Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
gaba
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2019.01.25. 10:35

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: gaba » 2019.01.25. 16:39

l/20-as Goto (part two)

Kálvária a segédtükrökkel, meg a nagyobb kukkerekkel!

A fönti történetből kihagytam a segédtükör storyját. Minden Newton távcsőépitő tudja, hogy egy prémium minőségű f/8 parabola minden árokszélen van, de már egy "viszonylag jobb" segédtükör itt a fogas kérdés.

A Goto-nál Rózsa Ferenccel átépitettem a tubust, uj fókuszálóval (max. 2 cm magas), segédtükörtartóval, stb. Mire a Mars megkerülte a Napot, meg is kaptam mindezeket, - szépen, jól, tetszetősen. De hát Rózsika nem a Goto Optical mfg, , amely 1926-ban 25 mm-es lencsékkel kezdte, ma pedig a Planetáriumi projektorok felét építi.
Később ismét, további hónapokat kellett várni Rózsikára, mivel a 25 mm-es Lumicon segédtükőr kicserélődött egy méregdrága, teljesen egyéni méretű 18 mm-es Protostar USA gyártmányra (ez kis interferometrikus teszttel érkezett, 96 % reflexió, és l/18 PV hiba), aminél nem találtam jobbat.
Gondolkodom, hogy Rózsika 3x is megkapja a tubust (a kis segédtükörtartó nagyobb stabilitása miatt), de inkább belenyugszom a lehetetlenbe.

Azaz: "Az elég jó sex a pont jó sex!"
De: legyen!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gaba 2019.01.31. 23:35-kor.
Sidius

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2019.01.25. 17:52

Bocsi, nem a mostani témától szeretnék eltéríteni senkit, de sokadik magánlevelezésben kaptam meg ennek a topiknak a linkjét.
Lovász Bandi 60. oldalon tett hozzászólására érkezett néhány reflexió.
A magam részéről egy 250-es tükör, ha nem bír el a Castor kettőssel sem, akkor az mondhatni röhelyes állapot. Hogy felárért is lehet távcsövet venni? Oké. De akkor amit nem felárárt adnak, azt nem kell távcsőnek nevezni, csak távcsőnek látszó tárgynak. Már bocs, de fizika csak egy van, mellébeszélő meg sok, és ahogy látom egyre több lesz...
Bemérni? akárkinek akármilyen tükröt akármilyenre bemérek, ha akarja! Az interferométer nem csalhatatlan, és ha jóhiszeműen használják is, kb. 50 körülmény beleszólhat az eredménybe. Nem szabad kizárólag csak ennek hinni!
Üdv
K.Jani
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: pisza » 2019.01.25. 18:06

János, hiányoztál innen.... Mint még hányan..Sok itt a megválaszolatlan kérdés,meg helyreigazítás.
Csaba
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.01.25. 18:22

Sidius írta:
2019.01.25. 17:52
... Hogy felárért is lehet távcsövet venni? Oké. De akkor amit nem felárárt adnak, azt nem kell távcsőnek nevezni, csak távcsőnek látszó tárgynak. Már bocs, de fizika csak egy van, ...
Bingó!
Sidius írta:
2019.01.25. 17:52
... Bemérni? akárkinek akármilyen tükröt akármilyenre bemérek, ha akarja! ...
Hehehehe, :lol: Gyulai Pali is ezt szokta mondani, s magam is ezt tapasztaltam a mérések során.
Szinte ugyanezt írtam kissé korábban ezzel kapcsolatosan.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.01.25. 23:57

.géza írta:
2019.01.25. 11:34
Mint tükrös (SW 114/500 parabola a BTC-től), szerényen próbálom a tapasztalataimat mesélni. Öreg szemeimnek a tükörhöz használt Baader Orthoktól igen javult a felismerőképessége, számit a használt optika. Jó ez a kis tükör. A hozzá vett fej SW EQ3 katasztrófa. Gyári újat kértem, a postai dobozára piros vastag filccel irva : Új darab. Bár az egyik foktárcsáról lekopott már a védőfólia. Szorulós harmadában, javithatatlan. Vissza, ük is vissza (nem került semmibe nekem) "ezek ilyenek". Passz, elsütötték . Új pedig, pirossal ráfilcelve értsen a vidéki majom. Igenis megirható honnan való valami, remélhetőleg javit majd az eladási erkölcsökön. Az uj megfigyelőeszköz - fénygyűjtősökre gondolok - pedig a nem kiválószemű amatőrök kedvence lesz. Látvány : nincs seeing, megjelennek olyan dolgok amiket eddig csak magas árú müszerek mutattak. Hát igen, a jelenidejüség tiz másodpercet késik. Van akit idegesit. A jobb boltokban már kapható a francia. Az olcsó kinait fogják valószinüleg itthon árulni, most jelenik meg. Körülményes de nem lehetetlen reális áron bevásárolni. Nem mindegy.
Figyelmedbe ajánlom ezt ;) https://www.astroshop.eu/astronomical-c ... Nqk2KVCXvE
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.01.26. 00:29

