Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
felsőszéktó
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2010.01.23. 21:01

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: felsőszéktó » 2012.09.14. 22:55

gyulaipal írta: A titok az, hogy kell szerezni egy optikailag kimondottan gagyi lencsét és megjavítani. Mivel egy ilyen valóban gagyi lencsét sokkal olcsóbban lehet megvenni készen mint a benne levő üveg kilós ára és a tagok már kerekre vannak alakítva, meg vannak csiszolva és ki vannak polírozva, a javítás sokkal kevesebb munka (és költség) mint egy új lencsét építeni. A végeredmény egy lencse ami készen kb. annyiba kerül mint a benne levő üveg kilóra, viszont olyan minőség mint amit a legnevesebb gyártók adnak 2x-3x magasabb áron. Az okulárban ez ugyanazt mutatja mint egy márkás lencse, de persze nincs rajta híres márkanév. Kinek mi a fontos...

Az elv működhet tükrök esetében is. Egy már elég jól előkészített (értsd kínai gyári) tükör ára nekem is kevesebbe került, mint ha csak sima üveg korongot vettem volna itthon. A tükröző felület javítása után így sokkal kevesebből lesz egy olyan tükröm, amely minőségben bőven felveszi majd a versenyt a nagy nevekkel...

gyulaipal írta:De így meg lesz saját 13 centis APO távcsövem és nem nekem kellett hozzá üveget venni, felvágni, csiszolni, polírozni, foglalatot esztergáltatni, stb. Hát nem sokkal jobb így? Csak élvezem a más által elvégzett munka eredményét és ez nem rossz érzés! :-)

Pali, ha javasolhatom, azért egy kis cimkét ragassz majd arra a tubusra, ha készen lesz, hogy "rendberakta GyP", vagy valami hasonlót. Marketing szempontból szerintem nem festene jól, hogy lám-lám egyfolytában a GPU-k tökéletességéről beszélünk, a Gyulai Pali mégis csak egy WO-val tolja. :)
Jó megint hallani rólad... :) És nagy grat a 100/550-eshez, meg a kómakorrektorhoz!
Üdv.:
János
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2012.09.17. 13:13

> Az elv működhet tükrök esetében is. Egy már elég jól előkészített (értsd kínai gyári) tükör ára nekem is kevesebbe került, mint ha csak sima üveg korongot vettem volna itthon. A tükröző felület javítása után így sokkal kevesebből lesz egy olyan tükröm, amely minőségben bőven felveszi majd a versenyt a nagy nevekkel...

Haha. Ugyis tudom, hogy nem fogja elhinni senki, de egy tükröt egyszer én is feljavítottam. Az volt életem legkeservesebb projekt-je. Bazinagy 30 centis tükör volt és kb. F/4-es, hogy még véletlenül se legyen kicsi az eltérés a gömbfelülettől, így vagy 3-4 lambda aszférikusság volt benne, már nem emlékszem pontosan, de azt tudom, hogy kínkeserves szenvedés volt bemérni interferométerrel, mert annyira görbék voltak a vonalak, hogy szinte reménytelen volt beállítani, hogy a vonalak peremtől peremig láthatóak legyenek, viszont lefényképezni sem volt egyszerű az interferencia képet, mert valami mindig eléggé mozgott ahhoz, hogy a kép összemosódjon (éjszakánként csináltam végül amikor az utcán nem járnak autók, a levegőben nincsenek repülők és Pakson is visszavesznek a teljesítményből, így kevesebb a rezgés :-). Végül is nagysokára kész lettem vele, megcsináltam ahogy tudtam, de ugye soha nem tudtam belenézni, mert tubus nem volt hozzá, csak az ország másik felén. Teljesen az interferométerre hagyatkozva csináltam, még az utolsó pillanatban is voltak kétségeim, hogy nem rontottam-e el valamit a kiértékelésnél és lesz-e egyáltalán képe. Mindenesetre a tulajdonos szerencsére nem volt kezdő és amikor végre kész lett a tükör és megkapta, berakta a tubusba, kipróbálta, megcsillagtesztelte és azt mondta, hogy ilyen tökéletes csillagtesztet még soha nem látott, pedig volt már drága prémium tükre nyugati gyártótól (ha ezt olvassa, úgyis ideírja a véleményét ha akarja). Remélem nem csak udvariasságból mondta, hogy jó lett a tükör ... mindenesetre én ezentúl csak bolygózós tükrökhöz vagyok hajlandó hozzányúlni, mert egy ennyire aszférikus felületet megcsinálni sokkal macerásabb mint egy lencsét megcsinálni 99%-os Strehl-re. De persze a lencsék nem is ekkorák ... szóval hogy egy 30 centis lencsét megcsinálni mennyi munka lenne azt nem tudom, csak tippelem, hogy ennél még az is könnyebb ... :-)

