127/1000-es akromát

Lencsés- és tükrös távcsövek
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

127/1000-es akromát

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2011.09.04. 23:00

Sziasztok!
Kellene nekem egy kis segítség!
Van-e valakinek információja 127/1000-es akromát lencsével szerelt rafraktorról vagy csak a lencséről.
Én szinte alig találtam róla valamit.
Nagy általánosságban annyit találtam,hogy fraunhofer refraktor néven mintha forgalmaztak volna ilyen
méretű objektívvel műszereket régebben,de az nem derült ki ,hogy hol és ki?
A mérete alapján talán valaki tud informácóval szolgálni,mert az elég jellegzetesnek tűnik.
Erre a méretre nem özönlöttek a találatok a neten. Vagy csak rossz helyen kerestem?
Az érdekelne,hogy ki gyárthatott,forgalmazhatott ilyen műszert az utóbbi években.
Esetleg valakinek konkrét tapasztalata ilyen műszerrel, lencsével?
Minden információ érdekel!!
Köszi a segítséget!
Sidius

Re: 127/1000-es akromát

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.11.30. 17:21

Szia!
Valahogy csak most találtam meg ezt a már régebbi kérdést. Biztos infóm nekem sincs, de mivel egy távcsőforgalmazó se vállalta magára a dolgot, lehetségesnek tartom, hogy amatőr készítésű optikáról van szó. Igazság szerint az Unioptikról mint cégről, ill. egy magánszemélyről tudom biztosan, hogy lencsét gyárt / gyártott. (Persze ettől még többen is lehetnek)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: 127/1000-es akromát

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.12.01. 12:16

"Nagy általánosságban annyit találtam,hogy fraunhofer refraktor néven mintha forgalmaztak volna ilyen
méretű objektívvel műszereket régebben,de az nem derült ki ,hogy hol és ki?"

Vigyázni kell a "Freunhofer" jelzővel, mert az "igazi" Fraunhoferek fényereje f/12-F/15, az itt említett lencse pedig F/8. Mennél fényerősebb a Fraunhofer-optika annál erőseben színez. Feltétlenül ki kell próbálni. BQ.
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: 127/1000-es akromát

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2011.12.10. 17:59

Üdv!
Köszi az infókat.
Azóta az is felmerült,hogy esetleg valami Sky Watcher optika lehet,de ez csak találgatás,mert ezt a
méretet nem nagyon találtam az ő palettájukon.
Igen,a kipróbálás az mindenképp ajánlott.
Benga
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2013.08.24. 17:09

Re: 127/1000-es akromát

Hozzászólás Szerző: Benga » 2013.08.25. 07:43

Hello!

Nekem is egy 127/1000-es távcsövem van és ebbe a lencse egy nagyon prima kis RR achromát,fotozd le a lencséd foglalatát és akkor kiderülhet hátha neked is az van.A hollandok foglalokat könnyen fel lehet ismerni.

Üdv.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: 127/1000-es akromát

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.08.25. 20:55

Nekem is van egy 127/1000 akromat. A színezése csak a Hold és a Nap peremen látszik erősebben, azaz csak akkor, ha nagyon fényes a vizsgált égitest. A lencse színe előről belenézve zöld. Ezzel ellentétben tudok olyanról, amely színe kék, és erről is találtam infót itt valahol. Ezek szerint a bevonat sem azonos, tehát közel sem biztos, hogy ezek a 127/1000 akromatok sorozatban készültek. Feltételezésem szerint valamely gyártmány proto darabjait dobták piacra, lehet, hogy nem is hazai egyedi gyártásból származnak.

A tapasztalatom, hogy erős fényű csillagok esetében élesre állított kép körül a fotón egy kissé nagyobb kék színű kontúr jelentkezik. Ha az élességet fókuszon túlra állítom, a kék korongot éppen lefedi a kissé megnövekedett vörös és zöld jól egyeztetett korong. Ez a méretnövekedés kb. 20%-os, és így a fotón sem lesz kék kontúrja a csillagnak, ugyan kissé nagyobb lesz a mérete, de a nyugtalan légkör miatt amúgy sem lehetne kisebb ponttá zsugorítani, főleg a hosszú exponálási idő alatt bekövetkező remegések miatt.

