Még nem láttam szinte semmit:(

Lencsés- és tükrös távcsövek
Shipsakk
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2011.09.30. 09:11

Még nem láttam szinte semmit:(

Hozzászólás Szerző: Shipsakk » 2011.09.30. 09:26

Egy amatőr vagyok, kb. egy hónapja szereztem be egy Skywatcher 130/900 as Newton távcsővet EQ2-es mechanikával a Makszutov szaküzletből.Fogalmam sem volt, hogyan működik, de lassan rájöttem mindenre a világhaló segítségével.Mára elértem azt a szintet, hogy eleggé tökéletesen kolimáltam(99%-ra biztos)viszont ha kicserélem a kisebb okulárt, nagyobb nagyításra a kép sötétebb és halványabb lesz.Sőt, ha a nagyítást növelem, a barlow lencsével,a kapott kep még homályosabb lesz, s olyan mintha a sötátben tapogatóznám.Mi lehet ennek az oka?Zavaró lehet a falu fénye?ezt nem hinném mivel a falú szélén lakom s alig esik egy kis fény az észlelő területemre.Ez egy elég jó kezdő távcsőnek nézett ki, s minden ami anyagot találtam róla ezt bizonyítja, s mégis a Jupiteren, és a Holdon kívül még nem láttam semmit.Kérem segítsetek, mi tévő legyek? :roll:
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Még nem láttam szinte semmit:(

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.09.30. 09:34

Shipsakk írta:Egy amatőr vagyok, kb. egy hónapja szereztem be egy Skywatcher 130/900 as Newton távcsővet EQ2-es mechanikával a Makszutov szaküzletből.Fogalmam sem volt, hogyan működik, de lassan rájöttem mindenre a világhaló segítségével.Mára elértem azt a szintet, hogy eleggé tökéletesen kolimáltam(99%-ra biztos)viszont ha kicserélem a kisebb okulárt, nagyobb nagyításra a kép sötétebb és halványabb lesz.Sőt, ha a nagyítást növelem, a barlow lencsével,a kapott kep még homályosabb lesz, s olyan mintha a sötátben tapogatóznám.Mi lehet ennek az oka?Zavaró lehet a falu fénye?ezt nem hinném mivel a falú szélén lakom s alig esik egy kis fény az észlelő területemre.Ez egy elég jó kezdő távcsőnek nézett ki, s minden ami anyagot találtam róla ezt bizonyítja, s mégis a Jupiteren, és a Holdon kívül még nem láttam semmit.Kérem segítsetek, mi tévő legyek? :roll:


Pontosan milyen okulárt is cseréltél és mekkorára? A távcsövednek van egy bizonyos határa, ami felé felesleges menni nagyításban, mert nem lesz éles a kép. Én pl nem láttam még éles képet 300X nagyításnál a 150/750-emmel. Továbbá amikor másik okulárt teszel be, azt ugye tudod, hogy változik a fókusztáv? Azaz újra kell fókuszt állítani.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Shipsakk
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2011.09.30. 09:11

Re: Még nem láttam szinte semmit:(

Hozzászólás Szerző: Shipsakk » 2011.09.30. 09:40

A válaszodból azt vettem ki,hogy hiába van elméleti nagy nagyítás ez nem élvezhető?maradjak a 72x és 90x-es nagyításoknál?Két okulárom van 10 és 25 mm-es Super Bárium okulárok, melyekkel 36x és 90x-nagyítások érhetőek el.Plusz a barlow ami kétszerez.Ami 180-as nagyítást is kihoz, de akkor ezt hanyagoljam?Legalábbis a használati útmutató szerint.Ugyanakkor fókuszálom, de nehezen kivehető képet kapok.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Még nem láttam szinte semmit:(

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.09.30. 09:52

a 90x nagyítást még bőven tudnia kell a távcsövednek. a csillagok képe milyen? szép pontszerűre tudod őket fókuszálni (fókuszálni mindig újra kell, ha okulárt cserélsz, sőt... sokszor észlelés közben is utána kell állítani)? a barlow-t felejtsd el, valószínűleg nem túl jó minőségű.

próbálkozz előbb fényes, csillagok alkotta objektumokkal (nyílthalmazok) a zenit közelében, esetleg ha foltszerű dologra vágysz, hajnalban az orion-köddel. esetleg kisebb planetáris ködökkel, mint pl az m57, ami most nagyon jó pozícióban van. ezeket falusi égről nagyon jól kell látnod.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Shipsakk
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2011.09.30. 09:11

Re: Még nem láttam szinte semmit:(

Hozzászólás Szerző: Shipsakk » 2011.09.30. 10:15

A csillagok pontszerűek,s ha eltekerem a fókuszálot akkor tökéletesen kivetődik a főtukőr látképe,ugyanúgy mintha a kolimációs okulárba látnám, nappal.Gondolom ez jelenti a helyes kolimációt.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Még nem láttam szinte semmit:(

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.09.30. 10:22

Shipsakk írta:Sőt, ha a nagyítást növelem, a barlow lencsével,a kapott kep még homályosabb lesz, s olyan mintha a sötátben tapogatóznám.Mi lehet ennek az oka?



Ennek az oka, az, hogy így működik az optika, így működik a távcső. Amikor pl. 25x nagyításon vagy, akkor egy adott részt látsz az égből, és adott mennyiségű fény érkezik a szemedbe. Ha növeled a nagyítást, akkor csökken a látómező, tehát csökken a szemedbe jutó fény. Nincs itt semmi trükk, ez a fizika.
Egyre nagyobb nagyításon egyre sötétebb képet fogsz kapni.

