Skywatcher BD 80ED vs. WO ZenithStar 80 II ED

Lencsés- és tükrös távcsövek
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Skywatcher BD 80ED vs. WO ZenithStar 80 II ED

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.11.06. 15:42

mudlee írta:Íme az első tesztje a WO tubusnak:
Az egész este összegzéseképp pedig számomra az vált nyilvánvalóvá, hogy amikor fotóztam, vágytam az után, hogy amit látok, más is lássa, illetve amit nem látok, lássam én is. Így 100%-ban hátrányt élvezett a vizuális észlelés a fotózással szemben. Pedig pont a látványért kezdtem el az egészet, nem pedig azért, hogy a gép előtt lássak dolgokat, hiába én készítettem.
Szóval a fotózást egyelőre hanyagolom, és a vizuális műszerparkom építem, fotózni pedig majd egy KÜLÖN műszert veszek, külön, stabil állvánnyal, ha lesz rá lehetőségem.


Ez a záróakkord tetszett! :)
Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Skywatcher BD 80ED vs. WO ZenithStar 80 II ED

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.11.06. 19:26

mudlee írta:Íme az első tesztje a WO tubusnak:

Kitelepülni a közeli kis rétre tudtam, ami ugyan külvárosi kerületen belül van, de kevesebb a közvilágítás.
Következő alkalommal a közeli nagyobb rétre fogok ellátogatni, hátha ott jobb lesz.

Eszközök:
WO 80ED APO távcső
20mm Plössl, 5mm Planetary okulárok
Castell UHC szűrő
Gagyi zenittükör (hétfőn érkezik egy Lacerta)

M42: központi csillagok jól látszottak, szűrővel a köd jelentősen kontrasztosabb volt, de semmiféle szálas szerkezet nem látszódott belőle.

Fiastyúk: szűrővel és nélküle is hasonló kép látszódott, semmiféle ködös szerkezet. A csillagjai viszont nagyon szépek :)

Rosetta-köd: ezt sajnos se távcsővel, se binokulárral nem sikerült megtalálni. Több időt kell rászánni, és nem EQ3-at.

Mars: kereső távcsőben nagyon jól látszott a vöröses-narancsos képe, aztán 5mm-en nézve, mintha egy kettős lett volna, szétbomlott egy nagyobb és egy PICIT kisebb tag-ra. Stellarium alapján picit kételkedem, hogy a marsot láttam volna, újra nézést követel.

Jupiter: 5mm-en gyönyörűen látszódtak a sávjai, a vörös volt viszont nem tűnt fel, hosszas nézelődés után sem. 4 holdja tisztán kivehető volt.


Mivel ez volt az első nagyobb tesztje a WO tubusnak, pár gondolat: a kép a tengelyben penge éles, sokkal kontrasztosabb, mint anno a Newtoné volt. Persze a kevesebb fény érződik és kisebb lehet a nagyítás, de egyáltalán nem tartom hátránynak, hiszen ez a táskámba belefért és azonnal tudtam vele kimozdulni (az SW nem fért volna bele).
Nagy előny, hogy a fókuszírozó elforgatható. Nem, ez nem elég jó, HATALMAS előny. rengetegszer könnyebbítette meg az élményt :) (az SW-n ilyen nincs)
Extra tapasztalat, hogy a 20mm-es plössl-el a csillagok látványosan elhúznak a széleken és színeznek is, míg az 5mm-es planetary-val ez csak éppen látható. 20mm-nél kifejezetten zavaró, Newton-nál ezzel nem találkoztam. Úgy tűnik, jobb okulárok kellenek.

Másik tapasztalat, hogy magammal az EQ3 állványt vittem, de kicsit kiherélve (súlyok nélkül). Így is bőven elbírta a tubust, picit volt csak nehezebb a durva objektumra állás. Viszont az is kiderült, hogy így vizuális észlelésnél számomra nem megfelelő az ekvatoriális állvány, ide valóban jobb lehet az AZ rendszer.
Az EQ3 alu lába nem nehéz, könnyen tudtam magammal vinni, bár gumipókkal szerintem a táska oldalán is megfér.
Itt a konklúzió az, hogy eredetileg a tubushoz egy WDF-4 állványt akartam venni, de most már látom, hogy jobb lesz nekem egy AZ4 (köszi Balázs), amit hétfőn meg is tekintek majd élőben.

Ami még észrevétel, hogy lehet, hogy a kereső távcsőbe is kell egy zenittükör, mert elég kényelmetlen a betekintés, ha már 60-70foknál nézelődök.

Az egész este összegzéseképp pedig számomra az vált nyilvánvalóvá, hogy amikor fotóztam, vágytam az után, hogy amit látok, más is lássa, illetve amit nem látok, lássam én is. Így 100%-ban hátrányt élvezett a vizuális észlelés a fotózással szemben. Pedig pont a látványért kezdtem el az egészet, nem pedig azért, hogy a gép előtt lássak dolgokat, hiába én készítettem.
Szóval a fotózást egyelőre hanyagolom, és a vizuális műszerparkom építem, fotózni pedig majd egy KÜLÖN műszert veszek, külön, stabil állvánnyal, ha lesz rá lehetőségem.


Szia!

