Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Lac
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2013.09.05. 13:43

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lac » 2020.01.31. 08:10

Vizi Péter írta:
2020.01.30. 21:18
Mert vacak a légkör, mert vacak remegős a mechanika, bevilágít az utcai lámpa...
A mai bolti távcsövek teljesítményét kellene kihasználni, és mindenki boldog volna, ha már ott tartana.
Teljesen egyetértek. Tényleg boldog lennék vele, ha el tudnám azt érni. :oops:

LSt
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.31. 08:44

Vizi Péter írta:
2020.01.30. 21:18
Kollégák! Azért itt érdemes megállni és kicsit magasabbról ránézni a vizsgálódás tárgyára.
Az amatőrcsillagászok zöme még azt az optikai minőséget sem használja ki, amit a meglévő - rendszerint tömegáru kínai - távcsöve tudna. Mert vacak a légkör, mert vacak remegős a mechanika, bevilágít az utcai lámpa, stb. Meg NINCS észlelési gyakorlata.
Egyébként is igen kevesen vannak, akik egyáltalán érdemben észreveszik a különbséget egy 80%-os és egy 95%-os optika között.
Másrészt lássuk azt is, hogy hihetetlenül megjavult a fotók minősége, miközben ma már alig vannak vizuális észlelők, mindenki azonnal fotózik. A kínai tömegcuccokkal...

Mindent összevetve azt mondom, hogy mi itt elnyammoghatunk a perfekcionizmuson bármeddig, de a gyakorlatban ennek haszna nincs. A mai bolti távcsövek teljesítményét kellene kihasználni, és mindenki boldog volna, ha már ott tartana.
Péter, igazad van, de szerintem csak részben. Ugyanis itt nem perfekcionizmusról van szó, hanem hogy megüti-e egy Newton TUBUS a diffrakcióhatárolt minőséget. A Tiéd és az enyém pl. eléri, sőt valószínűleg belül is van. De amikor az amatőrök egy része azon gondolkozik, hogy NAGYOBB távcsőre, vagy MÁS RENDSZERŰ távcsőre váltson-e csak azért, mert nem tudja, hogy a MINŐSÉGGEL van a baj, ott valami nem oké.
Az enyémben pl. javítás előtt nem láttam Airy-korongot se, meg diffrakciós gyűrűket se! SOHA!!! A Zeniten, 10/8-as seeingnél sem! Hogyan beszélhetünk ezek után egyáltalán Strehl-értékekről, ha egy túlkorrigált főtükör csak "vattagombócokat" mutat a csillagok helyén, mert nincs fókusza? A Strehl-érték fogalmába ez egyszerűen nem fér bele. Szerintem.

Persze mondhatjuk, hogy az enyém és Tóth Lacié (övé a 0,93-nak mért 0,6-os 305-ös tükör) extrém eset. (Egyébként elneveztük őket "tükörikrek"-nek.) Ő pl. 40 centisre akart váltani, hogy többet lásson.
És mondhatjuk azt is, hogy a légkör úgysem engedi "kibontakozni" a jó kukkert sem. De bizony néha engedi! És ezek az igazán emlékezetes pillanatok! Akik viszont (adott esetben jóval) a diffrakcióhatárolt szint alatt észlelnek, soha nem kapják meg ezt az esélyt.
Ha a főtükör és a segédtükör külön-külön éppen diffrakcióhatárolt, akkor mi jön ki a tubusból, miután ráadásul egy rakás "kacaton" bukdácsolt át a fény? És ha 0,6 Strehl-es a főtükör?...

