Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.11.05. 11:40

Lovász András írta:
2019.11.05. 08:30
Mozdonyos írta:
2019.11.04. 21:52
...Hát nem egyszerű a dolog az biztos :oops: .
Miért nem egyszerű? Aki beméri az optikádat (NEM kereskedő!!!) és elkészíti a foglalatodat, az a személy hidd el: jusztírozni is tudja a rendszeredet, sőt meg is tud tanítani rá. :)
Mozdonyos írta:
2019.11.04. 21:52
A refraktort meg csak használom :) .
Kérdés, hogy mire? Ahhoz, hogy nagy nagyításokkal bolygókat szemléljél, (Neptunuszhoz a 300x-os nem sokat ér) triplet kell, de a többihez is minimum ED. Mélyéghez pedig átmérő, minimum 150-es. Ekkora lencséseknek áruk van (Te is jól tudod). Ha egy acél háromlábat ennyire óvsz, ki fogja neked megtisztítani a lencsédet, (merthogy azért észleléshez le kéne venni a kupakot róla a poros udvaron)? MINDEN távcső igényel karbantartást (de legalábbis tisztítást).

Hidd el, akármilyen fáradt vagy az észleléshez, a 2 perces jusztírozáshoz mindig lesz energiád. Valójában csak a főtükörről van szó. Ráadásul nálam az észleléseknek mindössze kb. 10%-ában kell hozzányúlni a csavarokhoz. Persze mindig ellenőrzöm, ráállok egy fényesebb csillagra, elfókuszálom az optikai tengelyben és kész. Ha állítanom kell, akkor is csak 2 csavart tekergetek (amiket kényelmesen elérek), felesleges mindhármat meglazítani... Nem akarok tovább offolni... :oops:

A lényeg: akármilyen távcsövet veszel, be kell méretni egy "külsős" optikussal (lencsést is!)! Online kell megrendelni és lebeszélni a bemérést, hogy tudja fogadni a tubust az illető. Fontos, hogy 14 napon belül legyél, mert addig elállhatsz a vásárlástól. Felhívnám a figyelmet Sidius bejegyzésére (2019. október 23., szerda 10:43), remélem odavisz a link:

viewtopic.php?f=33&t=1413&p=73597#p73597

Itt elírás történt, ez egy 300/1500-as tükör, de remélem ki leszek javítva, ha tévednék. Ez egy FELÁRÉRT VÁLASZTOTT(!) és a kereskedő által bemért 0,93 Strehl-lel bíró tükör (láttam a jegyzőkönyvet) és annyit se tud, mint az enyém tudott "félkész" korában. ELGONDOLKODTATÓ!!!

Akár bonyolultnak tűnik akár nem, érdemes meglépni (kiemelve, aláhúzva), mert bizony nem filléres dolgokról van szó.

Üdv, András
Ezek azért kemény dolgok.
Éppen elegek ahhoz,hogy mostanában ne vegyek távcsövet.
Inkább veszek még okulárt(három koffer) :lol: .
Bevallom hogy nagyon gondolkodom az SW 150/750-es refraktoron.
http://www.astrotest.it/rifrattore-ac ... -150-f5/
Csak nem akarom tovább rugózni a témát,mert D.Laci elzavar :oops:
Sejtem hogy nagyon színezhet,de én csak mélyegezni használnám.
Bolygózni és holdazni itt van a 80ED.
De például a 120/600-asból több van készleten,
és ha jól nézem akkor csak 1db 150/750-es van.
Ebben az esetben talán még választottat sem lehet kérni.
Vagy a kereskedőt megkérem,hogy előtte tapasztalatból próbálja ki.
És ha nagyon gáz,akkor kihagyom.
Szerintem ez az alkalmi észlelő szint,amit képviselek.
És erre megfelelőek ezek a műszerek.
Közben az említett oldalon találtam egy cikket,amit Ankalimon kollegának küldök:
http://www.astrotest.it/test-reports/m ... focuser/
Üdv: Lencsés József :lol:
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.11.05. 12:25

