Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.02.03. 08:24

Sziasztok, szerintetek ha minden új távcső vételárához hozzácsapnának mondjuk 10.000 ft-ot, és kötelezően mindegyikhez járna egy hiteles jegyzőkönyv, mennyivel lenne kevesebb értékesítése a kereskedőnek ?
Lehet hogy semmivel, csak nyugodtabban vásárolna az ember.
Egy 200 000 ft-os műszernél a minőségbiztosításra szánt összeg csak 5%. Szerintem vastagon megéri.

Csaba
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.02.03. 09:26

pisza írta:
2020.02.03. 08:24
Sziasztok, szerintetek ha minden új távcső vételárához hozzácsapnának mondjuk 10.000 ft-ot, és kötelezően mindegyikhez járna egy hiteles jegyzőkönyv, mennyivel lenne kevesebb értékesítése a kereskedőnek ?
Lehet hogy semmivel, csak nyugodtabban vásárolna az ember.
Egy 200 000 ft-os műszernél a minőségbiztosításra szánt összeg csak 5%. Szerintem vastagon megéri.

Csaba

Épp a hozzászólásod alatt van a sztori , hogy a mérési jegyzőkönyvvel a zsebében mindenre gondolt , csak arra nem , hogy szar a főtükör ... szóval visszajutunk a bizalomvesztéshez , hogy mennyire valós az a mérési jegyzőkönyv .
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.03. 11:34

Végh Zoli írta:
2020.02.03. 09:26
pisza írta:
2020.02.03. 08:24
Sziasztok, szerintetek ha minden új távcső vételárához hozzácsapnának mondjuk 10.000 ft-ot, és kötelezően mindegyikhez járna egy hiteles jegyzőkönyv, mennyivel lenne kevesebb értékesítése a kereskedőnek ?
Lehet hogy semmivel, csak nyugodtabban vásárolna az ember.
Egy 200 000 ft-os műszernél a minőségbiztosításra szánt összeg csak 5%. Szerintem vastagon megéri.

Csaba

Épp a hozzászólásod alatt van a sztori , hogy a mérési jegyzőkönyvvel a zsebében mindenre gondolt , csak arra nem , hogy szar a főtükör ... szóval visszajutunk a bizalomvesztéshez , hogy mennyire valós az a mérési jegyzőkönyv .
Azért forró ugyebár a téma, mert a távcső lelke az optika minősége. Ha az nem jó, akkor az egész nem ér semmit.
Bár a tendencia sokak szerint javuló a gyártás minőségi szórását tekintve, addig is, amíg nem éri el MINDEN TUBUS a diffrakcióhatárolt szintet, jó lenne, ha épülne egy iparág a tubusok feljavítására. Amíg egy maroknyi ember foglalkozik ezzel kis hazánkban, ráadásul esetleg 2 állás mellett hobbi szinten, addig kissé nehézkesen döcög a dolog. Csak hát ki adja fel az állását azért, hogy olyanba fektessen időt, pénzt, energiát, aminek lehet, hogy talán 5-10 év múlva nem is lesz létjogosultsága, mert már MINDEN TUBUS diffr.h. lesz és mindenki hátradőlhet! :D Másrészt viszont nőnek a vásárlói igények, amiktől lehet, hogy pl. egy Synta gyár folyamatosan le van maradva. Simán el tudom képzelni, hogy ezelőtt 20-30 évvel az igényszint olyan volt, amiknek ma meg tudna felelni. Tehát lehet, hogy folyamatosan létezik egy "szakadék" az aktuális igényszint és a legyártott termék minősége között, amit néhány ügyes optikus át tudna hidalni. :roll:

