Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.07.05. 11:52

Lovász András írta:
2019.07.05. 08:31
Viszont van még egy kérdés: tegyük fel, hogy valaki rövid tubus mellett mindenféle objektumot akar nézni. Akkor mit vesz? Cassegraint reduktorral, VAGY Newtont TV Powermate-tel? (A kiemelés a magamfajtának szól, aki nem akar 2 tubussal kitelepülni). Tegyük fel, hogy a 2 távcső minősége ugyanaz (na jó, hasonló) és ugyanolyan rövid a tubusuk. Melyiket választja? Az eddigi hozzászólásokból ítélve a Newtont, hiszen mindenki szerint ÉSZREVEHETETLEN a minőségromlás a TV Powermate alkalmazásával. A reduktor esetében ez annyira nincs kihangsúlyozva.

Ti mit gondoltok erről?

Üdv, András
Saját tapasztalatot nem tudok mondani, de a kérdés korábban bennem is felmerült és utánaolvastam. Amerikai csillagászok, ahol inkább a kis fényerejű, katadioptrikus eszközök számítanak "alap" amcsill eszköznek, az adott optikához optimalizált, általában a távcsőgyártótól beszerzett (és ezért nem olcsó) fokuszreduktort használják a nagyobb látószögű alkalmazásokhoz, és egyáltalán nem panaszkodnak minőségromlásra (pl.: https://www.astroshop.eu/flatteners-cor ... r_2_select). A világ más részein, ahol inkább a nagy-közepes fényerejű newtonok az alapeszközök, a jó minőségű barlow-kkal oldják meg a nagyobb fokuszt/nagyítást igénylő megfigyeléseket - vagy vesznek nagyon jó minőségű, nagy nagyítású okulárokat.

Vagyis (szerintem) a feltett kérdésre nincs, elvi, univerzális megoldás. Egy jó minőségű, kis fényerejű katadioptrikus távcső, jó minőségű, erre tervezett gyári reduktorral elvileg nem rosszabb a nagy látószögű megfigyelésekhez, mint egy szintén jó minőségű newton alapból, és egy igazán jó newton egy jó minőségű barlow-val sem lehet rosszabb, mint egy cassegrain alapból.
Viszont az elmélet valójában csak ritkán egyezik a gyakorlattal, az a bizonyos eb meg nyilván ott van elhantolva, hogy mit jelent a "jó minőségű" jelző az egyes optikai komponenseknél, és ezek mennyire összehasonlíthatók. E tekintetben valójában minden szóba jöhető konfigurációt ténylegesen meg kellene vizsgálni és összehasonlítani.

A gyakorlatban ezért szerintem valójában egyéb szempontok fognak dönteni:
- Ha költségérzékeny a beszerzés, akkor valószínűleg a newton jobb, mert egy olyan katadioptrikus, amihez már lehet gyárilag illesztett, speci reduktort venni, eleve drágább, és a kiegészítő sem olcsó. (Bár ez sem biztos, mert ha tényleg extra jó minőségű newton csövet keresel, elég gyorsan találkozhatsz az SC árakakal vetekedő árcédulákkal, másrészt a jó minőségű barlow-k kb. kétszer annyiba kerülnek, mint a fokusz-reduktorok. Nem is beszélve arról, hogy az igazán fényerős, rövid tubusú newtonoknál kómakorrektor beszerzése is szükséges lehet - egy jó SC+jó reduktor kombónál ez a probléma nem merül fel.)
- Ha a méret/súly/hordozhatóság szempont, akkor meg valószínűleg egy katadioptrikusból érdemes kiindulni.
- Ha nagyon-nagy fényerő kell, akkor egyértelműen Newton kell, mert elérhető áron a katadioptrikusoknál reduktorral együtt is csak F/6 körüli fényerő érhető el.

És mindez akkor igaz, ha tényleg egyforma súlyúak a megfigyelési gyakorlatban a nagy látómezőt, meg a nagy nagyítást igénylő feladványok, és tényleg egyetlen műszerrel szeretnénk megoldani a kettőt. Ha valamelyik irányban azért van eltolódás, akkor az nyilván adja, hogy melyik a jobb műszer.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Ankalimon 2019.07.05. 11:59-kor.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
kazi
Hozzászólások: 1205
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.07.05. 11:54

mizar írta:
2019.07.05. 11:21
kazi írta:
2019.07.05. 10:59
mizar írta:
2019.07.05. 10:52


