Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.07.31. 11:38

Kukac írta:Levente, én hiszek neked, hogy van elrettentő példa, de az nem azt jelenti, hogy ez az általános, vagy hogy ez a szabály. Hidd el nekem, tonnaszámra hoznak be az országba cuccokat, vám nélkül,
törvényesen. Csak oda kell figyelni, hogy a küldő oldal jól töltse ki a papírokat, amiben az amcsik soxor nem jeleskednek.

Aztán van, hogy a vámos csak azt akarja, hogy megkenjék, mert ha nem, akkor az árú "közegésségügyi és járványügyi szempontból veszélyes" besorolást kap, és egy hónapra karanténba rakják.

A nulla dolláros számla meg azért gyanús, mert ki fizette a fuvart? A vámolásba azt is bele kell írni, és
ha nulla helyett 25 dodó lett volna a sázmlán, mint fuvarköltség feltűntetve, nem lett volna gyanús.

sztem...

Bocs, de a szabály az amit leirtam. Az más kérdése, hogy hogyan lehet megkerülni (legálisan nem igazán). Mindenesetre az apróbb, 50 USD alatti termékek átcsúsznak a vámhivatalon, e fölött egyre kisebb eséllyel. Másrészt a vámhivatallal én elég ritkán találkozom személyesen (már hogy megkenjek valakit). Régen a postaforgalomban igen, most már ott is a Posta közvetit.

A példámban nem voltam elég pontos, a számla nem 0 USD végösszegű volt, csak egyes tételei.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
felsőszéktó
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2010.01.23. 21:01

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: felsőszéktó » 2012.07.31. 12:30

Elég sokmindent vettem már a tengerentúlról, Távol-Keletről az ebay-en (oklik, mindenféle csillagászati kiegészítők, köztük drága darabok is, stb). Az esetek 80-90%-ában mindenféle extra költség nélkül jutott el hozzám a termék. Persze én jórészt használt terméket vettem eddig és ezek szinte mind kisebb méretű könnyű dobozokban voltak. A legnagyobb utánjárást a HO 350-es tükrömhöz való hozzájutás igényelte. Itt elkövettem azt a hibát, hogy a cégemhez küldettem a csomagot, gondolva arra, hogy akkor nem kell postára mennem az értesítővel. De ez így már más vámoltatási eljárást igényelt. Volt vagy 1hónap, mire sikerült minden papirt lerendeznem hozzá. Ha vesztek valamit, szerintem mindenképp érdemes lakáscímre kérni a postázást. ;)
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.07.31. 14:37

Ezt nézzétek meg, érdekes.

https://www.viaddress.com/

Pont erre a problémára ad egy kvázi-legális megoldást.
pettosz
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2012.01.15. 11:25

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: pettosz » 2012.09.02. 13:41

Sziasztok!
Távcsővásárlási tanácsot szeretnék kérni. Mivel még soha nem volt távcsövem ezért az eléggé amatőrök csoportjába tartozom. Egész eddig Newton távcsöveket néztem, viszont elgondolkodtam, mivel városban élek sokat kellene cipelnem. Ritkán, de biztosan kijutnék fényszennyezetlen falusi ég alá. Viszont időközben szemponttá vált, hogy a Newton távcsövekkel viszonylag sok a „macera” (jusztirozás, optika könnyebben koszolódik). Míg a lencsés távcsövek lényegében „igénytelenek”. Így ezek felé kezdtem orientálódni. A 4 választott távcsövem: Newton 200/1000, Skywatcher 120/1000 vagy Black diamond 150 refraktor illetve egy skywatcher black diamond 100ED apo refraktor. A keret 200 000 Ft körül lenne, de a 150es refraktor kedvéért kitolnám. Tudom, hogy így is kezd hosszú lenni, de most jönnek a kérdések. :D
Ti melyiket választanátok? A lencsés távcsöveket hogyan lehet fejleszteni, ha lehet? Természetbe is használható-e? Lemondjak-e a Newtonról?
(Ha vannak, akkor a helyesírási hibákért elnézést kérek)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.09.02. 15:37

