Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.29. 13:34

Ankalimon írta:
2020.01.28. 13:15
Jópár hónapos fontolgatás, nagyon sokféle opció elemzése után végül úgy döntöttem, hogy egy SkyWatcher 250/1200-as műszerrel cserélem le a mostani 200/1000-est, választott optikával, és kicsit felturbózva.
Tamás, ezt láttad már?:

https://tavcso.hu/apro/6264

Ezt a távcsövet élőben láttam: full extrás! Jó az optikája!!!
A mozgatása átgondolt, kikísérletezett, nagyon finom és pontos! Igaz hogy Dobson, de vizuális észleléshez nagyon pöpec. Ugyanezt a platformot használom én is: nagyon jól dolgozik!
Talán még a motoros jusztírozó is rajta van. Legalábbis volt! :D
Intelligens fűtés a segéden, még harmatsapka sem kell.
Szerintem jóval stabilabb, mint amilyen az állványodon lenne. Én a 250-es tubus alá először EQ5-öt tettem: enyhén szólva nem sírom vissza!

Ezért az árért... :P

Üdv András
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Lovász András 2020.01.29. 14:04-kor.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.29. 13:43

ruszatti írta:
2020.01.29. 13:30
Lovász András írta:
2020.01.29. 12:48
Ha most vennék távcsövet, a legrosszabb optikájút "választanám", lealkudnám, aztán mehet a Janihoz, mert ahhoz legalább érdemes hozzányúlni, olyan vacak - ha egyáltalán vállalja még, merthogy el van havazva. Biztos a javuló minőségi szórás miatt. 8-)
Még a végén az lesz, hogy bemegyünk a távcsőboltba: "A legszarabbat kérem ebből a tubusból!" :lol:
Beletrafáltál! Az is bizony választott tubus lenne, annak pedig ugye anyagi vonzata van. Hiszen honnan is tudná bárki, melyik a leggyengébb? Ahhoz nyilván be kell mérnie. Jó pénzért...
'Asszem körbe is jártuk a témát. :lol:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2020.01.29. 14:39

Én anno érdeklődtem, a választott optika felára azt garantálja, hogy 90%, vagy afeletti Strehl értékűt kapsz:

“ Kedves Tóth Csaba!

Igen, van lehetőség a távcső minőségének ellenőrzésére, és választására. A gyárilag garantált limit diffrakció határolt minőség, ez strehl 0.8 strehl értéknek felel meg. A választott optika garantált minősége minimum 0.9 strehl, vagy annál jobb. ”
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.01.29. 15:22

Hát biztos, mindenkit befolyásolnak a saját tapasztalatai - engem itt még nem vertek át, és Éder Iván személyében nekem maximális bizalmam van. Az ígéret szerint ő csinálja a válogatást.
De azért meg lesz mérve független személlyel is.

És ha az előző csőnél minden választott optika cucc nélkül sikerült beleválasztani egy jóval 90% feletti darabba, akkor bízom benne, hogy ez a mutatvány válogatás eredményeként is előállhat...
Lovász András írta:
2020.01.29. 13:34
Tamás, ezt láttad már?:

https://tavcso.hu/apro/6264
Igen, nagyon nézegettem ezt a hirdetést, de aztán elvetettem: a 25 centis csövet könnyedén el kellene bírnia az AZEQ5-nek. (Nem összehasonlítható az EQ5-tel, olyanom volt nekem is előtte.) Nekem meg egyelőre fontos, hogy két tubust tudok egyszerre használni, és nagyon sokat számít a pontosság, meg a használati kényelem: messzire kell mennem észlelni, szeretem ha az idő nagy része a tényleges megfigyelésről szól, és nem az objektumok keresésével és beállításával (noha tudom, hogy ez is jó buli lehet).

Ha egyszer Dobsonra váltok, akkor valószínűleg egy 30 centisnél nagyobb darabot fogok megcélozni: az valóban sokkal több mindent mutatna, és azt a méretet már biztosan nem tudnám kitelepülésre alkalmas goto mechanikán használni.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.01.29. 15:40

Lovász András írta:
2020.01.29. 12:48
Végh Zoli írta:
2020.01.29. 11:04
gyuri17 írta:
2020.01.29. 10:44
Én arra szerettem volna rámutatni, hogy olyan igéretet nem kapott Ankalimon, amibe később bár ki is beleköthetne...Az ő kérése nem egy határozott számra irányúl, hanem egy változóra, a készlet változása függvényében. Vagyis, ha már x kérte a készletből ezt a szolgáltatást, akkor vajon mi a legjobb most a készletből? Szóva érthető, hogy Janihoz küldi bevizsgálásra.-esetleg javításra. :)
A gond az , hogy a szart is eladják ellenőrzés nélkül ... ráadásul ugye volt itt már olyan történet , hogy választott optikát kellett újracsiszolni , mert szar volt ... ezért érdekes ez a felárért kínált "szolgáltatás" . Az új autókat is műszakiztatni kell a vásárlás után , pedig a gyárban ellenőrzik az autót gyártás után .
Most is éppen egy választott optika van Janinál. Kb. 60%-os, de 93-nak lett mérve, persze a kereskedő által! Igaz, hogy az enyém se volt jobb anno, de nem is volt "választott", mivel csak 1 db volt raktáron tekintettel arra, hogy ebből a méretből nem tizet adnak el naponta. Azaz nem fizettem érte felárat, "csak" a javítás költségét.
Szóval jól jártam, mert sokkal olcsóbb lett összességében a tubus, mint egy márkás, ami szintén Janinál kötött volna ki, merthogy ragasztott a segédje...

