Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
körmi
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2014.10.29. 14:00

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: körmi » 2014.10.30. 07:16

Nagyon szépen köszönöm a sok segítséget.

A keret 15 e kb. Úgy vélem egy 6 évesnek nem kell 30e Ft-os ajándék. Ahhoz, hogy ismerkedjen a "dologgal" szerintem valahol el kell kezdeni.
Planetáriumban már sokszor volt, mivel érdekli a téma, ha tehetjük, elvisszük, amerre csak járunk.

Még egyszer is köszönöm.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.10.30. 09:26

Én mindenképpen a 60 mm-es lencsést, vagy a kis tükröst választanám. A kézi binokulárban éppen azt nem tudja megnézni, ami egy gyereket a leginkább megragad: a Hold hegyeit, a szaturnusz gyürüit, vagy a Jupiter holdjait. Abban egyetértek Szarka Leventével, hogy először egy-két alkalommal el kellene vinni a Polarisba, hogy lássa az égitesteket, és kiderül, mennyire érdekli. - BQ.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.10.30. 12:20

tobe_ írta:Elgondolkodtam, hogy manapság a gyermekeknek mi is lenne jó, egy olyan távcső, ami okostelefonnal vezérelhető, akkor megvan szinte minden móka, a videojáték szerűség is, meg mellé az analóg világ szépségei, éjjel nappal. :)



Erre azt mondaná egy gyermekpszichológus, hogy a tisztelt szülőnek kellene egy pszichológus.
Nyisd már ki a szemed, és vedd észre, hogy éppen ez nem kellene a gyereknek.
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2015.06.10. 18:44

Volt valakinek már dolga bresser refraktorokkal? Konkrétan a 127/1200-asra gondolok. Külföldi fórumokon mintha valamivel jobbnak írnák, mint a 120/1000-es skywatchert. A bresseren kifejezetten tetszik a kollimálhatóság, ha jól tudom a skywatcheren fix foglalatban vannak a lencsék. Ekkora átmérőjű lencsések mennyi idő alatt aklimatizálódnak? Kb. azonos áron vannak, a bresser kicsit nehezebb a hossza miatt, de az nem akadály.
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2015.06.11. 13:51

adam.gali írta:Volt valakinek már dolga bresser refraktorokkal? Konkrétan a 127/1200-asra gondolok. Külföldi fórumokon mintha valamivel jobbnak írnák, mint a 120/1000-es skywatchert. A bresseren kifejezetten tetszik a kollimálhatóság, ha jól tudom a skywatcheren fix foglalatban vannak a lencsék. Ekkora átmérőjű lencsések mennyi idő alatt aklimatizálódnak? Kb. azonos áron vannak, a bresser kicsit nehezebb a hossza miatt, de az nem akadály.



Szia !

Nekem ugyan nem Bresserem van,de van egy 127/1200-es akromátom.
Amit egyértelműen ajánlhatok,az az ,hogy legalább EQ5 és RA motor kell hozzá, vagy kéttengelyes vezérlés,mert ez már olyan hosszú,hogy nagyon körülményes a kezelése.
Legalábbis nekem ez a tapasztalatom.
Zenittükör is jó ,ha van,mert nagyon alacsonyra kerül a kihuzat észleléskor az EQ5-ön.
Vagy egy magasabb oszlopra kell tenned,ha fixen el tudod helyezni.
Ezeket mindenképp vedd figyelembe , ha ilyen hosszú rafraktorban gondolkodsz!
A 120/1000-es képest sok az a 200 mm hosszban,az 1000mm-es hossz még könnyebben kezelhető!
Az enyémet úgy használom,hogy a Dec.tengelyt egy hosszú állítóval éppen elérem, a RA tengelyen pedig óragép van.
Előtte mindenképp próbálj ki egy 120/1000-est és egy 127/1200-est,hogy milyen a kezelhetőségi különbség.

Üdv:Laci
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2015.06.11. 14:05

Szia!

Egy 250-es newton mellé szeretnék egy ilyet beszerezni, ami egy EQ 6-on ül. A mechanika tehát ezt bőven elbírná. A Bresser súlyát a gyártó 8kg-ra írja, kitelepüléskor autózok, tehát szállításban se nagyon számít, bár a súly a newton mellett "eltörpül", így tökéletesen megfelel nekem egy "grab and go" műszernek, amikor is a seeing, vagy épp a közeledő felhők miatt a nagyot már macerás kivinni, főleg, hogy eltart egy ideig, mire áthűl a tükör. Leginkább arra volnék kíváncsi, hogy egy ekkora akromát a newtonhoz képest mennyivel gyorsabban aklimatizálódik. A másik kérdőjel a fejemben, a Bresser és Skywatcher közötti különbségek, ha vannak (nem tudom, nem egy helyen készülnek-e a lencsék, bár akkor valószínűleg az átmérő is egyezne).
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.06.11. 15:21

adam.gali írta:Szia!

