Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.01.25. 11:15

pisza írta:
2019.01.25. 10:55
Gyulai Pali már bemutatta nekem, hogy hogyan lehet ugyanazt a tükröt tök más eredménnyel mérni. Tehát csak óvatosan fetisizáljuk az interferogrammokat.
Ez így van de az igazsághoz hozzátartozik még valami. Ki milyen célból mér be egy ( legyen főtükör ):

- profi tükörcsiszoló: aki a saját munkáját akarja ellenőrizgetni a polírozás folyamán, és nem elégszik meg a ráccsal, késéllel. Szerintetek mennyire akarja befolyásolni a mérési eredményt?
- kereskedő: kérésre felárért, magasabb minőséget keresni a kínálatból. Az előbbi kérdés itt is fennáll, csak három kérdőjellel

Csaba
Ezt hívtam én úgy, hogy elfogultság.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.01.25. 11:20

A nagy tükrökhöz adalék:

Az ES új, 500/f3,6-os Dobson-ját - kérésükre - én terveztem át, mert nem voltak megelégedve a kínai konstrukcióval, és itt is indult és folyik a gyártásuk is, Magyarországon (kivéve az optikai elemeket).
https://www.bresser.de/en/Astronomy/Tel ... ON-II.html
A főtükrök (GSO) bemérésére is felkértek, ezt Gyulai Pali végzi el; a 120mm kistengelyű segédek még Orion UK-től vannak - ha jól emlékszem -, de azokat nem mérjük.

Palitól épp most vittek el 18db-ot, és bár messze vannak a prémiumtól, de mindegyik sokkal jobb volt az alább idézett Orion UK példától (a konkrét mért értékeket nyilván nem írhatom le). Ráadásul ez a 18 db az első sorozattól is jobb volt, tehát javuló a trend a GSO-nál is - legalábbis eddig. De ekkora átmérőnél már a mérés maga is nagy kihívás!!! Rengeteg paraméter együttesen hat az eredményre (a mérést végző személy lélegzésétől kezdve a szomszédos vasútállomás aktuális forgalmát is ide értve...), és szinte kizárt, hogy két mérés (akár azonnal egymás után elvégezve) egyforma vagy nagyon-nagyon közeli legyen. Persze nagyságrendileg elfogadható az eredmény, de a szőrszálhasogatásnak semmi értelme. A három tizedes pontosság meg egyszerűen röhej...
Ekkora tükrök esetén a diffrakcióhatároltságot tartani már bőven elég (lenne...).

Egy kisebb optikát nem csak elkészíteni, de mérni is pontosabban lehet, az igaz, de ettől még a fentiek alapvetően azokra is állnak.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.01.25. 11:27

cbo írta:
2019.01.25. 11:13
Lagy a kepe meg nem kontrasztos es ilyesmik.
Egy 16" F/10-es optikának még pefekt kivitel esetén sem lehet annyira kontrasztos és kemény a képe, mint egy jóval kisebbnek és/vagy rövidebbnek. Ennek több oka is van.
Ha valaki ezt kritizálja, az nem lehet túl rutinos...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.01.25. 11:33

Attila írta:
2019.01.25. 11:27
cbo írta:
2019.01.25. 11:13
Lagy a kepe meg nem kontrasztos es ilyesmik.
Egy 16" F/10-es optikának még pefekt kivitel esetén sem lehet annyira kontrasztos és kemény a képe, mint egy jóval kisebbnek és/vagy rövidebbnek. Ennek több oka is van.
Ha valaki ezt kritizálja, az nem lehet túl rutinos...


