazus akromátot is. A verés -nálam- azt jelenti, hogy akármilyen aspektusban az egyik optika több információt ad az égről, mint a másik, vagyis vannak esetek, mikor az egyik nem mutat annyit, mint a másik. A GPU gyakorlatilag teljesen tökéletes képalkotása ellenére ez nem következett be semmilyen objektumon, de az APO esztétikusabb képet ad, aminek két oka közül a fontosabbik, hogy a színhibától nagyrészt -érzékelhetetlen szinten- mentes. Ezenkívül még az immerzió-kontra légrés jelent némi különbséget.
Ma, -ha egyáltalán még gyártják- egy ilyen akromát (csak objektív) 100 E. Ft körül lehet. Egyszer tényleg ki kéne próbálnod. :) Én már majdnem 20 éve használom.
Tudni kell, hogy a 100/1000 már egy nagyon jó kompromisszum a méret-színhiba párharcban. De az akromátnak még jobb lenne F/12 például, vagy még kicsit hosszabb -igazából minél hosszabb- csak tényleg kényelmetlenné válna.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.01.01. 10:03

János (üdv elsőm ezévben), tapasztalás. A 6,5/380 apo , egy 90 és egy 100 körüli ( Bresser meg jénai ?) akromáttal jártunk nézni jótizéve páran. Ami még érdekes volt, az aponál (spektiv) a csillagvibrálás is lényegesen kisebbnek tünt és több csillagot mutatott . Ezekre alapozva mondom. Az a több csllag.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.01.01. 10:11

géza írta:János (üdv elsőm ezévben), tapasztalás. A 6,5/380 apo , egy 90 és egy 100 körüli ( Bresser meg jénai ?) akromáttal jártunk nézni jótizéve páran. Ami még érdekes volt, az aponál (spektiv) a csillagvibrálás is lényegesen kisebbnek tünt és több csillagot mutatott . Ezekre alapozva mondom. Az a több csillag.
...........................bocs nem aluttam ki magam, törölni sem tuttam....
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2018.01.01. 10:56-kor.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2018.01.01. 10:27

Belekoty én is.

Az első távcső.. Jó kérdés. Megkerestek kari előtt, hogy gyereknek vennének max 30 ezer forintig. Egy 70/500-ast ajánlottam AZ-2-ön. A lényeg, hogy minnél egyszerűbb legyen. (gyereknek kérték) Gondolkodtam még egy 100/400-as heritage. De...

Anno én egy NDK-s műanyag építőkészlettel kezdtem. Majd anno kaptam egy urániás 63/600-as tükör szettet. Kb 11-12 éves lehettem, nem keveset fúrtam-faragtam. Állványt pl nem is sikerült csinálnom hozzá. A szobám ablakából, a párkánynak nekitámasztva "észleltem" a szaturnusz gyűrűjét. (akkor a nyilas környékén volt, szóval elég alacsonyan.)

Ezután nagyon nagy szünet. Főleg család anyagi helyzete miatt + tanulás stb. Persze fű alatt minidg is megvolt az érdeklődés. Anno olyan 14-15 éve egy ismerősön keresztűl eljutottam egy másik ismerősig. Neki akkor egy HEQ5, és egy 100/1000-es csöve volt. meg egy 20-as newton. Az ismerősének meg egy GSO 30/1500-as dobson. és egy SW80/600 ED. Természetesen a 30-as dobsonra voltam "rágerjedve". Valójában frankó is volt. De ha már ott voltam akkor belekukkantok a 80-as csőbe. Na akkor elhatároztam, ilyen 80-as csövem márpedig lesz! Valahogy olyan szép képe volt, egyből elvarázsolt. No, 1.5 éve sikerült is vennem egyet, sőt még a színe is ugyanolyan: Pezsgő-arany. Stefán Gyulától. Azt kell, hogy mondjam, optikailag az én igényeimhez tökéletes! Igaz bevallom 95%-ban fotózáshoz használom, vizuálisan alig "észlelek". Sőt tavaly nyáron fotózás közben egy 10/42.es fél APO binoklival nézelődtem. Sötét égen párja nincs, nem kell állvány, könnyű, és frankó képe van! Szóval első távcső vásárlása.. Nagyon nehéz kérdés. Legjobb előtte kipróbálni minnél több félét..
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.01.01. 10:41

Az "aprónép" és a civil - érdekes - jobban élvezi a pufitosabb csillaglátványt az apo tűélesénél. A legolcsóbbakkal ami kapható, SW 114/500 tükör és SW 70/500 lecse. Mindig ezeket ajánlom. Felkapom és viszem öket. Egyszerűek. Nagyon megnö velűk az ég. Meg a binoklinál csillagászibb.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2018.01.01. 11:01-kor.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.01. 10:45

géza írta:János (üdv elsőm ezévben), tapasztalás. A 6,5/380 apo , egy 90 és egy 100 körüli ( Bresser meg jénai ?) akromáttal jártunk nézni jótizéve páran. ...


Géza!

Az APO színi hibáját tekintve jobb az akromátokhoz képest. Minden egyéb általad említett paraméter, úgy mint pl. felbontóképesség (a kép részletgazdagsága), határmagnitúdó (a látómezőben adott körülmények között még éppen megpillantható csillagok száma), képsík-görbület (a centrálison kívüli csillagok élessége és torzítása), stb. már nem feltétlenül az APO attribútuma, hanem az adott lencse tervezési és méret-paramétereitől függ.

Az kétségtelen, hogy az akromátok színi hibája - értelemszerűen - az akromátok kontrasztját is rontja egy APO-hoz képest, de az már "következménye" a színi hibának.

Egy F/12-es akromát - ahogyan János is írta alább - már "szinte" APO-szerű leképezést is képes produkálni; természetesen csak ha valóban jó tervezésű és kivitelezésű a lencséje, és a tubus is diafragmákkal megfelelően árnyékolt.

Amit írsz, nevezetesen, hogy egy 65mm átmérőjű APO több csillagot mutat ugyanazon az égen, ugyanolyan körülmények között és ugyanolyan nagyításon, mint egy 10cm-es akromát, egyszerűen nem igaz. Ha így emlékszel, akkor rosszul emlékszel.

Csak azért írtam le mindezt, hogy a kezdőket nehogy félrevezesd.
Ettől még persze te bármiben hihetsz...


MDA

u.i.: a Bresser pedig egy német távcsöveket (is) forgalmazó cég, de nem gyártanak semmit. A Jéna az oberkochen-i központú Zeiss kelet-német otthona volt (vagy talán még most is működnek ott is?); ők gyártanak.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”