Az igaz, hogy perfekcióra kell törekedni az optikai felületek tekintetében, hogy a szemünkbe - kiváló légkör esetén - diffr.h. kép érkezzen. Ebből a szempontból legtöbben perfekcionisták vagyunk, mert a legtöbbet szeretnénk kihozni a meglévő tubusunkból. Mert nem akarunk egy életen át 30 centis APO-ra kuporgatni. Ezért inkább lecseréljük a Bariumokat kicsit jobbakra, azután még jobbakra és amikor már a HD ortóknál és a Naglereknél tartunk és még mindig nem látunk többet (pedig az okulár a távcsövünk fele :mrgreen: ) akkor szépen beülünk az autóba és elvisszük a tubusunkat optikushoz kijavíttatni. És közben barátokat szerzünk...
Így szép az élet! :D
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.01.31. 08:46

SzarkaLevente írta:
2020.01.30. 21:38
pisza írta:
2020.01.30. 18:35
Cinikusan kérdezem, tud e valaki olyan forgalmazót aki a teljes Newton tubusra vállalja a HITELES mérési jegyzőkönyv kiállítását?
Aki tud, annak jövő héten egy minőségi pezsgő megy ajándékba :lol: :lol:
Két dolgot emelnék ki:

1. Mi a hitelt érdemlő mérés? Lehet találgatni...
2. Miért csak a főtükör minőség merik megmérni, és azzal reklámozni a minőséget?

( Akár az otthoni vérnyomásmérésnél, addig méred jobb-bal kézen míg elfogadható lesz, és már meg is nyugszol :D :D )

Üdv:
Csaba
Csaba, minden csak pénz kérdése. A komplett tubus mérését autokollimációban lehet megcsinálni, amihez nagy pontosságú siktükör kell olyan átmérőben, mint a főtükör. Egy 30 cm-es newton távcső bemérése ugyanekkora síktükröt igényel, ami nagyságrendileg fél millió forint. Egy egyszerűbb Bath-interferométer - ami csak Newton távcső főtükröt tud mérni - néhány tízezer forintból kihozható. Ehhez vedd azt, hogy a legutolsó tapasztalatom szerint az f4-f5-ös 20-25 cm-es SkyWatcher newton távcsövek főtükre kb 20%-os eséllyel jobb, mint strehl 90%, valamint azt, hogy egy mérés, kiértékelés, távcső csomagolás stb. min. kb 1 óra.

Most akkor lehet számolni megtérülést, gazdaságosságot, költséget stb. de nem hiszem, hogy egy interferogrammal alátámasztott komplett tubus bemérése a fenti peremfeltételek mellett piaci áron 50e Ft alatt kijönne.
Ez érthető , de ugye lentebb egy rossz/hamis mérésről volt szó , szóval már a feláras , választott optikákba sem lehet bízni ?
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.01.31. 09:05

Kedves Levente, elnézést, nem feltétlenül a hazai kereskedőket akarom minősíteni. Ha meg igen, akkor csak pozítivat írhatok, a Tiedről Levi meg csak csillagos 5-öst.
Amúgy teljesen evidens amit írtál! Kisebb értéknél nem feltétlenül éri meg a macera, úgysem fizetnék meg.
Nemzetközi kereskedői viszonylaban gondoltam, ahol nem 120 000 ft e gy 200/1200 SW newton, hanem 5 ször ennyi egy prémium tubus. Ugyanazzal a Synta segéddel :D :D
Péternek is van vastagon igaza, de ne csak bólogató jános legyek, néhány ellenpélda, amikor a kezdő sem tudja érdemben használni frissen vásárolt műszerét.
Álljon itt mindjárt 3 példa:
cimborámnak vásároltunk egy 200/1200 dobsont. Új távcső de már harmadik gazdája van, senki nem használta néhány estétől többet.
Kiváló falusi egünk van, nyári zenitben az epsyilon Lyra, felbontatlan. Jusztír jó, minden jó, de a látvány csak egy kis ovális maszat. Mellette egy jó minőségű 150 mmes távcső abban szépen látszik mind a négy csillag.
Nem ragozom, ennyira rossz volt a segéd benne. Másnap csere után egy normális segéddel már perfekt a kép. A srác megúszta egy 30 rugós javítással, a távcsövet meg vette 55-ért.
A másik példa az a Lovász kollega példája, ha már megszólitottam mondja el ő , úgy hitelesebb.

Következő: 114/900. Nincs fókuszsík, ovális a műcsillag, komoly főtükörhiba, ovális még több hetes pihentetés után is. Azt gondolnád ezt a kis tükröt ennél a fényerőnél már el sem lehet cseszni. Dehogyis, akkorra asztigma a főtükörben hogy polírozással ki se lehetett szedni, tehát azt bele lett csiszolva. kb 20 óra kézzel javítás plussz újragőzölés, többe került a munka mind az egész tubus.