Szerintem a minőségbiztosítás amúgy nem a kereskedő feladata lenne, hanem a gyártóé. Eleve 0,8 Strehl alatti TUBUST nem is kéne kiengedniük a gyárkapun. Jelenleg minden feszültség a kereskedőn csapódik le. Persze csak akkor, ha a vásárló nem olyan, mint Tóth Laci, vagy én, hanem kicsit harciasabb. Mert mi ugye lenyeltük ezt a békát és esetleg a kereskedő nem is tud az egészről és tudom, hogy ez nem jó!!! Az lenne jó, ha minden eset kiderülne, mert akkor a forgalmazó is másképp állna a gyártóhoz. Talán akkor jönne egy áttörés. Csak egy olyan világban, ahol az nyer pert, akinek jobb ügyvédje van, az embernek nem biztos, hogy van kedve ringbe szállni senkivel, főleg nem egy hobbi miatt, amitől kikapcsolódást várna, nem konfliktusokból adódó feszültségeket...

Eszembe jut viszont egy környékbeli villamosmérnök, akinek jól menő lámpaboltja van. Ő minden egyes izzóra 1 év garanciát ad annak ellenére, hogy a gyártó ezt nem teszi meg. Igyekszik a legmegbízhatóbb termékeket forgalmazni, hiszen ez az érdeke. Tehát ő bevállalta a vásárló és a gyártó közötti "ütközőzóna" szerepét. Eredmény: állandóan dugig van a boltja nyugodt és elégedett vásárlókkal. Évek óta nála vásároljuk az izzóinkat és még soha nem kellett visszavinnünk egyet sem garanciaérvényesítés miatt! Tehát igenis működhet pisza felvetése! Annak tudatában állítom ezt, hogy esetünkben nem 1.500 Ft-os izzókról van szó, hanem többszázezres távcsövekről...

És nem is biztos, hogy erőltetni kéne az interferométeres mérést vagy akár az autokollimációt. Vannak sokkal gyorsabb, emiatt olcsóbb - és pl. számomra megnyugtatóbb - ellenőrzési módjai a felületek minőségének. Egy gyakorlott szemű optikus már egy műcsillagos rácskép alapján is igen jól be tudja határolni a felület pontosságát. A segédtükör felületét pedig egy referenciasíkkal is meg lehet nézni (ld.: "Segédtükör készítése" topic). Nyilván ha ragasztott, akkor a tartóval együtt. Ez alapján pedig be lehetne árazni a tubusokat (így lehetne egzakt a mérési eredmény :mrgreen: .) A kereskedő is tudná, hogy mit árul, meg a vásárló is, hogy mire számíthat. Az ár alapján minőséget választana. Szerintem igazságos lehetne így a rendszer.

Nyilván nem látok egy csomó megoldandó problémát, csak ötletelek :oops: .

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.02.03. 12:19

Lovász András írta:
2020.02.03. 11:34

És nem is biztos, hogy erőltetni kéne az interferométeres mérést vagy akár az autokollimációt. Vannak sokkal gyorsabb, emiatt olcsóbb - és pl. számomra megnyugtatóbb - ellenőrzési módjai a felületek minőségének. Egy gyakorlott szemű optikus már egy műcsillagos rácskép alapján is igen jól be tudja határolni a felület pontosságát. A segédtükör felületét pedig egy referenciasíkkal is meg lehet nézni (ld.: "Segédtükör készítése" topic). Nyilván ha ragasztott, akkor a tartóval együtt. Ez alapján pedig be lehetne árazni a tubusokat (így lehetne egzakt a mérési eredmény :mrgreen: .) A kereskedő is tudná, hogy mit árul, meg a vásárló is, hogy mire számíthat. Az ár alapján minőséget választana. Szerintem igazságos lehetne így a rendszer.

Nyilván nem látok egy csomó megoldandó problémát, csak ötletelek :oops: .