Ha most vennék távcsövet, a legrosszabb optikájút "választanám", lealkudnám, aztán mehet a Janihoz, mert ahhoz legalább érdemes hozzányúlni, olyan vacak - ha egyáltalán vállalja még, merthogy el van havazva. Biztos a javuló minőségi szórás miatt. 8-)

Bocs a cinizmusért, de ez a "választott optika" dolog számomra elég nevetséges. És szerintem rajtam kívül egyre több ember számára.

Viszont a jó hír az, hogy ha Tamás eladja a 200-asát, a vevő jól fog járni, mert az a tubus még Janinál is jól vizsgázott. :)

Üdv András

Ez lenne a fő gond , oda a bizalom ...
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.29. 16:19

Tüsi írta:
2020.01.29. 14:39
Én anno érdeklődtem, a választott optika felára azt garantálja, hogy 90%, vagy afeletti Strehl értékűt kapsz:

“ Kedves Tóth Csaba!

Igen, van lehetőség a távcső minőségének ellenőrzésére, és választására. A gyárilag garantált limit diffrakció határolt minőség, ez strehl 0.8 strehl értéknek felel meg. A választott optika garantált minősége minimum 0.9 strehl, vagy annál jobb. ”
Az említett tulajdonosnak is garantálták. Sőt meg is mérték a 0,93 Strehlt. Attól még nem lett jobb a tükör. Maradt a 0,6 Strehl. Ígérni lehet bármit, a makacs tények viszont mindent felülírnak.

Gondolom, nem lehet egyszerű a kereskedőnek sem, mert őt is szerződések kötik a gyártókkal, amit adott esetben nem biztos, hogy könnyű érvényre juttatnia.
Másrészről sokan elhiszik a mért adatokat. Nem mindenki szaladgál független optikushoz ellenőriztetni. De Tamás jól teszi, hogy bevállalja ezt. Ez azért erős motiváció lehet a boltnak!
Szívből kívánom, hogy legyen ismét szerencséje! :)

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.01.29. 17:26

%Üdv!

Én annyira nem akarok ebbe beleszólni, mert mindenki azt vesz amit akar, meg azzal nézet akivel akar.
De a csillagtesztről hallottatok már? Egy 90% körüli optikának a defókuszált intra és extra képe már egyforma lesz.
Amelyiknek nem, az eleve szar.
Másik kényes pont a tükrök rögzítése. Ha a főtükör nem tud könnyen elmozdulni a tükörtartóban, (pláne a nagy tükrök) az szorosan van rögzítve.
Én már csak tudom, hogy a vastag üveg milyen könnyen torzul a legkisebb feszítésre is. A toroid kutternek amit csináltam ez a lényege.
A segédtükör ragasztást el kell felejteni bárki bármit mond.
Végül, de nem utolsó sorban magasan fekvő, fényszennyezés mentes eget kell keresni.
Azt hiszem nálunk ez lesz a legnehezebb. :D
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2020.01.29. 17:35

Lovász András írta:
2020.01.29. 16:19
Tüsi írta:
2020.01.29. 14:39
Én anno érdeklődtem, a választott optika felára azt garantálja, hogy 90%, vagy afeletti Strehl értékűt kapsz:

“ Kedves Tóth Csaba!

Igen, van lehetőség a távcső minőségének ellenőrzésére, és választására. A gyárilag garantált limit diffrakció határolt minőség, ez strehl 0.8 strehl értéknek felel meg. A választott optika garantált minősége minimum 0.9 strehl, vagy annál jobb. ”
Az említett tulajdonosnak is garantálták. Sőt meg is mérték a 0,93 Strehlt. Attól még nem lett jobb a tükör. Maradt a 0,6 Strehl. Ígérni lehet bármit, a makacs tények viszont mindent felülírnak.

Gondolom, nem lehet egyszerű a kereskedőnek sem, mert őt is szerződések kötik a gyártókkal, amit adott esetben nem biztos, hogy könnyű érvényre juttatnia.
Másrészről sokan elhiszik a mért adatokat. Nem mindenki szaladgál független optikushoz ellenőriztetni. De Tamás jól teszi, hogy bevállalja ezt. Ez azért erős motiváció lehet a boltnak!
Szívből kívánom, hogy legyen ismét szerencséje! :)

Üdv András
Hát én ezt tudom, csak azért írtam, hogy aki nem tudja, az tudja, hogy mi az ígéret. :) Aztán hogy az valós lesz-e, megint más kérdés :D
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.01.29. 17:59

Tüsi írta:
2020.01.29. 17:35
Lovász András írta:
2020.01.29. 16:19
Tüsi írta:
2020.01.29. 14:39
Én anno érdeklődtem, a választott optika felára azt garantálja, hogy 90%, vagy afeletti Strehl értékűt kapsz:

“ Kedves Tóth Csaba!

