Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
vadfene
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2017.06.19. 17:12

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: vadfene » 2019.05.09. 22:24

LV426 írta:
2019.05.07. 22:05
(...) de helytelenül tüntetik fel ennek a távcsőnek a maximum nagyítását(...)
Nem tüntetik fel helytelenül.
Az optimális nagyítás rengeteg mindentől függ.
Az észlelő gyakorlottságától, a célponttól, távcsőtípustól, seeingtől, okulártól, vagyis kb mindentől, ami adott pillanatban részt vesz a képalkotásban és észlelésben.
Az =2D csak egy közelítés egy átlagos optimális maximum nagyításra, ami soha nem annyi amikor észlelsz, de sok észlelés után átlagolva kb kijön.

itt egy link, vigyázat, brutálisan részletes és angolul van, lap alján rengeteg más hivatkozással, én úgy találom, hogy egy igazán elhivatott amatőr is kb mindenre választ találhat itt:

https://www.handprint.com/ASTRO/ae3.html#optmag
Szóval ha bárki is 70/900-as refraktoron gondolkozik az biztos hogy nem lesz mellényúlás bolygózás terén
Kérlek tedd hozzá, hogy "szerintem" vagy "megkockáztatom" vagy ilyesmi, mert ez így önmagában értelmetlen és egy tapasztalatlan kezdő szájából félrevezető is.
De vissza térve az okulárban látott képre: szerintem kellemesebb lenne ha világosabb lenne a háttér és az okulár falát körbe látni lehetne.
ezzel nem tudok mit kezdeni, mintha egy Ferrarira azt mondanád, hogy de kár hogy olyan gyors, jó lenne ha árulnák háromhengeres motorral is, 50 LE-vel...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.05.09. 23:17

vadfene írta:
2019.05.09. 22:24
LV426 írta:
2019.05.07. 22:05
(...) de helytelenül tüntetik fel ennek a távcsőnek a maximum nagyítását(...)
Nem tüntetik fel helytelenül.
Az optimális nagyítás rengeteg mindentől függ.
Az észlelő gyakorlottságától, a célponttól, távcsőtípustól, seeingtől, okulártól, vagyis kb mindentől, ami adott pillanatban részt vesz a képalkotásban és észlelésben.
Az =2D csak egy közelítés egy átlagos optimális maximum nagyításra, ami soha nem annyi amikor észlelsz, de sok észlelés után átlagolva kb kijön.

itt egy link, vigyázat, brutálisan részletes és angolul van, lap alján rengeteg más hivatkozással, én úgy találom, hogy egy igazán elhivatott amatőr is kb mindenre választ találhat itt:

https://www.handprint.com/ASTRO/ae3.html#optmag
Szóval ha bárki is 70/900-as refraktoron gondolkozik az biztos hogy nem lesz mellényúlás bolygózás terén
Kérlek tedd hozzá, hogy "szerintem" vagy "megkockáztatom" vagy ilyesmi, mert ez így önmagában értelmetlen és egy tapasztalatlan kezdő szájából félrevezető is.
De vissza térve az okulárban látott képre: szerintem kellemesebb lenne ha világosabb lenne a háttér és az okulár falát körbe látni lehetne.
ezzel nem tudok mit kezdeni, mintha egy Ferrarira azt mondanád, hogy de kár hogy olyan gyors, jó lenne ha árulnák háromhengeres motorral is, 50 LE-vel...
Igen , azt valahogy ki szokták felejteni , hogy az átmérő kérdése megkerülhetetlen ;)
LV426
Hozzászólások: 142
Csatlakozott: 2019.01.10. 08:37