Üdv, András
Ez nem igy van András. Az aluzott segédtükröt nem egyszerű megvizsgálni, a rácskép alapján nem lehet megmondani egy paraboloidról, hogy jó, vagy sem.
Arányaiban szerintem azért több az elégedett vásárló, mint az elégedetlen. Aki pedig egy darab papírnak jobban hisz, mint a szemének, annak nem való ez a hobbi, az gyűjtsön bélyeget vagy szalvétát, ott papírt kell nézegetni.
Ismét felteszem a kérdést, bár nem szoktam rá választ kapni.
A csillagtesztet ismeritek? Mert ha nem, akkor ideje megismern, ha pedig igen, akkor ez az egész minőség vita az interferométer papírral értelmetlen.
Az említett eset, ha igaz, az konkrétan csalás, be kell bizonyítani és fel kell jelenteni aki tette.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.02.03. 12:20

Lovász András írta:
2020.02.03. 11:34
Végh Zoli írta:
2020.02.03. 09:26
pisza írta:
2020.02.03. 08:24
Sziasztok, szerintetek ha minden új távcső vételárához hozzácsapnának mondjuk 10.000 ft-ot, és kötelezően mindegyikhez járna egy hiteles jegyzőkönyv, mennyivel lenne kevesebb értékesítése a kereskedőnek ?
Lehet hogy semmivel, csak nyugodtabban vásárolna az ember.
Egy 200 000 ft-os műszernél a minőségbiztosításra szánt összeg csak 5%. Szerintem vastagon megéri.

Csaba

Épp a hozzászólásod alatt van a sztori , hogy a mérési jegyzőkönyvvel a zsebében mindenre gondolt , csak arra nem , hogy szar a főtükör ... szóval visszajutunk a bizalomvesztéshez , hogy mennyire valós az a mérési jegyzőkönyv .
Azért forró ugyebár a téma, mert a távcső lelke az optika minősége. Ha az nem jó, akkor az egész nem ér semmit.
Bár a tendencia sokak szerint javuló a gyártás minőségi szórását tekintve, addig is, amíg nem éri el MINDEN TUBUS a diffrakcióhatárolt szintet, jó lenne, ha épülne egy iparág a tubusok feljavítására. Amíg egy maroknyi ember foglalkozik ezzel kis hazánkban, ráadásul esetleg 2 állás mellett hobbi szinten, addig kissé nehézkesen döcög a dolog. Csak hát ki adja fel az állását azért, hogy olyanba fektessen időt, pénzt, energiát, aminek lehet, hogy talán 5-10 év múlva nem is lesz létjogosultsága, mert már MINDEN TUBUS diffr.h. lesz és mindenki hátradőlhet! :D Másrészt viszont nőnek a vásárlói igények, amiktől lehet, hogy pl. egy Synta gyár folyamatosan le van maradva. Simán el tudom képzelni, hogy ezelőtt 20-30 évvel az igényszint olyan volt, amiknek ma meg tudna felelni. Tehát lehet, hogy folyamatosan létezik egy "szakadék" az aktuális igényszint és a legyártott termék minősége között, amit néhány ügyes optikus át tudna hidalni. :roll:

Szerintem a minőségbiztosítás amúgy nem a kereskedő feladata lenne, hanem a gyártóé. Eleve 0,8 Strehl alatti TUBUST nem is kéne kiengedniük a gyárkapun. Jelenleg minden feszültség a kereskedőn csapódik le. Persze csak akkor, ha a vásárló nem olyan, mint Tóth Laci, vagy én, hanem kicsit harciasabb. Mert mi ugye lenyeltük ezt a békát és esetleg a kereskedő nem is tud az egészről és tudom, hogy ez nem jó!!! Az lenne jó, ha minden eset kiderülne, mert akkor a forgalmazó is másképp állna a gyártóhoz. Talán akkor jönne egy áttörés. Csak egy olyan világban, ahol az nyer pert, akinek jobb ügyvédje van, az embernek nem biztos, hogy van kedve ringbe szállni senkivel, főleg nem egy hobbi miatt, amitől kikapcsolódást várna, nem konfliktusokból adódó feszültségeket...

