Első távcső vásárlása

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.08. 09:13

Úgy látszik, képtelen vagyok érthetően fogalmazni; biztosan az én hibám...
Utoljára igyekszem megfogalmazni a mondanivalómat, "szájbarágósan", ha most sem sikerül, akkor feladom.

1. Lehet kapni a piacon csattogó pepülét 100 és 10.000 forint között. (Egyébként ne komolytalankodjunk: a Föld körül keringő Hubble RC és a kerti szerszámosban álló Mizar-Newton nem ugyanaz a termékkör...)
2. A 100 forintos ekkor - az én fogalmaim szerint - olcsó, a 10.000 forintos a drága. (De lehet, hogy nem értünk egyet...)
3. Az olcsó nyilvánvalóan azért olcsó (az esetek 90%-ában), mert a minőség rovására egyszerűsítenek az anyaghasználaton, olcsóbb technológiát és szerszámokat használnak, stb. Ennek az "igénytelenségnek" természetesen vannak fokozatai.
4. A 3. pont automatikus következménye, hogy a 100 forintos cucc jelentősen elmarad minőségében a 10.000 forintoshoz képest.
5. Nyilvánvalóan nem mindenki, sőt, adott esetben kevesen engedhetik meg maguknak, hogy a csúcsminőség árát kifizethessék. (Én sem.)
6. És - ha az eddigiekben egyet tudtunk érteni - itt jön az én "problémám":
6/a: ha valakinek "csak" az olcsóbb kategóriás csattogó pepülére van kerete, az ne várja el, hogy a drágábbak minőségét kapja meg.
6/b: ha valaki az olcsóbb kategóriás pepülét használja, akkor ne kezdje el bizonygatni azt, hogy a drágább minőségbeli többlete szükségtelen és fölösleges többlet, és pénzkidobás, meg úri hóbort, és hogy az övé milyen über brutál ku... jó.

Az egész azért jött elő bennem, mert valaki azt írta alább, hogy nem baj, hogy a Newton-ja nem kollimálható, merthogy nincs is annak akkora a jelentősége, nem is kell kollimálni, eltúlzott dolog (lásd 6/b pont, fent). Talán egy mini-Newton esetén - a kis tükör-tömeg miatt - nehezebben állítódik el egy darabig a cucc, de ez ott sem életbiztosítás. Ez igénytelenség és hozzá nem értés. Van nálam egy 50-es (cm) Dobson jelenleg; ne tudd meg, hogy mit szívok a kollimálásával...

Ennyi. És itt befejeztem.

MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2016.09.08. 10:15-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.08. 09:16

chip írta:...viszont próbáltam naglereket, APO-t. tudom, hogy mennyivel fantasztikusabb eszközök. hogy amikor a saját 4mm-es planetary-mmal már nem tudtam fókuszt sem találni, a 4mm-es naglerhez még csak a mikrofókuszírozót se kellett használni, a simával is egy pillanat alatt találtam tűéles pozíciót. szóval nem hitegetem magam, hogy amim van az jó. nem. szarom van. de sikerült építenem belőle magamnak várat, és egyelőre úgy néz ki jól elvagyok az én kis szarváramban. vágyok egy kevésbé büdös kővárra, de egyelőre vannak az életemben messze fontosabb dolgok is, mint ez a hobbi.


Végre, egy értelmes beszólás!
Pontosan erről van szó!
És valóban: a szarral is lehet élményeket szerezni (komolyan gondolom, pozitív értelemben).

Nekem is "szarom" van, bár ez már igen jó szar, az igaz. (De nem ez volt az első távcsövem...)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Nbazs
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2015.12.10. 21:39

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Nbazs » 2016.09.08. 11:07

Bocs hogy beleszólok, de ne szarozzuk már egymás műszereit illetve saját műszereinket. Objektíven persze le lehet írni mi miért jó/nem-jó jobb/rosszabb ennél vagy annál, de (nekem legalábbis) rohadtul frusztráló azt olvasni állandóan hogy ez is szar, az is szar.
SW 120/600 RFT, SW 127/1500 MC, AZ-4, EQ-3
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.09.08. 12:08