Zoli kössz, ismerem. Gyenge nem is olcsó dolog ez a vifis. Ott a telefon egyébként. A telefonos topichoz kéne betenned.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.01.26. 02:22

Sidius írta:
2019.01.25. 17:52
Hogy felárért is lehet távcsövet venni? Oké. De akkor amit nem felárárt adnak, azt nem kell távcsőnek nevezni, csak távcsőnek látszó tárgynak. Már bocs, de fizika csak egy van,
Üdv
K.Jani
Kedves Jani!

Bar biztos Te is tudod, de itt arrol van szo, hogy egyes, igenyesebb kereskedok “felarert” valasztott optikaju - ertsd a gyartasi szorasi palettabol a legjobbakat - muszert adnak. Mivel barmely tavcso a gyartasbol adodoan eltero minosegu, van amelyik nagyobbat van amelyik kevesebbet szor, igy a felar azt jelenti, hogy ezek kozul kiemelkedo, ellenorzott minoseget fogsz kapni. Van aki ezt premiumnak van aki masnak hivja. Szerintem ezt meg veletlenul sem negativumnak kell felfogni, ez jo, hogy van ilyen valaszthato lehetoseg. Egyszerubb cegek ezt tuti nem csinaljak meg.

A hutott dedikalt csillagaszati CCD kamerak chipjeinel is megvan ugyanez, azaz felalert ott is jobb es jobb parameteru elerheto. Vagy pl planetariumi vetitoto feluletek minoseget is ide hozhatom. Es meg sorolhatnam a peldakat. Ez azert nem teljesen szokatlan a csillagaszati muszertechnikaban, akar meg igen nagy nevu brandek is megcsinaljak ezt. Aztan vannak a nagyon magas minosegben dolgozo - vagy legalabbis magukrol ezt allito - cegek, ahol nem ez van. En speciel azert dontottem a felarazas mellett, mert mindenkeppen ellenorzott es jo minosegu tubust akartam nem aranyarban, nem erek ra ui. fejlesztgetni, reszelni es foleg javitgatni, eszlelni szeretnek.

Kerdesed masik felevel viszont maximalisan egyetertek, hasznalhatatlan muszert nem szabadna forgalomba hozni. Vagy ha megis van ilyen akkor ki kell cserelni hasznalhatora. Kulonben nem tudom ma mi a szoras egyes gyartoknal de remelem javul. De azert azt had mondjam, sok amatort ismerek aki nem “valasztott” optikaju kinai tavcsovel dolgozik, nincs agyontuningolva a mechanikaja es kivalo kepeket keszit mindezek mellett. Szoval azert nagy atlagban nem olyan tragikus a helyzet, mint ahogy lefestik nehanyan. Ellenpelda is van es egy is sok!

Zarszokent anyit, hogy csak melyen tisztelni tudom az olyan amatoroket, mint pl Te es masok, akik faradtsagot, idot, szaktudast nem kimelve sajat maguk keszitik muszereiket, vagy azok egy reszet, csendben teszik a dolgukat es a vegen eljutnak a LENYEGHEZ, azaz eszlelnek is veluk. Ez az igazi kerek tortenet! Bar kulonbozoek vagyunk az igaz.
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.01.26. 09:43

CBO okfejtését értem. Olyasmi lehet mint pld. a gyümölcs nagypiac. A kisebb kereskedés vehet hullottat olcsón, majd otthon kiválogatja. Megveszi, saccolva a jók aránya neki kedvez. Vagy a nem hullottat, de ott kevesebb reménnyel számithat haszonra de a vevő minőséghez szok. Ezek lesznek aztán a patinás boltok. Visszatérve a hullottasra, a gazemberség ott kezdődik, ha a hullottat is tukmálják teljesáron. Ám ilyen nincs a távcsőpiacon szerencsére ugye. Sidius gondolatmenete bennem is elinditott egyet.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.01.26. 10:36

