Celestron Astromaster EQ130 vélemények

Lencsés- és tükrös távcsövek
nándor soma abonyi
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2012.03.17. 16:41

Celestron Astromaster EQ130 vélemények

Hozzászólás Szerző: nándor soma abonyi » 2012.03.17. 16:50

Sziasztok!

Teljesen kezdő vagyok, első távcsövemet keresgélem, ár-érték arányban a lehető legjobbat. Kinéztem magamnak egy használt Celestron Astromaster EQ130 newton távcsövet, amiről véleményeket nem igazán találtam, csak a gyártó honlapján, amiknek meg nem mindig hiszek. :) Többnyire engem a mély-ég objektumok érdekelnének, ha jól tájékozódtam, ahhoz a newton távcsövek általában jobbak a kategóriájukban. Emellett persze szeretnék mást is megfigyelni, mivel kezdő vagyok, szóval egy univerzális távcső lenne a legjobb.

Erről a távcsőről van szó:
http://www.celestron.com/astronomy/cele ... 130eq.html

Jó választásnak tűnik ez a távcső, szívesen ajánlanátok egy kezdőnek?

Köszönöm a válaszokat előre is,
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Celestron Astromaster EQ130 vélemények

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2012.03.17. 17:19

nándor soma abonyi írta:Sziasztok!

Teljesen kezdő vagyok, első távcsövemet keresgélem, ár-érték arányban a lehető legjobbat. Kinéztem magamnak egy használt Celestron Astromaster EQ130 newton távcsövet, amiről véleményeket nem igazán találtam, csak a gyártó honlapján, amiknek meg nem mindig hiszek. :) Többnyire engem a mély-ég objektumok érdekelnének, ha jól tájékozódtam, ahhoz a newton távcsövek általában jobbak a kategóriájukban. Emellett persze szeretnék mást is megfigyelni, mivel kezdő vagyok, szóval egy univerzális távcső lenne a legjobb.

Erről a távcsőről van szó:
http://www.celestron.com/astronomy/cele ... 130eq.html

Jó választásnak tűnik ez a távcső, szívesen ajánlanátok egy kezdőnek?

Köszönöm a válaszokat előre is,



Szia,

Univerzális távcső ami mindenre jó, nem létezik. Ha lenne ilyen, minden kereskedő csak ezt árulná, mindenki csak ezt venné.. :)

Nekem az első "igazi" távcsövem egy 150/750-es Newton tubus volt EQ3 mechanikán. Mérsékelten fényszennyezett elővárosi észlelőhelyről sok mindent megmutatott az égből. Azonban olyan soha nem lesz vele egy galaxis sem vizuálisan, mint amit a Hubble Heritage fotókon láthatsz!

Az EQ mechanika használatával járó nyűgök (összeszerelés, pólusra állás, az objektumok körülményes megtalálása) sokat elvettek az észlelésre fordítható időből, úgyhogy két év után lecseréltem egy nagyobb Dobson távcsőre, amit a mai napig is használok. Ennek az összeszerelése egy perc (rárakod, becsavarod és hajrá), és sokkal könnyebb vele az égen tájékozódni.

Szóval ha nem akarsz fotózni a távcsöveddel, akkor én egy nagyobb Dobson távcsövet ajánlok, pl. 150/1200 vagy 200/1200. Árban kb. ugyanott leszel, kényelmesebb a használata és az égből is többet megmutat.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Celestron Astromaster EQ130 vélemények

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.03.17. 17:25

Elsősorban és mindenek előtt azt ajánlom, először nézz bele pár távcsőbe, hogy tudd, kb. mire számíthatsz. Menj el pl. a Polaris csillagvizsgálóba, vagy keress a környékeden amatőröket.
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Celestron Astromaster EQ130 vélemények

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.03.17. 18:36

nándor soma abonyi írta:Sziasztok!

Teljesen kezdő vagyok, első távcsövemet keresgélem, ár-érték arányban a lehető legjobbat. Kinéztem magamnak egy használt Celestron Astromaster EQ130 newton távcsövet, amiről véleményeket nem igazán találtam, csak a gyártó honlapján, amiknek meg nem mindig hiszek. :) Többnyire engem a mély-ég objektumok érdekelnének, ha jól tájékozódtam, ahhoz a newton távcsövek általában jobbak a kategóriájukban. Emellett persze szeretnék mást is megfigyelni, mivel kezdő vagyok, szóval egy univerzális távcső lenne a legjobb.

