Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.10.29. 12:04

.géza írta:
2018.10.29. 09:20
Erre nem kell sokat várni, a jövő év elején jelennek meg a különböző gyártmányok eVszkópokból, alaposan fogják tesztelni ezeket. Egyéni véleményem, nagy szériákra fognak átállni a gyártók. Van egy gyanúm, (Trump ?) földsúroló veszélylehetőség miatt még támogatást is kapnak egyesek a gyártáshoz. Patentek átadása. Nagy nyeresége lenne az amatőrizmusnak. Lehet tünődni.
Azért az érdekelne , hogy ezt a földsúrló kutatást mennyire lehet komolyan venni . Mekkora aszteoridát tud érzékelni egy ilyen cső ? Kb. méret , távolság stb . Mert ugye itt tíz centi körüli tükörátmérőkről beszélünk . ( Az ev-okulárok itt nem játszanak )
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.10.29. 12:21

Pld. a 11,5 centit bőven elégnek találták az alkalmazott eV-hez. Az UNISTELLART olvasd el figyelmesen. Épp az eV a dolog lényege.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.10.29. 23:08

.géza írta:
2018.10.29. 12:21
Pld. a 11,5 centit bőven elégnek találták az alkalmazott eV-hez. Az UNISTELLART olvasd el figyelmesen. Épp az eV a dolog lényege.
Azt , hogy a gyártó mit talál elégségesnek az egy dolog , de én a gyakorlati részre lennék kíváncsi , hogy ez így mekkora aszteroidákat képes észlelni .
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.10.29. 23:31

Végh Zoli írta:
2018.10.29. 23:08
Azt , hogy a gyártó mit talál elégségesnek az egy dolog , de én a gyakorlati részre lennék kíváncsi , hogy ez így mekkora aszteroidákat képes észlelni .
Ez a kérdés így ebben a formában nem megválaszolható: nagyon közelről már viszonylag kisebbeket is, távolabbról csak nagyobbakat, és akkor pl. az albedóról, naptávolságról stb. még nem is beszéltünk. Ez hasonló ahhoz a tipikus járdacsillagászati kérdéshez, hogy: "bácsi, kérem, ezzel a távcsővel milyen messze lehet ellátni?" :shock:

Ami biztos, hogy én a saját 160mm-es (F/8.2) APO kukkeremen lévő 85%-os (!) kvantumhatásfokú mono és NABG ST-10XME kamerámmal 19-20m-ig "látok le" (de azt már mérni nem tudom az értékelhetetlenül gyenge SNR miatt, csak még éppen érzékelhetően kiemelkedik a háttérzajból). Ez egy különösen érzékeny kamera. Az eVscope kvantumhatásfoka viszont ettől SOKKAL rosszabb a hűtés hiánya és a Bayer mátrix miatt, ráadásul a csak 115mm-es átmérő összfelülete majdnem pontosan fele az enyémnek.
A fentiek miatt a fotografikus HMG-je szerintem (saccra) cca. 14-15m körüli lehet, amivel csak a legnagyobb, és már egész biztosan ismert aszteroidákat lehet megfigyelni, földközelben...
Tehát ezzel a cuccal ismeretlen kisbolygóra vadászni komolytalan dilettantizmusra vall; de még az enyémmel is az lenne. Nem lehetetlen, de a lottó ötös egy holtbiztos esemény ehhez képest. :lol:
Ha ezzel látni egy közelítő aszteroidát, akkor az már nem közelít, hanem itt van. 8-)
A komolyabb amatőr aszteroida-csillagászat 500mm fölötti átmérőknél kezdődik, és ideálisan mono back illuminated (90% körüli kvantumhatásfok) kamerával történik.
Ez az eVscope egy jópofa toy az unokáknak és nyugdíjasoknak...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: cbo » 2018.10.30. 01:15

