Első távcső vásárlása

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2646
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.09.06. 22:21

Ajjaj! Ismerve a kínai gyártást, nem vagyok biztos benne, hogy ezt a kellő precízséggel oldották meg. A segédtükröt sokkal nehezebb állítgatni, mint a főtükröt! Micsoda baromság ez!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.09.06. 22:37

Nagyon nézegettem, tetszett, ám emiatt lemondtam rola. Van ellenben egy Sky Prodity (?) 130as, az állitos, de gotos és marha drága Celestron. Ha lenne nem gotosan, olcsobban, azonnal megprobálnám. Mindig izgat a tukőr.... Még mondom, az este a 70/500al ránéztem a Holdra a hármas tárcsással. Plőssők, és a Q-Barlovval kb. duplázva. 5. lapnál irva.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2016.09.06. 22:45-kor.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2646
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.09.06. 22:39

Géza! Ilyen 130-150-es sima newtonokat használtan elég olcsón ki lehet fogni.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.09.06. 22:47

Kirőhőghetnek, de nekem az a kis piros tetszik. Olyanok mint kis ékszerek nem? Meg valahogy Celestron.. Idegenkedem a használttol.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.09.07. 09:29

Vizi Péter írta:Ajjaj! Ismerve a kínai gyártást, nem vagyok biztos benne, hogy ezt a kellő precízséggel oldották meg. A segédtükröt sokkal nehezebb állítgatni, mint a főtükröt! Micsoda baromság ez!


Csodás küllem. Könnyű beüzemelés. Gondtalan használat.
Ez kell minden vásárlónak. Ha van macera, mint a kollimáció, már nem kell. Ez a tükrös könnyen gyártható, de mindenkit elriaszt a jusztírozás. Mert a Newton lényege abban rejlik. Most megoldották. Ezt nem kell jusztírozni, mert nem lehet. :lol:
Tényleg baromság, csak az abszolút kezdők vesznek ilyen távcsövet. A két okulár is ezt bizonyítja, ennél a nagyítási tartománynál az optikai hibák nem feltűnőek.
Nem kellenek nagy elvárások, és akkor akár jó is lehet.
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.09.07. 12:26

pingvinszkópra emlékeztek még? nincs esetleg valakinek egy olyan eladó?
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: star rover » 2016.09.07. 13:42

géza írta:Kirőhőghetnek, de nekem az a kis piros tetszik. Olyanok mint kis ékszerek nem? Meg valahogy Celestron..


Nemrég szereztem be a képen látható cukorfalatot egy Gold Line okulár áráért. Csak a tubust. Állvánnyal együtt kb. 20x annyiba kerül. 70/700-as Celestron, a tubus fém, a harmatsapka műanyag, a fogasléc szintén fém. Tényleg úgy néz ki, mint valami ékszer, ezzel a bordóvörös színével. Még nem volt időm kipróbálni, egyelőre a dobozában várakozik. A meglévő EQ1-re tenném fel. A tubuson prizmasín van (a képen épp nem látszik, mert a másik oldalán van), ami első ránézésre nem kompatibilis az EQ1-el. Azt hiszem házilag kell készítenem fából vagy fémből egy tartót neki, amivel felszerelhetem.

Sky Prodigy, tükörfordításban kb. annyi, mint Ég Csodagyerek, nyilván a 4000 objektumot ismerő fedélzeti számítógépe miatt adták neki ezt a marketingnevet Celestronék.
tavcso.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.09.07. 14:42

Nagyon szép és becsuletes kivitel, ahogy irtad. Hiába minőségi egy muszer, ha nem szép és karbantartott, valahogy használni sem olyan élvezet. Nekem. Kiváncsi leszek, hogy szereled fel a továbbiakban. Ha az embernek van jobbja, finom okulárokkal, nagyon jo. Annak van sulya, mérete, biztonságos helye ahonnan alkalommal (ritkább mint szeretnénk, a seeingit neki, hogy káromkodjak) ami már unnepi a ritkasága miatt, elobányásszuk. Ám jo, ha van egy egyszerubb is ami hétkoznapibb alkalmakra valo, mikor a becsesebb muszerrel sem látnánk ugy ahogy szeretnénk. Ez a " nem olyan becses " kint állhat mint egy szoba tartozéka, használatra állandoan készen, nem féltve, egyszerubb felszereltséggel. Ezért szépnek is kell lennie. Van a mondás : hétkőznap nem ezustcájggal teritunk. Az biztos, ha kéznél egy ilyen, gyakrabban nézunk az Ég-re. Szerencsés vétel volt.
benzoll
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2016.04.01. 21:40