Mindhárom példa a használhatatlan minőséget mutatja. Igen, igazatok van vissza lehet vinni garanciába, tuti kis is cserélik. De szerencsétlen kezdő azt sem tudja mitől nem bomlik a Rigel, mitől nem látja a Trapeziumot, miért van akkora haló a Hold körül, mintha állandóan köd lenne... Mire rájön hogy egy rakás szarral próbál észlelni, várja a jó időt, a 10-es nyugodtságot, lecseréli a libegős mechanikát, a gyenge okulárokat, ( mert ugy ezeket a jótanácsokat fogja kapni ahogy Peti is írja) a garinak már nix.
Nagyon remélem elszigetelt esetekről beszéltem,
Levivel szintén egyet értek abban, hogy magasan jó minőségek jönnek ki az utóbbi időben. Egy pár éve vettem tőle egy 50mm-es segédet, tuti hogy csak levette a polcról a többi közül, olcsó is volt, de a minősége kb L/20.
Másik: volt nálam néhány hónapig egy SW Flex 200/1200, olyan csillagképe volt, olyan bolygóképe 600X-on
az a komplett tubus minumum 95-96 %-os volt!! Akármeik nagy gyártó megirígyelhené.
A sors fintora az hogy a tulaj nem is használja egy éve már egy koszos garázsban porosodik. :mrgreen:

Üdv
Csaba
ui: na most látom András már megelőzött a válasszal
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.01.31. 09:18

Kedves Levente, elnézést, nem feltétlenül a hazai kereskedőket akarom minősíteni. Ha meg igen, akkor csak pozítivat írhatok, a Tiedről Levi meg csak csillagos 5-öst.
Amúgy teljesen evidens amit írtál! Kisebb értéknél nem feltétlenül éri meg a macera, úgysem fizetnék meg.
Nemzetközi kereskedői viszonylaban gondoltam, ahol nem 120 000 ft e gy 200/1200 SW newton, hanem 5 ször ennyi egy prémium tubus. Ugyanazzal a Synta segéddel :D :D
Péternek is van vastagon igaza, de ne csak bólogató jános legyek, néhány ellenpélda, amikor a kezdő sem tudja érdemben használni frissen vásárolt műszerét.
Álljon itt mindjárt 3 példa:
cimborámnak vásároltunk egy 200/1200 dobsont. Új távcső de már harmadik gazdája van, senki nem használta néhány estétől többet.
Kiváló falusi egünk van, nyári zenitben az epsyilon Lyra, felbontatlan. Jusztír jó, minden jó, de a látvány csak egy kis ovális maszat. Mellette egy jó minőségű 150 mmes távcső abban szépen látszik mind a négy csillag.
Nem ragozom, ennyira rossz volt a segéd benne. Másnap csere után egy normális segéddel már perfekt a kép. A srác megúszta egy 30 rugós javítással, a távcsövet meg vette 55-ért.
A másik példa az a Lovász kollega példája, ha már megszólitottam mondja el ő , úgy hitelesebb.

Következő: 114/900. Nincs fókuszsík, ovális a műcsillag, komoly főtükörhiba, ovális még több hetes pihentetés után is. Azt gondolnád ezt a kis tükröt ennél a fényerőnél már el sem lehet cseszni. Dehogyis, akkorra asztigma a főtükörben hogy polírozással ki se lehetett szedni, tehát azt bele lett csiszolva. kb 20 óra kézzel javítás plussz újragőzölés, többe került a munka mind az egész tubus.