A tanácskérő nyelvén kell válaszolni, néha azt is hihetné, az Akadémia lapjára tévedt. Aztán nem ide valo csunyább szavak sem a hitelességet sugallják. Nem azt kell tudatni mire nem, hanem mire használhatja, ezt várja. A hosszu magyarázat átláthatatlan locsogásnak is tunik. Vagy hogy hulyének nézik. Elso szereplésem a Forumban kellemetlen emlék, nem mindegy ki fogad és hogyan előszőr.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.09.08. 12:42

Sokszor olvasom,hogy a kínai "olcsó" cuccok milyenek. Hát nem tudom,de most már egy 120mm-es ED-tubus ,meg egy EQ-6-os mechanika is darabonként félmillió!!!! forint. Ez számomra nem kevés. A kettőnek ki kellene jönni félmillióból :D . Egyébként visszatérve az SW Star Discovery-re, az amerikai Orion Starseeker IV fantázianéven forgalmazza őket több fajta tubussal. Még a MAK150-et is ráteszik 1000 dollárért,és csak külön a mechanika is kapható. Egyébként csak a mechanikán én is gondolkodtam a 80/600-as ED-m alá:http://www.telescope.com/Telescopes/GoTo-Computerized-Telescopes/pc/1/15.uts
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2016.09.08. 15:27

Sziasztok!
Elgondolkodtam, vajon mennyi analógia létezhet egy teleszkóp, és egy futócipő árazása körül? :)
http://index.hu/gazdasag/2016/05/28/mi_ ... futocipon/
Érdemes elolvasni, még ha nyilván száz százalékosan nem is feleltethető meg a két termék gyártása.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.08. 17:20

Nbazs írta:Bocs hogy beleszólok, de ne szarozzuk már egymás műszereit illetve saját műszereinket. ...


Látom, sikerült megragadnod a lényeget... :(


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.08. 17:29

Mozdonyos írta:Sokszor olvasom,hogy a kínai "olcsó" cuccok milyenek. Hát nem tudom,de most már egy 120mm-es ED-tubus ,meg egy EQ-6-os mechanika is darabonként félmillió!!!! forint. ...


Vagyunk ebben az országban egynéhányan, akik hasonlóan gondoljuk, s ezért bőrözték, bőrözik sokan (már akik értenek hozzá valamelyest, magamat is a bőrözők közé sorolva) az "olcsó" EQ6-okat, hogy használhatók legyenek. A jobbak még drágábbak (lásd pl. a hazai, Sári Pali féle Fornax is jóval egymillió fölött indul, hasonlóan a már Olaszországban tevékenykedő Dán András Gemini-je is milliós tétel, pedig ezek sem hibátlanok...), és a "nyugati", valóban sokkal jobb típusok árairól még nem beszéltünk.

Minden relatív...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.09.08. 17:34

Artúr írta:Sziasztok!
Elgondolkodtam, vajon mennyi analógia létezhet egy teleszkóp, és egy futócipő árazása körül? :)
http://index.hu/gazdasag/2016/05/28/mi_ ... futocipon/
Érdemes elolvasni, még ha nyilván száz százalékosan nem is feleltethető meg a két termék gyártása.

Érdekes cikk.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.09.08. 17:37

Attila írta:
Mozdonyos írta:Sokszor olvasom,hogy a kínai "olcsó" cuccok milyenek. Hát nem tudom,de most már egy 120mm-es ED-tubus ,meg egy EQ-6-os mechanika is darabonként félmillió!!!! forint. ...


Vagyunk ebben az országban egynéhányan, akik hasonlóan gondoljuk, s ezért bőrözték, bőrözik sokan (már akik értenek hozzá valamelyest, magamat is a bőrözők közé sorolva) az "olcsó" EQ6-okat, hogy használhatók legyenek. A jobbak még drágábbak (lásd pl. a hazai, Sári Pali féle Fornax is jóval egymillió fölött indul, hasonlóan a már Olaszországban tevékenykedő Dán András Gemini-je is milliós tétel, pedig ezek sem hibátlanok...), és a "nyugati", valóban sokkal jobb típusok árairól még nem beszéltünk.

Minden relatív...


MDA
De gondolom a bőrözés főleg az asztrofotográfia miatt szükséges. Vizuálisan talán egy EQ-5-ös is nagyon jó. Persze optimális távcsőtubussal.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”