Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Varus » 2019.12.30. 17:55

Lovász András írta:
2019.12.30. 17:14
Tüsi írta:
2019.12.30. 16:33
Ma voltam a BTC-ben, hogy megnézzem az SW dobsont. Nem akartam kizárni, amíg meg nem bizonyosodtam arról, hogy tényleg nem ezt akarom. Félelmem valamennyire bevált, nem győzött meg a kidolgozás, stb.
Maradok az Omegon ProDob szériánál.

Kérdés: Telradot használ valaki? Egy kezdőnek inkább ajánlott, mint a RDF vagy egy rendes kereső? Vagy ez totál egyéni ízlés dolga? YouTube-on néztem videót a Telradról, elég meggyőző. Sajnos amíg nincs tapasztalatom, inkább kérdezek itt. :)
Szia, Horváth Tamás eq platformját jó szívvel ajánlom alá. :)
Szerintem a legjobb kereső szintén Tamás lézer irányzéka. Vörös színű, télen is működik, olyan pontos, hogy sokszor nincs is szükségem kereső okulárra, gyakran 180x-os nagyítással rögtön megvan az objektum. Van rajta időzítő is: ha azt használom, akkor 7 másodpercig világít. Egy másik gombbal pedig addig világít, amíg nyomom. Nincs ami párásodjon rajta - nálam ez perdöntő. Aranyat ér, pedig az ára töredéke a Telrad-énak. :D
9 voltos elemről működtetem, és nem kell a tubusra hasalnom célzáskor. Ráadásul nagyon könnyű. A vezérlőt az elemmel észlelés végén csak leemelem a tubusról, mivel egy mágnes tartja a helyén. Amióta megvan, a keresőtávcsövet (egyenes állású) alig használom.

Ja, látom, Kazi már megelőzött :D

Üdv András
A 9x50-es keresőm párásodása ellen kidolgoztam egy módszert, eddig nagyon jól bevált! Szóval, ha a kereső segítségével beállítottam a dobsonba az objektumot, akkor a keresőre visszarakom a kupakokat, és csak akkor veszem le ismét, ha másik objektumot kell beállítani. Ugye milyen okos vagyok? :D
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2019.12.30. 19:01

Varus írta:
2019.12.30. 17:52
Melyik SW dobsont nézted?
Szia!

A sima classic 200/1200-at.
Attila írta:
2019.12.30. 17:45
Lovász András írta:
2019.12.30. 17:14
Szerintem a legjobb kereső szintén Tamás lézer irányzéka. Vörös színű, télen is működik, olyan pontos, hogy sokszor nincs is szükségem kereső okulárra, gyakran 180x-os nagyítással rögtön megvan az objektum. Van rajta időzítő is: ha azt használom, akkor 7 másodpercig világít. Egy másik gombbal pedig addig világít, amíg nyomom. Nincs ami párásodjon rajta - nálam ez perdöntő. Aranyat ér, pedig az ára töredéke a Telrad-énak. :D
Milyen az a "Tamás-féle" vörös lézer, amiről írtál?
Ha nem akarod reklámozni, magánban is elküldheted a leírását és a forrást...
Ne tartsátok magatokban, szerintem egyáltalán nem gáz így belső körben, ha ezek az infók meg vannak osztva. Reklám, nem reklám, de sokaknak hasznos lehet és ez a lényeg. Az EQ platformját már nézegettem, igencsak tetszetős! De egyelőre maradnék még kiegészítők nélkül, Attila javaslatára, amíg meg nem barátkozok vele minden egyéb cucc nélkül.

A válaszokat pedig mindenkinek köszönöm a kereső kapcsán.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.12.31. 08:37

Annyi az előzmény, hogy először készítettem egy vörös LED-es célzót, aminek csak az indirekt fényét láttam, hogy halványabb csillagokra is rá tudjak állni. Most is megvan, nem rossz, de kényelmetlen, mert a használatakor rá kell hasalnom a tubusra. Sajnos "elektronikából" nem vagyok valami nagy ász: az is Tamás instrukciói alapján készült el. :D

Korábban kerültem a lézert, mert csak a zöldről tudtam, amiről viszont Tamás azt mondta, hogy 15 fok alatt nemigen működik, másrészt sokalltam az árát. Közben ő is lecserélte a sajátját vörösre, amelynek egyetlen hátránya van: nagy teljesítményű kell belőle. Az enyém 200-250 mW-os. Sajnos nem tudok róla többet, mert minden alkatrészét Tamás szerezte be, vagy készítette. Bizonyos részei 3D nyomtatással készültek. Hasonlóan párhuzamosítható, mint a keresőtávcső. Egyáltalán nem zavarja a sötétség adaptációt.

Talán ennél többet ő tud róla mondani.