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: LV426 » 2019.05.10. 02:02

Légyszi maradjunk annyiban hogy igaz amiket írtam , amit látok más is ugyan azt látja , ha nem akkor irány a szemészet. Helytelenül tűntetik fel a max nagyítást mert 140-150x-es nagyítást írnak de még 180x-os nagyításon is tiszta képet ad a bolygókról , akkor a gyári érték mi ha nem helytelen ? Fölösleges ezt témázni nagyon egyszerű ez a dolog. És az hogy a 70/900 vásárlása nem mellényúlás ha bolygózni veszi valaki miért kellet ebbe bele kötnöd ? Mi az hogy írjam oda hogy csak szerintem vagy megkockáztatom ? Nem kell kockáztatni semmit és ez nem személyes vélemény , 100ból 99 embernek ha megmutattam volna a Mars bolygót tavaly nyáron mind a 99 ember egyetértett volna vele hogy tényleg jó bolygózó műszer ez a pár 10.000ft-os cucc. A maradék 1 kivétel pedig rosszul lát és azt szemészetre küldtem volna. Tehát nincs miről beszélni , ne akarjuk már a kész tényekbe bele magyarázni hogy hát az nincs is úgy. A Ferraris példa pedig az okulárokat illetően nem helytálló, azért mert én szeretem látni az okulár falát a Barium oklikba ebből eredően miért vágynék én 12 vagy 8 helyett 3 hengeres Ferrarira ? :mrgreen: Na mindegy hagyjuk szerintem. Van aki a sötét háttérrel elégszik csak meg, van aki szereti ha világos a háttér és 1-2 csillag is megmutatkozik legalább így az okliban.... szerintem ez nem szentségtörés.
vadfene
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2017.06.19. 17:12

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: vadfene » 2019.05.10. 07:20

LV426 írta:
2019.05.10. 02:02
Légyszi maradjunk annyiban hogy igaz amiket írtam , amit látok más is ugyan azt látja , ha nem akkor irány a szemészet. Helytelenül tűntetik fel a max nagyítást mert 140-150x-es nagyítást írnak de még 180x-os nagyításon is tiszta képet ad a bolygókról , akkor a gyári érték mi ha nem helytelen ? Fölösleges ezt témázni nagyon egyszerű ez a dolog. És az hogy a 70/900 vásárlása nem mellényúlás ha bolygózni veszi valaki miért kellet ebbe bele kötnöd ? Mi az hogy írjam oda hogy csak szerintem vagy megkockáztatom ? Nem kell kockáztatni semmit és ez nem személyes vélemény , 100ból 99 embernek ha megmutattam volna a Mars bolygót tavaly nyáron mind a 99 ember egyetértett volna vele hogy tényleg jó bolygózó műszer ez a pár 10.000ft-os cucc. A maradék 1 kivétel pedig rosszul lát és azt szemészetre küldtem volna. Tehát nincs miről beszélni , ne akarjuk már a kész tényekbe bele magyarázni hogy hát az nincs is úgy. A Ferraris példa pedig az okulárokat illetően nem helytálló, azért mert én szeretem látni az okulár falát a Barium oklikba ebből eredően miért vágynék én 12 vagy 8 helyett 3 hengeres Ferrarira ? :mrgreen: Na mindegy hagyjuk szerintem. Van aki a sötét háttérrel elégszik csak meg, van aki szereti ha világos a háttér és 1-2 csillag is megmutatkozik legalább így az okliban.... szerintem ez nem szentségtörés.
egy betűt sem olvastál el a cikkből amit linkeltem, igaz?
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2019.05.10. 07:26

