Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2013.12.20. 20:20

Na szóval. Ezt az AZ GoTo mehanikát el lehet felejteni. Kalap sz@rt sem ér. Aligmáció után 15 percig jó, aztán 130 fokora elállítja magát. Valami hiba van benne. De garanciában cserélték, egy 150/750-es Skywatcher, EQ5 Pro mechanikára. Kaptam hozzá egy alap okkulárt, 25 mm-est, meg egy 8-24mm Hyperion Zoom - Mark III-at. Bízom benne hogy ez már működni fog rendesen.
Üdv: Géza
nyiksi
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2013.12.27. 22:30

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: nyiksi » 2013.12.27. 22:38

Sziasztok,
Páromtól kaptam egy Celestron LT 70AZ távcsövet. Ez az első távcsövem, kezdőnek számítok, de már nagyon régóta érdekel a csillagászat, most végre elindulok "az úton"! :) Kérlek segítsetek abban, hogy miket tudok venni hozzá, hogy a legtöbbet ki tudjam hozni ebből a távcsőből. Illetve, ha sok mindent kéne venni hozzá, akkor nem járok-e jobban, ha mondjuk egy új, de jobb távcsövet veszek?

Előre is köszönöm az esetleges tanácsokat, segítségeket... ;)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.12.27. 23:42

zt is írd meg, mi van hozzá alapként? (Okulárok? Napszürő?)
Mindenekelőtt meg kell ismerned a csillagokat, csillagképeket (puszta szemmel), hogy legyen kiindulásod az égitestek keresgéléséhez. Azután nagyon célszerű beszerezned a "Csillagatlasz kistávcsövekhez (Vizi P.) c. atlaszt, annak a bevezetése egyúttal a távcső használatában is eligazít.
A Holdat, Napot (ha van napszűrőd!) fényes bolygókat így is megtalálod - a Jupiter most késő éjjel magasan áll, a legfényesebb az égen - , ezeken rögtön begyakorolhatod a beállítást De! A Napba ne nézz, még puszta szemmel sem, úgí tudod beállítani, hogy felteszed a napszűrőt, azután figyeled a távcső árnyékát, amikor a csú árnyéka a legkisebbm, csak egy sötét korong, akkor kb. benne van a látómezőben. (Napészlelésnél a keresőttakard le, hogy véletlenül se nézz bele.) - BQ
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.12.28. 09:13

nyiksi írta:Sziasztok,
Páromtól kaptam egy Celestron LT 70AZ távcsövet. Ez az első távcsövem, kezdőnek számítok, de már nagyon régóta érdekel a csillagászat, most végre elindulok "az úton"! :) Kérlek segítsetek abban, hogy miket tudok venni hozzá, hogy a legtöbbet ki tudjam hozni ebből a távcsőből. Illetve, ha sok mindent kéne venni hozzá, akkor nem járok-e jobban, ha mondjuk egy új, de jobb távcsövet veszek?

Előre is köszönöm az esetleges tanácsokat, segítségeket... ;)

Szerintem a távcső leggyengébb pontja az azimutális állvány, ezzel nehéz a csillagok követése. Ez behatárolja a lehetőségeket, pl. nagyobb nagyítások használatánál macerásabb lesz az égitestek követése. A 10 mm-es okulár 70x-es nagyítást ad, esetleg érdemes megpróbálni mondjuk 100x-110x-es nagyítást, ehhez 6-7 mm-es okulár javasolt. Egy új EQ mechanika (amire a távcsövet rá tudod tenni) kb ugyanannyiba kerül mint az egész távcsöved, tehát nem túl gazdaságos megoldás.

Ha a meglevő rendszered szeretnéd továbbfejleszteni, akkor legjobb ár/teljesítményű megoldás valóban egy napszűrő fólia beszerzése és a Vizi Péter könyve.

Szerintem szerezz annyi tapasztalatot ezzel a műszerrel amennyit csak tudsz, és ha továbbra is érdekel a csillagászat érdemes megfontolni a továbblépést egy nagyobb műszer irányába. Mindenféleképpen szakboltot keress fel, ahol ennél a távcsőnél jobb választást tudnak javasolni.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
nyiksi
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2013.12.27. 22:30

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: nyiksi » 2013.12.28. 12:08

