Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.03. 10:56

Mozdonyos írta:
2019.08.03. 10:27
... Azt hittem , hogy a kisebbek is olyan anyagokat alkalmaznak a zsámolymozgatáshoz.
Sajnos még nem; legalábbis tudomásom szerint.
De tök logikus lenne azokkal is átállni, mert még csak áttervezni sem kell semmit, csak az adott borítóanyagot kicserélni a BOM-listában...
SOKKAL jobbak lennének ezzel az apró változtatással, és még csak árat sem kellene emelni.

Ha legközelebb beszélek velük, majd rákérdezek. ;) :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.08.03. 11:00

Attila írta:
2019.08.03. 10:56
Mozdonyos írta:
2019.08.03. 10:27
... Azt hittem , hogy a kisebbek is olyan anyagokat alkalmaznak a zsámolymozgatáshoz.
Sajnos még nem; legalábbis tudomásom szerint.
De tök logikus lenne azokkal is átállni, mert még csak áttervezni sem kell semmit, csak az adott borítóanyagot kicserélni a BOM-listában...
SOKKAL jobbak lennének ezzel az apró változtatással, és még csak árat sem kellene emelni.

Ha legközelebb beszélek velük, majd rákérdezek. ;) :D


MDA
Előre is köszönöm.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.08.06. 14:34

Még nem aktuális,csak gondolkodok.
Korábban már lehet,hogy beszélgettünk róla.
Erről mi a véleményetek: https://www.bresser.de/Astronomie/Tele ... eger.html ?
AZ4-es mechanikán lenne,és mélyegezni.
Vagy nem éri meg a 300ezer forintos ára ahhoz képest,hogy egy Orionoptics VX6-os a felébe kerülne,
egy Skywatcher BD 150/750-es Newton pedig a harmadába ?
A Makszutov-Newtont azért nézem,mert zárt a tubus,és nem kell félnem a belső kosztól.
A jusztírozással kapcsolatban nem tudom,hogy mennyire sűrűn kell,ha egyáltalán kell.
Gondolokodtam az SC/MC-ken is pl: SC6,de ott mindenképpen kellenének a 2-collos kiegészítők:
https://www.scopereviews.com/page1aa.html#1

De lehet,hogy ezen 150-es,de kitakarásos tükrösök mélyeges teljesítményétől nem maradna el nagyon
egy ES AR 127-es RFT akromát sem,amivel lenne a legkisebb macera.
Előre is köszönöm.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.08.06. 15:54

Szia Mozdonyos!
Sok dolgot felvetettél kalandozva a különböző optikai rendszerek között.
Ha magamnak vásárolnék az általad vázolt palettáról, biztosan a Makszutov-Newton mellett döntenék.
Abból is a 190-es átmérőt céloznám meg. Tudom a te mechanikádnak az nehéz lenne a maga 13 kilójával, viszont az ES MN-152 csak 7-8 kg.
Nekem volt ES 152 akromátom, azért a rövid fókusz miatti színezéssel meg kell alkudni és ez nincs másképp a 127-es verziónál sem.
Horváth Joe barátomnak volt ES127, az övét nézegettem.
Viszont az SW 190/1000 MN képét ( Zsíros Zoli műszere) Tarjánban láttam és nem lehet egy lapon említeni a két ES akromáttal.
Hogy kell-e egyáltalán, vagy milyen gyakran kell kollimálni azt Zoli tudná megmondani. Ő nagyon elégedett a képével, amit nem is csodálok.
Az ES alapvetően jó minőségű termékeket dob piacra, gondolom a tükröse is jó.
A newtonok jusztírjától meg nem kell félni, logikus és tanulható műveletsor.
Annak idején az átmérő és a zárt elrendezés miatt döntöttem a Meade 254/1016 f/4 Schmidt-Newton mellett mélyegezni és nagyon nem bántam meg, a mai napig a kedvenc távcsövem.
Azt is kell jusztírozni, de legalább ellenőrizni időnként.
Mondjuk ellenőrizni minden észlelés előtt szoktam kb. 2 perc.

D.Laci
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2019.08.06. 16:34-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.06. 16:02

Sajnos saját szemes tapasztalatom még nincs vele, de nagyon jó teszteket olvastam róla, pl. ez az egyik: https://stargazerslounge.com/topic/2797 ... et-hunter/
Különösen ez a mondat érdemel figyelmet: "High power views of planets and galaxies are at least as good as my 130mm f7 triplet apochromat."