Eszembe jut viszont egy környékbeli villamosmérnök, akinek jól menő lámpaboltja van. Ő minden egyes izzóra 1 év garanciát ad annak ellenére, hogy a gyártó ezt nem teszi meg. Igyekszik a legmegbízhatóbb termékeket forgalmazni, hiszen ez az érdeke. Tehát ő bevállalta a vásárló és a gyártó közötti "ütközőzóna" szerepét. Eredmény: állandóan dugig van a boltja nyugodt és elégedett vásárlókkal. Évek óta nála vásároljuk az izzóinkat és még soha nem kellett visszavinnünk egyet sem garanciaérvényesítés miatt! Tehát igenis működhet pisza felvetése! Annak tudatában állítom ezt, hogy esetünkben nem 1.500 Ft-os izzókról van szó, hanem többszázezres távcsövekről...

És nem is biztos, hogy erőltetni kéne az interferométeres mérést vagy akár az autokollimációt. Vannak sokkal gyorsabb, emiatt olcsóbb - és pl. számomra megnyugtatóbb - ellenőrzési módjai a felületek minőségének. Egy gyakorlott szemű optikus már egy műcsillagos rácskép alapján is igen jól be tudja határolni a felület pontosságát. A segédtükör felületét pedig egy referenciasíkkal is meg lehet nézni (ld.: "Segédtükör készítése" topic). Nyilván ha ragasztott, akkor a tartóval együtt. Ez alapján pedig be lehetne árazni a tubusokat (így lehetne egzakt a mérési eredmény :mrgreen: .) A kereskedő is tudná, hogy mit árul, meg a vásárló is, hogy mire számíthat. Az ár alapján minőséget választana. Szerintem igazságos lehetne így a rendszer.

Nyilván nem látok egy csomó megoldandó problémát, csak ötletelek :oops: .

Üdv, András

Magyarán továbbra is a kereskedő felelőssége , hogy az általa garantált optikai minőségnek megfelelő terméket adjon át a vevőnek ... Lehet ezt ragozni , de a valóságnak nem megfelelő , feláras mérési jegyzőkönyv léte igencsak érdekes kérdéseket vet fel ...
Tóth László
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2016.07.16. 11:04

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Tóth László » 2020.02.03. 13:44

Akkor a kezdő amatőröknek távcsővásárlás előtt csillagteszt ismeret és értékelési szakvizsgát kellene tenni, minden minőségi probléma kiértékelésével egyéni minőségi felelőségvállalással, így védve lenne végre a gyártó, aki gyárthat bármit, bármilyen minőségben, a kereskedő aki forgalmazhat bármit, bármilyen hitelesnek mondott jegyzőkönyvel, kizárólag csak a vevő felelősége a minősége. Különben nem való neki ez a hobbi és mehet szalvétát gyűjteni. Meg is van oldva.
"Azért vagyunk emberek, mert a csillagokat bámuljuk, vagy azért bámuljuk a csillagokat, mert emberek vagyunk?" (N.G.)
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.02.03. 13:44