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: benzoll » 2016.09.07. 15:27

csszabolcs írta:
csszabolcs írta:Ezek után szerintem el lehet gondolkodni azon, hogy átmérőt kellene növelni, vagy tisztább, magasabban fekvő helyet kellene keresni. Általában az előbbi könnyebben megoldható


150/750 -eset választottam. Pécs 35 km-re van a Mecsek túloldalán, én a Mecsek lábánál lakom, 3 perces kocsiúttal a fényszennyezésmentes helytől. Ilyet:

http://tavcso.hu/?o=termek&le=swn1507disc
Gyári pakkal veszem.

Okulár- és szűrőválasztásban is kérném a segítségeteket. (minőségiben gondolkodom, mondjuk Planetary)


Kedves Szabolcs!

A ragasztott főtükrös kivitellel van személyes tapasztalatom, nekem egy 100/400-as SW kis-Dobson van ugyanilyen kialakításban. Maga a tükör nagyon szép, jó minőségűnek tűnik, nem láttam benne eddig hibát. Igaz árban más kategória, de az enyémnél a fő gond ott van, hogy a tartójába nem középpontosan sikerült beleragasztani gyártáskor, így a főtükör és maga a tubus középpontja nem esik egybe. A felépítés úgy néz ki, hogy ez a tartó van 3 csavarral a tubushoz rögzítve, így annyi állítási lehetőség van, hogy elforgatva 3 féleképp lehet visszarakni. Most úgy van beállítva, hogy a 3-ból a legjobb állásban van becsavarva és hozzá van "rontva" segédtükör, hogy nagyjából egybe essen. 100x-os nagyításon használom maximum, ott már a csillagoknak deformált képe van, ún. "szőrösek" és nem pontszerűek. Szerintem ennél a kivitelnél kifejezetten érdemes választott darabot kérni, valószínűleg kérnek érte valami felárat, de hosszútávon megéri. Az enyémnél a ragasztott megoldás miatt a főtükör középpont-jelelölés is hiányzott, így ha állítani kell a segédtükröt, azt még előtte külön el kell végezni, erre is érdemes rákérdezni. Ha sikerül gyárilag jó beállításút kapni, akkor tényleg kevés lehet vele a gond, nekem azért küzdeni kell vele.

Üdv
Gábor
Sidius

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.09.07. 19:35

Mozdonyos írta: Ez a kollimációs téma még mindig rejtély számomra.Lehet hogy túl van misztifikálva? Lehet hogy csak városi legenda :D . Egyszer megveszem a mondjuk f/5-6-os Newtont,ami gyárilag, vagy forgalmazóilag be van jusztírozva. Aztán többet nem nagyon kell hozzányúlnom a tükrökhöz? Legalábbis ha vizuálisan használom.


Nem belekotnyeleskedni akarok, de ha érdemben használni akarunk egy Newtont, akkor annak az optikáit be kell állítani, tekintet nélkül arra, hogy nézelődni, vagy fényképezni akarunk.
A beállítás nem városi legenda, a felragasztott és még mindig jól működő optika már inkább az, de főleg a segédtükör esetén. Sok helyen olvasható, de azért ide is leírom: a paraboloid akkor ad jó képet, ha a kép a tengelyen keletkezik, egyéb más esetben nem lesz teljes értékű a leképezés. A megállapítás bármilyen praboloidra igaz, de a hiba annál kevésbé zavaró, minél hosszabb az átmérőhöz képest vett fókusztávolság. Ezen kívül a jó paraboloid is csak jó segédtükörrel ad jó képet, -amit többnyire, de nem mindig be kell iktatni a rendszerbe- ez utóbbi meg ritkább, mint a jó főtükör. A napokban a kettősök rovatba feltett tesztfotók előtt a Newtont -pedig F/8 körül mozog- kollimálni kellett, pedig tényleg kismértékű beállítási hibája volt, de a Delta Cyg akkor is megkövetelte ezt. A tükör évek óta nem volt bántva, ezért is látszik némi torzulás is a felületen, ami azonban szinte lényegtelen, ugyanis ettől szépen jött a kettős. A föntebb említett F/8-as nyílásviszony pedig gyakorlatilag "érzéketlennek" mondható egy F/4-hez képest! Ennyit számít "csak" a kollimáció.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”