Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.02.04. 21:59

Kazi, én egy nevet tudok megemlíteni aki komplex megoldással segíthet. Kurucz János mukájához nem fér kétség ez biztosra állíthatom, és más is. A többit személyest, az vele kell letárgyalnod! Elég elfoglalt szakember, így én nem tudom megmondani, hogy mikor és meddig. :)
Gyuricza István
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.02.04. 22:18

gyuri17 írta:
2020.02.04. 21:59
Kazi, én egy nevet tudok megemlíteni aki komplex megoldással segíthet. Kurucz János mukájához nem fér kétség ez biztosra állíthatom, és más is. A többit személyest, az vele kell letárgyalnod! Elég elfoglalt szakember, így én nem tudom megmondani, hogy mikor és meddig. :)
Nekem nincs (még) javítani valóm, de kiv vagyok érdemes-e venni egy bármilyen fos newtont és kijavíttatni. :)
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.04. 23:05

gyuri17 írta:
2020.02.04. 21:25
Úgy gondolom, hogy érdemes néhány érdekes elgondolásról, és annak normalittásáról beszélni. ... Viszont most már túl sok a negatívum több oldalon keresztül... És ez nagyon nem jó az idelátogatónak! A végén még az jön le, hogy Magyarországon nem szabad távcsövet venni. Ha valami használhatlanúl rossz, tessék visszaküldeni és élni a jogokkal, vagy megfizetni az itthoni optikusainkat és javítatni! Ezek a megoldások amik biztosra működnek.

Ui:bocsánat ha valakit megsértettem, de van ennek a hobbinak szép oldala is, amitől most épp nem hangos a fórum.
Sok igazság van abban, Gyuri, amit írsz.
De hogy pozitív folyamatok is elhangozzanak: jó irányban változnak a dolgok.

A kínai cuccok, jelesül pl. a SW régebben (úgy kb. 10-15 éve) tényleg szar volt, és nem is kicsit - legalábbis személyes tapasztalatom szerint egyértelműen. Át is kereszteltem szarvacsernek. :mrgreen: Optika, mechanika, minden. Még cikket is írtam a retyó korai EQ6 "feljavításáról" a Meteorban. De említhetem a förmedvény csillagtesztet produkáló, szintén kínai gyártású Celestron MC-met, vagy a hányás 80/400-as kaleidoszkópot. (Eladni sem akarom őket, mert egyenesebb a gerincem, semhogy megszívassak egy vevőt, és utána engem szapuljon... Csak az EQ6-ot adtam el, de azt úgy rendbe tettem, hogy Doxa óra lett belőle; azóta is verem a fejem a falba, hogy eladtam.) Három dologban hasonlítanak egymásra: kínaiak, olcsók és szarok.

Ugyanakkor azt sem szabad eltagadni, hogy az utóbbi években sokat fejlesztettek rajtuk, és - bár ezzel persze az árak is szépen megindultak felfelé... - ma már az átlag-minőségük is lényegesen jobb, bár a szórás sajnos még mindig megmaradt. De ha valaki tud válogatni közöttük, akár teljesen használható cuccokat is kikaphat: pl. Kereszty Zsolt (cbo) is SW-ral fárasztja az eget, talán még bőröznie sem kellett, és kifogástalan képeket lő vele. Sőt, az egyik MTT-n olyan 120mm körüli SW ED akromátot tesztelhettem, hogy azért az árért abszolút korrekt képet produkált! Nem egy APO csillagteszt volt, az igaz, de kb. harmad áron.

Tehát a minőségnek mindenhol ára van, Kínában is. Ahogy javul a minőség, úgy megy fel az ára. És ahogy szűkül a szórás, annak is árfelhajtó hatása van, tehát kétszeresen drágulnak a cuccok a pózna vége felé. Azaz a stabil ÉS prémium minőség ára a sztratoszférában keresendő, és legkevésbé a SW mintaboltokban...
A SW-nél az első és legfontosabb lépés az lenne, ha a hazai boltok ténylegesen garantálni tudnák, hogy 85%-os Strehl alatti távcső nem hagyja el a bolt kapuját. De nem azért, mert előtte fél napig tesztelgette a kuncsaft, vagy szart vitt, visszahozta, és kapott egy jobbat, ha már kétszer vonatozott, hanem a pultra sem kerülne ki használhatatlan optika. Hogy? Ez legyen az ő gondjuk.