Én nem ezt írtam! Azt írtam, hogy számomra fényesebbnek és nagyobbnak tűnik. Azt nem tudom, hogy neked milyen. Ez az én személyes vizuális tapasztalatom. A kisokosba tényeket írjunk, ahhoz méréseket kell végezni. Ez volt a véleményem az akromát teszttel is, amit Péterék csináltak.
Lehet, hogy nekem is annak tűnne, de én más következtetést vonok le ebből: A látómező az okulár oldal miatt különbözik, a fényesség pedig részben az okulár oldal, részben az eltérő rendszer miatt (nem tudni, milyen arányban).
No azért közeledünk valahová. :D Tehát az egyik távcsőben 32mm-es mezei Plössl okulárral 106x nagyítással vizuálisan jó nagy látómező mellett szép fényes Jupitert nézegetünk, míg a másikban 7 mm-es Planetaryval 100x nagyítással kisebbnek tűnik a Jupiter, a látómező, és fényszegényebb a kép. Nem rossz ez sem, de látszik a különbség. Csupán annyi a tanulság számomra,hogy bolygó és Hold megfigyelésre nem a legjobb megoldás a kis nyílásviszonyú viszonylag nagy központi kitakarással rendelkező Newton távcső rövid fókuszú okulárokkal, barlow lencsével. Ha növeljük a nagyítást, akkor még jobban látszik a különbség, 3.2-es Planetaryval a Newton képe szétesik, olyan rossz maga az okulár. 4 mm-es Vixen NPL okulárral sokkal jobb a helyzet, de így csak 175X a nagyítás, amit a másik távcsővel egy 20mm-es okulárral már nevetve teljesítek. És nézzél bele egy 4mm-es Plösslbe vagy Orthoba, utána egy 20mm-ew okulárba. Az előbbiekbe tűszúráson keresztül lehet csak betekinteni. Tehát közel azonos minőségű kép eléréséhez a Newtonnál extra költséggel kell okulárt venni.
Viszont a kis nagyításokért nem kell megküzdeni a Newtonnak. :lol:
Na, ezzel így teljesen egyetértek. :) Ebből is az látszik, hogy egy távcső nem lehet jó mindenre.
Kazinczi Zoltán
Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, 12x60 bino
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.07.05. 13:11

Ankalimon írta:
2019.07.05. 11:52
Lovász András írta:
2019.07.05. 08:31
Viszont van még egy kérdés: tegyük fel, hogy valaki rövid tubus mellett mindenféle objektumot akar nézni. Akkor mit vesz? Cassegraint reduktorral, VAGY Newtont TV Powermate-tel? (A kiemelés a magamfajtának szól, aki nem akar 2 tubussal kitelepülni). Tegyük fel, hogy a 2 távcső minősége ugyanaz (na jó, hasonló) és ugyanolyan rövid a tubusuk. Melyiket választja? Az eddigi hozzászólásokból ítélve a Newtont, hiszen mindenki szerint ÉSZREVEHETETLEN a minőségromlás a TV Powermate alkalmazásával. A reduktor esetében ez annyira nincs kihangsúlyozva.

Ti mit gondoltok erről?

Üdv, András
Saját tapasztalatot nem tudok mondani, de a kérdés korábban bennem is felmerült és utánaolvastam. Amerikai csillagászok, ahol inkább a kis fényerejű, katadioptrikus eszközök számítanak "alap" amcsill eszköznek, az adott optikához optimalizált, általában a távcsőgyártótól beszerzett (és ezért nem olcsó) fokuszreduktort használják a nagyobb látószögű alkalmazásokhoz, és egyáltalán nem panaszkodnak minőségromlásra (pl.: https://www.astroshop.eu/flatteners-cor ... r_2_select). A világ más részein, ahol inkább a nagy-közepes fényerejű newtonok az alapeszközök, a jó minőségű barlow-kkal oldják meg a nagyobb fokuszt/nagyítást igénylő megfigyeléseket - vagy vesznek nagyon jó minőségű, nagy nagyítású okulárokat.

Vagyis (szerintem) a feltett kérdésre nincs, elvi, univerzális megoldás. Egy jó minőségű, kis fényerejű katadioptrikus távcső, jó minőségű, erre tervezett gyári reduktorral elvileg nem rosszabb a nagy látószögű megfigyelésekhez, mint egy szintén jó minőségű newton alapból, és egy igazán jó newton egy jó minőségű barlow-val sem lehet rosszabb, mint egy cassegrain alapból.
Viszont az elmélet valójában csak ritkán egyezik a gyakorlattal, az a bizonyos eb meg nyilván ott van elhantolva, hogy mit jelent a "jó minőségű" jelző az egyes optikai komponenseknél, és ezek mennyire összehasonlíthatók. E tekintetben valójában minden szóba jöhető konfigurációt ténylegesen meg kellene vizsgálni és összehasonlítani.