B.Ú.É.K.!
András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.12.31. 10:32

Tüsi írta:
2019.12.30. 16:33
Kérdés: Telradot használ valaki? Egy kezdőnek inkább ajánlott, mint a RDF vagy egy rendes kereső? Vagy ez totál egyéni ízlés dolga? YouTube-on néztem videót a Telradról, elég meggyőző. Sajnos amíg nincs tapasztalatom, inkább kérdezek itt. :)
Telradot még nem használtam. Ami nálam bejött az a fémből készült ultraprecíz lézeres kereső: van vörös és zöld lézer, színenként 4 fényesség fokozatban, és a célzójel alakja is többféle (pont, kör, kereszt). Teljesen fémből készült, precízen tartja a beállítást. Közelről, a távcsőre hajolva és távolabbról, a távcső mögül nézve is használható.

Igaz, kb. annyiba kerül, mint egy telrad... (Azt hiszem eredetileg fegyverekhez való célzóeszköz volt, csak tettek rá másik csatlakozó sínt.)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2019.12.31. 10:47

Kérdés: Ti mit értetek lézeres kereső alatt? A kisugárzó lézer pointert ("zöld nyíl") vagy az átnézeti reflexüveges irányzékot ("red dot")? Nekem úgy tűnik, mintha keveredne a kettő.
90/910 SW EQ2
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.12.31. 10:56

Lovász András írta:
2019.12.28. 08:48
Szia Mozdonyos!

Az APO-topikban felvetődött benned a 150/750-es akromát, mint megvásárolandó távcső lehetősége. Ezzel kapcsolatban Attila és Laci jóindulatú felhorkanása jogos. Bár én még nem néztem ilyen refraktorba, nemrég mesélte egyik barátom, hogy vásárolt egy 120/600-as akromátot. Kiment vele mélyegezni kis nagyítással, mivel elvileg arra való. A színi hiba mellett egy annál sokkal zavaróbb dologgal szembesült: vagy csak a LM közepén, vagy a szélén, vagy a kettő között egy koncentrikus gyűrűben volt fókuszban a kép attól függően, hogy hová tekerte a fókuszírozót! Jóllehet ő nálam fiatalabb, mégsem tudta korrigálni a szemével az eltérést. Inkább előkapta a 150/750-es közepes minőségű Newtonját és azzal észlelt, az akromátját pedig az első adandó alkalommal eladta. Tehát egy F/5-ös akromátnak óriási fókuszsík-görbülete van!

Valamint a 9x50-es keresőmben is látom a színi hibát pedig az csak 5 centis! (Persze, Newtonhoz vagyok szokva :D ) Félreértés ne essék, elégedett vagyok a képével és a célnak megfelel, de ha belegondolok, mennyire színezhet egy 150/750-es!...

Ezt csak azért írtam le, hogy egyszer s mindenkorra "elrettentselek" a rövid akromátoktól. Egy ilyen birtokba vétele az F/7,5-ös ED refraktorod után akkora visszalépést jelentene, amit szerintem megbánnál. Ahogyan Varus ajánlotta: egy Makszutov-Newton nagyon izgalmas lehet számodra, de én úgy látom, neked időd nincs észlelni... ;)
Ezért is szereted annyira a binokulárokat. :)

Üdv András
A fókuszsík görbesége tényleg létezik ezeknél a nagy fényerejú fraunhoffer akromátoknál. De érdekes módon néha zavar, de sokszor viszont nem: mivel elsősorban ködös mélyegeket nézek és általában a kép közepétől egyharmadnyi távolságra levő csillagra fókuszálok - ebben az esetben számomra már legtöbbször nem zavaró az élességkülönbség. (Most hétvégén nagy kiterjedésű nyílthalmazokat is néztem, és teljesen tökéletesnek tűnt a kép.) Viszont ha olyan alakzatot nézek, ami teljesen kitölti a képmezőt, akkor már romlik a látvány és érdemes külön megnézni az objektumot a kép közepére, aztán a kép szélére fókuszálva.

Egy enyhe szódásüveg hatás tényleg észrevehető a 120/600-assal, 82 fokos okulárokkal, de ez önmagában szerintem nem zavaró. Nálam csak nagyobb sebességű pásztázásnál észrevehető egyáltalán - és pásztázás közben is inkább érdekes.

Az is tapasztalat, hogy a fenti hatások kicsit erősebben jelentkeznek a 32 mm-es okulárnál, mint a 23 mm-esnél. (Nem tudom, hogy csak a nagyítás miatt, vagy mert a Sky Panorama jobban korrigál mint az Omegon.)

