Új távcső

Lencsés- és tükrös távcsövek
tigris
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.01.06. 13:06

Re: Új távcső

Hozzászólás Szerző: tigris » 2015.01.06. 20:45

Sziasztok!

Tehát a távcsőhöz EQ1-es mechanika van. Ismerem az égboltot, igaz nem vagyok profi, de gyorsan tanulom, hogy mi hol van. Csillagtérkép nincs, van progi is, ami épp az aktuális helyzetét mutatja meg a bolygóknak, így azért könnyebben megtalálom. Igaz, eddig a Holdon kívül a Marsot és a Jupitert sikerült megfigyelni. (Tekintve, hogy most vettük, és az anyaság nem sok szabadidőt hagy, nem is rossz.)
Tudom, hogy halvány csillagok megfigyelésére nem igazán alkalmas. De szeretném a bolygókat megfigyelni, esetleg a galaxisokat, és szuper lenne, ha a csillagködöket is látnám (gyanítom ezzel csak álom marad). :?
Sidius

Re: Új távcső

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.01.06. 22:03

Szia!
tigris írta:és szuper lenne, ha a csillagködöket is látnám (gyanítom ezzel csak álom marad). :?

Ez esetben jó hírrel kell szolgálnunk, ugyanis ezek egy része szabad szemmel is észrevehető sötét éjszakákon. Tulajdonképpen galaxisok, vagy gázködök azok az objektumok, amikre gondolsz. Előbbiből szabad szemmel is éppen megfigyelhető az Androméda galaxis, utóbbi legjelesebb képviselője pedig a Nagy Orion Köd. hiába kicsi a távcső, még több másik is látható lesz, még ha nem is éppen vakítóan fényesen. Ezeken kívül még csillaghalmazok, kettősök, változók is várnak rád, úgyhogy van felfedezni való bőven, de tényleg kell hozzá egy térkép.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Új távcső

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2015.01.06. 23:40

Sziasztok!

Úgy emlékszem volt egy 70/500-as lőtéri MOM-os akromát lencsés távcsövem is. Színezése volt, blendéztem is rajta, de kisebb nagyításokon szerintem érdekes volt mély-egezni vele. Ez úgy 15-50x-es tartományban kiváló volt, meg Holdra is. Könnyen, gyorsan hordozható volt. No 2002-ben építettem ilyen gyorsan hordozhatóra a 150/600-asomat, hazai optikákkal. (Most nézem, hogy ez a profilképem is ) :-) Annak a tükre (ma is itt van a távcső a polcon) L/6 körüli, kitakarása meg 31,5%-os. Mínusz 15 fokban 240x a Szaturnusz állókép volt és pengeéles részletekkel jött. A Jupiter Vörös foltja is részletes volt és a sávokon belül a fodrok is bombasztikusak. De úgy vettem észre ez igencsak légkörfüggő dolog (is), mert átlagban egy 150-es tükörrel úgy 100-120x-os ig lehet még részletgazdagon észlelni. (no kitakarás függvénye is-20-15% között még érdekesebb) Aztán egyszer tettem a kihuzatba egy a távcső árával azonos értékű okulárt és kontraszt és leképezési tulajdonságok tekintetében egy 100/500-as aponak megfelelő volt a kép. Az apo ott volt mellette. Szinkronban észleltünk (Orion-köd). Fényerőben kicsit még a 150-es távcső irányába billent a kép fényessége. Ez a felületnek volt köszönhető, de kb a 150-es a 100-as aponak felelt meg. A nagyítás a légkör, optikai beállítás, minőségi optikák (okulárok, tükrök, nyújtók) használatának függvénye. Én INTES 2,4x-es nyújtót használtam.

Üdv:Jani
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Új távcső

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.01.06. 23:58

Halló tigriske!
Úgy látom, az alapod megvan a nézegetéshez. Ez a távcső már igen sok mindent megmutat ám, és mivel eléggé hosszú a fókusza (nagy nagyítást is ad) bolygükra, Holdra, Napra is alkalmas, kis nagyiításnál pedig ködökre, halmazokra jó.
Ha elmegy a Hold, érdemes vadászni a ködökre, halmazokra: M31 (andromeda-köd), M42-43 (Orion-köd), khi-h Persei (Perseus ikerhalmaz). A fogyó Holdon a fény-árnyék határ szép lesz. Napfolt is van elég, csak szerezz be egy objektiv elé tehető szűrőt. (Ehhez a távcsőhöz mindegyik távcső boltban kapható, nem is drága.) A boltokban megkaphatod Vizi P.: Csillagatlasz kistávcsövekhez c. szép atlaszt, aminek a bevezetőjében sok okos dolog is van!
Üdvözlettel: BQ.
tigris
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.01.06. 13:06

Re: Új távcső

Hozzászólás Szerző: tigris » 2015.01.07. 08:55

Köszönöm a segítségeteket! :) Érdemes venni 6 mm-es okulárt, hogy ki tudjam használni a maximális nagyítást?
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Új távcső

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.01.07. 12:31

tigris írta:Köszönöm a segítségeteket! :) Érdemes venni 6 mm-es okulárt, hogy ki tudjam használni a maximális nagyítást?


Az írtad, van Barlow-d. Annak mekkora a szorzója? 1,5x ?
Mert lehet, a 10mm-es okulárod a Barlowal már elég közel visz a távcsöved maximumához.
Inkább másban gondolkodj.