A bazárban van egy friss 200-as dobson szinte ingyen. Olyan M13 at mutat szerintem a kis nyolc centis után, hogy padlót fognál.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.11.05. 12:34

Attila, András: Az teljesen egyértelmű, hogy nem kis rizikó van a kínai tömegtermelésben előállított optikai elemeket tartalmazó műszerek vásárlásánál, és a megfontolt vásárlónak érdemes a gyors kipróbálást/tesztelést és a visszaküldés lehetőségét igénybe venni - DE, szerintem az azért túlzás, hogy az ilyen távcsövek többsége kifogásolható lenne. A saját tapasztalatok mellett ahogy olvasgatom a magyar és külföldi véleményeket, az utóbbi években az SW műszerek túlnyomó többsége már bőven jó/közepes minőségben kerül a boltokba és a felhasználókhoz. Az Orion műszerek esetén meg minden visszajelezés csöpög az elégedettségtől az optikai minőség tekintetében....

Mozdonyos:
A 150/750-es akromát egy jó távcső, és ha tényleg csak mélyegezni használod majd, nem túl nagy nagyításokkal, akkor valószínűleg nem fogsz csalódni. Ha vszel hozzá egy Fringe Killer szűrőt, akkor meg akár bolygózni és holdazni is jó lehet 150-es nagyításig. Azonban egyrészt ez egy 6,6 kilós távcső, a zenittükörrel együtt bőven 7 kg feletti. Milyen állványon szeretnéd ezt használni? A mostani állványod nyilván nem jó, vagyis akkor a beszerzési költségbe kalkuláld bele a plusz állványt is.
A 200-as dobson esetén ilyen problémád nem lenne...

Másrészt ezeket a fraunhoffer dublet optikákat ugyanazokban a kínai üzemekben gyártják és szerelik össze, mint az SW newtonokat. Semmivel sincs nagyobb vagy kisebb esélye annak, hogy peches vagy és kifogsz egy félresikerült darabot, mint a tükrösöknél. Annyival rosszabb a helyzet, hogy végszükség esetén (ha a visszaküldés valami miatt nem működik), a tükröt ki tudják javítani a hazai csiszoló-mesterek, míg a lencséknél ez meglehetősen esélytelen...


Nekem egyébként eddig 4 SW műszerem volt, 2 tükrös és 2 lencsés - mindegyik teljesen jó optikai minőségben érkezett - az egyetlen érdemi probléma az volt, hogy az egyik lencsésnél az objektív rosszul volt betekerve a foglalatba*, és ezért szét kellett szedni és újra összerakni, hogy a jusztir tökéletes legyen - ami azért nem egy nagy ügy. (Az is igaz viszont, hogy az SW mechanikáknál már nem ennyire jók a tapasztalataim - ott 3 esetből kettőnél merültek fel kisebb-nagyobb problémák - igaz a legutolsó egy elképesztően precíz, könnyen használható darab.)

* Az is igaz, hogy a vásárláskor is kitekertük az objektívet, úgyhogy simán lehet, hogy a boltban csavartuk vissza rosszul...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.11.05. 13:35

Ankalimon írta:
2019.11.05. 12:34
Attila, András: Az teljesen egyértelmű, hogy nem kis rizikó van a kínai tömegtermelésben előállított optikai elemeket tartalmazó műszerek vásárlásánál, és a megfontolt vásárlónak érdemes a gyors kipróbálást/tesztelést és a visszaküldés lehetőségét igénybe venni - DE, szerintem az azért túlzás, hogy az ilyen távcsövek többsége kifogásolható lenne. A saját tapasztalatok mellett ahogy olvasgatom a magyar és külföldi véleményeket, az utóbbi években az SW műszerek túlnyomó többsége már bőven jó/közepes minőségben kerül a boltokba és a felhasználókhoz. Az Orion műszerek esetén meg minden visszajelezés csöpög az elégedettségtől az optikai minőség tekintetében....
Tamás!