Ezzel együtt most beszerzés alatt van egy optikai képsík korrektor. Ugyan ez megint egy jelentősebb extra tétel, de arra jutottam, hogy egy ilyen akromát még az upgradelt fókuszírozóval és az extra korrektorral együtt is sokkal költséghatékonyabb megoldás a nagylátószögű mélyegezéshez, mint egy Apo.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.12.31. 10:57

theHassan írta:
2019.12.31. 10:47
Kérdés: Ti mit értetek lézeres kereső alatt? A kisugárzó lézer pointert ("zöld nyíl") vagy az átnézeti reflexüveges irányzékot ("red dot")? Nekem úgy tűnik, mintha keveredne a kettő.
Én a red dot-ot (ami néha zöld).
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1697
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.12.31. 11:08

Számomra sem volt egyértelmű, hogy melyikről írtok.
Én ezt használom a Schmidt-Newton-hoz, fegyverre tervezték, fémházas, masszív vörös és zöld színű különböző alakzatok a céljelek és több fokozatban állítható a fényereje.
A leghalványabb vörös pontot használom, az jött be.
CR2032 (PC alaplapi) elemmel az idők végezetéig megy, úgy emlékszem 1000 üzemóra van a papírjában .
Még nem kellett cserélnem.
Aluból készítettem hozzá egy sínt (11mm-es fegyvertávcső szerelék méret), amit lefújtam matt feketére.
Künnyű párhuzamosítani, nem érzékeny a betekintés szögére.
10.000Ft-ból megvolt és tök jó.

IMG_0083.jpg

https://tavcso.hu/termek/starpMETALL

Úgynézem ugyan az csak majd háromszor annyiért.

D:Laci
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 5 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2019.12.31. 11:43-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2019.12.31. 11:13

Gábor1967 írta:
2019.12.30. 17:48
ruszatti írta:
2019.12.29. 14:40
Igen, láttam ezt a 150/1500-as newton hirdetést. Ennyiért tényleg nem tűnik rossznak, ha a tükrök minősége is rendben van.
Több gondom is van ezzel. Az egyik, nem szeretnék ilyen hosszú, belengésre hajlamos tubust. A másik, elég messze van tőlem, legalább 200 km. Nem biztos, hogy megérné elmenni érte. Na meg a segédtükörtartó is kérdéses. Lehet, hogy azt is át kéne alakíttatni. Jusztírozás: bár van benne gyakorlatom, de inkább mégse szeretnék vele bajlódni. Persze tudom, ritkán kell, de akkor is. Mégiscsak egy newton. Egyre inkább hajlok vagy inkább maradok a lencséseknél.
A végén még olyan leszek, mint Mozdonyos. :lol:
A hirdetésben szereplő 150/1500-as tükör, a paraméteréből adódóan Urániás tükör lehet. Anyaga vagy a hagyományos zöldes színű taposókorong, de az is lehet, hogy ez már pyrex anyagból van. Ettől függetlenül még a tükör és a segédtükör lehet jó is, meg kell kérdezni az eladótól... az a biztos (lehet, hogy utólagosan újra polírozott főtükör is lehet benne?). Ez a tükör még abból az időszakból származhat, amikor a csillagászat népszerűsítése volt a fő cél, minél több ember megismerje a Galilei élményt.

Ezek a kis fényerejű tükrökhöz már egy kisebb létra, vagy egy kisszék mint kötelező kellék kellett. Főleg zenitben való észleléshez. Nekem is van egy 160 mm-es, f/10-es Urániás tükröm, a szekrényem mélyén pihen most már jó ideje. Ezt még Gyurka bácsi készítette 1984-ben. Elképzelhető, hogy bele kellene nyúlni ebbe a tubusba, ha a meglévő kialakítás számodra nem megfelelő. Ilyen fényerejű Newton esetén már jobb ha két fő végzi a jusztírozást, sokkal kényelmesebb, gyorsabb. Azóta sokat változott a világ. Feledésbe mennek ezek a hosszú fókuszú Newtonok. Helyüket átvették a főszerepet a fényerősebb f/6-f/8 Newtonok...

üdvözlettel
Bucsi Gábor
Köszönöm az infót kedves Gábor! De már eldöntöttem, hogy nem ez lesz a következő távcsövem. Valakinek azért biztos be fog majd válni. :)
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
kazi
Hozzászólások: 1204
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.12.31. 12:12

theHassan írta:
2019.12.31. 10:47
Kérdés: Ti mit értetek lézeres kereső alatt? A kisugárzó lézer pointert ("zöld nyíl") vagy az átnézeti reflexüveges irányzékot ("red dot")? Nekem úgy tűnik, mintha keveredne a kettő.
Én a lézer pointert értem alatta. A távcső mellett állva be tudom állítani a célra. Ha valamit nagyon nem találok, binokulárral nézem, hova mutat a lézer. :)
Nekem zöld van, mélyegezéshez tényleg túl fényes ill. van egy kis fényszóródás, ami megcsillant a távcső tubuson, így a sötét adaptációt hazavágja. ezt egy kis árnyékoló csövecskével megoldom.
Vöröset még nem próbáltam, nem tudom, mennyire látszik.
Kazinczi Zoltán
Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, 12x60 bino
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”