Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2017.04.26. 10:32

géza írta:Hát, a hátizsákon mulik. Nekem normál méret van. Nehéz tud lenni egy hegyi turán. Voltál már?



hát nekem a hegyi túra úgy néz ki, hogy bepakolok a kamionomba és elindulok valamerre, / persze amerre menni kell/ hétvégén mindig valamelyik hegységben találom magam: osztrák-olasz-francia alpok, francia clermont és általában egészen jó egeim szoktak lenni.
ezért gondolkodom egy abszolút hordozható cuccban már csak azért is mert a kamion fülkéje sem egy végtelen raktár. :)
délután leparkolás, kipakolás pár perc és már mehet is az észlelés vagy fotozás.

az EQ3-5 nem megoldás: nincs helyem és időm egy ekkora mechanikát pakolászni ide-oda, és helyem sincs hozzá.
ja és nem vagyok terminátor: EQ5 vagy 40 kilo+aksi 20+ a többi cucc 10-15 és a méretekről nem is beszélek.

a triplet meg az AZ goto hátizsákban ,az aksi a kezemben a koffer a másikban és gyia, max 30 kilot kell cipelnem.


Pár éve voltam fenn a kékesen Tóth Gabival a 150/750+ EQ3 combóval, nem egy leányálom volt, pedig egészen jól be tudtunk menni kocsival.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.04.26. 11:12

Azt hiszem először az asztrofotózás alapjait érdemes megérteni. Egy 80 mm-es, rövid fókuszú apo nagylátómezős mély-ég fotózásra a legelőnyösebb. Ez több perces expokat jelent. Egy azimutális szerelésű mechanika esetében a látómező elfordul, magyarul a sarkokban szép ívek lesznek a csillagok (még vezetés esetén is). Ezért nem jó (amatőr szinten) egy AZ mechanika. Arról nem is beszélve, hogy a félkarú megoldások remegnek, nincs rajtuk autoguider bemenet.

Tehát, ha nem zavar, hogy kb 10 másodpercnél hosszabb felvételt nem fogsz tudni csinálni bemozdulás nélkül, akkor jó választás az AZ goto mechanika.

A Star Adventurert inkább fényképezőgépek alá tervezték. A visszajelzések szerint kb 200 mm teleobjektiv fókuszig ajánlható.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.04.26. 11:20

popey37 írta:amugy meg nem is értem, hogy egy 40cm hosszú tubus alá miért kell EQ-5-öt tenni?

Nem kell EQ-5. Kisebb méretű, súlyú mechanika is megfelelő, ha jó a csapágyazása, preciz a mechanikai kivitelezése egy 400-500 mm fókuszú távcsőhöz. Az EQ-5 (tudtommal) a legolcsóbb EQ mechanika aminek a RA tengelye NEM siklócsapágyazott, hanem a valamivel jobb görgőcsapágy van.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2017.04.26. 11:58

SzarkaLevente írta:
popey37 írta:amugy meg nem is értem, hogy egy 40cm hosszú tubus alá miért kell EQ-5-öt tenni?

Nem kell EQ-5. Kisebb méretű, súlyú mechanika is megfelelő, ha jó a csapágyazása, preciz a mechanikai kivitelezése egy 400-500 mm fókuszú távcsőhöz. Az EQ-5 (tudtommal) a legolcsóbb EQ mechanika aminek a RA tengelye NEM siklócsapágyazott, hanem a valamivel jobb görgőcsapágy van.



Kb. 4,5 kilo amit felteszek a mechanikára: a tubus 2,7, a 300D + vezető távcső max 1,8-2 kilo
ennyit kell elbirnia.
az EQ sorozat kiesik a mérete és súlya miatt: egy kamion fülkében nem tudom hova tenni, szétszerelni meg nem igazán ildomos minden alkalommal.
tehát valami olyasmi kellene ami ezeket a paramétereket tudja
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.05.21. 20:02

Némi információ a Takahashi új távcsövéről, melyet hamarosan forgalmazni fognak. Előrendelést már fölvesznek ;)

https://www.buytelescopes.com/takahashi ... ota-154438

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.05.23. 05:18

Fotografikus teszt FS60C:

http://msfastro.net/articles/fs60c_canon.html

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Somy
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2017.07.01. 16:12

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Somy » 2017.07.01. 16:39

Üdvözlök Mindenkit!