Most csak a "gyári kollimációra" utaltam, és külön jeleztem, hogy a 3db saját új Newton-om eddigi amatőrködésem alatt nem tekinthető reprezentatív mintavételnek, főleg nem a SW darabszámai mellett. Simán belefér a világképembe, hogy csak én kaptam ki a nem beállított, vagy elrázódott példányokat (a szovjet Mizar-t vonaton hozták nekem Moszkvából még a 80-as években), mindenki más elélvez a penge kollimálástól. Ámbár, ha más is erről panaszkodik, akkor már lehet más a leányzó fekvése...!

Az általános kínai minőség pedig szerintem is mutat javulónak tűnő jegyeket (ez pl. az eredeti EQ6, és újabb verzióinak összevetéséből egyértelműen kiviláglik; de volt honnan, és van még hová...), ugyanakkor - pl. látva az elvetemedett RGB-zöld színszűrőmet - messze nem általános még a jelenség, és így nem zavartalan a lelkesedésem.

Számomra viszont sokkal inkább az a nagyon durva, amit András írt, nevezetesen, hogy hamis műbizonylatot ad ki a távcsőbolt (valamelyik) a műszerének optikai minőségéről. Én a helyükben hallgatnék a kínai minőségi szórásról, mint szar a fűben, és óvatosan nyomnám a tucatárut, csak szép csendben, és nem egy alapvetően meghamisított dokumentumot kiszögelve rá!!! Ezt már megtévesztésnek, csalásnak hívják, és csak peresíthető ptk-s, de már btk-s téma (ha valóban igaz), bár nem vagyok jogász, így lehet, hogy hülyeséget beszélek.
Na ez már kemény...


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2019.11.05. 13:39-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.11.05. 13:38

mizar írta:
2019.11.05. 12:25
A bazárban van egy friss 200-as dobson szinte ingyen. Olyan M13 at mutat szerintem a kis nyolc centis után, hogy padlót fognál.
Köszi,de Dobsonban csak újat vennék :) .
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.11.05. 13:41

Ankalimon írta:
2019.11.05. 12:34
Attila, András: Az teljesen egyértelmű, hogy nem kis rizikó van a kínai tömegtermelésben előállított optikai elemeket tartalmazó műszerek vásárlásánál, és a megfontolt vásárlónak érdemes a gyors kipróbálást/tesztelést és a visszaküldés lehetőségét igénybe venni - DE, szerintem az azért túlzás, hogy az ilyen távcsövek többsége kifogásolható lenne. A saját tapasztalatok mellett ahogy olvasgatom a magyar és külföldi véleményeket, az utóbbi években az SW műszerek túlnyomó többsége már bőven jó/közepes minőségben kerül a boltokba és a felhasználókhoz. Az Orion műszerek esetén meg minden visszajelezés csöpög az elégedettségtől az optikai minőség tekintetében....

Mozdonyos:
A 150/750-es akromát egy jó távcső, és ha tényleg csak mélyegezni használod majd, nem túl nagy nagyításokkal, akkor valószínűleg nem fogsz csalódni. Ha vszel hozzá egy Fringe Killer szűrőt, akkor meg akár bolygózni és holdazni is jó lehet 150-es nagyításig. Azonban egyrészt ez egy 6,6 kilós távcső, a zenittükörrel együtt bőven 7 kg feletti. Milyen állványon szeretnéd ezt használni? A mostani állványod nyilván nem jó, vagyis akkor a beszerzési költségbe kalkuláld bele a plusz állványt is.
A 200-as dobson esetén ilyen problémád nem lenne...

Másrészt ezeket a fraunhoffer dublet optikákat ugyanazokban a kínai üzemekben gyártják és szerelik össze, mint az SW newtonokat. Semmivel sincs nagyobb vagy kisebb esélye annak, hogy peches vagy és kifogsz egy félresikerült darabot, mint a tükrösöknél. Annyival rosszabb a helyzet, hogy végszükség esetén (ha a visszaküldés valami miatt nem működik), a tükröt ki tudják javítani a hazai csiszoló-mesterek, míg a lencséknél ez meglehetősen esélytelen...


