Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.01.31. 18:56

Vizi Péter írta:
2020.01.31. 16:20
Zoli! Ne magadból indulj ki, Te és mi itt mindannyian keményvonalas amatőrcsillagászok vagyunk, akik egyáltalán észreveszik az ilyen hibákat. Én nem magunkról beszélek.
Manapság a legtöbb bolti távcső alkalmas az észlelésre. Nyilván vannak köztük kritikán aluli darabok - azt hiszed, a prémium autók közt nincs olyan, ami az első 1000 km-t sem éri el?

Épp ezért nagy a kereskedő felelőssége ... de nem ragozom tovább , ez érzékenyen érint , jó pár fogyasztóvédelmi vitám volt már áruházakkal , autószalonokkal , mert nagyon nem szeretem , ha hülyének néznek ... a félvállról vett , lekezelő hozzáállásnak általában sok százezres cumi lett a vége a részükről .
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.01.31. 19:45

Végh Zoli írta:
2020.01.31. 18:51
cbo írta:
2020.01.31. 16:01
Végh Zoli írta:
2020.01.31. 15:43


Most komolyan , ha te rendelnél egy kétszáz lóerős összkerekes verziót , aminek megfizeted a felárát , de az átadott autó fronthajtásos száz lóerős lenne , akkor megvonnád a vállad , hogy napi használatra azért jó , igaz , hogy amikor nyaralni mennél vele ott maradsz a hegy tövében , mert nem tudsz felmenni oda , ahová vágysz ...
A bolt a garantált minőséget sem tudja garantálni , mert nem ellenőrzi (túl költséges) de még az állítólagos bemérést sem , amiért felárat kér ... no itt a bibi és a bizalomvesztés . Nálam ott fogyott el a bizalom , amikor a rosszul (ferdén )beragasztott fix főtükrös newtonnál teljes komolysággal állította a bolt eladója , hogy a segétdükör állításával rendbe lehet hozni . Azt hogyan , ha a fénykúp fele elmegy a segédtükör mellett ?
Fixen beragasztott fotukoooor?!?! Az meg hogy es ki vesz ilyet? Meg minek?
No meg ki forgalmaz ilyet ? ... meg hát ha már forgalmazza , akkor legalább vegye a fáradságot , hogy eladás előtt ellenőrizze , hogy jól áll e a főtükör , és ne nézzék már hülyének a reklamálót ...
Zoli!

De most komolyan. Melyik gyari Newton-nak van fixen beragasztva fotukre? En meg ilyet nem is hallottam.

Ha van ilyen attol tartok ez valami nagyon kezdo szint lehet. De mondjuk gyereknek se vennek ilyet...
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.01.31. 19:56

Zsolt, ne félj, ilyenbe nem valószínű, hogy belefutsz. Ezek kb. ez a kategóriák:

https://tavcso.hu/termekcsoport/swd76

Meg volt még pár ehhez hasonló, de már nem látom a hazai palettán " hálistennek".
Csaba
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.02.01. 10:57

cbo írta:
2020.01.31. 19:45
Végh Zoli írta:
2020.01.31. 18:51
cbo írta:
2020.01.31. 16:01


Fixen beragasztott fotukoooor?!?! Az meg hogy es ki vesz ilyet? Meg minek?
No meg ki forgalmaz ilyet ? ... meg hát ha már forgalmazza , akkor legalább vegye a fáradságot , hogy eladás előtt ellenőrizze , hogy jól áll e a főtükör , és ne nézzék már hülyének a reklamálót ...
Zoli!

De most komolyan. Melyik gyari Newton-nak van fixen beragasztva fotukre? En meg ilyet nem is hallottam.

Ha van ilyen attol tartok ez valami nagyon kezdo szint lehet. De mondjuk gyereknek se vennek ilyet...
Anno a BTC-ben vették , félkarú goto mechanikán (150/750-es egyszerűsített newton ) . Úgy 150 ezer az ára , ami már elég szép pénz . Nekem volt elfekvőben egy SW főtükörtartó , abba lett áttéve a főtükör ( szerencsére a tubusméret azonos) és láss csodát a normál jusztír után tökéletes lett a látott kép ...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.01. 11:26

cbo írta:
2020.01.31. 19:45
De most komolyan. Melyik gyari Newton-nak van fixen beragasztva fotukre? En meg ilyet nem is hallottam.
Magam is több ilyenről tudok; egyet pedig konkrétan láttam is.
Az viszont igaz, hogy mindegyik belépő szintű cucc volt, többnyire jóval 150mm-es átmérő alatt.
Ettől függetlenül is f@szságnak tartom, legfőképpen a főtükör esetében, még egy szuper kezdő kukkernél is...