Igen, van lehetőség a távcső minőségének ellenőrzésére, és választására. A gyárilag garantált limit diffrakció határolt minőség, ez strehl 0.8 strehl értéknek felel meg. A választott optika garantált minősége minimum 0.9 strehl, vagy annál jobb. ”
Az említett tulajdonosnak is garantálták. Sőt meg is mérték a 0,93 Strehlt. Attól még nem lett jobb a tükör. Maradt a 0,6 Strehl. Ígérni lehet bármit, a makacs tények viszont mindent felülírnak.

Gondolom, nem lehet egyszerű a kereskedőnek sem, mert őt is szerződések kötik a gyártókkal, amit adott esetben nem biztos, hogy könnyű érvényre juttatnia.
Másrészről sokan elhiszik a mért adatokat. Nem mindenki szaladgál független optikushoz ellenőriztetni. De Tamás jól teszi, hogy bevállalja ezt. Ez azért erős motiváció lehet a boltnak!
Szívből kívánom, hogy legyen ismét szerencséje! :)

Üdv András
Hát én ezt tudom, csak azért írtam, hogy aki nem tudja, az tudja, hogy mi az ígéret. :) Aztán hogy az valós lesz-e, megint más kérdés :D

Azért itt jegyezzük meg , hogy itt nem ígéretekről beszélünk , hanem a fogyasztó megtévesztéséről/megkárosításáról . Ha kiadnak egy hamis mérési jegyzőkönyvet , az igencsak fogyasztóvédelmi kategória .
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.01.30. 10:49

Ezzel teljesen egyetértek. Ha az ember vesz egy terméket, akkor alap, hogy a hivatalos paramétereknek megfeleljen. Ha nem felel meg, akkor az eladónak javítani, vagy cserélni kell. A helyzetet különösen súlyosbítja, ha egy 100 ezer Ft nagyságrendű eszközről van szó, és egy egyértelműen mérhető (nem szubjektív), a használati érték szempontjából kritikus paraméterről.

Azon nyilván lehet molyolni, hogy kinek és hogyan kell igazolnia a minőségi hiba meglétét, meg mennyire készséges az ilyen típusú panaszokra az adott kereskedő. De ha én bárhol vennék egy drága terméket, amelyről kiderül, hogy messze-messze az elvárt és meghirdetett minőség alatt van (<0,6 strehl) akkor nem csak kiakadnék, hanem kiverném a kereskedőből a visszatérítést vagy a cserét. Ha a cég nem kimondottan maffia elvekre épül, akkor még kies hazánkban is, megfelelő fogyasztói nyomás esetén általában jogkövető magatartást tanúsítanak. Ha mégsem, akkor jöhet a fogyasztóvédelmi eljárás: amit meg lehet támogatni a saját megrendelésre készült méréssel (noha alapesetben a boltnak kell igazolnia a hiba hiányát) - bár a fogyasztóvédelmi hatóság maga is elrendelheti a független bevizsgálást. És ha kiderül, hogy a vevőnek volt igaza, akkor a kereskedőnek nem csak a terméket kell cserélnie/javítania, vagy visszafizetni az értékét, de az eljárás minden költségét, beleértve a mérések költségeit is meg kell térítenie.

Nekem már sok esetben volt minőségi panaszom minden területen, még nagy, neves gyártók komolyan árazott termékeivel is (ez sajnos szükségszerű: jelenleg még nem létezik olyan minőségellenőrzés a tömegtermelésben, amely nullára redukálná a hibásan forgalomba kerülő termékeket). Nyilván iszonyú különbség van az IKEA abszolút vevőbarát panaszkezelése vagy egyes távol-keleti gyártók helyi kirendeltségei között, de még nem volt olyan, hogy némi kitartással és presszióval ne tudtam volna célt érni.
És magyar távcsőboltokkal is van tapasztalatom: két mechanikámnál is elég hosszas procedúrában fogadták el egy-egy nehezen reprodukálható hibát, de amikor végül egyértelmű lett, hogy hibás, simán javították, illetve kicserélték. (Amennyire tudom, a gyártói szerződéseik alapján, ők minden esetben visszaküldhetnek a gyártónak minden olyan hibás terméket, amelynél egyértelmű, reprodukálható hiba, vagy megkérdőjelezhetetlen minőségi probléma áll fenn - szóval nem különösebben érdekük tökölni az olyan egyértelmű esetekben, mint amit korábban leírtatok.)

Azt meg egyszerűen nem hiszem el, hogy a mindannyiunk által ismert amcsill kollégák, akik most éppen egy távcsőbolt alkalmazottai, emiatt levetnék az alapvető tisztességüket, szakmai szolidaritásukat és nyíltan szemünkbe hazudva, tudatosan hamis mérési eredményekkel próbálnának ránk sózni eszközöket. De lehet, hogy naiv vagyok...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”