Mindhárom példa a használhatatlan minőséget mutatja. Igen, igazatok van vissza lehet vinni garanciába, tuti kis is cserélik. De szerencsétlen kezdő azt sem tudja mitől nem bomlik a Rigel, mitől nem látja a Trapeziumot, miért van akkora haló a Hold körül, mintha állandóan köd lenne... Mire rájön hogy egy rakás szarral próbál észlelni, várja a jó időt, a 10-es nyugodtságot, lecseréli a libegős mechanikát, a gyenge okulárokat, ( mert ugy ezeket a jótanácsokat fogja kapni ahogy Peti is írja) a garinak már nix.
Nagyon remélem elszigetelt esetekről beszéltem,
Levivel szintén egyet értek abban, hogy magasan jó minőségek jönnek ki az utóbbi időben. Egy pár éve vettem tőle egy 50mm-es segédet, tuti hogy csak levette a polcról a többi közül, olcsó is volt, de a minősége kb L/20.
Másik: volt nálam néhány hónapig egy SW Flex 200/1200, olyan csillagképe volt, olyan bolygóképe 600X-on
az a komplett tubus minumum 95-96 %-os volt!! Akármeik nagy gyártó megirígyelhené.
A sors fintora az hogy a tulaj nem is használja egy éve már egy koszos garázsban porosodik. :mrgreen:

Üdv
Csaba
ui: na most látom András már megelőzött a válasszal
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.31. 09:23

Pisza írta:
A másik példa az a Lovász kollega példája, ha már megszólitottam mondja el ő , úgy hitelesebb.
Igen, én már párszor elragoztam, szerintem unjátok is... :oops:
Amúgy amit írsz nagyon életszerű és csak "bingó"-t tudok rá mondani. :D
Nekem másfél hónapba telt, mire kiderült, hogy hol van a hiba. Közben le kellett rombolnom a saját előítéletemet, miszerint "egy gyári kukker csak jó lehet". :oops: Ez is időbe telt. Nem kevésbe.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.31. 09:33

Lovász András írta:
2020.01.31. 09:23
... Közben le kellett rombolnom a saját előítéletemet, miszerint "egy gyári kukker csak jó lehet". :oops: Ez is időbe telt. Nem kevésbe.
Engem korábban, többször is majdnem megköveztek itt ezért...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.31. 09:38

Vizi Péter írta:
2020.01.30. 21:18
... Mindent összevetve azt mondom, hogy mi itt elnyammoghatunk a perfekcionizmuson bármeddig, de a gyakorlatban ennek haszna nincs. ...
Akkor én csak azt kívánom neked, kedves Péter, hogy tíz (de tudod mit, legyen száz) méterenként hagyjon ki a szuper motorkerékpárod gyújtása, de Te széles vigyorral az arcodon használd minden nap. 8-)
Hiszen végülis működik, simán el tudsz vele menni a postára, sőt, még vissza is... :lol:

Amiről itt beszélünk, az távolról sem perfekcionizmus; legalábbis az én fogalmaim szerint a diffrakcióhatároltság (rendszer szintű polikromatilus Strehl >= 85%) egy csillagászati távcső esetén a használhatóság alsó határa (és ezt a határt nem én találtam ki...).


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2020.01.31. 09:47-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.01.31. 09:46

Én a legutolsó új, és gyári távcsővásárlásomnál, abból indultam ki hogy a műszernek biztos gatya lesz a képe. egy Bresser 152/1200 Hexa akromát.
Budapesten járva elhozhattam volna személyesen, de inkább ittholról neten megrendeltem, a 14 napos elállási jogom miatt.
Na mondom van két hetem tesztelni, és ha nem kóser akkor visszaküldöm, max bukok egy postaköltséget. Ha netán megkérdezik mi a baj, megmondom kölykedzett a kutyám 9-et, oszt kell a zsé csipszeltetni :D
NA, műcsillagteszt a helyi tornateremben, kellemes meglepetés: frankó a tubus! Egen is jó szerepelt, egy Semi apo szűrővel meglepően szép bolygóképek, jó áthaladó gépeket fotózni vele..
Maradt is, nagyon szeretem fajta kukker lett.

Jó kidolgozás, nagyon kell keresni a kis csikszemű keze nyomát rajta :D Max a kereső műanyag csavarjat kell kihajítani ...

Csaba
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2020.01.31. 10:20

Ez érthető , de ugye lentebb egy rossz/hamis mérésről volt szó , szóval már a feláras , választott optikákba sem lehet bízni ?
Nyilván a mérés célja, hogy kiszűrje az ilyen optikákat. Nem tudom a tükröt mi mértük-e, de nem kaptunk még panaszt a bemérésre.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”