Sziasztok,

Először is tényleg köszönöm a gyors válaszokat, nem is gondoltam, hogy ilyen hamar jönnek majd a válaszok.
Na szóval, alapból van hozzá egy 10mm-es és 20mm-es okulár lenne a neve? Én mondjuk lencsének hívom. :) Melyik ad nagyobb nagyítást? A 10-es vagy a 20-as? Tegnap már elég sok mindent "felfedeztem" Orion-t, Gemini-t, Sirius-t, Jupitert nézegettem, a holdat nem, mert nem maradtam fent olyan sokáig! :lol: A Csillagatlasz kistávcsövekhez könyvet már kinéztem magamnak, megveszem. Adtak a távcsőhöz egy szoftvert is, sokat segít a tájékozódásban, szerintem jó cucc. Tényleg egy napszűrő fóliával kezdjem? Ennyire jó dolog lenne a napot kémlelni? Astrohist tudom, hogy a napba nézni veszélyes bármilyen szűrő nélkül... ;)
Levente, az EQ mechanika lenne konkrétan egy "motoros" megoldás?

Köszi ;)
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.12.28. 12:47

nyiksi írta:Na szóval, alapból van hozzá egy 10mm-es és 20mm-es okulár lenne a neve? Én mondjuk lencsének hívom. :) Melyik ad nagyobb nagyítást? A 10-es vagy a 20-as? Tegnap már elég sok mindent "felfedeztem" Orion-t, Gemini-t, Sirius-t, Jupitert nézegettem, a holdat nem, mert nem maradtam fent olyan sokáig! :lol: A Csillagatlasz kistávcsövekhez könyvet már kinéztem magamnak, megveszem. Adtak a távcsőhöz egy szoftvert is, sokat segít a tájékozódásban, szerintem jó cucc. Tényleg egy napszűrő fóliával kezdjem? Ennyire jó dolog lenne a napot kémlelni? Astrohist tudom, hogy a napba nézni veszélyes bármilyen szűrő nélkül... ;)
Levente, az EQ mechanika lenne konkrétan egy "motoros" megoldás?

Igen, okulár a szaknyelvben a (szem)lencse neve. A 10 mm-es 70x-est, a 20 mm-es 35x-ös nagyítást ad. (Távcső fókusz / okulár fókusz). EQ mechanika nem feltétlenül jelent motoros megoldást, de egyszerűbb vele az égitestek követése és egyszerűen motorizálható.

Nagyon javaslom, hogy olvasd el a kezdőknek szóló leírásokat: www.makszutov.hu/oldal/kezdoknek.php mivel itt a kérdések 90%-ra van válasz.

A szoftvert illetően próbáld ki a Stellariumot, szerintem a leglátványosabb planetárium program. (Az ingyenesek között mindenféleképpen.)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
nyiksi
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2013.12.27. 22:30

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: nyiksi » 2013.12.28. 12:56

Stellarium, már töltöm is lefele. :)
Könyv megrendelve. :)
A honlapot mindjárt elkezdem olvasgatni és el fogok menni szerintem a boltba is...
Este kipróbálom akkor a 10-est, eddig csak a 20-assal kémleltem...
nyiksi
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2013.12.27. 22:30

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: nyiksi » 2013.12.28. 13:31

Hehe, az utolsó könyvet hoztam el... :lol:
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.12.28. 16:37

"Tényleg egy napszűrő fóliával kezdjem? Ennyire jó dolog lenne a napot kémlelni?"

Igen, most a naptevékenységi hullám tetején vagyunk, minden napra esik néhány folt. A távcsöved nagyon alkalmas már arra, hogy megfigyeld a foltok kialakulását, felbomlását, a nagy foltok alakját, változásait> És persze követheted a Nap rtengelyforgását: ahogyan a tartósabb életű foltok a keleti peremről nyugat felé elfordulnak. Egyszóval mindig bűven ellát néznivalóval! A fólia-szűrő pedig még befoglalva is az olcsó kiegészítők közé tartozik. Csak arra ügyelj, hogy ha kész foglalattal veszed, az ponotsan illeszkedjen a távcső objektív felőli végére. BQ.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2013.12.28. 17:16

nyiksi írta:Tényleg egy napszűrő fóliával kezdjem? Ennyire jó dolog lenne a napot kémlelni?

Az egyetlen csillag amin részleteket is láthatsz!
Napközben figyelheted meg az év minden napján.
Részletesen rajzolható, fotózható.
Naponta többször is változhatnak a foltok, felszívódhatnak, szétszakadhatnak, tagozódhatnak, csoportok fejlődhetnek...
Kis műszerrel, kis nagyításon is szép képet ad.
A fátyolos ég is engedi a megfigyelését.
Nem kell fagyoskodni, nem párásodik az optika...stb...

Üdv,
L.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”