Ezért van az, hogy a távcső átmérője, azaz a fénygyűjtő képessége mennyire fontos.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Még nem láttam szinte semmit:(

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.09.30. 11:12

sq írta:a 90x nagyítást még bőven tudnia kell a távcsövednek. a csillagok képe milyen? ...a barlow-t felejtsd el, valószínűleg nem túl jó minőségű.


A 90x nagyítás ahogy mások is mondják bizony teljesíthető a műszer számára. A hozzá adott gyári Barlow lencse valóban egyszerű felépítésű, viszont ezzel a távcsővel használható attól függetlenül, hogy nem egy 30ezer Ft-os Televue 2x Apo Barlowról van szó. Azon viszont ne lepődj meg, hogy a max. 180x nagyításon a Jupiter pl. homályos. Ennek sok oka lehet: turbulens, nyugtalan légkör (fényszennyezés mentes helyeken is), a 130/900 gömbtükre ami lágyabb képet ad magas nagyításon, nem megfelelően lehűlt műszer, kollimációs pontatlanság...stb.

Ha elfogadsz pár jó tanácsot:
-A 180x nagyítást ezzel a 10mm oksival és Barlow lencsével a Holdra érdemesebb használni. A Hold könnyebben nagyítható és fényesebb is. Lehet próbálkozni a Jupiterrel is. Mély-égre nem való.
-Érdemes kb. 150-180x nagyításra külön oksit venni bolygózni. Így elkerülhető a plusz optikai felület (Barlow) és szebb lesz a kép. A Plössl vagy Planetary oksi jobb minőségű mint a gyári Barium.
-A 36x nagyítás nyílt és gömbhalmazra, diffúz ködre, kettősökre, Hold észlelésre lehet jó.
-A 90x Hold/bolygó, planetáris ködök, gömbhalmaz bontás, kettősökre lehet megfelelő.

Milyen útmutatás alapján észlelsz? (Vizi Péter atlasza, Stellárium program?) Gyakorolni érdemes napközben, földi célpontokon. Aztán jöhet a Hold, bolygók, kettősök. A mély-ég objektumok megkeresése már egy kis ügyességet igényel. Mindig a legkisebb nagyítástól indulj és fokozatosan haladj a nagyobb felé.
Az ember észleléstechnikája, látása is fejlődik az észleléssel töltött hónapok során. Ezért van az, hogy egy teljesen laikus ember lehet, hogy egy pacnit lát az Andromédából, egy rutinosabb észlelő viszont látja a kísérőgalaxisokat mellette, az ellipszis formát, a fényesebb magot... és így tovább.

Érdemes helyi amatőrcsillagászokat megkeresni, vagy észlelő-táborban részt venni!
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Még nem láttam szinte semmit:(

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2011.09.30. 11:48

Szia Shipsakk!

A nagyítással kapcsolatban már írtam április 11-én a " Barlow lencsék" topicban.
A szem a legérzékenyebb a sárgászöld színre. A 130 mm-es objektív felbontóképessége ebben
a tartományban 116 : 130 = 0,89 ívperc. Az alsó hasznos nagyítás N = /130:116/ x 60 = 67,24 szeres
a Te távcsöveddel. Ezzel a nagyítással, már kihasználod a távcső felbontóképességét.
Viszont, a gyakorlatban 2x - 3x nagyobb nagyítást használnak. De a 2x nagyobb nagyításnál a kép felületi
fényessége negyedére, 3x nagyobb nagyításnál kilencedére csökken! Így a kép élessége egyre romlik. A távcsöveddel nagyon jó légköri viszonyok esetén maximum 250 - 270 x nagyítás érhető el elméletileg.
Üdv Tóni.
Shipsakk
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2011.09.30. 09:11

Re: Még nem láttam szinte semmit:(

Hozzászólás Szerző: Shipsakk » 2011.09.30. 12:57

Mielőtt megvettem volna a távcsővet, beszereztem egy-két könyvet,ezek közül a legtöbbet használtam Neil Bone-Deep Sky Observer's Guide c. írományát amivel egy csillagtérkép is jár, azokkal az objektunokkal, amit elméletileg a távcsővem be tud fogni.A csillagról-csillagra módszert alkalmazom, kisebb nagyításon,s ha kapok valamit azt nagyítom.Észlelés közben halvány vörös fényt használok, hogy a fény ne zavarja a pupillámat,amig a térképen keresgéleg.Pont erre a fórumra volt szükségem, mert itt aztán minden nehéznek tűnő kérdésre választ kapok :DMostmár sokkal világosabb egy-két dolog.
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Még nem láttam szinte semmit:(

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2011.10.02. 04:45

sq írta:a 90x nagyítást még bőven tudnia kell a távcsövednek. a csillagok képe milyen? szép pontszerűre tudod őket fókuszálni (fókuszálni mindig újra kell, ha okulárt cserélsz, sőt... sokszor észlelés közben is utána kell állítani)? a barlow-t felejtsd el, valószínűleg nem túl jó minőségű.

próbálkozz előbb fényes, csillagok alkotta objektumokkal (nyílthalmazok) a zenit közelében, esetleg ha foltszerű dologra vágysz, hajnalban az orion-köddel. esetleg kisebb planetáris ködökkel, mint pl az m57, ami most nagyon jó pozícióban van. ezeket falusi égről nagyon jól kell látnod.


Szia sq!

Írod, hogy : a Barlowot felejtsd el, valószínűleg nem túl jó minőségű.
Gondolom, hogy ez a Barlow lencséje van Sipsakknak: http://www.makszutov.hu/termek/barlow_2x
Láthatod, hogy jó véleményt ír róla a Makszutov. A vásérlók véleményét is olvasd el.
Általában ezt a típust adják a Sky Watcher-hez. Nekem ez a típus van. 7500 forintért nem kell
csodát várni :) ettől a Barlowtól. Nekem bolygó és Hold megfigyeléshez megfelel.
Üdv Tóni.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”