Csak érdekességképpen: a Bresser-nek (ES-nek) tevezett és gyártott 500/3.6-os Dobson-t eredetileg mechanikusan "akasztott" segéddel terveztem, de - többszöri ellenvéleményem ellenére - kifejezetten ők kérték, hogy a segédet ragasszam a tartólapra. Végül is ők fizettek, így átalakítottam. De magamnak biztosan nem ragasztani fogom, ha végre lesz egy ilyenem nekem is a kúpoldám alatt...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.01. 16:02

Attila írta:
2020.02.01. 11:26
...De magamnak biztosan nem ragasztani fogom, ha végre lesz egy ilyenem nekem is a kúpoldám alatt...


MDA
:D
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.02.01. 18:40

Attila írta:
2020.02.01. 11:26
cbo írta:
2020.01.31. 19:45
De most komolyan. Melyik gyari Newton-nak van fixen beragasztva fotukre? En meg ilyet nem is hallottam.
Magam is több ilyenről tudok; egyet pedig konkrétan láttam is.
Az viszont igaz, hogy mindegyik belépő szintű cucc volt, többnyire jóval 150mm-es átmérő alatt.
Ettől függetlenül is f@szságnak tartom, legfőképpen a főtükör esetében, még egy szuper kezdő kukkernél is...

Csak érdekességképpen: a Bresser-nek (ES-nek) tevezett és gyártott 500/3.6-os Dobson-t eredetileg mechanikusan "akasztott" segéddel terveztem, de - többszöri ellenvéleményem ellenére - kifejezetten ők kérték, hogy a segédet ragasszam a tartólapra. Végül is ők fizettek, így átalakítottam. De magamnak biztosan nem ragasztani fogom, ha végre lesz egy ilyenem nekem is a kúpoldám alatt...


MDA

Anno a nyolcszögletes segédtükrök idején a segédtükröt egy rézlemezre fogattuk két lefogókarommal meg két oldaltámasztó karommal , a lemezt meg felragasztottuk a 45 fokban levágott szelvényre/csavarra epokittel vagy keményforrasszal , szóval van kompromisszumos megoldás a ragasztásra ;)
Tóth László
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2016.07.16. 11:04

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Tóth László » 2020.02.01. 22:15

"Az életben nem kell mindig jól járni! Aki azt a belső kényszert el tudja engedni, hogy neki minden helyzetből győztesen és nyertesen kell kikerülnie, annak nagy lesz a belső szabadsága."
Mérei Ferenc

Mivel többször szerepelt az előzményekben az a tükör, ami eddig engem, most pedig éppen Kurucz Janit boldogítja, tanulságképp álljon itt a hasonló helyzetbe belegyalogolni készülőknek:
20 évesen néztem először távcsőbe, másodszor pedig 40 évesen, mikor a feleségem örömömre meglepett egy SW Newton 150/750-el. Bármilyen hihetetlen, az hogy a fővárosból egy baranyai zsákfaluba költözzünk, nyilván nem ez volt a fő szempont, de azért szerepe volt a természet részeként a sötét égnek is. Mivel gyermekkorom óta fűt a csillagászat, és nem múló eufórikus élményt okozott a 150-es Newton, ezért bátran ugrottam bele egy 300/1500-asba. Rövidesen elkezdtem nem érteni viszont, hogy bárhol, bármilyen leírást olvasok objektumokról, köszönő viszonyban sincs az általam észleltekkel. Eltelt 5 év és még egyszer sem néztem bele másik távcsőbe. ( súlyos hiba ) Elkezdtem okulárokat összevásárolni, hátha közelebb kerülök ahhoz aminek elméletileg látszódnia kéne. De nem. Végül úgy voltam vele, biztos azért lehet, mert a néhány évtizeddel ezelőtti csillagászati kiadványok könnyű szabad szemes objektumokként említik pl. az M13-at. Na ez mára nem az, gondoltam azért nem stimmelnek a távcsőben látottak sem. Azután hozzám került egy 70/700-as refraktor. Akkor "rájöttem", a Newtonokkal van a baj. Nem gömbakváriumot nézek, pufók tulipánokkal benne, tűszúrás csillagok, sík látómező. Miután viszont mindenhol a fényerős Newtonok kb.alap kómahibájáról olvasok, akkor azt kezdtem orvosolni újabb jól korrigált okulárokkal. Kicsit jobb a helyzet, de nem jó. Kómakorrektor ötlete elvetődött, itt a fórumon is intenzív felhívták rá a figyelmem; vizuális észleléshez nem használunk kómakorrektort!! Azután jött, hogy kicsi a távcső azért nem azt látom amit lehetne-kellene, jött a 400-as Newton ötlete. Ez az utolsó pillanatban szerencsére a költözés miatt halasztódott.
Lehet tele van bénázással ez a pár év, de így volt. Az autós példánál maradva igen, eljutottam Á-ból B-be, de életem első autóját amit vezettem, 6 hengeresnek vettem, de 4 is csak időnként ment benne. Amiről amíg nem szólt valaki, hogy ennek nem ilyennek kéne lennie, nem tudtam.
Lovász Andrásnak ezúton is köszönöm kedvességét és segítségét, Kurucz Janinak pedig, hogy idejét tölti félkész távcsövem befejezésével.
Üdvözlettel,
Tóth László
"Azért vagyunk emberek, mert a csillagokat bámuljuk, vagy azért bámuljuk a csillagokat, mert emberek vagyunk?" (N.G.)
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.02.02. 16:32