Senki hozzászólására konkrétan nem reagálva, de tapasztalva az itt kialakult vitát, szeretném a magam álláspontját tisztázni, mert – érzésem szerint – azt többen értik vagy magyarázzák félre akár véletlenül, akár szándékosan. Kicsit hosszabb lélegzetű (talán túl "filozofikus" ) lesz – a jobb érthetőség kedvéért -, elnézést kérek érte.
Tehát:

1. Az amatőrcsillagászat véleményem szerint alapvetően és legnagyobbrészt (bár távolról sem kizárólagosan) a csillagászati megfigyelésekről, észlelésekről szól. Legyen az akár „csak” vizuális gyönyörködés, „egyszerű” természetfotózás, vagy különböző, minél nagyobb pontosságra törekvő mérések és azok kiértékelései, valamint azokból különböző következtetések levonása az égen. (Nem szeretnék újabb vitát generálni: az asztro-fotózás távolról sem egyszerű, sőt, művészi szinten művelve kimondottan nehéz, bonyolult és rendkívül időigényes, de egyszersmind élvezetes tevékenység; minden tiszteletem az ezt művelőknek is. Mint ahogy a pontos vizuális megfigyelések, és – főleg – az azok alapján készített fantasztikus rajzok láttán esik le rendszeresen az állam…) Azaz: észlelni, észlelni, észlelni!!!

2. Észlelni, égi objektumokat megfigyelni bármilyen eszközzel (de akár szabad szemmel is) lehet, ha valaki valóban AKAR észlelni. Erre utalt egyik változós beszélgetéseink során Mizser Attila is (legalább tizenöt éve…); amikor valaki panaszkodott neki, hogy elhúzza a csillagokat a binoklija a LM szélén. Erre azt válaszolta, hogy őt ez nem zavarja, mert ő a LM középső részén nézi a csillagokat. Nyilván nem szó szerint kell érteni a véleményét (pláne nem változóészlelések esetén), hanem „üzenet” értéke van, mivel egy „gagyi” binoval is kiváló vizuális változós lehet bárki, ha akar (ráadásul ebben az esetben speciel nem is hátrány némi extrafokalitás…).

3. A fentiek ellenére természetesen nagyon nem mindegy az adott műszer minősége, akár optikai, akár mechanikai értelemben; sem az élmény (eredmény), sem pedig az ahhoz vezető – adott esetben – kínlódás szempontjából sem. (Lásd pl. az 1970-es évek urániás U35-ös akromátját; nagyon szar volt, de akkor az volt elérhető.)

4. A fenti okból „van véleményem” a kínai gyártású ÉS kínai forgalmazású eszközökről. Fontos mindkettőt az „és”-sel kiemelni, mert tudomásom szerint pl. a TeleVue, Astro-Physics, Explore Scientific (és még sokan mások is) Kínában gyártatnak (egyikben másikban akár kínai tulajdonrész is lehet…), de – érdekes módon – azokra nem, vagy alig van panasz. De a SkyWatcher, iOptron, utóbbi időben Celestron, Meade – tehát kínai többségi tulajdonú – márkák esetében saját eszközeim, illetve a kezeim között átmentek között nem, vagy alig találok jó minőségűt, s ez már bosszantó. De az is lehet, hogy ez nem feltétlenül kínai / nem kínai kérdés (mármint a brutális minőségi szórás); csak egyszerűen a minőség-szemlélet és minőség-ellenőrzés komolyságának kérdése a tervezéstől a végellenőrzésig. A fentiek – mint említettem – saját tapasztalataim, így bárki bármit mond, fenntartom; annak elismerésével, hogy ez a minta távolról sem reprezentatív; de mivel mások általam ismert véleménye (más országokból is) az enyémmel egybevág (minimális kivételtől eltekintve), így annak tekintem.

