Első távcső vásárlása

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.08. 18:07

Mozdonyos írta:De gondolom a bőrözés főleg az asztrofotográfia miatt szükséges. Vizuálisan talán egy EQ-5-ös is nagyon jó. Persze optimális távcsőtubussal.


Ez így van.

Vizuális észleléshez a mechanikával szemben támasztott követelmények sokkal "megengedőbbek". (Lásd: Dobson...) Bár egy remegős háromláb az EQ-5 alatt nagyon meg tudja keseríteni a vizualizáló ember életét is...

Az optika viszont ott is nagyon fontos! (Egy bizonyos átmérőig...)

MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2016.09.08. 18:08-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Nbazs
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2015.12.10. 21:39

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Nbazs » 2016.09.08. 18:08

Attila írta:
Nbazs írta:Bocs hogy beleszólok, de ne szarozzuk már egymás műszereit illetve saját műszereinket. ...

Látom, sikerült megragadnod a lényeget... :(

MDA

Félreértesz, de akkor átfogalmazom.

Olvasd el kérlek újra, hogy kitől milyen hozzászólások érkeztek. Értem én, hogy kiakadtál azon, amit a topiktárs a jusztírozásról írt (nyilván joggal) de nézd meg pl. Sidius hogyan válaszolt erre, és szerintem te is rájössz, hogy abból a hozzászólásból sokkal többet lehet okulni.

Értem a mondanivalódat (azt is észrevettem már hogy keményen kimondod amit gondolsz, és maximalista vagy, nincs is ezzel baj) de nem, egy SW tubus, vagy egy SW EQ3-5-6 mechanika nem lesz szar attól még, hogy van nála jobb. Egy Opel vagy egy Ford sem lesz szar autó azért, mert létezik Volvo meg Mercedes meg BMW. Nagyon helyesen írtad, meg kell nézni 1-1 kategóriától mi várható el, és ahhoz kell viszonyítani. Aki megteheti, vegyen drágábbat persze. Én is szívesen vettem volna a 120/600-asom helyett pl egy 120/840-es Esprit APO-t (és akkor még mindig az SW-k közül válogattam, nem a Takahashi 120/900-as APO-járól beszéltem.)
De ettől egyből szar lesz az én 120/600-asom, hogy léteznek nála jobb csövek? Ezek után ne is fordítsam az ég felé, ne észleljek vele, mert szar csővel úgyis csak szar eredményem lehet? Mitől megy el egy kezdő kedve az egésztől ha nem ettől? Szerintem ezt te se így gondolod.

Beszélgessünk, vezessük rá szépen a kérdezőt, hogy 1-1 távcsőtől mit várhat, ha butaságot ír azt javítsuk ki, ez mind olyan, amiből tanulni, fejlődni lehet.

A példámnál maradva: Ha azt mondod, hogy a 120/600-as csövem 'nagy nagyítású bolygózásra nem alkalmas a fényereje és a színi hibája miatt, de a nagy látszó méretű mélyég objektumokat kis nagyítás mellett szépen mutathatja', az építő jellegű. Az hogy 'szar' az nem az. Erre akartam csak utalni.
SW 120/600 RFT, SW 127/1500 MC, AZ-4, EQ-3
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.08. 18:24

Nbazs írta:... A példámnál maradva: Ha azt mondod, hogy a 120/600-as csövem 'nagy nagyítású bolygózásra nem alkalmas a fényereje és a színi hibája miatt, de a nagy látszó méretű mélyég objektumokat kis nagyítás mellett szépen mutathatja', az építő jellegű. Az hogy 'szar' az nem az. Erre akartam csak utalni.


Igazad van.

Csak tudnád, hogy hányszor leírtam már pl. a nagy fényerejű akromátok teljes alkalmatlanságát bármiféle csillagászati munkára. (Ráadásul nem is olcsóbbak, mint a hosszú fókuszú, és általában sokkal jobb minőségű testvéreik...) Ettől még bele lehet nézni, és aki nem látott még jó képet az okulárban, annak még akár tetszhet is. (Én is elélveztem a Zsigulitól a Trabant után, mert Merci addig még képen sem nagyon láttam...) Arra is rávilágítottam már, hogy a mechanika gyengeségét 90%-ban a nem megfelelő láb okozza, és nem a tengelykereszt. Meg azt is, hogy aki nem fotózni akar a távcsövével, az ne hajszolja a nagy fényerőt, mert rosszabb minőséget fog kapni drágábban, mintha venne egy F/10 körüli cuccot, amit ráadásul hosszabb fókuszú, s így jobb leképezésű okulárokkal használhat, és a LM fényességét az okulárban nem az objektív fókusza határozza meg. Sorolhatnám még...

És ezek után "régi" fórumosok még mindig jönnek a mantrával, hogy ez nem is szar, meg az nem is szar...

Azt hiszem, fogok írni a blog-omba egy útmutatót, egyfajta javaslat csomagot, vagy alapvetést a kezdők számára, azután vagy elolvassák, vagy nem. Ehhez az állandó szélmalom-harchoz valóban nincs türelmem, bocsi... Nyilván, ez érződik olykor a stílusomon.