LV426 írta:
2019.05.10. 02:02
Légyszi maradjunk annyiban hogy igaz amiket írtam , amit látok más is ugyan azt látja , ha nem akkor irány a szemészet. Helytelenül tűntetik fel a max nagyítást mert 140-150x-es nagyítást írnak de még 180x-os nagyításon is tiszta képet ad a bolygókról , akkor a gyári érték mi ha nem helytelen ? Fölösleges ezt témázni nagyon egyszerű ez a dolog. És az hogy a 70/900 vásárlása nem mellényúlás ha bolygózni veszi valaki miért kellet ebbe bele kötnöd ? Mi az hogy írjam oda hogy csak szerintem vagy megkockáztatom ? Nem kell kockáztatni semmit és ez nem személyes vélemény , 100ból 99 embernek ha megmutattam volna a Mars bolygót tavaly nyáron mind a 99 ember egyetértett volna vele hogy tényleg jó bolygózó műszer ez a pár 10.000ft-os cucc. A maradék 1 kivétel pedig rosszul lát és azt szemészetre küldtem volna. Tehát nincs miről beszélni , ne akarjuk már a kész tényekbe bele magyarázni hogy hát az nincs is úgy. A Ferraris példa pedig az okulárokat illetően nem helytálló, azért mert én szeretem látni az okulár falát a Barium oklikba ebből eredően miért vágynék én 12 vagy 8 helyett 3 hengeres Ferrarira ? :mrgreen: Na mindegy hagyjuk szerintem. Van aki a sötét háttérrel elégszik csak meg, van aki szereti ha világos a háttér és 1-2 csillag is megmutatkozik legalább így az okliban.... szerintem ez nem szentségtörés.
kicsit unalmas vagy már ezzel a kioktató stilusoddal, eddig nem szoltam bele, de már nálam is elszakadt a cérna.
70/900 bolygózós bárium oklival? ja holdra biztosan, de távolabb? beletolsz egy 5 milis oklit és nulla fényed van, hiába van 180x-os nagyitásod, ha nem látsz semmit, a 70 mm -es optika kevés. biztos látod a bolygókat, de hogy részleteket nem az tuti, a szaturnuszt max szilvamagnak látod, a jupitert kis korongnak sávok nélkül, még esetleg a marsot, a többi bolygó már esélytelen
volt szerencsém kiprobálni jópár tubust 70mm-tól 350 mm-ig, lencsést is és tükröst is, meg MC-SC-t is.
nem tudom miért kell ennyire fanatikusan isteniteni azt a fostalicska 70mm-es optikát?
néztél te már egyáltalán nagyobb nyilású csőbe?

volt szerencsém belekukkantani egy 160mm-es triplet APO-ba. na az igen, ha arról irnál ilyeneket, de egy 70mm-es dióverőről ami még ráadásul kinai,/ezt azért irtam mert a szinezés ugye bejátszik rendesen a többi optikai hiba mellé/.

persze igy arc nélkül könnyű irogatni, sértegetni a többieket.
Gyere le bátorligetre a táborba, ird ki a neved a pólódra ha mered. könnyű itt a forumon pofázni.
azt sem tudom, hogy egy admin miért nem rugott már ki a francba innen.
egyszerüen gyerekes a viselkedésed.
választ nem várok erre a kis szösszenetre és nem is fogok reagálni rá, úgyhogy ne koptasd a billentyűzetet.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.05.10. 09:40

popey37 írta:
2019.05.10. 07:26

Gyere le bátorligetre a táborba, ird ki a neved a pólódra ha mered. könnyű itt a forumon pofázni.
Én lehet, hogy kimegyek. :)
Láttam a programot, a kaja az jónak ígérkezik. :)
Mióta teljesen lezárták a dombot a legelőn, azóta nem voltam ott, jóval előtte szoktam megállni.
A tábor ideje alatt a legelőn a dombon észleltek? Vagy van már másik hely?
Milyen optikát fogsz hozni?
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2019.05.10. 09:58

mizar írta:
2019.05.10. 09:40
popey37 írta:
2019.05.10. 07:26

Gyere le bátorligetre a táborba, ird ki a neved a pólódra ha mered. könnyű itt a forumon pofázni.
Én lehet, hogy kimegyek. :)
Láttam a programot, a kaja az jónak ígérkezik. :)
Mióta teljesen lezárták a dombot a legelőn, azóta nem voltam ott, jóval előtte szoktam megállni.
A tábor ideje alatt a legelőn a dombon észleltek? Vagy van már másik hely?
Milyen optikát fogsz hozni?
127/1500 MC van , NEQ-5 goto-val. meg a szokásos többi kiegészítő: oklik, barlow, reduktor, szűrők60/240 vezető tubus.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
LV426
Hozzászólások: 142
Csatlakozott: 2019.01.10. 08:37