Nekem egyébként eddig 4 SW műszerem volt, 2 tükrös és 2 lencsés - mindegyik teljesen jó optikai minőségben érkezett - az egyetlen érdemi probléma az volt, hogy az egyik lencsésnél az objektív rosszul volt betekerve a foglalatba*, és ezért szét kellett szedni és újra összerakni, hogy a jusztir tökéletes legyen - ami azért nem egy nagy ügy. (Az is igaz viszont, hogy az SW mechanikáknál már nem ennyire jók a tapasztalataim - ott 3 esetből kettőnél merültek fel kisebb-nagyobb problémák - igaz a legutolsó egy elképesztően precíz, könnyen használható darab.)

* Az is igaz, hogy a vásárláskor is kitekertük az objektívet, úgyhogy simán lehet, hogy a boltban csavartuk vissza rosszul...
Igen az SW AZEQ-5 nekem is nagyon tetszik.
A 150/750-es refit elbírja a mechanikám.
Sánta Gábor is így használja(lásd: Csillagnézők).
És a BTC leírásában is szerepel,hogy az acéllábas AZ4-es gond nélkül stabilan elbírja.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.11.05. 14:54

Attila írta:
2019.11.05. 13:35
Számomra viszont sokkal inkább az a nagyon durva, amit András írt, nevezetesen, hogy hamis műbizonylatot ad ki a távcsőbolt (valamelyik) a műszerének optikai minőségéről. Én a helyükben hallgatnék a kínai minőségi szórásról, mint szar a fűben, és óvatosan nyomnám a tucatárut, csak szép csendben, és nem egy alapvetően meghamisított dokumentumot kiszögelve rá!!! Ezt már megtévesztésnek, csalásnak hívják, és csak peresíthető ptk-s, de már btk-s téma (ha valóban igaz), bár nem vagyok jogász, így lehet, hogy hülyeséget beszélek.
Na ez már kemény...
Ez bizony nagyon-nagyon-nagyon gáz (feltéve, hogy a minőségi problémát tényleg a főtükör okozta, amiről a tanúsítvány szólt, és nem valami más optikai elem). Ha én ilyennel találkoznék, biztosan csináltatnék független mérést, és simán szembesíteném vele őket. Aztán vagy kompenzálják a dolgot önként, vagy jöhet a fogyasztóvédelem. Egy ilyenből egy kereskedő nem tud jól kijönni...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.11.05. 15:24

Mozdonyos írta:
2019.11.05. 11:40

Ezek azért kemény dolgok.
Éppen elegek ahhoz,hogy mostanában ne vegyek távcsövet.
Inkább veszek még okulárt(három koffer) :lol: .
Bevallom hogy nagyon gondolkodom az SW 150/750-es refraktoron.
http://www.astrotest.it/rifrattore-ac ... -150-f5/
Csak nem akarom tovább rugózni a témát,mert D.Laci elzavar :oops:


Mozdonyos!
Nem gondoltam, hogy valaha velem kell riogatni téged.
Ténylegesen segítségképpen javasolnám, hogy fontold meg mizar Sanyi javaslatát a jó áron megkapható 200-as dobsonról, vagy inkább ezt:

https://tavcso.hu/apro/6033

Lényegesen nagyobb előrelépés lenne mint egy 150-es RFT akromát.
( Szerintem. )

Üdv: D.Laci

ui.: Különben nekem nincs jogom innen "elzavarni" senkit. Miért is tenném?
Csak a tesze-tosza töketlenkedést meg a rendetlenséget nem szeretem, mert az a halálom. :mrgreen:
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.11.06. 10:32

