Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2019.04.08. 21:55

nem akartam beleszólni, de az én javaslatom is az, hogy a meglévő 150/750-et használd ki jobban.
van itt jópár olyan amatörcsillagász, akinek van jó nagy lavórja és mégis a kisebb tubust használja.
a 250-300 csövekhez már ég is kell, itt a kárpátmdencében a 25 cm a max amit kihasználhatsz: évente 2-3 alkalommal. a többi éjjel nem fogsz vele többet sokkal látni.
ráadásul a gatyádat ráköltöd: egy kómakorrektor közel 100k-ba kerül, a többiről nem is beszélek, a 25-30 centis alá már igazán nagy mechanika kell, nem az a kitelepülős cucc és üti a 600k-t.
sok embert ismerek aki nem használja a hatalmas fénylavórját, csak ott áll a sufniban.
a másik lehetőség egy jó triplet 130 mm körül F5-6. fotozni is jó, vizuálisan is jó és egy HEQ-5 simán elbirja. és azt biztosan nem fogod eladni soha. van olyan képe szerintem mint egy 200-as newtonnak, nem gyüjt annyi fényt viszont tűéles a kép faltól falig. és nem kell kómakorrektor.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.04.09. 01:14

Hát, köszönöm a sok tanácsot, ötletet, infót.

Látom, hogy nem lesz könnyű a döntés - de nem is baj, nem oly sürgős. Amíg meg gondolkodom, igyekszem majd jobban kihasználni a meglévő műszert.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.04.09. 06:33

Ha tényleg nagyot akar az ember (tükröt, meg mechanikát is), akkor magunknak kell megépíteni, ha annyira érdekli az embert, akkor szeretni fogja azt is csinálni, főleg ha pénz sincs.
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.04.09. 07:50

Végh Zoli írta:
2019.04.08. 17:41
Szerintem a fotózást egyenlőre hanyagold , az külön életforma . Horváth Tamás (Tamás Astro) Árul egy 250/1200-as dobsont követő platformmal , sok kiegészítővel háromszáz ezerért . A dobsonos topicban övé most az utolsó hozzászólás . Érdemes lenne felvenned vele a kapcsolatot , az a műszer jó időre elég lenne neked .
Tamás cuccát láttam élőben. Tele van hasznos dolgokkal: automata segédt. fűtés, hátsó, oldalsó főtükör hűtés, motoros kollimáló rendszer, kereső fűtés. Ezenkívül a főtükre nagyon pontos!!! Best buy. De nem tudom, hogy még el akarja-e adni, ezt tőle kell megkérdezni.

Még egy gondolat: amíg EQ5-ösöm volt, sűrűn kellett a főtükröt kollimálnom a tubus átfordulásai miatt. Amióta Dobsonra váltottam (február elején), azóta nem kellett, mivel csak egy negyed körív mentén mozog.

Egyébként Tamás az elektronikában nagyon jártas. Ha Ti ketten összedugjátok a fejeteket, szerintem elég sok problémát meg fogtok oldani :)

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.04.09. 14:41

tobe_ írta:
2019.04.09. 06:33
Ha tényleg nagyot akar az ember (tükröt, meg mechanikát is), akkor magunknak kell megépíteni, ha annyira érdekli az embert, akkor szeretni fogja azt is csinálni, főleg ha pénz sincs.

Persze persze, hát az dícseretes is hogy te képes voltal mechanikát épiteni, de erre nem mindenki képes sajnos.
Nincs mindenkinek a sufniban heggesztő felszerelés meg eszterga :)
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2019.04.11. 10:08

Victorius írta:
2019.04.07. 19:50
Egyik irányba se akad. Erre is-arra is tekergettem, finoman, de 6-8-szor, aztán vissza a másik irányba, mint amikor élességet állítok. Összesen legalább 40-50 tekerés is van benne, oda-vissza-oda-vissza, de semmi. De nem akadt egyik irányban sem. Levittem az utcára a tubust, hogy elnézzek a messzeségbe, de ott is ugyanaz.

Elcsomagoltam az egészet vissza dobozába, és amikor a tubust tettem be merőlegesen, ahogy kell, éreztem, hogy valami csúszkál, mozog benne! Mintha a tükör csúszkálna, vagy akármi. Az állványon nem állt merőlegesen, csak vízszintesen, ez volt az első alkalom ilyen pózban, és egyből megkottyant benne valami.

Hát nem csoda, hogy nincs fókusz. :o

Megy vissza holnap az üzletbe.