A gyakorlatban ezért szerintem valójában egyéb szempontok fognak dönteni:
- Ha költségérzékeny a beszerzés, akkor valószínűleg a newton jobb, mert egy olyan katadioptrikus, amihez már lehet gyárilag illesztett, speci reduktort venni, eleve drágább, és a kiegészítő sem olcsó. (Bár ez sem biztos, mert ha tényleg extra jó minőségű newton csövet keresel, elég gyorsan találkozhatsz az SC árakakal vetekedő árcédulákkal, másrészt a jó minőségű barlow-k kb. kétszer annyiba kerülnek, mint a fokusz-reduktorok. Nem is beszélve arról, hogy az igazán fényerős, rövid tubusú newtonoknál kómakorrektor beszerzése is szükséges lehet - egy jó SC+jó reduktor kombónál ez a probléma nem merül fel.)
- Ha a méret/súly/hordozhatóság szempont, akkor meg valószínűleg egy katadioptrikusból érdemes kiindulni.
- Ha nagyon-nagy fényerő kell, akkor egyértelműen Newton kell, mert elérhető áron a katadioptrikusoknál reduktorral együtt is csak F/6 körüli fényerő érhető el.

És mindez akkor igaz, ha tényleg egyforma súlyúak a megfigyelési gyakorlatban a nagy látómezőt, meg a nagy nagyítást igénylő feladványok, és tényleg egyetlen műszerrel szeretnénk megoldani a kettőt. Ha valamelyik irányban azért van eltolódás, akkor az nyilván adja, hogy melyik a jobb műszer.
Kicsit túlspilázod a dolgot . A megoldás a több távcső ,ami egyébként kb. ugyan annyiból megáll , mint a drága kiegészítőkkel variálni egy csövet ... szerintem persze ...
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.07.05. 15:17

Végh Zoli írta:
2019.07.05. 13:11
Kicsit túlspilázod a dolgot . A megoldás a több távcső ,ami egyébként kb. ugyan annyiból megáll , mint a drága kiegészítőkkel variálni egy csövet ... szerintem persze ...
Simán lehet, hogy ez a helyzet. :)
De a kérdésben ez szerepelt: "tegyük fel, hogy valaki rövid tubus mellett mindenféle objektumot akar nézni. Akkor mit vesz? Cassegraint reduktorral, VAGY Newtont TV Powermate-tel (A kiemelés a magamfajtának szól, aki nem akar 2 tubussal kitelepülni)".
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.07.05. 15:40

Ankalimon írta:
2019.07.05. 15:17
Végh Zoli írta:
2019.07.05. 13:11
Kicsit túlspilázod a dolgot . A megoldás a több távcső ,ami egyébként kb. ugyan annyiból megáll , mint a drága kiegészítőkkel variálni egy csövet ... szerintem persze ...
Simán lehet, hogy ez a helyzet. :)
De a kérdésben ez szerepelt: "tegyük fel, hogy valaki rövid tubus mellett mindenféle objektumot akar nézni. Akkor mit vesz? Cassegraint reduktorral, VAGY Newtont TV Powermate-tel (A kiemelés a magamfajtának szól, aki nem akar 2 tubussal kitelepülni)".
Így van.
Másrészt akár a kómakorrektor, akár a legjobb minőségű barlow ára is messze elmarad egy tubus árától, főleg, ha nagyobb átmérőről beszélünk. Az enyém pl. 25 centis Newton. Egy ugyanekkora Cassegraint beszerezni - csak azért, hogy hosszabb legyen a fókuszom - ésszerűtlen dolognak tartanék, mert annyi "kacattal" települök ki már most is, hogy éppen elég. Egy csillagda persze más... Kurucz Janinál pl. van mindkettő (F/3 Newton, F/20-as Cassegrain) és mindegyiknek megvan a maga funkciója.