Erről a távcsőről van szó:
http://www.celestron.com/astronomy/cele ... 130eq.html

Jó választásnak tűnik ez a távcső, szívesen ajánlanátok egy kezdőnek?

Köszönöm a válaszokat előre is,


Üdv csillagvárosiak!

Nem értem, hogy miért kell ennyi felesleges topicot inditani? :?: :!:
Ezt a kérdést minden további nélkül a " Távcsővásárlás kezdőknek " topicban lehet megbeszélni :!:
A napokban írtam arról, hogy a regisztráció után azonnal topicot inditanak az új tagok.
Az lenne a megfelelő az új topicok létrehozásánál, ha a regisztráció után legalább egy hónap elteltével
lehetne új topicot inditani. / ez csak a magánvéleményem ! / Addig, böngészgethetnék az új tagok,
hogy miről lehet tájékozódni az egyes topicokban. Gondolom, így kevesebb olyan topic lenne, amely
teljesen értelmetlen és felesleges.

Üdv Bogáncs
nándor soma abonyi
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2012.03.17. 16:41

Re: Celestron Astromaster EQ130 vélemények

Hozzászólás Szerző: nándor soma abonyi » 2012.03.17. 20:00

Off: Azért indítottam így a topicot, mert egy magyar oldalon sem láttam, hogy celestron márkáról komolyabban írtak volna, ezért gondoltam, másnak is a hasznára lehet a későbbiekben, nem véletlenül láttam el konkrétummal a topic nevét. Tény új vagyok, de amikor átnéztem a fórumot, nem úgy nézett ki, hogy a hasonló topicokkal bármi baj lenne, asszem ez az első amiben szóltak.

On: vanamonde köszönöm a gyors választ, ez egy 130/650-es, és a márkát nem ismerem. Se a bp-i távcsőcentrumben sem a makszutovban nem láttam, hogy forgalmaznák, ezért idegenkedem tőle.
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Celestron Astromaster EQ130 vélemények

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.03.17. 22:25

nándor soma abonyi írta:Off: Azért indítottam így a topicot, mert egy magyar oldalon sem láttam, hogy celestron márkáról komolyabban írtak volna, ezért gondoltam, másnak is a hasznára lehet a későbbiekben, nem véletlenül láttam el konkrétummal a topic nevét. Tény új vagyok, de amikor átnéztem a fórumot, nem úgy nézett ki, hogy a hasonló topicokkal bármi baj lenne, asszem ez az első amiben szóltak.

On: vanamonde köszönöm a gyors választ, ez egy 130/650-es, és a márkát nem ismerem. Se a bp-i távcsőcentrumben sem a makszutovban nem láttam, hogy forgalmaznák, ezért idegenkedem tőle.


Szia Nándor Soma Abonyi!

Ez a távcső nagyon jó árfekvésű. Egyszer-kétszer belenéztem a barátomnál, én megvagyok vele ekégedve.
Két darab okulárt adnak hozzá : egy 20 mm és egy 10 mm fókusztávolságut.
A 20 mm-es látómezeje 50 fok, a 10 mm-es látómezeje 52 fok.
Ezekel az okulárokkal kétféle nagyítást lehet elérni :
32,5 x , itt a látómező a távcsőben 1,54 fok.
65 x , itt a látómező a távcsőben 0,8 fok.

Azt tanácsolom, hogy vegyél hozzá egy 3x Barlow lencsét. Így lesz egy 97,5 x és egy 195 x nagyitásod is :!:
Viszont, ha veszel egy 6 mm-es GoldLine okulárt aminek a látómezeje 66 fok, akkor lesz egy 108 x nagyításod,
ahol a látómező 0,61 fok! A holdkorong teljesen belefér a látómezőbe, mivel a látszólagos átmérője
kb. 0,5 fok. A GoldLine okulár ára 10800 Ft. http://www.tavcso.hu/?o=termek&te=GL6

Itt szlovákiában olcsóbbak a távcsövek mint magyarországon.
http://www.astroshop.eu/celestron-teles ... -eq/p,7895
mint látható itt 256 euro az ára. Viszont nálunk 171 euróért is kapható :!: ;)
http://www.najnakup.sk/Porovnaj_astro-d ... 22176.html
Itt van a Celestron linkje : http://www.celestron.com/

Én minden habozás nélkül megvenném ezt a távcsövet 171 euróért /cca.: 49 000 Ft/.
Itt van még egy link a Top 100-as listával : http://www.najnakup.sk/astro-dalekohlady

Sok sikert a vásárláshoz. Üdv Bogáncs.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Celestron Astromaster EQ130 vélemények

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.03.18. 11:47

nándor soma abonyi írta:On: vanamonde köszönöm a gyors választ, ez egy 130/650-es, és a márkát nem ismerem. Se a bp-i távcsőcentrumben sem a makszutovban nem láttam, hogy forgalmaznák, ezért idegenkedem tőle.