> Pali, ha javasolhatom, azért egy kis cimkét ragassz majd arra a tubusra, ha készen lesz, hogy "rendberakta GyP", vagy valami hasonlót. Marketing szempontból szerintem nem festene jól, hogy lám-lám egyfolytában a GPU-k tökéletességéről beszélünk, a Gyulai Pali mégis csak egy WO-val tolja. :)

:-) Igazad van, marketing szempontból ez nem túl bölcs dolog, de szerintem az már rég megszokott dolog, hogy ha én marketinget csinálok, akkor az inkább csak csökkenti az érdeklődést a lencséink iránt, mint hogy növelné! :-)

Persze, ha egyszer elkészül a lencséből a tubus és emberek közé akarom vinni, akkor előbb rá fogom írni, hogy optikailag módosított lencse, de akkor meg majd azt fogják mondani, hogy igaziból nem is csináltam vele semmit, csak mondom, oszt' közben a WO lencsék eleve jobbak mint a GPU és amikor rájöttem, hogy olyan jót mi sose fogunk tudni csinálni mint a WO, inkább ráírtam a nevemet. Hihi. Ez is elég hülyén hangzik, nem? Lehet, hogy a jó megoldás az, hogy ezt nem viszem sehova, csak a kertbe, ott meg maximum én látom a feliratát, meg a gyerekek, ha meg valamit mutogatni akarok a kerten kívül, akkor majd mutogatok egy igazi GPU-t. De igazából mostanában mutogatni sem szoktam többet mint fórumozni... :-)

> Jó megint hallani rólad... :) És nagy grat a 100/550-eshez, meg a kómakorrektorhoz!

??? Ez a 100/550 dolog ennyire publikus ??? Esetleg valaki nézett is már ilyenbe? Mert én csak egyszer láttam a csomagtartóban egyet a ládában feküdni, de élőben mégnem néztem bele. De ha valakinek van ilyen, szívesen megvizslatnám, ha már úgyis van valami közöm az optikához. :-)

Mindenesetre köszönöm a gratulációt, jó látni, hogy még legalább halvány emlékek szintjén hatással vannak a világra azok a dolgok amiket terveztem vagy építettem/tuningoltam! :-)))

GyP

Üdv.:
János[/quote]
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2012.10.27. 14:48

A Soligor 93/1000-et próbálta már valaki? Mennyire "áruházi"? Vagy van olyan minőség, mint a hasonló méretű mai kukkerek? Pl SW 90/900 vagy Celestron 90/1000?
Perseus84
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2012.07.19. 22:26

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Perseus84 » 2012.10.27. 19:24

zvaragabor írta:A Soligor 93/1000-et próbálta már valaki? Mennyire "áruházi"? Vagy van olyan minőség, mint a hasonló méretű mai kukkerek? Pl SW 90/900 vagy Celestron 90/1000?


Tiszteletem! Nem ismerem a Soligor 93/1000-et, de nyáron vásárolt SW 90/910-es akromátommal meg vagyok elégedve optikai minősége kb. egy kategória lehet. Ha jól láttam vaterán van most egy ilyen "jószág" eladó villám áron 22 000 ért.. (sokallom!!!), belegondolva hogy EQ2 alig bírja EQ3 már talán jobban ... Eq5 80 ezernél kezdődik kb. motorok, vezérlés egyéb okosságok nélkül. Licitálni mindenképp érdemes, ha akromátot szeretne az ember és van mi "kihordja, illetve vannak már okulárjai az észlelőnek!!!!), de így 3 láb és mechanika, okulárok nélkül inkább az a kérdés hogy mennyit szánna rá az ember vásárlás után!!! Vizuálisan épp hogy elegendő az EQ2 Okulárokról nem is beszélve. Viszont érdemes lenne fölkeresni egy-egy szakboltot ez ügyben, biztosan nagyon segítőkész kollektívával rendelkezik a két BP.-i áruház.

http://makszutov.hu/
http://www.tavcso.hu/

Derült eget mindenkinek!
SzA.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.10.30. 13:52

Üdv, Gábor,

sohasem volt Soligorom, ezt vedd figyelembe hsz-om olvasásakor. De amióta ezt a fórumot olvasom, mindenki csak negatív véleményt mond róla.

Szia, SzZ.
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2012.10.30. 19:51

Nekem volt Soligor feliratú 150/750-es newtonom. Szerintem egy az egyben GSO, csak más van ráírva.

Nem tudom, hogy a 93/1000-res milyen lehet optikailag, az én 150/750-esem elég jó képet adott.
A mechanikája ehhez a csőhöz bőven elég volt. Jól működtek a finommozgató karok is, nem volt hajlamos rezgésre.