Lehet nem a legjobb helyre teszem fel a kérdéseimet, de bízom a társaság segítő szándékában! :)

Tudna valaki nekem tájékoztatást adni azzal kapcsolatban, hogy egy SkyWatcher TravelMax 127 MC mennyivel ad részletesebb képet szabad szemes bolygó megfigyeléskor, mint a 90 MC? Jó légköri körülmények esetén mondjuk egy Jupiter észleléskor a felhősávok számában, vörös folt láthatóságában. vagy esetleg fodrok észlelésében előrelépés a 90 MC-hez képest a 127 MC, vagy ez még nem jelent ekkora részletességbeli ugrást? Sajnos nincs tapasztalatom azzal kapcsolatban, hogy mi várható el ekkora felbontási képességű műszerektől.

Egy másik kérdés csoportom is lenne: megpróbálkoznék majd egy DSLR vázzal a látványt megörökíteni. Primer fókusz esetén mennyivel lesz más a készíthető kép, mint a szabadszemes látvány (nagyításilag, leképezésileg értem, olvastam video rögzítési és képalkotási technikákról, de most csak a keresőben megjelenő kép érdekelne, ahol még a mechanika, expozíciós idő, stb nem számít)? Okulárprojekcióval ez a leképezés hogy módosul? El lehet érni azt a nagyítást okulárprojekció nélkül is a leképezésben, mint okulárprojekcióval? A projekciós kamera adapterbe bele lehet fogatni egy kis Plössl okulárt, megoldható hogy ez úgy álljon az adapterben, mint ha a tubusba (zenittükörbe) illesztettük volna? Fontos egyáltalán ilyenkor az okulár irányultsága? (Egy bolti próba alkalmával az eladóval csak fordított állásban sikerült összejátszani mindezt, így nem mertem megvenni.) Mennyire hasznos a változtatható hosszú projekciós adapter? Nagyítást úgy sejtem nehezen lehet nélküle változtatni.

Előre is köszönöm a válaszokat és tanácsokat! Elnézést a talán butus kérdésekért!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.07.01. 17:10

90 és 127 közt nincs nagy különbség, nyilván picivel nagyobb élesebb a kép ugyanakkora nagyításnál, meg kicsit több a fény is, de nem eget verő a különbség.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: mpt » 2017.07.01. 17:18

tobe_ írta: picivel nagyobb élesebb a kép ugyanakkora nagyításnál

Ezt nem ertem. Nagyobb ugyanakkora nagyitasnal?

tobe_ írta:meg kicsit több a fény is

Ketszer annyi. (127^2/90^2)

Gábor1967 írta:majd egy DSLR vázzal a látványt megörökíteni. Primer fókusz esetén

Bolygokephez kb 3-5 meter fokusz szerintem legalabb kell, kulonben tul apro kesz a korong. DSLR vazzal is erdemes megprobalkozni videorogzitessel, egy-egy kepbol nagyon nehez eles kepet kapni.

--mpt
Somy
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2017.07.01. 16:12

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Somy » 2017.07.01. 18:21

Sziasztok!

A fény mennyiséget értem, kb kétszer annyi fény gyűjthet össze a 127MC. Viszont a nagyobb átmérő a felbontóképességre is hatással van. Tippem szerint a 90 MC olyan max 40x-es nagyításnál már minden részletet megmutat, amit tud. Míg a 127 MC pedig valahol 50-55x-es nagyítás körül lehet ez a felbontása. A kérdésem az lenne, hogy ez a felbontó képesség különbség mire elég? Mennyivel lehet többet látni mondjuk a Jupiter részleteiből? Vagy mondjuk a Szaturnusz esetén a Cassini-rés jön-e? Nem tudom, érthető voltam-e?

mpt írta:Bolygokephez kb 3-5 meter fokusz szerintem legalabb kell, kulonben tul apro kesz a korong. DSLR vazzal is erdemes megprobalkozni videorogzitessel, egy-egy kepbol nagyon nehez eles kepet kapni.


Ezt a gyújtótávolságot mivel lehet elérni? Szükség van tehát ehhez az okulárprojekcióra? Abba pedig egy okulárra vagy barlowra? Az okulárt tényleg csak fordítva lehet beletenni a projekciós kamera adapterbe?

Köszönöm az eddigi hozzászólásokat! :-)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”