Nagyon köszönöm a válaszokat! :)

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.07.05. 16:39

Az én álláspontom, saját tapasztalatom alapján: létezik allrounder távcső.
A prémium optikás 200/1200 HEQ5Pro GoTo állványon csodálatos képet ad bolygókról, Holdról (binobenézővel a Szaturnusz felejthetetlen volt, vagy a Mars részletei 720x nagyítással!). Mélyegezni is érdemes vele, már jönnek spirálkarok, a Fátyol-köd könnyű préda, apró planetárisok szerkezete is előjön 240x nagyítással. Vizuális hmg Tarjánból 15m alatt... 5 okulár 5-40mm fókusszal és kész a szett. Azaz minden vizuális észlelési területen kiválóan használható, a légkör és maga az ember a korlátozó tényező, nem a műszer.
Emellé kell egy hurcolászós nagylátómezejű kisebb távcső meg egy 10x50-es binokulár és - mindent látok :-)

Egyébként mindenkinek megvannak az érvényes saját szempontjai, a fenti cucc az enyémeknek maradéktalanul megfelel.
vadfene
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2017.06.19. 17:12

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: vadfene » 2019.07.05. 17:24

számomra az ideális Kárpát-medencei távcső egy kb 30+ centis fényerős Yolo lenne.
Otthon mehetne csillagdába, de kitelepülni sem lehetetlen, autóba beférne.
Blendézhető hétköznapi használatra ha rossz a seeing, de arra az évi 1-2 estére amikor megvan a 9/10 igazán odavágna.
Nincs kitakarás, nincs színhiba.
(binobenéző és dupla Nagler-sor persze, meg minden egyéb:D)
Kezem meg belelóg a bilibe.

Tényleg, van egyáltalán "gyári" Yolo vagy bármilyen másfajta kitakarásmentes tükrös távcső?

Itthon Schné Attila csinált párat azt tudom, meg talán még valaki, de gyáriról még nem hallottam.
Tudom macerás toroidot csiszolni, és csak kézzel lehet, de azért amennyibe egy csúcsapo kerül abból azért kijönne ez is nem? APO meg megáll kb 20 centinél...
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 249
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2019.07.05. 17:38

Vizi Péter írta:
2019.07.05. 16:39
Az én álláspontom, saját tapasztalatom alapján: létezik allrounder távcső.
Egyébként mindenkinek megvannak az érvényes saját szempontjai, a fenti cucc az enyémeknek maradéktalanul megfelel.
Egyetértek!
Én és a pénztárcám egyaránt szerencsések vagyunk, hogy sok kísérletezgetés után lecövekeltem a mostani csőnél, és már nem érdekel a boltok kínálata.
Kívánom, hogy találja meg mindenki az igazit!
140/890 GPU
150/930 newton
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.07.05. 17:39

Én is azt gondolom, hogy létezhet ilyen univerzális cső, és hozzám is közelebb áll a newton verzió, mivel ennél a legnagyobb értelmes nagyítást el lehet érni jó okulárkészlettel, barlow nélkül, az SC-nél a nagy látómezőhöz mindenképpen kell kiegészítő.

De azért, csak a gondolatkísérlet kedvéért, teljesen zöldmezős beruházást nézve:

1. verzió (Newton + barlow): Orion Optics 200/1200 VX8L + TeleVue Barlow 2x Powermate 2''
fókusz: 1200-2400
kitakarás: 22 %
méret: 1130 mm
súly: 8 kg
ár: 440 ezer Ft

2. verzió (SC + reduktor): Celestron SC 203/2032 C8 + Celestron Reducer 0.63x
fókusz: 1280-2060
kitakarás: 34%
méret: 432 mm
súly: 5,7 kg
ár: 445 ezer Ft

Mindkettőhöz azonos okulárkészletet beszerezve, kb. hasonló a nagyításokat és látómezőket lehet elérni, vagyis kb. mindkettő elég univerzális. (A newtonnál nyilván meg lehet oldani a barlow helyett 1-2 plusz nagyobb nagyítású minőségi okulárral ugyanazt a hatást - de biztosan nem lesz olcsóbb.)
Az SC kisebb, könnyebb, kicsit jobban korrigált optikával.
A newtonnak 5 %-kal nagyobb a fénygyűjtő kapacitása és a barlow-val együtt kicsit szélesebb skálán mozog a fókusz tartománya.

Én nem látom, hogy nagy általánosságban az egyik annyira egyértelműen, nyilvánvalóan jobb konfiguráció lenne, mint a másik... Ez inkább ízlés, használati mód, egyéni preferenciák kérdése.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2019.07.05. 18:28

azt azért vedd számításba, hogy a newton kb,1,1 méter hosszú, az sc meg 40cm. és itt már ki is jön a különbség: a 40cm alá elég egy EQ5 goto az 1200-as newton alá már EQ6. árban kb. 300k a különbség. de lehet keveset mondtam.
vizuzni lehet dobsonnal is de fotozni nem igazán.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”