5. Továbbá: a világban minden fejlődik. A második világháború után a Japánban készült termékekről voltak nem túl hízelgő vélemények (pl. copy-paste) a nagyvilágban, s mára Japán hová jutott… Elég, ha csak a számunkra itt releváns iparágban a Vixen, Takahashi, Pentax, Goto, stb. termékeire gondolunk. Bármelyik jöhetne a csillagdámba, becsukott szemmel, ha meg tudnán fizetni… Nem kérdés, hogy Kína előtt is hasonló út áll; de ők – szerintem – most tartanak még a copy-paste üzemmódnál; illetve bizonyos területeken már túl is jutottak rajta (most szálltak le a Hold túlsó oldalán – bár a holdjárójuk a közelmúltban még bekrepált...). Ha a minőség-szemlélet a vérükbe ívódik (a portástól a vezérigazgatóig, mint a japánoknak), akkor lesznek majd a toppon, de ez kultúra kérdése is, így csak nagyon lassan változik. Tehát a fentiek miatt „nem kedvelem” jelenleg a „full kínai” cuccokat. Talán 20 év múlva – ha még élek akkor – már lelkesen fogom dicsérni; ki tudja… 😊

6. Végül: az, hogy a jobbakat felárért ki lehet válogatni (ha egyáltalán ezt megbízhatóan teszik meg), szerintem a többi vásárlóval szemben kib...s. A probléma megoldásának nem ez a megfelelő módja. Sokkal kisebb gyártási szórással kellene forgalomba hozni a termékeket, és a minőséghez igazodó áron. Mint pl. a TeleVue, vagy az Orion UK (még ha az utóbbinak a nagyobb mérettartományokban ez nem is mindig sikerül...). Ennyi.

MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2019.01.26. 10:54-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.01.26. 10:49

cbo írta:
2019.01.26. 02:22
Sidius írta:
2019.01.25. 17:52
Hogy felárért is lehet távcsövet venni? Oké. De akkor amit nem felárárt adnak, azt nem kell távcsőnek nevezni, csak távcsőnek látszó tárgynak. Már bocs, de fizika csak egy van,
Üdv
K.Jani
Kedves Jani!

Bar biztos Te is tudod, de itt arrol van szo, hogy egyes, igenyesebb kereskedok “felarert” valasztott optikaju - ertsd a gyartasi szorasi palettabol a legjobbakat - muszert adnak. Mivel barmely tavcso a gyartasbol adodoan eltero minosegu, van amelyik nagyobbat van amelyik kevesebbet szor, igy a felar azt jelenti, hogy ezek kozul kiemelkedo, ellenorzott minoseget fogsz kapni. Van aki ezt premiumnak van aki masnak hivja. Szerintem ezt meg veletlenul sem negativumnak kell felfogni, ez jo, hogy van ilyen valaszthato lehetoseg. Egyszerubb cegek ezt tuti nem csinaljak meg.

A hutott dedikalt csillagaszati CCD kamerak chipjeinel is megvan ugyanez, azaz felalert ott is jobb es jobb parameteru elerheto. Vagy pl planetariumi vetitoto feluletek minoseget is ide hozhatom. Es meg sorolhatnam a peldakat. Ez azert nem teljesen szokatlan a csillagaszati muszertechnikaban, akar meg igen nagy nevu brandek is megcsinaljak ezt. Aztan vannak a nagyon magas minosegben dolgozo - vagy legalabbis magukrol ezt allito - cegek, ahol nem ez van. En speciel azert dontottem a felarazas mellett, mert mindenkeppen ellenorzott es jo minosegu tubust akartam nem aranyarban, nem erek ra ui. fejlesztgetni, reszelni es foleg javitgatni, eszlelni szeretnek.

Kerdesed masik felevel viszont maximalisan egyetertek, hasznalhatatlan muszert nem szabadna forgalomba hozni. Vagy ha megis van ilyen akkor ki kell cserelni hasznalhatora. Kulonben nem tudom ma mi a szoras egyes gyartoknal de remelem javul. De azert azt had mondjam, sok amatort ismerek aki nem “valasztott” optikaju kinai tavcsovel dolgozik, nincs agyontuningolva a mechanikaja es kivalo kepeket keszit mindezek mellett. Szoval azert nagy atlagban nem olyan tragikus a helyzet, mint ahogy lefestik nehanyan. Ellenpelda is van es egy is sok!

Zarszokent anyit, hogy csak melyen tisztelni tudom az olyan amatoroket, mint pl Te es masok, akik faradtsagot, idot, szaktudast nem kimelve sajat maguk keszitik muszereiket, vagy azok egy reszet, csendben teszik a dolgukat es a vegen eljutnak a LENYEGHEZ, azaz eszlelnek is veluk. Ez az igazi kerek tortenet! Bar kulonbozoek vagyunk az igaz.

A legjobbakat felárért adni oké , de az a baj , hogy a szarokat is eladják normál áron ... (lásd a lentebb leírt történetet)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”