Eddig a fentiekkel nincs is problémám, sőt, ez majdhogynem természetes. Én akkor szoktam ledobni a láncot, amikor valaki - SW-en szocializálódott minőségtudattal - isteníti a kínai cuccokat, és "nem is estem hanyatt" kommenttel értékeli a hibátlan amerikai/nyugati vagy manufakturális APO-t vagy Newton-t. Ez már bizonyos mértékű személyiség-zavarra, de minimum arány-tévesztésre utal. Na, többségében az ilyen amatőrök tartják el a hazai boltokat. ;)

De zárásképpen a blogom egyik fejezetének a címét hadd citáljam ide: A legfontosabb, hogy jól eszünkbe véssük: a távcső az (amatőr) csillagászat eszköze, és nem célja!
Ha valaki valóban az ég szerelmese, akkor szar kukkerrel is állandóan kint fog lógni az éjszakában, ha meg nem, akkor a "világverő" APO-ja is csak porosodni fog a szekrényében.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2020.02.04. 23:48

Attila írta:
2020.02.04. 23:05
De zárásképpen a blogom egyik fejezetének a címét hadd citáljam ide: A legfontosabb, hogy jól eszünkbe véssük: a távcső az (amatőr) csillagászat eszköze, és nem célja!
Ha valaki valóban az ég szerelmese, akkor szar kukkerrel is állandóan kint fog lógni az éjszakában, ha meg nem, akkor a "világverő" APO-ja is csak porosodni fog a szekrényében.


MDA
Na igen, nekem fogalmam sincs a tükröm minőségéről, de nem is fontos perpillanat, mert még ha szar is, nekem sok szép dolgot mutat: a Hold, a nyílthalmazok, Orion-köd, Androméda, stb. Én még ezektől is hasraesek, és hívom ki a páromat a kertbe, hogy nézze meg ő is. :) Ráérek még azon zsörtölődni később is, hogy miért csak 80, vagy 85%-os a tükröm. :lol:
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2020.02.04. 23:53

Tóth László írta:
2020.02.04. 18:12
Kedves Levente!

Mivel a napok óta tartó diskurzus kezd egy retardált Monthy pyton darab szürreális groteszkjére hasonlítani, ezért csak címszavakban a válasz a feltett kérdéseidre.

- Nem jeleztem a kereskedőnek semmit, mivel jelentős időbe telt, mire rájöttem, hogy lenne mit jelezni.
- Azért egy 305/1500 Orion Skyquest Intelliscopot választottam, mert abban a tévedésben éltem, hogy nem járok úgy, ahogy jártam.
- Autodidakta kezdtem el távcsőbe nézni, egyedül, összehasonlítás nélkül.
- Vásárlás előtt távcsőtípusokról, előnyükről-hátrányukról és az eltérő átmérőből adódó teljesítménykülönbségről sikerült tájékozódni, de az azonos távcsőtípuson belüli jelentős minőségi eltérésről nem. Negyvenötször kerültem meg eddig a Napot, de még soha nem találkoztam azzal a jelenséggel használati tárgyak esetében, hogy egyazon terméktípus minősége a tökéletes és a használhatatlan-élvezhetetlen között mozogjon. Ezt egy leírás sem említi.
- A távcső éppen javítás ill. befejezés alatt van, lehetnek ezért is ekézők, én ezt az utat választottam.
Üdvözletem.

Az optikai elemek részeredménye:
Főtükör: túl mély hiperboloid
Segédtükör: felragasztott állapotában tesztelhetetlen
Kedves László,

Mivel elképzelhető, hogy a távcső tőlünk van, pár megjegyzést hadd fűzzek hozzá. A Newton távcsövek főtükrének a kiértékelését úgy végeztük el, hogy a segédtükör méretének megfelelő területet "kitakartuk". Ez a teszt riporton látható is. Ebből kifolyólag bármilyen kontroll-mérésnek akkor van értelme, ha a kiértékelésnél azt figyelembe veszik. A főtükör közepe lehet mély vagy púpos a képalkotásban nem vesz részt.

A csillagteszt némi rutint és kellően jó körülményeket (ld. seeing, kollimáció, hőmérséklet-kiegyenlítődés, a tükör nincs túlfeszítve stb) - pláne egy 30 cm-es tükör esetében - feltételez. Nemrég pl. írt egy vevőnk paprikás hangú emailt, hogy a távcsöve a Jupiteren nem mutat olyan részleteket, mint amit ígértünk a leírásában és színez. Nincs az a prémium optika, ami kb. 10 fokkal volt a látóhatár felett "jó" képet ad ....