D.Laci írta:
2019.11.05. 15:24
Mozdonyos írta:
2019.11.05. 11:40

Ezek azért kemény dolgok.
Éppen elegek ahhoz,hogy mostanában ne vegyek távcsövet.
Inkább veszek még okulárt(három koffer) :lol: .
Bevallom hogy nagyon gondolkodom az SW 150/750-es refraktoron.
http://www.astrotest.it/rifrattore-ac ... -150-f5/
Csak nem akarom tovább rugózni a témát,mert D.Laci elzavar :oops:


Mozdonyos!
Nem gondoltam, hogy valaha velem kell riogatni téged.
Ténylegesen segítségképpen javasolnám, hogy fontold meg mizar Sanyi javaslatát a jó áron megkapható 200-as dobsonról, vagy inkább ezt:

https://tavcso.hu/apro/6033

Lényegesen nagyobb előrelépés lenne mint egy 150-es RFT akromát.
( Szerintem. )

Üdv: D.Laci

ui.: Különben nekem nincs jogom innen "elzavarni" senkit. Miért is tenném?
Csak a tesze-tosza töketlenkedést meg a rendetlenséget nem szeretem, mert az a halálom. :mrgreen:
Köszi.
Az elzavarást nem gondoltam komolyan.
Tetszik a 250-es Flex is.
Tegnap nézegettem a youtube-on,hogy egy Angliában élő Magyar kollega
ilyennel fotózza az ISS-t.
Horváth Tomi-féle EQ-platformot is használ hozzá:
https://youtu.be/cexNKDnwDa0
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.11.06. 11:03

Mozdonyos, van egy ötletem/javaslatom:

Ha jól látom a minőség az elsődleges szempont, és láthatóan elfogadod, hogy a minőségi cuccoknak az ára is más.

Miért nem gondolkodsz a Makszutov-Newton rendszerű távcsőben? Ezeknek az optikai minősége kiváló (a gömbfelületeket könnyebb pontosan gyártani), színezése, kómahibája nincs - vagyis holdazni, bolygózni is nagyon jók. (Azt mondják az okosok, hogy apokromát szintű leképezést tudnak.) Fényerősek, vagyis mélyegezéshez is kiválóak.
Mélyegezéshez nyilván a nagyob, 190 mm-es verzió lenne az ideális, de ez már komolyabb állványt is igényelne. https://tavcso.hu/termekcsoport/MN190
Viszont létezik belőlük 150 mm-es verzió is, ami méretben, súlyban kb akkora, mint a korábban említett 150-es akromát. https://www.astroshop.eu/telescopes/exp ... r_0_select
Minőségiek a nem optikai elemek is: karbon tubus, kétfokozatú, nagyterhelésre tervezett fokuszírozó. Éééééés: .....a kollimációt is sokkal jobban megőrzi, mint egy hagyományos Newton. ;)
Az ára másfélszerese a 150-es akromátnak, de ez egy sokkal-sokkal inkább univerzális, és egyértelműen lényegesen jobb minőségű eszköz. (Ha tervezed az akromát fokuszírozójának upgrade-jét, akkor még kisebb az árkülönbség.)
Szerintem minőségi értelemben ezzel jobban járnál, mint bármilyen választott optika opciós más konstrukcióval (kivéve az RC meg az APO műszereket). Biztos-ami-biztos gondoskodj róla, hogy 2 héten belül ellenőriztetni tudd a minőségét (a német jogszabályok szerint ennyi ideig lehet indoklás nélkül visszaküldeni) - de egészen minimális esélye van, hogy lyukra futnál.
Szerintem minőségben, elfogadható költségek mellett ez lenne a tökéletes következő lépés a mostani APO-d mellé, a meglévő állványodra.
Nekem annyira tetszik ez a cső, hogyha esetleg megveszed, biztosan megkérnélek, hogy hadd kukkantsak bele...


(Ha lenne ebből kicsit nagyobb, mondjuk 250-es verzió, biztosan magamnak is ilyent vennék.)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”