A MN csövek legendás, APO-szerű leképezéssel rendelkeznek.
Ráadásul, ha David Levy a nevét adja hozzá, akkor talán a gyártásra is jobban odafigyelnek...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.08.06. 16:31

Mozdonyos írta:
2019.08.06. 14:34
Még nem aktuális,csak gondolkodok.
Korábban már lehet,hogy beszélgettünk róla.
Erről mi a véleményetek: https://www.bresser.de/Astronomie/Tele ... eger.html ?
AZ4-es mechanikán lenne,és mélyegezni.
Vagy nem éri meg a 300ezer forintos ára ahhoz képest,hogy egy Orionoptics VX6-os a felébe kerülne,
egy Skywatcher BD 150/750-es Newton pedig a harmadába ?
A Makszutov-Newtont azért nézem,mert zárt a tubus,és nem kell félnem a belső kosztól.
A jusztírozással kapcsolatban nem tudom,hogy mennyire sűrűn kell,ha egyáltalán kell.
Gondolokodtam az SC/MC-ken is pl: SC6,de ott mindenképpen kellenének a 2-collos kiegészítők.
Én inkább maradnék az 1,25-collnál.
De lehet,hogy ezen 150-es,de kitakarásos tükrösök mélyeges teljesítményétől nem maradna el nagyon
egy ES AR 127-es RFT akromát sem,amivel lenne a legkisebb macera.
Előre is köszönöm.
Szia,
jó optikai minőség esetén szép, korrigált látómezőt kapsz. Mivel azonban newton, ezt is jusztírozni kell szükség esetén. Én a helyedben vennék egy 200-as, de inkább 250-es tubust + Horváth Tomi zsámolya + eq platformja. (Amúgy a platformra a saját AZ állványodat is fel tudod tenni és már követi is az égboltot). Feltuningoltatnám egy hazai tükörcsiszolóval. Vennék hozzá egy GSO Superflat kómakorrektort és akkor árban kb. ugyanott vagyunk, csak jóval nagyobb felbontással és fénygyűjtő képességgel. A dobsonban az a jó, hogyha egyszer normálisan meg van csinálva a fő- és segédtükör foglalata, akkor nemigen kollimálódik el, mivel mindig csak egy 1/4 köríven mozog. A múltkor egyszer volt egy kis kollimációs hibám, finoman ráütöttem egyet a cső "fenekére", a helyére klaffant a főtükör és már mehetett is az észlelés. :D

A tisztítástól pedig szintén nem kell tartani. 2 évente kb. 3 órát vesz igénybe, ebből 2 óra az áztatás. A Makszutov-Newton esetén is szükség van tisztításra, csak éppen a meniszkuszt kell takarítani - szakszerűen. Persze a tükröket is, csak ritkábban. A takarítást sajnos semmilyen optikánál nem úszhatjuk meg :(
A lencséssel pedig be van az ember korlátozva. Ahhoz kicsi, hogy halványabb galaxisokat, ködöket észleljünk vele, ahhoz pedig színez, hogy nagy nagyításokon üzemeltessük - amelyeket viszont a szoros kettősök és a bolygók is igénylik. Persze sok minden másra viszont jó.
Egyszer kell nekifutni, hogy beszerezd életed főműszerét, de akkor olyat érdemes, amit utána nem bánsz meg. Nekem pl. 25 centi átmérő fölött már nehézkes lenne a kitelepülés, ez a mostani még belefér. Ha viszont kisebbet vettem volna, ott motoszkálna bennem, hogy "de kár, hogy lespóroltam azt az 5-10 centit, most látnám a..."

Viszont teljesen igaz, amit Laci és Attila ír, hogy jó képük van a M-N távcsöveknek - jó optikai minőség esetén, magam is ezt hallom/olvasom róluk.

Mindenesetre valóban nem szabad elkapkodni a döntést.

Üdv, András



Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.08.06. 20:36

D.Laci írta:
2019.08.06. 15:54
Szia Mozdonyos!
Sok dolgot felvetettél kalandozva a különböző optikai rendszerek között.
Ha magamnak vásárolnék az általad vázolt palettáról, biztosan a Makszutov-Newton mellett döntenék.
Abból is a 190-es átmérőt céloznám meg. Tudom a te mechanikádnak az nehéz lenne a maga 13 kilójával, viszont az ES MN-152 csak 7-8 kg.
Nekem volt ES 152 akromátom, azért a rövid fókusz miatti színezéssel meg kell alkudni és ez nincs másképp a 127-es verziónál sem.
Horváth Joe barátomnak volt ES127, az övét nézegettem.
Viszont az SW 190/1000 MN képét ( Zsíros Zoli műszere) Tarjánban láttam és nem lehet egy lapon említeni a két ES akromáttal.
Hogy kell-e egyáltalán, vagy milyen gyakran kell kollimálni azt Zoli tudná megmondani. Ő nagyon elégedett a képével, amit nem is csodálok.
Az ES alapvetően jó minőségű termékeket dob piacra, gondolom a tükröse is jó.
A newtonok jusztírjától meg nem kell félni, logikus és tanulható műveletsor.
Annak idején az átmérő és a zárt elrendezés miatt döntöttem a Meade 254/1016 f/4 Schmidt-Newton mellett mélyegezni és nagyon nem bántam meg, a mai napig a kedvenc távcsövem.
Azt is kell jusztírozni, de legalább ellenőrizni időnként.
Mondjuk ellenőrizni minden észlelés előtt szoktam kb. 2 perc.