Attila írta:
2018.10.29. 23:31
Végh Zoli írta:
2018.10.29. 23:08
Azt , hogy a gyártó mit talál elégségesnek az egy dolog , de én a gyakorlati részre lennék kíváncsi , hogy ez így mekkora aszteroidákat képes észlelni .
Tehát ezzel a cuccal ismeretlen kisbolygóra vadászni komolytalan dilettantizmusra vall; de még az enyémmel is az lenne.
Na ez igy ebben a formaban nem teljesen igaz es becsmerlo a stilus is.
Ui uj NEO-t, foldsurolot elcsiphet vele. Peldaul ha nagyon kozel volt a Naphoz es a nagy rendszerek nem vettek eszre, mert ott nem eszlelnek. Emlekezzunk, a 2013-as Cseljabinszkhoz sem sok kellett. Sot! Itt jon be az amatorok szamossaganak szerepe.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.10.30. 07:09

cbo írta:
2018.10.30. 01:15
Na ez igy ebben a formaban nem teljesen igaz es becsmerlo a stilus is.
Ui uj NEO-t, foldsurolot elcsiphet vele. ...
Oké, akkor majd az első 11 centis eVscope-os kisbolygó-felfedezés után bocsánatot kérek majd, megígérem.
De addig vállalom az alábbi véleményem minden sorát (és - az előzmények után - a stílusát is), amit egyébként nem Zolinak írtam, hanem Gézának...
Bár az idézet kiollózása megtévesztő.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.10.30. 08:47

Attila írta:
2018.10.29. 23:31
Végh Zoli írta:
2018.10.29. 23:08
Azt , hogy a gyártó mit talál elégségesnek az egy dolog , de én a gyakorlati részre lennék kíváncsi , hogy ez így mekkora aszteroidákat képes észlelni .
Ez a kérdés így ebben a formában nem megválaszolható: nagyon közelről már viszonylag kisebbeket is, távolabbról csak nagyobbakat, és akkor pl. az albedóról, naptávolságról stb. még nem is beszéltünk. Ez hasonló ahhoz a tipikus járdacsillagászati kérdéshez, hogy: "bácsi, kérem, ezzel a távcsővel milyen messze lehet ellátni?" :shock:

Ami biztos, hogy én a saját 160mm-es (F/8.2) APO kukkeremen lévő 85%-os (!) kvantumhatásfokú mono és NABG ST-10XME kamerámmal 19-20m-ig "látok le" (de azt már mérni nem tudom az értékelhetetlenül gyenge SNR miatt, csak még éppen érzékelhetően kiemelkedik a háttérzajból). Ez egy különösen érzékeny kamera. Az eVscope kvantumhatásfoka viszont ettől SOKKAL rosszabb a hűtés hiánya és a Bayer mátrix miatt, ráadásul a csak 115mm-es átmérő összfelülete majdnem pontosan fele az enyémnek.
A fentiek miatt a fotografikus HMG-je szerintem (saccra) cca. 14-15m körüli lehet, amivel csak a legnagyobb, és már egész biztosan ismert aszteroidákat lehet megfigyelni, földközelben...
Tehát ezzel a cuccal ismeretlen kisbolygóra vadászni komolytalan dilettantizmusra vall; de még az enyémmel is az lenne. Nem lehetetlen, de a lottó ötös egy holtbiztos esemény ehhez képest. :lol:
Ha ezzel látni egy közelítő aszteroidát, akkor az már nem közelít, hanem itt van. 8-)
A komolyabb amatőr aszteroida-csillagászat 500mm fölötti átmérőknél kezdődik, és ideálisan mono back illuminated (90% körüli kvantumhatásfok) kamerával történik.
Ez az eVscope egy jópofa toy az unokáknak és nyugdíjasoknak...


MDA
Erről a kvantumhatásfok fogalomról valami linket lehetne kérni, utána olvasni kicsit ? Kösz.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.10.30. 09:10

tobe_ írta:
2018.10.30. 08:47
Erről a kvantumhatásfok fogalomról valami linket lehetne kérni, utána olvasni kicsit ? Kösz.
Bár szívesen segítek magam is, de ismered a mondást: kérdezd meg barátod, Google-t. :D

Pl.: http://www.konkoly.hu/evkonyv/ccd/furesz.html
"A kvantumhatásfok azt adja meg, hogy a beérkezett fotonok hány százalékát képes érzékelni a detektor (4.8. ábra)."
A fenti idézetet a "CCD-kamerák tegnap, ma, holnap" fejezetben olvashatod, a teljes szöveg kb. egyharmadánál.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.10.30. 09:17

Köszönöm, csak azt nem gyanítottam, hogy magyarul is van ilyesmi találat, az angol kifejezést meg hirtelen nem tudtam, az mi lehet, amire keressek.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.10.30. 09:29

Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”