Ha már meg lettünk szólitva, megírom miért nem forgalmazzuk:
1) Nem tudni milyen tükör van a Celestron 130/650-ben. A SkyWatcher 130/650-ben parabola tükör ami jobb képet ad egy sima gömbtükrös távcsőnél.
2) A Celestron segédtükör tartólábai vastag műanyagból készültek. Ez szintén nem javítja a képminőséget.
3) A Celestron starpointere rá van fixen erősítve a tubusra, esélytelen hogy lecseréld valami komolyabb keresőtávcsőre. A SkyWatcher esetében ez csak egy mozdulat.

Tény és való, hogy az acéllábas CG-3 valamivel stabilabb mint az EQ-2, tehát nagyon tömören összefoglalva az Celestron AstroMaster 130 kissé stabilabb, ám a SkyWatcher 130 kissé jobb optikát igér. Mivel árban nagyon hasonlóak és vásárlóink a jobb optikát preferálták, ezért levettük az Astromastert a kínálatból.

A külföldi vásárlás esetén ne felejtsd el beleszámolni a szállítási költséget az árkülönbözetbe.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Celestron Astromaster EQ130 vélemények

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.03.18. 11:49

SzarkaLevente írta:
nándor soma abonyi írta:On: vanamonde köszönöm a gyors választ, ez egy 130/650-es, és a márkát nem ismerem. Se a bp-i távcsőcentrumben sem a makszutovban nem láttam, hogy forgalmaznák, ezért idegenkedem tőle.

Ha már meg lettünk szólitva, megírom miért nem forgalmazzuk:
1) Nem tudni milyen tükör van a Celestron 130/650-ben. A SkyWatcher 130/650-ben parabola tükör ami jobb képet ad egy sima gömbtükrös távcsőnél.
2) A Celestron segédtükör tartólábai vastag műanyagból készültek. Ez szintén nem javítja a képminőséget.
3) A Celestron starpointere rá van fixen erősítve a tubusra, esélytelen hogy lecseréld valami komolyabb keresőtávcsőre. A SkyWatcher esetében ez csak egy mozdulat.

Tény és való, hogy az acéllábas CG-3 valamivel stabilabb mint az EQ-2, tehát nagyon tömören összefoglalva az Celestron AstroMaster 130 kissé stabilabb, ám a SkyWatcher 130 kissé jobb optikát igér. Mivel árban nagyon hasonlóak és vásárlóink a jobb optikát preferálták, ezért levettük az Astromastert a kínálatból.

A külföldi vásárlás esetén ne felejtsd el beleszámolni a szállítási költséget az árkülönbözetbe. Ha már nagyon euros árakkal dobálózunk, itthon megkapható 195 eur-nak megfelelő forintért.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
nándor soma abonyi
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2012.03.17. 16:41

Re: Celestron Astromaster EQ130 vélemények

Hozzászólás Szerző: nándor soma abonyi » 2012.03.18. 16:42

Hát ennél relevánsabb helyről nem is érkezhetett volna válasz, köszönöm. Külföldi vásárláshoz egyáltalán nem ragaszkodom, sőt, ha itthon kicsit többért, de szakértőktől tudok vásárolni, inkább azt preferálom, főleg úgy, hogy nem értek hozzá. Igazából én egy alig használt szerkezetet néztem ki magamnak 30 ezerért, amit most cserélnek nagyobb távcsőre és ezért voltam pont erre kíváncsi.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Celestron Astromaster EQ130 vélemények

Hozzászólás Szerző: Atis » 2012.03.18. 21:55

Külföldi vásárlásnál a garancia is okozhat kellemetlen meglepetéseket, ha a vevőnek kell önköltségre küldözgetni a hibás/hiányos terméket. Itthon sokkal könnyebben orvosolható a problémák nagy része, ráadásul a csillagászati műszerek többségére általában fél évtized a jótállás.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”