Tóth László írta:
2020.02.01. 22:15
"Az életben nem kell mindig jól járni! Aki azt a belső kényszert el tudja engedni, hogy neki minden helyzetből győztesen és nyertesen kell kikerülnie, annak nagy lesz a belső szabadsága."
Mérei Ferenc

Mivel többször szerepelt az előzményekben az a tükör, ami eddig engem, most pedig éppen Kurucz Janit boldogítja, tanulságképp álljon itt a hasonló helyzetbe belegyalogolni készülőknek:
20 évesen néztem először távcsőbe, másodszor pedig 40 évesen, mikor a feleségem örömömre meglepett egy SW Newton 150/750-el. Bármilyen hihetetlen, az hogy a fővárosból egy baranyai zsákfaluba költözzünk, nyilván nem ez volt a fő szempont, de azért szerepe volt a természet részeként a sötét égnek is. Mivel gyermekkorom óta fűt a csillagászat, és nem múló eufórikus élményt okozott a 150-es Newton, ezért bátran ugrottam bele egy 300/1500-asba. Rövidesen elkezdtem nem érteni viszont, hogy bárhol, bármilyen leírást olvasok objektumokról, köszönő viszonyban sincs az általam észleltekkel. Eltelt 5 év és még egyszer sem néztem bele másik távcsőbe. ( súlyos hiba ) Elkezdtem okulárokat összevásárolni, hátha közelebb kerülök ahhoz aminek elméletileg látszódnia kéne. De nem. Végül úgy voltam vele, biztos azért lehet, mert a néhány évtizeddel ezelőtti csillagászati kiadványok könnyű szabad szemes objektumokként említik pl. az M13-at. Na ez mára nem az, gondoltam azért nem stimmelnek a távcsőben látottak sem. Azután hozzám került egy 70/700-as refraktor. Akkor "rájöttem", a Newtonokkal van a baj. Nem gömbakváriumot nézek, pufók tulipánokkal benne, tűszúrás csillagok, sík látómező. Miután viszont mindenhol a fényerős Newtonok kb.alap kómahibájáról olvasok, akkor azt kezdtem orvosolni újabb jól korrigált okulárokkal. Kicsit jobb a helyzet, de nem jó. Kómakorrektor ötlete elvetődött, itt a fórumon is intenzív felhívták rá a figyelmem; vizuális észleléshez nem használunk kómakorrektort!! Azután jött, hogy kicsi a távcső azért nem azt látom amit lehetne-kellene, jött a 400-as Newton ötlete. Ez az utolsó pillanatban szerencsére a költözés miatt halasztódott.
Lehet tele van bénázással ez a pár év, de így volt. Az autós példánál maradva igen, eljutottam Á-ból B-be, de életem első autóját amit vezettem, 6 hengeresnek vettem, de 4 is csak időnként ment benne. Amiről amíg nem szólt valaki, hogy ennek nem ilyennek kéne lennie, nem tudtam.
Lovász Andrásnak ezúton is köszönöm kedvességét és segítségét, Kurucz Janinak pedig, hogy idejét tölti félkész távcsövem befejezésével.
Üdvözlettel,
Tóth László


Ezért lenne nagy a kereskedők felelőssége ... de a profit a lényeg , nyugodtan eladják a szart is :cry:
Tóth László
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2016.07.16. 11:04

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Tóth László » 2020.02.02. 17:45

A kiváló minősítésű interferométeres jegyzőkönyvvel az észlelőtáskában a fenti körülményekkel kiegészítve, mindenre, de erre pont nem gondoltam.
"Azért vagyunk emberek, mert a csillagokat bámuljuk, vagy azért bámuljuk a csillagokat, mert emberek vagyunk?" (N.G.)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”