A helyedben azért jól átgondolnám a mechanika kérdését!
Nekem van egy RFT refraktorom, amit kezdetben egy azimutális állvánnyal (Giro-2 típus) használtam. Jelentősebb nagyításoknál nagyon kényelmetlen volt az objektumok pontos beállítása a látómezőben, ezért a tubus képességeit nem is tudtam rendesen kihasználni. Az azimutális állványt lecseréltem egy ekvatoriálisra (Celestron CG-4), ekkor már az objektumok beállítása nagy nagyítás mellett is kényelmes volt, a refraktor kihasználtsága megnőtt. Én úgy gondolom, hogy már egy 8-10 centis refraktorral történő észlelésnél is jó döntés, ha a tubust ekvatoriális mechanikával használjuk, még akkor is, ha a kitelepülés az ellensúlyokból adódóan kissé macerásabb.
Én AZ mechanikát vagy fotóállványt csak pillekönnyű utazótávcsőnél (pl. SW 70/500, 80/400, Televue Ranger) használnék.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Skywatcher BD 80ED vs. WO ZenithStar 80 II ED

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.11.06. 19:59

Várj, lehet nem teljesen jól definiáltam a kitelepülés dolgot.
Itt Budapesten kitelepülök, a közeli helyekre, DE: szoktam utazni a város másik végébe, Óbudára, hortobágyra családhoz, Balatonra barátokhoz, vagy most már tervezek pl dobogókőre is menni.
Itt, Bp-n, amíg csak mondjuk sétálni, vagy max BKV-zni kell, addig meg lehet küzdeni az EQ mechanikákkal, meg akár a súlyokkal is, de 130km-re nem szívesen cipelnék el egy ekkora mechanikát, táskában :)
Értem a problémádat, de nekem a fenti a véleményem.
PS: amennyire szerettem a Newton-al az EQ3-at, kiülve a rétre, nekem sokkal macerásabbnak tűnt, mintha egy AZ-al működtem volna.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Skywatcher BD 80ED vs. WO ZenithStar 80 II ED

Hozzászólás Szerző: sp. » 2011.11.06. 20:27

érdekes amit írsz Varus, nekem pont fordítva volt. az EQ3 (= CG4) őrjített meg, és a girószerű (annak az ősanyja az aokswiss) AYO azimutális fej nyugtatott meg. kereső nem kell. Hold/Jupi esetén hosszabb fókuszú okli sem kell. a 80EDben benne van mondjuk egy 4mm es planetary (éés nem viszek ki másik oklit) - ha párhuzamos célzással nem találom a holdat/jupit akkor okli ki, célzás merőlegesen, okli vissza, ott van. 150x :)
a kézi szállításban sztem nem a 80ED hanem az állvány a gáz. akár az akár eq.
sp.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Skywatcher BD 80ED vs. WO ZenithStar 80 II ED

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.11.06. 20:31

Ez igaz, de talán az AZ a súlyok hiánya miatt jobban szállítható. De azt majd kiderítem élőben :)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Skywatcher BD 80ED vs. WO ZenithStar 80 II ED

Hozzászólás Szerző: sp. » 2011.11.06. 20:39

sztem is könnyebb egy AZ fej. + ha falábon van akkr tuti könnyebb. ja, meg nem remeg mert fa.
(vixennél lehet látni olyan falábas kukkereket amit nem is ért elsőre azember) :)

sp.


ja, ja ja. 17 ker, r.hegy martinovics.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Skywatcher BD 80ED vs. WO ZenithStar 80 II ED

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.11.06. 20:45

sp. írta:sztem is könnyebb egy AZ fej. + ha falábon van akkr tuti könnyebb. ja, meg nem remeg mert fa.
(vixennél lehet látni olyan falábas kukkereket amit nem is ért elsőre azember) :)

sp.


ja, ja ja. 17 ker, r.hegy martinovics.


Falábas verziót még nem láttam, de hiszek neked:) 17. ker, r.hegy martinovics -> ?
Ha itt laksz a kerületben és van kedved, akkor össze futhatnánk, akár közös észlelés erejéig is! :)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Skywatcher BD 80ED vs. WO ZenithStar 80 II ED

Hozzászólás Szerző: sp. » 2011.11.06. 21:18

összefutás oksa, te merre?

http://web.t-online.hu/safarpeter/kukkerek.html

sp.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Skywatcher BD 80ED vs. WO ZenithStar 80 II ED

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.11.06. 21:23

Privátban irok
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Skywatcher BD 80ED vs. WO ZenithStar 80 II ED

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.06. 22:40

Varus írta:kihasználtsága megnőtt. Én úgy gondolom, hogy már egy 8-10 centis refraktorral történő észlelésnél is jó döntés, ha a tubust ekvatoriális mechanikával használjuk, még akkor is, ha a kitelepülés az ellensúlyokból adódóan kissé macerásabb.


Neked viszont van autód, amiből tényleg nem nagy macera plusz 3 kilót kipakolni. :)
De egyébként egyetértek azzal, hogy ha pl. rajzol is az ember, az ekvatoriális mechanizmus kényelmesebb lehet. Ennek ellenére Dobsonnal is rajzolnak sokan. Pl. te is, nem? :)

Az alt-az vs. ekvatoriális kérdéből majdnem olyan hitvitát lehet kihozni, mint a refraktor vs. reflektorból. O'Meara is hosszú évek óta egy alt-az Gibraltar mechanikán tologatja a kis Televue-jét, mégis összerajzolt vagy 4-5 könyvet. :)
Mudlee egyébként egy WDF4 fotóállványon akarta használni a nettó 3 kilós távcsövét. Annál szerintem bármi más csak észlelőbarátabb lehet.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”