MDA

u.i.: még annyit a fent idézett példádhoz, hogy az a kromatikus és szférikus aberráció, ami a fényerős akromátot alkalmatlanná teszi a kicsit is minőségi bolygómegfigyelésre, az ugyanúgy elkeni a ködök filamentjeit és a galaxisok spirálkarjait (már ha láthatók egyáltalán...). Csak a rövid fókusz ergo nagyobb LM miatt jobb e tekintetben a bolygózáshoz képest.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.09.08. 19:20

Attilla, igen jo dolog lenne Tőled a tervezett ősszeállitás. Nem kéne belőle kihagyni, a kényszeru praktikusságot sem. Gondolok egy méter vagy fél méter hosszu muszerre. Pár esetben ennek dőntő befolyása volt. Nálam is. Azt hiszem, ebben az ősszeállitásban (kezdő) főleg Fraunhoferekről lenne szo.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.08. 20:32

géza írta:Attilla, igen jo dolog lenne Tőled a tervezett ősszeállitás. ...


Már elkezdtem; az első két pont már fel van töltve.
Folytatom, ahogy lesz rá időm.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.09.08. 22:15

Attila írta:
Mozdonyos írta:De gondolom a bőrözés főleg az asztrofotográfia miatt szükséges. Vizuálisan talán egy EQ-5-ös is nagyon jó. Persze optimális távcsőtubussal.


Ez így van.

Vizuális észleléshez a mechanikával szemben támasztott követelmények sokkal "megengedőbbek". (Lásd: Dobson...) Bár egy remegős háromláb az EQ-5 alatt nagyon meg tudja keseríteni a vizualizáló ember életét is...

Az optika viszont ott is nagyon fontos! (Egy bizonyos átmérőig...)

MDA
Értem. Köszönöm.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.09.08. 22:20

Lattam egy hozaszolasban egy linket egy 150mm F/5 Newton tavcsorol :

http://tavcso.hu/?o=termek&le=swn1507disc

Fel akarom hivni a figyelmet az erdeklodoknek hogy ezek Vite fele okularokal vannak fel szerelve.
En nem neztem ilyen okularokban.
Mar sok elenkezo velemenyt olvastam roluk.
De mindenki bele egyezik hogy a szem lencse , az asferikus tag , mu anyag ,valami polymer.
Bill Paolini , a hires okular guru-nak nagyon jo velemenye van ezekrol.
Sajnos, nyilvanosan ,sajat neve allat rendelte Kinabol.
Hogy ha en rendelek valjon olyan okulart kapok mint Bill ?


A nem kolimalhato Newton tavcsovekrol : megtevesztes!
Az mar nem tavcso ,az tavcso mutans , egy zombi tavcso ! :shock: :o :oops:

Mircea
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2016.09.08. 22:27

Attila írta:Csak tudnád, hogy hányszor leírtam már pl. a nagy fényerejű akromátok teljes alkalmatlanságát bármiféle csillagászati munkára.

Hát persze, de itt nagyon kevés csillagász van. Érdeklődő viszont sok.
Az emberek azért vesznek ilyet, mert könnyű velük kitelepülni.
És élménynek pont megfelelőek.
Aki csillagász, az ne vegyen olyat. Aki érdeklődő, az nyugodtan. Meg lesznek vele elégedve.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.09. 00:07

Tomasz írta:... Az emberek azért vesznek ilyet, mert könnyű velük kitelepülni. ...


Ezt nem értem.
Akkor miért nem színházi látcsövet vesznek az "érdeklődők"???
Az még olcsóbb, és még könnyebb kitelepülni vele: zsebben is elfér, és kb. ugyanolyan szar a képe (amivel persze meg lehet elégedve egy "érdeklődő", nem igaz)?

Valami nekem itt nem gömbölyű... :?
Mennyivel nehezebb egy egyméteres csővel kitelepülni, mint egy 60 centissel??? :shock:
A 40 centi különbség tényleg ekkora probléma? Cserébe élvezhető képet látnál...

Előre, arccal az igénytelenség felé!
Végül is Szomáliában is élnek emberek; ők is esznek, isznak, stb. ...


MDA

u.i.: "Csillagász" alatt én itt érdeklődő amatőrcsillagászt értettem. Egyetemi végzettségét tekintve "hivatásos" csillagász nagyon kevés látogatja fórumot, merthogy egyébként is sokkal kevesebben vannak, mint az amatőrök (vagy műkedvelők, régiesen szólva).
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.09.09. 08:17

Attila írta:Előre, arccal az igénytelenség felé!

Egyetértek Attilával. A félméteres F/5-ös-nek tényleg annyi képi hibája van (tapasztalatból tudom, nekem is ilyen van, ilyennel küzdök, de legalább nem vettem, hanem kaptam ajándékba - ő... akkor ajándék ló foga? :oops: ) hogy inkább vállalnám a plusz fél kilót, de cserébe ne kókadjon a kép a szélein, legyenek ott is élesek a csillagok. Várom a percet, amikor a 102/500-asom "ráül" egy Newtonra vezető távcsőnek. :D
Frigyes
Üdv: Frigyes
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”