pettosz írta:Sziasztok!
Távcsővásárlási tanácsot szeretnék kérni. Mivel még soha nem volt távcsövem ezért az eléggé amatőrök csoportjába tartozom. Egész eddig Newton távcsöveket néztem, viszont elgondolkodtam, mivel városban élek sokat kellene cipelnem. Ritkán, de biztosan kijutnék fényszennyezetlen falusi ég alá. Viszont időközben szemponttá vált, hogy a Newton távcsövekkel viszonylag sok a „macera” (jusztirozás, optika könnyebben koszolódik). Míg a lencsés távcsövek lényegében „igénytelenek”. Így ezek felé kezdtem orientálódni. A 4 választott távcsövem: Newton 200/1000, Skywatcher 120/1000 vagy Black diamond 150 refraktor illetve egy skywatcher black diamond 100ED apo refraktor. A keret 200 000 Ft körül lenne, de a 150es refraktor kedvéért kitolnám. Tudom, hogy így is kezd hosszú lenni, de most jönnek a kérdések. :D
Ti melyiket választanátok? A lencsés távcsöveket hogyan lehet fejleszteni, ha lehet? Természetbe is használható-e? Lemondjak-e a Newtonról?
(Ha vannak, akkor a helyesírási hibákért elnézést kérek)


Ó! Bár én lennék abban a helyzetben, hogy választanom kellene ezen távcsövek közül. :D
A lencsés távcsövet úgy lehet fejleszteni, mint a tükröset. Jobbnál jobb okulárral. (természetesen még zenittükörrel, szűrőkkel, miegymással)
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.09.02. 15:48

Ha már megtetted elnézést, de olvasd végig ezt a pár oldalt és egy csomó kérdésre választ kapsz.
Amiket felsoroltál egyik sem igazán "hátizsákba való" ha meg kitelepülsz és autóval akkor ezek közül szállítás szempontjából mindegy, hogy mit választasz.
Nekem kis lencsésem van és most akarom nagyobb newtonra cserélni.
Inkább az a kérdés, hogy mi az ami a leginkább érdekel.
Azt, hogy newton vagy lencsés ne az alapján döntsd el, hogy a newtont esetleg néha be kell jusztírozni szerintem.
Ha jól tudom természetre azért a lencsések inkább használhatók.
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
Mőnich L
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2012.08.02. 15:06

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Mőnich L » 2012.09.02. 15:53

pettosz írta:Sziasztok!
Távcsővásárlási tanácsot szeretnék kérni. Mivel még soha nem volt távcsövem ezért az eléggé amatőrök csoportjába tartozom. Egész eddig Newton távcsöveket néztem, viszont elgondolkodtam, mivel városban élek sokat kellene cipelnem. Ritkán, de biztosan kijutnék fényszennyezetlen falusi ég alá. Viszont időközben szemponttá vált, hogy a Newton távcsövekkel viszonylag sok a „macera” (jusztirozás, optika könnyebben koszolódik). Míg a lencsés távcsövek lényegében „igénytelenek”. Így ezek felé kezdtem orientálódni. A 4 választott távcsövem: Newton 200/1000, Skywatcher 120/1000 vagy Black diamond 150 refraktor illetve egy skywatcher black diamond 100ED apo refraktor. A keret 200 000 Ft körül lenne, de a 150es refraktor kedvéért kitolnám. Tudom, hogy így is kezd hosszú lenni, de most jönnek a kérdések. :D
Ti melyiket választanátok? A lencsés távcsöveket hogyan lehet fejleszteni, ha lehet? Természetbe is használható-e? Lemondjak-e a Newtonról?
(Ha vannak, akkor a helyesírási hibákért elnézést kérek)


Mielőtt vásárolnál valamit, azt tudom ajánlani, hogy nézzél bele jónéhány távcsőbe. Csak akad a lakóhelyedhez közel távcsővel rendelkező amatőr, akinél lehetőség van közös észlelésre is. Ne az első benyomásra dönts. Minél több tapasztalatot próbálj meg gyűjteni, aztán a kellő tudással felvértezve vásárolj távcsövet. Mindent latba kell vetned. Azt is, hogy milyen körülmények között tudsz észlelni, városból vagy vidékről észlelsz-e, mennyire legyen mobil a távcső vagy esetleg "kvázi" obszervatóriumot építesz.
Szóval, nem egyszerű. De pont ezért szép is.:-)
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.09.02. 18:02