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: LV426 » 2019.05.10. 14:02

Popey37 kezdjük azzal hogy senkit nem sértegettem és oktattam és nem istenítem a 70/900ast csak leírtam a kész tényeket róla. Nem tudom te mit próbáltál ki de hogy nem ezt a távcsövet az tuti biztos mert akkor nem írnál ilyen hülyeségeket róla. Továbbá egy adminnak azért kellene engem innen bannolnia mert leírom a tapasztalataimat ? Meg jössz itt nekem a gyerekes dumáddal hogy én a nevem írjam a pólómra és menyjek el arra a helyre ha merek ? Ez valami vicc akart volna lenni ? Nagyon gyorsan vegyél vissza a lendületből mert én nem szóltam hozzád egy szót sem és ismétlem senkit nem sértegettem. A saját véleményeimet és talasztalataimat írtam le és ha neked ez nem tetszik akkor nagyon sajnálom de nekem ne írogass úgy mint egy kamasz iskolás gyerek mint akitől a tízórait ellopták és ideges. Nem is értem miért érzed magad megsértve álltalam hogy így felpörgetted magad. A saját dolgoddal foglalkozz. Üdv.
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2019.05.10. 15:18

LV426 írta:
2019.05.10. 14:02
Popey37 kezdjük azzal hogy senkit nem sértegettem és oktattam és nem istenítem a 70/900ast csak leírtam a kész tényeket róla. Nem tudom te mit próbáltál ki de hogy nem ezt a távcsövet az tuti biztos mert akkor nem írnál ilyen hülyeségeket róla. Továbbá egy adminnak azért kellene engem innen bannolnia mert leírom a tapasztalataimat ? Meg jössz itt nekem a gyerekes dumáddal hogy én a nevem írjam a pólómra és menyjek el arra a helyre ha merek ? Ez valami vicc akart volna lenni ? Nagyon gyorsan vegyél vissza a lendületből mert én nem szóltam hozzád egy szót sem és ismétlem senkit nem sértegettem. A saját véleményeimet és talasztalataimat írtam le és ha neked ez nem tetszik akkor nagyon sajnálom de nekem ne írogass úgy mint egy kamasz iskolás gyerek mint akitől a tízórait ellopták és ideges. Nem is értem miért érzed magad megsértve álltalam hogy így felpörgetted magad. A saját dolgoddal foglalkozz. Üdv.
bocsi nem birtam megállni: az alábbi idézet tőled származik:

Kiba..ott nagy a szátok otthon a monitor előtt az interneten de ezt a stílust amit itt sokan megengednek maguknak másokkal szemben hát ezt egy olyan emberes pofonnal jutalmaznám a valóságba hogy szerintem 3x is meggondolná utána az illető hogy máskor mit ejt ki a száján.

május 5-én vasárnap 22:45 tetted ezt a kijelentést. de te nem sértegetsz senkit mi? a többit lusta voltam bemásolni. hagyjuk ibolyka hagyjuk. és inkább az arcodból kellene visszavenni kicsit, otthon biztosan vazelinnel kenegeted az ajtófélfákat hogy beférjen, csak azzal vigyázz szálka ne menjen bele.
innentől kezdve számomra tiltva vagy.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2019.05.10. 15:26

mizar írta:
2019.05.10. 09:40
popey37 írta:
2019.05.10. 07:26

Gyere le bátorligetre a táborba, ird ki a neved a pólódra ha mered. könnyű itt a forumon pofázni.
Én lehet, hogy kimegyek. :)
Láttam a programot, a kaja az jónak ígérkezik. :)
Mióta teljesen lezárták a dombot a legelőn, azóta nem voltam ott, jóval előtte szoktam megállni.
A tábor ideje alatt a legelőn a dombon észleltek? Vagy van már másik hely?
Milyen optikát fogsz hozni?
bátorligeten 2006-ban voltam utoljára, akkor jó kis buli volt, a kaja szuper meg a társaság is, kicsit messze van, de belefér.
én sajna csak 29-én tudok lemenni ha minden jól megy, 28-án jövök haza nyaralásból a 14 órás géppel, estére leszek itthon, fáradtan meg nem akarok 300km-t vezetni.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”