Végh Zoli írta:
2020.02.03. 12:20
... Lehet ezt ragozni , de a valóságnak nem megfelelő , feláras mérési jegyzőkönyv léte igencsak érdekes kérdéseket vet fel ...
Lassan már csak ismételjük magunkat.
Én ezért mindenképpen elkülönítenék három különböző esetet:
1. Van a csill. műszereknél kétségkívül jelen levő minőségi szórás (különösen az olcsóbb árkategóriában), beleértve azt az esetet, amikor a műszer nem éri el a gyártó és a forgalmazó által alapból vállalt minimális minőséget sem. Ezt, a laikusok nehezen veszik észre, és ezért nagy a látencia. Nekik jól megfogalmazott általános tájékoztatókkal, a csillagteszt elvégzésének leírásával, és az egyes fontosabb műszertípustól elvárható képalkotás érthető megfogalmazásával lehetne segíteni.
2. Másik eset, amikor a gyanúsan hibás képalkotású eszközzel kapcsolatos jelzést a kereskedő vonakodik megvizsgálni, illetve általában is nehézségbe ütközik a jótállást érvényesíteni. Itt talán azzal lehetne segíteni, ha viszonylag publikusan elérhetőek lennének a fogyasztóvédelmi jogszabályoknak megfelelő panasz-minták, hatósági hozzáférések, illetve nagyon sokat segítene, ha közzé lehetne tenni azokat a kontakt adatokat, ahol lehet független optikai vizsgálatot kérni. (Ilyen típusú közismert információk valószínűleg eleve növelik a kereskedő "odafigyelését".)
3. És végül teljesen más kategória, ha a műszert a kereskedő külön műszeresen bevizsgálja (esetleg plusz pénzért), erről a vizsgálatról tanúsítványt ad, és utólag kiderül, hogy valótlant állított. Ez már büntetőjogi kategória ("aki jogtalan haszonszerzés végett mást tévedésbe ejt, vagy tévedésben tart, és ezzel kárt okoz"). Mivel itt már 50 ezer Ft-ot meghaladó károkozásról beszélhetünk, nem is szabálysértésről van szó, hanem két évig terjedő szabadságvesztéssel honorálható bűncselekményről. Fel kell jelenteni a fogyasztóvédelem mellett a rendőrségen is, és kész. De ezt semmiképpen nem keverném a normál fogyasztóvédelmi eljárásokkal.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.03. 14:02

mizar írta:
2020.02.03. 12:19
Ez nem igy van András. Az aluzott segédtükröt nem egyszerű megvizsgálni, a rácskép alapján nem lehet megmondani egy paraboloidról, hogy jó, vagy sem.
Arányaiban szerintem azért több az elégedett vásárló, mint az elégedetlen. Aki pedig egy darab papírnak jobban hisz, mint a szemének, annak nem való ez a hobbi, az gyűjtsön bélyeget vagy szalvétát, ott papírt kell nézegetni.
Ismét felteszem a kérdést, bár nem szoktam rá választ kapni.
A csillagtesztet ismeritek? Mert ha nem, akkor ideje megismern, ha pedig igen, akkor ez az egész minőség vita az interferométer papírral értelmetlen.
Az említett eset, ha igaz, az konkrétan csalás, be kell bizonyítani és fel kell jelenteni aki tette.
Nem tudom, de Janinál kb. 5 perc alatt megnéztük a segédet. Ragasztva L/2 volt... Nyilván kis hibát nehezebb észrevenni, de az ő módszerével kb. L/20-ig le lehet menni, azaz meg lehet állapítani egy segédről, hogy jó, vagy nem jó.
A csillagtesztet ismerem, viszont egy kezdő valószínűleg nem. Aztán kicsit haladóbbként már kiszűri a nagyon durva hibákat. Mindenesetre szerintem a vásárlók tömegeit nehezebb megtanítani a minőségellenőrzésre, ezt célszerűbb a boltajtón belül elintézni...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.02.03. 14:19

Egyébként tényleg örülök, hogy a távcsővásárlásom ilyen messzemutató gondolatfolyamot fakasztott. :D

De ha valakinek még van ötlete, hogy a konkrét 250/1200-as SW tubus minőségét mivel lehet még tuningolni, akkor ne habozzatok azt is leírni... ;)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Tóth László
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2016.07.16. 11:04

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Tóth László » 2020.02.04. 00:15

Nem konkrét 250, hanem általában Newton, ha esetleg még nem olvastad volna..
Ajánlom továbbá tisztelettel a 10. pontot azoknak a kezdő amatőröknek, balgáknak, bélyeg és szalvéta gyűjtőknek, akik azt hiszik, hogy ha 2020-ban azonos márkájú, azonos típusú terméket vásárolnak, azonos boltban, azonos árért, akkor a termék minősége csak kb.azonos lehet.
Üdvözlettel.
http://www.bay-astronomers.org/TM/Topten.htm
"Azért vagyunk emberek, mert a csillagokat bámuljuk, vagy azért bámuljuk a csillagokat, mert emberek vagyunk?" (N.G.)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”