Az asztrofoto.hu galériájában vgyurma név alatt készült képek ezzel a szerkezettel készültek, óragép nélkül, kézzel utánatekergetve.

Lehet, hogy nekem volt csak szerencsém az optikával, de szerintem lehet jó egy Soligor is.
Egyébként a hozzá való barlow lencse színezett ugyan, de használható volt. 4 mm-es és 6 mm-es Plössl okulárok nagyon kontrasztos képet adtak. Volt még egy 15 mm-es is, na az mondjuk egy gyengébb cucc volt, de szintén a használható kategóriába beletartozott.


Gyuri
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2012.10.30. 20:56

Köszönöm a hozzászólásokat, minél több vélemény jön, annál pontosabb képet kapok. Úgyhogy írjon, akinek van véleménye/tapasztalata a szóbanforgó távcsőről, vagy a Soligor minőségről. Igazából reménykedem, hogy egy skywatcher, vagy celestron minőséget elér, elvégre lencsést könnyebb jóra csinálni. Vagy nem? Szóval lehet, hogy ez egy normálisra sikerült darab. Kipróbálni nem nagyon tudom, mert nem a közelben van.
bveronyca
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.11.28. 13:55

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: bveronyca » 2012.11.28. 15:20

Sziasztok!
Szeretnék vásárolni ajándékba egy távcsövet. Én totál nem értek hozzá, akinek veszem, szintén teljesen kezdő. Így egy abszolút kezdőknek való távcsövet szeretnék vásárolni, ami természetesen jó.
Tehát a következő 3 termék közül nem tudok dönteni, így ebben kérnék segítséget:
- SkyWatcher 60/700
- SkyWatcher 70/500 Az-2
- SkyWatcher 60/900
(Valamint néztem a Celestron hasonló műszerét, de itt úgy láttam, hogy többnyire inkább a SW-t ajánljátok)
Érdemes ilyen "olcsó" távcsövet venni? Ezek a kategóriájú távcsövek mit tudnak?
Válaszotokat/segítségeteket előre is Köszönöm! :D
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.11.28. 15:30

Az SW 70/500 igen jól használható, ha még egy napszűröt, és egy barlow lencsét is hozzá vásárolsz, sok mindent, sokféle képen tudsz megnézno. Emellett könnyü, a cső rövid, könnyen szállítható, tehát bárhova ki- és elvihető. De ha kezdők vagytok, akkor mindenesetre egy kis korong-csillagtérképet, és a Vizi-féle Kisatlszt is ajánlanám, mert az utóbbi a távcsö kezeléshez is utmutatást ad. És főlrg ismerjétek meg a szabadszemmel látható csillagokat-csillagképeket, ez a távcsöves keresgélés kiinduló alapja. BQ
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.11.28. 23:06

bveronyca írta:Sziasztok!
Szeretnék vásárolni ajándékba egy távcsövet. Én totál nem értek hozzá, akinek veszem, szintén teljesen kezdő. Így egy abszolút kezdőknek való távcsövet szeretnék vásárolni, ami természetesen jó.
Tehát a következő 3 termék közül nem tudok dönteni, így ebben kérnék segítséget:
- SkyWatcher 60/700
- SkyWatcher 70/500 Az-2
- SkyWatcher 60/900
(Valamint néztem a Celestron hasonló műszerét, de itt úgy láttam, hogy többnyire inkább a SW-t ajánljátok)
Érdemes ilyen "olcsó" távcsövet venni? Ezek a kategóriájú távcsövek mit tudnak?
Válaszotokat/segítségeteket előre is Köszönöm! :D


Üdv Veronika!

Lajosbácsi írja : " Az SW 70/500 igen jól használható, ha még egy napszűröt, és egy barlow lencsét is hozzá vásárolsz" .... NEM kell Barlow lencsét külön vásárolni, mert ez az alapcsomag tartozéka :
http://www.makszutov.hu/termek/skywatch ... -refraktor
Mint látható, az alapcsomag 23 500 Ft. Viszont, a csillagtérkép és Baader szűrővel kiegyészítve
28 379 Ft. Természet megfigyelésre is nagyon jó távcső. Van egy eretneki tanácsom :
a zenit tükör mellé ajánlom, hogy vegyél egy GSO amici-prizmát. /4 900 Ft./
Ezzel a prizmával a felcserélt jobb-bal oldal helyesen lesz a látómezőben.
András a másik topikban EQ 1-e állványt javasol. Mivel, nekem van EQ állványom is és
AZ állványom is, ezért én az eredeti csomagolásban lévő AZ 2 állványt javaslom - amennyiben
használni fogod természetmegfigyelésre is. /és miért ne használnád :?: :!: /
20x illetve 40x nagyitással csodákat fogsz látni a természetben is ;)
Üdv Bogáncs.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”