pettosz írta:Egész eddig Newton távcsöveket néztem, viszont elgondolkodtam, mivel városban élek sokat kellene cipelnem. Ritkán, de biztosan kijutnék fényszennyezetlen falusi ég alá. Viszont időközben szemponttá vált, hogy a Newton távcsövekkel viszonylag sok a „macera” (jusztirozás, optika könnyebben koszolódik). Míg a lencsés távcsövek lényegében „igénytelenek”. Így ezek felé kezdtem orientálódni. A 4 választott távcsövem: Newton 200/1000, Skywatcher 120/1000 vagy Black diamond 150 refraktor illetve egy skywatcher black diamond 100ED apo refraktor. A keret 200 000 Ft körül lenne, de a 150es refraktor kedvéért kitolnám. Tudom, hogy így is kezd hosszú lenni, de most jönnek a kérdések. :D
Ti melyiket választanátok? A lencsés távcsöveket hogyan lehet fejleszteni, ha lehet? Természetbe is használható-e? Lemondjak-e a Newtonról?

Néhány tanács, szubjektiv vélemény: mindenekelőtt tájékozódj a különböző távcső típusok előnyeiről, hátrányairól: http://www.makszutov.hu/cikk/tavcsotipusok.php . Ezt követően - ha teheted - próbálj ki minél többet saját magad, vagy már az is segit ha élőben megtekinted ezeket. Amit érdemes tudni: mindegyik távcső szállításához kocsi kell a súly, méret miatt. Mindenesetre az alábbiakban leirom a szubjektiv véleményemet a fenti műszerekről:
- 150/1200 refraktor: hosszú, nehéz műszer elég instabil EQ-5-ön. Teljesítménye bolygókra, mélyégre nagyjából a 200/1000-es newtonénak felel meg, azonban a színi hiba miatt szerintem kevéssé esztétikus.
- 120/1000 refraktor: nagyjából használható EQ-5-ön, teljesítménye elmarad a 200/1000 newtoné mögött. A színi hiba számomra még eléggé sok.
- 100/900 ED apo: EQ-5-ön elég stabil, bár minden kiegészítővel már jelentősen meghaladja a 200e Ft-os keretet. Kiváló képminősége van, természetmegfigyelésre a legelőnyösebb a 4 közül. Mély-egekre, bolygókra azonban kicsi a mérete.
- 200/1000 newton: nagyjából használható EQ-5-ön, teljesítménye a legjobb minden téren (ha jó a légkör). A kollimáció nem vészes, meg lehet gyorsan tanulni. Nekem ez lenne a favoritom, ár/teljesítmény szempontjából talán a legjobb.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.09.03. 01:14

pettosz írta: Egész eddig Newton távcsöveket néztem, viszont elgondolkodtam, mivel városban élek sokat kellene cipelnem. Ritkán, de biztosan kijutnék fényszennyezetlen falusi ég alá. Viszont időközben szemponttá vált, hogy a Newton távcsövekkel viszonylag sok a „macera” (jusztirozás, optika könnyebben koszolódik).


Ezt, hogy sok a macera a Newton távcsövekkel, hol olvastad? Menj fel a Youtube-ra és nézd meg, mennyi ideig állítja be a rutinos a távcsövet, szorozd meg hárommal, ennyi ideig fogod te állítgatni távcsöved.
Évente egyszer.

Ha rárakod a védőfedelet a Newtonra, amikor nem használod, nem fog koszolódni. Amúgy a lencsék is koszolódnak, ha leveszed róluk a védősapkát. A tükör legalább mélyen el van dugva,
a lencse meg elől van, tesó ráönti a kólát, és szevasz.

Inkább a valódi problémákkal törődj, ne a legendákkal. A nagy dióverő refraktorok tehetetlenségi nyomatéka nagy, nem bírnak velük a közepes mechanikák, és színeznek, mint az állat. Ez sokkal gázabb, mint évente egyszer beállítani a tükröket.
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.09.03. 10:13

Szia Kukac!

9-én lesz egy hónapja, amikor megfogadtam, hogy többet nem írok hozzászólást!
Talán ez az utolsó ....
Légy szíves, ne vedd el Szarka Levente "munkáját" :!:
Ezzel a gyakori hozzászólásokkal Lajos bácsi 1886 hozzászólását akarod überelni ?
Bogáncs.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”