Összefoglalva: nem állítom, hogy nem csúszhat hiba a mérésbe/kiértékelésbe, de első körben azt gondolom nem kell arra gondolni, hogy az eladó szándékosan akarja a vevőt átverni.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára SzarkaLevente 2020.02.05. 10:04-kor.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2020.02.04. 23:54

kazi írta:
2020.02.04. 17:58
SzarkaLevente írta:
2020.02.04. 14:03
Végh Zoli írta:
2020.02.04. 12:15
Most ez mennyiben változtat azon , hogy a kereskedő simán eladja a szart is ( akár fals mérési jegyzőkönyvvel ) ? A kínai minőségbiztosítás hibáit nem eladás előtt kellene orvosolni ?
Jelezted a kereskedőnek, hogy szerinted a tükör nem éri el a jegyzőkönyben szereplő minőséget, kéred, hogy nézzék meg nem valami hiba csúszott be? Ha igen, mit válaszoltak? Ha nem, akkor miért nem szóltál?
Levente! Ha már így bejöttél a csőbe. :D
Van nálad lehetőség kipróbálni egy binobenézőt mielőtt megveszi az ember? Mert azok meg kettőzni szoktak.
Olyanra gondolok, hogy pl beletenni egy kis mak-ba az üzlet előtt és ránézni egy távolabbi valamire. Esetleg két szálkeresztes okulárral... :)
TS binobenéző van, azt kipróbálhatod. Talán 2 szálkeresztes okulár is van. Célszerű előtte egyeztetni.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.02.05. 00:16

SzarkaLevente írta:
2020.02.04. 23:54
kazi írta:
2020.02.04. 17:58
SzarkaLevente írta:
2020.02.04. 14:03


Jelezted a kereskedőnek, hogy szerinted a tükör nem éri el a jegyzőkönyben szereplő minőséget, kéred, hogy nézzék meg nem valami hiba csúszott be? Ha igen, mit válaszoltak? Ha nem, akkor miért nem szóltál?
Levente! Ha már így bejöttél a csőbe. :D
Van nálad lehetőség kipróbálni egy binobenézőt mielőtt megveszi az ember? Mert azok meg kettőzni szoktak.
Olyanra gondolok, hogy pl beletenni egy kis mak-ba az üzlet előtt és ránézni egy távolabbi valamire. Esetleg két szálkeresztes okulárral... :)
TS binobenéző van, azt kipróbálhatod. Talán 2 szálkeresztes okulár is van. Célszerű előtte egyeztetni.
Ez jó hír, köszi! Ha rászánom magam, élnék a lehetőséggel. Szálkeresztesem egy nekem is van, majd zsebre vágom legfeljebb. :)
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.05. 09:11

Attila írta:
2020.02.04. 23:05
...A SW-nél az első és legfontosabb lépés az lenne, ha a hazai boltok ténylegesen garantálni tudnák, hogy 85%-os Strehl alatti távcső nem hagyja el a bolt kapuját...
MDA
Attila, biztos, hogy "távcsövet" akartál írni és nem főtükröt?
Csak azért kérdezem, mert én még nem láttam soha egyik hazai bolt oldalán sem, hogy SW Newton tubusra diffrakcióhatároltságot garantálnának.
Akkor lehet, hogy sok lenne a visszáru Kínába! :mrgreen:

Amúgy nagyon üdvözölném a kezdeményezést! :D
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.05. 09:40

kazi írta:
2020.02.04. 22:18
gyuri17 írta:
2020.02.04. 21:59
Kazi, én egy nevet tudok megemlíteni aki komplex megoldással segíthet. Kurucz János mukájához nem fér kétség ez biztosra állíthatom, és más is. A többit személyest, az vele kell letárgyalnod! Elég elfoglalt szakember, így én nem tudom megmondani, hogy mikor és meddig. :)
Nekem nincs (még) javítani valóm, de kiv vagyok érdemes-e venni egy bármilyen fos newtont és kijavíttatni. :)
Bizony érdemes! :D
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.05. 09:53

Tüsi írta:
2020.02.04. 23:48
Na igen, nekem fogalmam sincs a tükröm minőségéről, de nem is fontos perpillanat, mert még ha szar is, nekem sok szép dolgot mutat: a Hold, a nyílthalmazok, Orion-köd, Androméda, stb. Én még ezektől is hasraesek, és hívom ki a páromat a kertbe, hogy nézze meg ő is. :) Ráérek még azon zsörtölődni később is, hogy miért csak 80, vagy 85%-os a tükröm. :lol:
Csaba, a minőségtől függetlenül érdemes fűtetlen helyiségben tárolni a tubust, az már önmagában fél siker! Ez főleg akkor látszik, ha növeled a nagyítást!
Ugyanis ha télvíz idején a meleg szobából kiviszed a -5 fokba és még be is kapcsolod a hátsó ventilátort, akkor nemcsak vibráló képpel fogsz szembesülni, hanem el is megy az optikai felület a hirtelen egyoldalú hűtés miatt.
Nem vagyok optikus, de nálam kompetensebbektől úgy tudom, hogy ilyenkor jelentős feszültség generálódik az üvegben. Persze ez függ a vastagságtól is.

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”