Pedig annyira tetszik, úgy fogtam, mint egy hímes tojást, olyan szép a tudbusa. :)
Sikerült azóta gariztatni a távcsövet?
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.04.11. 17:06

Ankalimon írta:
2019.04.09. 01:14
Hát, köszönöm a sok tanácsot, ötletet, infót.

Látom, hogy nem lesz könnyű a döntés - de nem is baj, nem oly sürgős. Amíg meg gondolkodom, igyekszem majd jobban kihasználni a meglévő műszert.
Hát, elmentem és megnéztem élőben ezeket a dolgokat. A 250-esek mérete, súlya megijesztett, komolyan. A dobson is meg az EQ is.
Szerintem ilyenről majd akkor fogok álmodozni, ha egy kertes házban élek, és max a teraszra vagy a kertbe kell átmókolni.

A Dobson goto verziók meg nem győztek meg: és mondták is a boltban, hogy ezek pontossága nem az igazi, és tetejében csökkenti az egész Dobson szerkezet legendás stabilitását.

Úgyhogy most éppen egy 200-as EQ5 kombináción merengek, de ott is sok a kérdés.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
htamas.hun
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2017.03.30. 11:16

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: htamas.hun » 2019.04.12. 15:19

Ankalimon írta:
2019.04.11. 17:06

Hát, elmentem és megnéztem élőben ezeket a dolgokat. A 250-esek mérete, súlya megijesztett, komolyan. A dobson is meg az EQ is.
Szerintem ilyenről majd akkor fogok álmodozni, ha egy kertes házban élek, és max a teraszra vagy a kertbe kell átmókolni.

A Dobson goto verziók meg nem győztek meg: és mondták is a boltban, hogy ezek pontossága nem az igazi, és tetejében csökkenti az egész Dobson szerkezet legendás stabilitását.

Úgyhogy most éppen egy 200-as EQ5 kombináción merengek, de ott is sok a kérdés.
Mire jutottál, mi a cél? Fotózás, vagy vizuális észlelés? Ha fotózás, akkor érthető, hogy EQ-ban gondolkodsz, de ha vizuális, akkor nem. Ugyanez vonatkozik a GoTo-ra is. Fotózásnál logikus, de vizuálishoz nem túl indokolt.
Fotózáshoz nem értek, de ha vizuálisan szeretnél észlelni, akkor a Dobson a legjobb választás. EQ-állvánnyal észlelve eléggé nyakatekert pozíciókat kell felvenni, de gondolom ebben van már tapasztalatod. Dobsonnál nincs ilyen, maximum a zenit közelében a kereső használata lehet kényelmetlen, de ez meg amici-prizmás keresővel kiküszöbölhető. Vizuálishoz felejtsd el a GoTo-t. Nem kell. Sokkal többet tanulsz nélküle, és keresgélés közben is bukkanhatsz olyan dolgokra, amik GoTo-val kimaradnának. Ha pedig mindenképpen ragaszkodsz a követéshez, amit teljes mértékben megértek, akkor ajánlom az általam tervezett platformot:
https://macsnet.hu/equatorialis-platform-horvath-tamas/
Ha összeszámolod a költségeket, akkor egy 200-as Dobson+platform éppen 200.000 Ft. Ugyan ennél az árnál vagy, ha megveszed a 200-as tubust EQ5 mechanikán, de nincs követésed, és maradnak a kényelmetlen testhelyzetek. Ha pedig EQ5-GoTo mechanikát választasz, kiadsz 360.000 forintot, amihez hozzájön az a plusz munka, idő, amit a pólusraállás megkíván, hogy a GoTo viszonylag pontosan működjön. Dobson-GoTo-t végképp felejtsd el szerintem. Hangos, nehéz, pontatlan, sok energiát fogyaszt stb.

Üdv.:
Tamás
Horváth Tamás - TMS-ASTRO
300/1200 Flex-Dobson, EQ-platform
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2019.04.12. 15:24

azért azt se felejtsük el megemlíteni, ha fotózni akar akkor még egy kómakorrektorra is szükség van, ami igencsak 100k körüli ár.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.04.12. 17:06

Ankalimon írta:
2019.04.11. 17:06
Látom, hogy nem lesz könnyű a döntés - de nem is baj, nem oly sürgős. Amíg meg gondolkodom, igyekszem majd jobban kihasználni a meglévő műszert.
Ez egy bölcs döntés, mert fotózni azzal a távcsővel nagyszerűen lehet. Ha egy kis semmi olcsó tubussal, némi leleményességgel ilyen képeket is tudnak csinálni, akkor neked sem kell elkeseredni és váltani.
https://www.csillagaszat.hu/a-het-kepe/kalifornia-kod/
Szerintem vegyél mellé egy jó binokulárt.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”