Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2013.07.12. 16:14

Én gumót sem látok, csak egy pár cipőt és talán egy vizipipát, a teteje alufóliába tekerve. Ellensúly nélkül valóban nehéz a használata.

Osztom mpt véleményét - távcsőboltok, bazár, kicsit még gyűjtögessünk.

Üdv: Szolcs
nj.gepesz
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2013.07.11. 18:58

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: nj.gepesz » 2013.07.12. 16:56

Atis írta:
nj.gepesz írta:Sziasztok!

Életem első távcsövét szeretném megvenni és nagy dilemmában vagyok, két távcső között vacillálok.
Ez a 130/650 SkyWatcher EQ2 mechanikán és a Celestron AstroMaster 130EQ-CG2.
Melyiket ajánlanátok és miért?

Előre is köszönöm a segítséget!

Üdvözlettel
Némedi József


Üdv. A SkyWatcher 130-at. Vékonyabb segédtükör tartólábak, kisebb kitakarás, emiatt szebb és kontrasztosabb képalkotás. Könnyebben és olcsóbban beszerezhető Eq-2 óragép, ha bővíteni akarod és a tubussal kompatibilis napfólia foglalatban ugyancsak elérhető.

Égi objektumok keresése: A Celestronon beépített red-dot van, ami nem cserélhető később, ha nem válna be. A SW130-ra azt raksz amit akarsz. Alapból starpointerrel (red-dot) adják, de akár 6x30-as keresővel is deLux változatban megvásárolható.

Könnyebb fejleszthetőség, bővíthetőség, jobb képalkotás röviden az SW javára. A csomag árakban kedvezmények is vannak.
http://www.makszutov.hu/termek/skywatch ... 650-newton



Köszönöm szépen a hasznos információkat! :-)
De azt még kitudnád fejteni ha szépen megkérlek, hogy én abszolút kezdőként egy zsákfaluban éjjel mennyi különbséget látnék attól, hogy kisebbek a segédtükör tartólábai? Illetve így kezdőként lehetek e elégedetlen azzal a keresővel amit a celestronra raknak? Illetve, hogy a celestron gyengébb fejleszthetősége a keresőn kívül másban megnyilvánul?....
Előre is köszönöm!
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: hg » 2013.07.12. 18:06

nj.gepesz írta:[...]két távcső között vacillálok. Ez a 130/650 SkyWatcher EQ2 mechanikán és a Celestron AstroMaster 130EQ-CG2.

Kedves József!
Bár nem tapogathattam meg a Celestron változatot, a fényképek alapján meglepően sok műanyag alkatrészt tartalmaz. Sokkal többet, mint a SkyWatcher. Ez is a SW oldalára billenti a mérleget (a fém alkatrészek merevebbek, tartósabbak, általában szebbek is).

nj.gepesz írta:így kezdőként lehetek e elégedetlen azzal a keresővel amit a celestronra raknak?

A "beépített red dot" azt jelenti, hogy egybe van öntve a kereső az első műanyag merevítőgyűrűvel. Csak barkácsolva cserélheted normális keresőtávcsőre.
Kezdetben nem fog zavarni. A red dottal is kiválóan meg tudod irányozni a Holdat, a Szaturnuszt, vagy bármit, amit szabad szemmel is jól látsz. De ezzel a távcsővel már elég sok halvány objektumot is megkereshetsz, ami az 1x "nagyítású" piros pöttyel nem lesz egyszerű.

nj.gepesz írta:abszolút kezdőként egy zsákfaluban éjjel mennyi különbséget látnék attól, hogy kisebbek a segédtükör tartólábai

Erre is hasonló a válasz: kezdetben semmit :shock:. Sőt, ha nem hasonlítod össze más távcsövekkel, akkor később se fog talán zavarni. De ahogy Atis írta, bármi nagy/vastag darab a fényútban rontja a képet, a kontúrok elkenődnek, a fényesebb csillagok "tüskéi" fényesebbek. Az meg nem jó.

A távcsövek optikái valószínűleg azonos minőségűek, hiszen mindkettőt ugyanaz az optikai gyár, a Synta gyártja.

Üdv:
Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.07.12. 22:43

nj.gepesz írta:...két távcső között vacillálok.
Ez a 130/650 SkyWatcher EQ2 mechanikán és a Celestron AstroMaster 130EQ-CG2.
Melyiket ajánlanátok és miért?


A SkyWatcher sokkal minőségibb darab, ami sokáig szolgálhat majd, komoly mélyeges észlelések is végezhetőek vele. Már többször körbejártuk itt pont ezt a két távcsövet, a Celestron gömbtükrös, míg a SkyWatchernek parabolatükre van, utóbbi képminősége jobb. Előbbit meg egyszerűbb gyártani. Az Astromasterben túl sok a műanyag, a segédtükörtatrók vastagsága egyenesen eretnekség, a starpointert nem lehet keresőtávcsőre cserélni rajta. Hiába olcsóbb, mint a SW, azért a kb. 7-8e Ft felárért egy klasszisokkal jobb távcsövet kapsz. Ne tévesszen meg, hogy a Celestron mellé esetleg az van írva, hogy 260x-os nagyítás, ez az ajánlott legnagyobb nagyítás és az objektívátmérő kétszeresét szokták érteni alatta, azaz ez az SW-nél is ugyanennyi lenne. De egy 2,5mm-es okulár kéne hozzá, az meg nem része a csomagnak. :)
Amúgy csatlakoznék Vzp véleményéhez, ennyiért kezdőként megfontolandó a 90/900-as refraktor is. Az nem állítódik el, bolygózni, Holdhoz, Naphoz kiváló és a fényesebb mélyég objektumokhoz is megfelelő.
Bármelyiket is választod, napfóliát mindenképpen vegyél hozzá, hiszen a napészlelést kár kihagyni. A távcsőboltokban foglalatba építetten is kapható, barkácsolni sem kell.
Sidius