Egy 250-es newton mellé szeretnék egy ilyet beszerezni, ami egy EQ 6-on ül. A mechanika tehát ezt bőven elbírná. A Bresser súlyát a gyártó 8kg-ra írja, kitelepüléskor autózok, tehát szállításban se nagyon számít, bár a súly a newton mellett "eltörpül", így tökéletesen megfelel nekem egy "grab and go" műszernek, amikor is a seeing, vagy épp a közeledő felhők miatt a nagyot már macerás kivinni, főleg, hogy eltart egy ideig, mire áthűl a tükör. Leginkább arra volnék kíváncsi, hogy egy ekkora akromát a newtonhoz képest mennyivel gyorsabban aklimatizálódik. A másik kérdőjel a fejemben, a Bresser és Skywatcher közötti különbségek, ha vannak (nem tudom, nem egy helyen készülnek-e a lencsék, bár akkor valószínűleg az átmérő is egyezne).

Remélem nem bántalak meg, de rossz a koncepciód. A 127/1200-as refraktor EQ-6-on minden, csak nem grab-and-go. A 250-es newton EQ-6-on kb 50 kg, a 127-es refraktor lesz kb 43 kg. Spórolsz súlyban 15%-ot. (A mechanika ugyanaz marad, a kisebb tubuson önmagában nem spórolsz sokat súlyban..)

Ha grab-and-go a cél, akkor egy 127-es MC-t ajánlok, vagy egy 80-100 mm-es apot EQ-3-on.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2015.06.11. 20:28

Igen, az EQ6 nem a könnyebbekből való, de legfeljebb a kocsiba pakolás a hosszabb és megterhelőbb idő, ellenben gondot nem okozott soha, hiszen azt délután be tudom pakolni, illetve az észlelés után kitelepülés esetén meg már ráér. A mechanika a kert végében pihen egy fészerben összerakva, 5 perc az egészet kitenni, szerencsére egész jó egem van a faluban. A refraktort inkább azért gondolnám, hogy gyorsabban bevethető legyen, konstrukciója és átmérője lévén gondolom hamar áthűl, többször előfordult, hogy kiraktam a newtont hűlni, és mire tiszta lett volna a kép, addigra befelhősödött az ég. Másrészt ha hétköznap észlelek, legfeljebb este 11-12 óráig vagyok kint a másnapi munka miatt, akkor sem lenne rossz alternatíva a refraktor.
dienes58
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2014.01.26. 13:08

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: dienes58 » 2015.06.18. 09:06

Teljes mértékben egyetértek Leventével. Nekem hasonló méretű lencsés és tükrös csöveim vannak, az adatlapomon megnézheted pontosan milyenek és majdnem mindegy melyik változatot pakolom a kocsiba cipekedés szempontjából.
A Fraunhofer alukofferben van, így tekintélyes a súlya, de a kofferben védett, míg a Schmidt-Newton szabadon nem kis darab nagyon kell figyelni be és kipakolásnál, hogy ne sérüljön.
Ezek előtt volt egy SkyWatcher 150/1800 MC távcsövem még az arany tubusú HEQ5 Pro Synscan mechanikán, na az sokkal könnyebben volt mozgatható ha ez az egyik fő szempont. Az alá bőven elég volt a HEQ5, míg a mostani MEADE SN alá kellett az EQ6 teherbírása, így bizony pakolásnál jobban bele kell kapaszkodni. Különben a 150/1800 MC méretét meghazudtolóan jó teljesítményű nagyon szép képalkotású műszer, sajnálom hogy már nincs meg.
szcsongor
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2014.01.04. 14:35

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: szcsongor » 2015.11.16. 18:18

mizar írta:
tobe_ írta:Elgondolkodtam, hogy manapság a gyermekeknek mi is lenne jó, egy olyan távcső, ami okostelefonnal vezérelhető, akkor megvan szinte minden móka, a videojáték szerűség is, meg mellé az analóg világ szépségei, éjjel nappal. :)



Erre azt mondaná egy gyermekpszichológus, hogy a tisztelt szülőnek kellene egy pszichológus.
Nyisd már ki a szemed, és vedd észre, hogy éppen ez nem kellene a gyereknek.

És amúgy ilyen létezik is. Csak kell egy SynScan GoTo mechanika hozzá, amit össze lehet kötni egy bluetooth vagy wifi egységen keresztül mobillal vagy tablettel, és a Sky Safari alkalmazással lehet vezetni szépen a csövet. Az is igaz, hogy gyereknek ez viszont túl bonyolult és drága mulatság :)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”