MDA
Szitkay Gabor volt az egyik, aki a sajat 40 centis Newtonjaval vetette ossze. Szitkay tenyleg nem rutinos...
Lehet tobbet eszlel egy ev alatt, mint te valaha fogsz.
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.01.25. 11:34

Mint tükrös (SW 114/500 parabola a BTC-től), szerényen próbálom a tapasztalataimat mesélni. Öreg szemeimnek a tükörhöz használt Baader Orthoktól igen javult a felismerőképessége, számit a használt optika. Jó ez a kis tükör. A hozzá vett fej SW EQ3 katasztrófa. Gyári újat kértem, a postai dobozára piros vastag filccel irva : Új darab. Bár az egyik foktárcsáról lekopott már a védőfólia. Szorulós harmadában, javithatatlan. Vissza, ük is vissza (nem került semmibe nekem) "ezek ilyenek". Passz, elsütötték . Új pedig, pirossal ráfilcelve értsen a vidéki majom. Igenis megirható honnan való valami, remélhetőleg javit majd az eladási erkölcsökön. Az uj megfigyelőeszköz - fénygyűjtősökre gondolok - pedig a nem kiválószemű amatőrök kedvence lesz. Látvány : nincs seeing, megjelennek olyan dolgok amiket eddig csak magas árú müszerek mutattak. Hát igen, a jelenidejüség tiz másodpercet késik. Van akit idegesit. A jobb boltokban már kapható a francia. Az olcsó kinait fogják valószinüleg itthon árulni, most jelenik meg. Körülményes de nem lehetetlen reális áron bevásárolni. Nem mindegy.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára .géza 2019.01.25. 11:47-kor.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.01.25. 11:41

cbo írta:
2019.01.25. 11:33
Szitkay Gabor volt az egyik, aki a sajat 40 centis Newtonjaval vetette ossze. Szitkay tenyleg nem rutinos...
Lehet tobbet eszlel egy ev alatt, mint te valaha fogsz.
Ez elég valószínű.

És F/hányas az a Newton? És hány képalkotó felülete van? És az SCT-nek?

Például ezért is tényleg lágyabb kell legyen a képe, mint Szitkay Newton-ja, de ez természetes, és én is ezt írtam. Ezzel most miért vitatkozol?
Azzal is vitatkozol, amivel egyetértesz???


MDA

u.i.: egyébként én meg egy 500/F3.6-tal vetettem össze.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.01.25. 12:09

.géza írta:
2019.01.25. 11:34
Mint tükrös (SW 114/500 parabola a BTC-től), szerényen próbálom a tapasztalataimat mesélni. Öreg szemeimnek a tükörhöz használt Baader Orthoktól igen javult a felismerőképessége, számit a használt optika. Jó ez a kis tükör. A hozzá vett fej SW EQ3 katasztrófa. Gyári újat kértem, a postai dobozára piros vastag filccel irva : Új darab. Bár az egyik foktárcsáról lekopott már a védőfólia. Szorulós harmadában, javithatatlan. Vissza, ük is vissza (nem került semmibe nekem) "ezek ilyenek". Passz, elsütötték . Új pedig, pirossal ráfilcelve értsen a vidéki majom. Igenis megirható honnan való valami, remélhetőleg javit majd az eladási erkölcsökön. Az uj megfigyelőeszköz - fénygyűjtősökre gondolok - pedig a nem kiválószemű amatőrök kedvence lesz. Látvány : nincs seeing, megjelennek olyan dolgok amiket eddig csak magas árú müszerek mutattak. Hát igen, a jelenidejüség tiz másodpercet késik. Van akit idegesit. A jobb boltokban már kapható a francia. Az olcsó kinait fogják valószinüleg itthon árulni, most jelenik meg. Körülményes de nem lehetetlen reális áron bevásárolni. Nem mindegy.
Ne kezd ... lett erre egy külön topic :evil:
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: pisza » 2019.01.25. 13:02

Itt a kompromisszumok nélküli optika, főleg ha a vasat is jól választod alá. Rendelhető ! :evil:

https://www.professional-telescopes.com ... -Giant-Apo

Csaba
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.01.25. 13:17

pisza írta:
2019.01.25. 13:02
Itt a kompromisszumok nélküli optika, főleg ha a vasat is jól választod alá. Rendelhető ! :evil:

https://www.professional-telescopes.com ... -Giant-Apo

Csaba
Az LZOS egy nagyon jo gyartohely, az en 130 mm-es TMB APO-m is itt keszult. Kivalo az optikaja.
Csak bazi dragak... :-(
gaba
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2019.01.25. 10:35