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.07.12. 23:25

Bocs, hogy beleszólok a beszélgetésbe, de kicsit vissza kell kérdeznem. Hogyhogy gömbtükrös? Vagyis F/5 gömbtükörrel? Ha ez így lenne, akkor a tükör messze a használhatatlan kategóriába esne. (Hozzáteszem, alig láttam még gyári távcsöveket, talán hármat életemben, amit ki is próbálhattam.)
Minden esetre nekem hihetetlen, hogy gömbtükörrel szerelnek egy mai távcsövet, még ha tömeggyártmány is. Egyébként gömböt egy szállal se egyszerűbb készíteni mint paraboloidot, csak könnyebb tesztelni. (Bár ha már úgyis gömb, akkor ekkora fényerőnél teljesen mindegy, hogy mennyire tökéletes, legfeljebb szerencsés esetben paraboloid felé "rontott" gömb.)
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: hg » 2013.07.13. 18:14

Sidius írta:Hogyhogy gömbtükrös? Vagyis F/5 gömbtükörrel? Ha ez így lenne, akkor a tükör messze a használhatatlan kategóriába esne.

Ahogy írod, egy ilyen tükörnek masszív szférikus hibát kell mutatnia, ezért sokan feltételezik (magam is), hogy ugyanaz a Synta parabolizált tükör van benne, mint a SkyWatcherben. Utánanézve ez tévedésnek látszik (de csak látszik). A Celestron Astromaster 130-ban magától a Celestrontól származó információ szerint is gömbtükör van :shock:. Egy ennél sokkal frissebb forrás is ugyanezt mondja, idézve a Celestron ügyfélszolgálat levelét:

Hello,
Parabolic and spherical mirrors are very similar, which is why many forums will speculate both mirrors. The AstroMaster 130EQ is using a spherical mirror, as parabolic mirrors are very expensive to replicate. Please let us know if you have any other questions.

Thank you!
Alex Cave
Celestron Technical Support

Viszont van itt egy ennél is újabb idézett levél :):
Thank you again for pointing out the error and for your patience and understanding. I have notified management regarding the inaccurate information in the knowledgebase article, so a change can be made.

I hope you will now be able to purchase an AstroMaster 130EQ with confidence knowing your telescope will have a fine parabolic mirror.

Warm Regards,
Kevin K.
Celestron Marketing Team


Azaz a gömbtükör téves infó és épp a Celestron hibás "tudásbázisából" származik.
Szóval nem gömbtükör. Paraboloid. Talán ;-). Mert a Celestron oldalán még mindig kint van, hogy gömb :).

Üdv:
Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.07.13. 20:10

Az első idézetre hivatkoztam, ez volt az érvényes amikor anno utánanéztem. Az Astromaster kivitelét elnézve nem lenne idegen tőle egy ilyen megoldás...
Elgondolkodtató, hogy a gömbtükröt tárgyaló, részletes írás a "tech support"-tól származik, míg az utóbbi a marketingtől. ;) Istenem, hányszor voltam részese hasonló diskurzusnak, mint "földhözragadt mérnök" a nagyot álmodó sales-szel, marketinggel szemben. :))
Gyártástechnikailag egyébként a parabolizálás előfeltétele egy gömbtükör, nem? Lehet, hogy ezt a lépést spórolták el, de időközben kiszámolták, hogy többe kerül a gyártósort átállítani emiatt. Van ilyen.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Atis » 2013.07.13. 20:16

"Nem idézem be ami felül van, mert pont ide vág..."

De ez nagyon gáz - sőt mi több - nagybetűs gáz a Celestron részéről. Nem az, hogy pontatlan-e a weblap vagy nem e... hanem, hogy maguk sem tudják, mit csinálnak... Mint a kutya vacsorája :? Ezt a benyomást kelti bennem. Vagy marketing az egész.

(Persze nagyon sok jó Celestron termék létezik ettől függetlenül. Ők inkább az SC piacban nagyok. Tényleg szép képalkotású Cassegraineket gyártanak.)
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.07.14. 17:16

Ahogy minden cégnek, nekik is lehetnek jó és rossz termékeik.
A Celestron Omni XLT csövek pl. kiválóak.

Az, hogy az ügyfélkapcsolati szolgáltatásuk csapnivaló, az egy más kérdés.
Ne ez alapján ítéljük meg, hogy a műszer mit tud.
mira
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.02.27. 18:18

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: mira » 2013.09.01. 21:54

Csillagos szép estét kívánok mindenkinek!

Tudtok nekem segíteni ?? SkyWatcher 60/900 refraktor szerintetek jó távcső ?? Kezdő vagyok még az iparban,végül is milyen képed add ??

Vagy tudtok ajánlani valami jót amivel el tudok indulni ?

Válaszotokat is előre köszönöm!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”