Csillagtérképet mindenképpen vegyél, mert hiába van számítógéped, amikor kint vagy a sötét ég alatt, jobb,
ha egy kinyomtatott térképed van. Még akkor is ha esetleg laptopod van, annak túl világos a képe,
és etől összeszűkül a pupillád, attól meg ugye kevesebbet látsz a távcsőben. (Ezért is használunk
tompított fényű vörös lámpát, hogy a szemünk amikor adaptálódik a sötéthez, és jól kinyílik a pupilla, ne ugorjon össze egy erős fény hatására, amivel a csillagtérképeket megvilágítjuk).

Ha nagyon venni akarsz valamit, akkor vegyél egy neutrál Hold szűrőt, mert a Hold is túl világos távcsőben nézve,
ugyanígy szűkíti a pupillát, ezért egy fényerő csökkentő szűrőn keresztül érdemes nézni.
tigris
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.01.06. 13:06

Re: Új távcső

Hozzászólás Szerző: tigris » 2015.01.07. 14:24

Kukac írta:
tigris írta:Köszönöm a segítségeteket! :) Érdemes venni 6 mm-es okulárt, hogy ki tudjam használni a maximális nagyítást?


Az írtad, van Barlow-d. Annak mekkora a szorzója? 1,5x ?
Mert lehet, a 10mm-es okulárod a Barlowal már elég közel visz a távcsöved maximumához.
Inkább másban gondolkodj.

Csillagtérképet mindenképpen vegyél, mert hiába van számítógéped, amikor kint vagy a sötét ég alatt, jobb,
ha egy kinyomtatott térképed van. Még akkor is ha esetleg laptopod van, annak túl világos a képe,
és etől összeszűkül a pupillád, attól meg ugye kevesebbet látsz a távcsőben. (Ezért is használunk
tompított fényű vörös lámpát, hogy a szemünk amikor adaptálódik a sötéthez, és jól kinyílik a pupilla, ne ugorjon össze egy erős fény hatására, amivel a csillagtérképeket megvilágítjuk).

Ha nagyon venni akarsz valamit, akkor vegyél egy neutrál Hold szűrőt, mert a Hold is túl világos távcsőben nézve,
ugyanígy szűkíti a pupillát, ezért egy fényerő csökkentő szűrőn keresztül érdemes nézni.


A barlow kicsit elhomályosítja a képet, igaz közelebb hoz. Ezért gondolkodtam 6 mm-es lencsében. Találtam egy olyat, ami kontraszt szűrős, így arra gondoltam, talán jobb lenne a barlow helyett nagyítás nélkül azzal kémlelni az eget. Ott ajánlották, ahol a távcsövet vettem. De lehet, hogy szükségtelen. Mindenképp veszek csillagtérképet, viszont egyenlőre nem tudom órákig figyelni az objektumokat sajnos. Ezért megnézem, hogy mikor mi lesz klasszul figyelhető, és megjegyzem, hogy merre, melyik csillagképnél kell keresnem. Most az időjárás nem kedvez, de addig is megpróbálok minél több infot összeszedni az égboltról és a megfigyeléséről.
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Új távcső

Hozzászólás Szerző: chip » 2015.01.07. 16:35

Ha jól látom nagykanizsai a hölgy, ezesetben talán érdemes lenne megkeresni a NAE-t. http://www.nae.hu/
akademik
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2015.05.11. 23:23

Re: Új távcső

Hozzászólás Szerző: akademik » 2015.05.11. 23:53

Kedves Csillagváros Közösség! Teljesen új vagyok, most regisztráltam, mert segítségre lenne szükség egy új távcső beüzemeléséhez. 130/650 SkyWatcher Newton AZ-GoTo az eszköz, megvan már majdnem egy éve, de még nem sikerült észlelni vele - a hozzá járó leírás a szerelésen túl nekem nem mond sokat. Elvileg össze van rakva (legalábbis alkatrész nem maradt a dobozban...), de ennél tovább nem jutok. Nyilván valamit be kellene állítani rajta, de itt teljesen elfogy a tudomány sajnos, pedig belépő távcsőnek lett véve, de azért valami minimális tudás úgy látszik mégiscsak kell ide.
Ha tudtok egy linket, dokumentumot, videót, bármit, amivel ezen a holtponton át lehet lendülni, megköszönném. Illetve ha ez nem így megy, hanem szakértő segítség kell hozzá, akkor nyilván a következő kérdés az lenne, hogy Szegeden vagy környékén van-e valaki, aki szívjóságból / néhány doboz sörért segít beüzemelni (vagy Pesten, ha ezen múlik, felviszem, nagyon szeretném kipróbálni). Előre is köszönöm!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Új távcső

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.05.12. 10:29

Kedves Medgyes Tamás!
Azt hiszem kicsit félreértésben vagy! Az égbolt ismerete nélkül nem jutsz messze! GoTo ide, GoTo oda - ajánlatos először alaposan megismerni az eget, csak úgy szabadszemmel. Az úgy nem megy, hogy valaki "beüzemeli" a távcsövet, azután leülsz, hátra dőlsz a széken és csak kiadod a parancsot, a távcső meg majd rááll a valami érdekességre. Először célszerű egy kis csillagtérképpel megismerni az eget, azután lehet kezdeni a távcsöves objektumok beállítását.
Szegeden van aktív csoport,.megkeresheted őket. A Meteor-ban ott van az informátor címe: Információt ad Orosz Timea, e-mail: orosz.ti@gmail.com.
Ajánlom még, hogy szerezd be: Vizi P.: Csillagatlasz kistávcsövekhez c. atlaszt, amelynek elején jó átfogó ismertetés is van.
Még egy megjegyzés: nem szükséges minden kérdéshez új tonikot nyitni. Van a csillagvárosnak egy rovata: távcsővásárlás kezdőknek, de belefért volna az "általános kérdések"-be is.
Jó tanulást és több sikert: BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”