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: gaba » 2019.01.25. 15:36

Sziasztok!
Üdv a fedélzeten.
Látom érdekes lett a Goto Optical 125/1000 Newton optikai pontossága.
Előljáróban, minden műszer annyira jó pont, amennyi csillagfényt kap. Egy sor prémium műszerem -főleg refraktorok- az 4 évtized során (4 db Takahashi FS refraktor (6-10,2 cm), Vixenek , Pentax, Meade ED, Intes Micro, stb), de nem mindíg azt használtam és szerettem a kegjobban, ami tényleg a legjobb képet adta.
Például a Brandon 80/450 ED triplettet (gyenge képalkotással) állandóan magammal cipeltem, míg a most is meglevő súlyos (3 kg) és túl féltett Takahashi 78/630 FS (közel perfekt) alig használtam sajnos. Ugyhogy most a 18 éves kisfiamat motiválja, de nem túl eredményesen, sajnos.
A 125/1000-es Goto Optical 195. számú Newton-t 1994-ben szereztem az APM-től (Markus Ludes)főleg bolygászni, meg arra a célra, hogy távcsövekkel teszteljek vele kollimátorként, mivel volt róla egy interferometrikus mérés is, miszerint a mérési hibahatáron belül van a hullámfronthibája, azaz l/20 PV alatt. Mivel nem volt olcsó (3500 német márka, ma 1750 Euró a használt 12,5 cm-es Newton tubusa), azért meg is néztük Dán Andrissal valóban ilyen jó-e killimátornak használva egy Zeiss 180 mm-es (l/16, O,996 Strehl értékű) Menicsast, ami az AP -nél volt hivatott a vevőket "megnyugtatni".
A próba és némi alkudozás után otthagytam a kb. 2 hónapos 127/1140 m-es Meade ED (elég gyenge, szemre úgy 0,90 körüli) tubusomat.
Markus leszedte a Goto-ról a fókuszálót (ugyis túl hosszú) meg a segédtükröt (ugyis fotovizuálisan nagy) és hazacsempésztük -1994 !-
a Goto-t.
Nem bántam meg, hisz 25 éve használom, biztos, hogy már elkisér. Sokat használtam és szerencsére most egyre jobban kicipelem az ég alá. Egy darabig távcsőtesztelésre is használtuk tényleg sokat, a Telescopium-ban, Fűrész Gáborral (ma az USA-ban az ESO muműszerfejlesztője). De később a rövid önálló távcsöves boltoskodásom alatt eladtam segítségével (a műcsillagos kollimátorképpel) néhány Takahashi-refraktor, meg Intes Maksutovot, úgyhogy megkereste a Goto az árát.

Tervezem, hogy Tarjánba elmegyek évek óta (él elcipelem, 9 kg-os túlméretezett a tubusa), sajnos az augusztus nekem a hegyivezetés hónapja. Ha valaki nagyon kiváncsi rá, szivesem bemutatom neki a Polarisban (közel lakom), "side by side" egy 80/1200 Zeiss AS objektívvel, de ha van türelmünk szembe összepárhuzamosítani a két ritka pontosságú távcsövet, lehet látni egy mücsillaggal a Zeiss AS elméleti szferokromatikus abberációját l/16 és 0,996 Strehl-körül (ezek ennél a tipikus értékek).
Egyébként a csillagteszt, az extra és intrafokális képek összehasonlítása nagyon szenzítív, ha a hiba markáns (pl. zónahiba, peremkopás és nincs elkenve a felületen, mint mikroegyenetlenségek ) már l/15-20
PV hiba is feltünik (Suiter, Star test alapmű), de csak labor körülmények közt - igy pl. a Goto főtűkrével, mint kollimátorral). Az ég alatt a légköri nyugtalanság és a megfigyelési kondíciók nehézsége miatt a 0,95 -1,0 Strehl- pontosságú leképezés már az "érzékelhető perfekt" tartomány. Azaz egy 0,95 Strehl optika leképezése nehezen, de egy 0,98 Stehl értékű leképezés nagyon ritkán és hajszállal különböztethető meg pl. a finom bolygórészletekkel.

Azaz, ahogy egyszer olvastam: "Az elegendően jó sex a pont jó sex."

Jó eget!
Gaba
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”