D.Laci
Köszönöm a tanácsokat.
Jó neked,hogy sok távcsővel van tapasztalatod.
Az optikai tubus,és a kiegészítők minősége fogott meg az említett ES MN-ál.
Valószínüleg Leventéék be tudnák szerezni.
Nem muszály Németből meghozatnom.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.08.06. 20:40

Attila írta:
2019.08.06. 16:02
Sajnos saját szemes tapasztalatom még nincs vele, de nagyon jó teszteket olvastam róla, pl. ez az egyik: https://stargazerslounge.com/topic/2797 ... et-hunter/
Különösen ez a mondat érdemel figyelmet: "High power views of planets and galaxies are at least as good as my 130mm f7 triplet apochromat."

A MN csövek legendás, APO-szerű leképezéssel rendelkeznek.
Ráadásul, ha David Levy a nevét adja hozzá, akkor talán a gyártásra is jobban odafigyelnek...


MDA
Köszönöm az infókat.
Az említett fórumban csak a kollimáció nehézségét említik negatívumként.
De aztán rájöttek,és onnantól ritkán kellett nekik,ha jól olvasom.
Még valamikor a 2000-es évek körül én is belenéztem egy 152/900-as
Intes MN-be.
Ha jól tudom,akkor annak kisebb kitakarása volt.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.08.06. 20:47

Lovász András írta:
2019.08.06. 16:31
Mozdonyos írta:
2019.08.06. 14:34
Szia,
jó optikai minőség esetén szép, korrigált látómezőt kapsz. Mivel azonban newton, ezt is jusztírozni kell szükség esetén. Én a helyedben vennék egy 200-as, de inkább 250-es tubust + Horváth Tomi zsámolya + eq platformja. (Amúgy a platformra a saját AZ állványodat is fel tudod tenni és már követi is az égboltot). Feltuningoltatnám egy hazai tükörcsiszolóval. Vennék hozzá egy GSO Superflat kómakorrektort és akkor árban kb. ugyanott vagyunk, csak jóval nagyobb felbontással és fénygyűjtő képességgel. A dobsonban az a jó, hogyha egyszer normálisan meg van csinálva a fő- és segédtükör foglalata, akkor nemigen kollimálódik el, mivel mindig csak egy 1/4 köríven mozog. A múltkor egyszer volt egy kis kollimációs hibám, finoman ráütöttem egyet a cső "fenekére", a helyére klaffant a főtükör és már mehetett is az észlelés. :D

A tisztítástól pedig szintén nem kell tartani. 2 évente kb. 3 órát vesz igénybe, ebből 2 óra az áztatás. A Makszutov-Newton esetén is szükség van tisztításra, csak éppen a meniszkuszt kell takarítani - szakszerűen. Persze a tükröket is, csak ritkábban. A takarítást sajnos semmilyen optikánál nem úszhatjuk meg :(
A lencséssel pedig be van az ember korlátozva. Ahhoz kicsi, hogy halványabb galaxisokat, ködöket észleljünk vele, ahhoz pedig színez, hogy nagy nagyításokon üzemeltessük - amelyeket viszont a szoros kettősök és a bolygók is igénylik. Persze sok minden másra viszont jó.
Egyszer kell nekifutni, hogy beszerezd életed főműszerét, de akkor olyat érdemes, amit utána nem bánsz meg. Nekem pl. 25 centi átmérő fölött már nehézkes lenne a kitelepülés, ez a mostani még belefér. Ha viszont kisebbet vettem volna, ott motoszkálna bennem, hogy "de kár, hogy lespóroltam azt az 5-10 centit, most látnám a..."

Viszont teljesen igaz, amit Laci és Attila ír, hogy jó képük van a M-N távcsöveknek - jó optikai minőség esetén, magam is ezt hallom/olvasom róluk.

Mindenesetre valóban nem szabad elkapkodni a döntést.

Üdv, András



Üdv, András
Köszi a hosszú írást,és az infókat/tanácsokat.
Ha vigyáznék az MN-re,akkor talán csak az unokáimnak kellene a tükrök takarításával foglalkozni :)
Ezt a sok feladatot,amít leírtál, egyenlőre biztos nem tudnám bevállalni.
Például távcsővétel után vigyem el optikushoz kijavíttatni stb. :oops:
Az biztos,hogy valamiben kompromisszumot kell kötnöm.
Mélyég észlelőként mondjuk pont az átmérővel nem kellene.
De hát én csak csillagászat iránt érdeklődőnek tartom magam.
Igaz akkor meg minek a 300ezres tubus a mostani mellé.
Szeretem a távcsöveket,talán ez is hajt.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.06. 21:16

Mozdonyos írta:
2019.08.06. 20:40
... Még valamikor a 2000-es évek körül én is belenéztem egy 152/900-as
Intes MN-be.
Ha jól tudom,akkor annak kisebb kitakarása volt.
Az egy F/6-os példány volt, ez viszont F/4.8-as.
Az előbbi inkább vizuális használatra volt optimalizálva, ez viszont fotózáshoz is kiváló, "üstökös-kereső" méretű látómezővel; nyilván ennek a kissé nagyobb segédtükör az ára.
De APS-C méretig vignetálás- és kóma-mentes a teljes látómező; korrektor nélkül...

APO-szerű leképezés töredék áron. Én nem sokat haboznék, az biztos. :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”