A zöld színű bevonatos akromat szemmel történő megfigyelésre való. Kiválóan használható egyedi szűrőkkel, sárga, zöld, narancs, vörös, kék, ibolya színekkel. Bolygó fotózáshoz is jó, de sötét mélyég fényképezésre alkalmatlan. A defókuszált csillagkorong felülete szép egyenletes, pontos kőrlapnak tűnik, akár fókusz előtt, akár mögötte vizsgálom. Ekkor lehet jól látni, hogy a vörös és zöld színekre egyeztetett ez a zöld bevonatos akromat. Fókuszon belül kissé kékes a korong kerülete és sárga közepén a csillag, fókuszon kívül meg a közepén erősen kéknek tűnik az élesedő csillagkép, de körülötte sárgás, zöldes, vöröses haló jelentkezik. Fókuszon túlmenvén kék száűrővel, amikor már szinte ibolya fénynek látszik a középső éles csillag, akkor feltehetően UV-ben ad éles képet! Ha ezt fényképezem, akkor a Vénuszon részletek mutatkoznak, mert a kék színű kép már életlen, de az UV éppen ekkor éles. Nagyon érdekes kísérleteket lehet végezni vele!

Fókuszon kívülre, azaz kék színre élesítve, és kék vagy UHC, esetleg Nebula szűrőt használva a budapesti szennyezett ég alatt is látszik vele a súlyzó köd, a Lyra gyűrűje, és télen az Orion köd hatalmas "szárnya" is. A fénygyűjtése kiváló! Egyedüli baja, hogy kicsit színez. Szerintem érdemes megvizsgálni egy kék bevonatú lencsét is, hátha az jobban egyeztetett kékben és zöldben. Ott esetleg a vörös lóg ki jobban.

Alapvetően kétféle akromatot készítettek régebben. Az egyiket vörös-zöld színre optimalizálták, ez a csillagászati nézegetős távcsőbe való, a másikat kék-zöld színre egyeztették pontosabban, és ezt használták a filmes fotózáshoz. Köztudott, hogy a monokrom filmek vörösben teljesen érzéketlenek voltak, ezért nem volt zavaró, ha a vörös színre nem adott pontos fókuszált képet a távcső!

Érdemes lenne megvizsgálni egy kék bevonatos, és egy zöld bevonatos 127/1000 akromat rendszert, hogy vajon miben különböznek! Ha valakinek van egy kék bevonatos, akkor ellenőrizze, hogy az vajon fotózásra, vagy nézegetőre készült! Hátha előrébb jutunk ezzel is egy kicsikét 127/1000 akromat ügyben! Üdv. Imre

http://www.islandeyepiece.com/shopexd.asp?id=227
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
pergerg
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009.12.25. 14:22

Re: 127/1000-es akromát

Hozzászólás Szerző: pergerg » 2013.08.26. 17:09

Itt legalább két malomban őrlünk!
1. Az RR-Achromats lencsék nyers átmérője tényleg 127 mm, de befoglalva csak 125 a nyílás!
Nekem is van ilyen, a bevonata kék, és foglalat nélkül forgalmazta Gy P Magyarországon.
Vizuálisan kitűnő képe van, a leglenyűgözőbb Orion-köd élményem máig ehhez az optikához
kötődik. Fotón tényleg van lila haló, de az VR1, vagy Fringe-Killer szűrővel teljesen eltüntethető,
a szűrő okozta sárgítást pedig a képfeldolgozó programmal ki lehet szedni.
2. A zöld bevonatos 127/1000-esek nagy valószínűséggel 1-2 kínai gyártótól származnak, és szabad nyílásuk
tényleg 127mm (5 inch). Ezekkel nincs közvetlen tapasztalatom, de a fentiek többsége ezekre is vonatkozik.
A tényleges használhatóság úgyis az ég alatt dől el, esetleg más, hasonló csövekkel összehasonlítva.
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: 127/1000-es akromát

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2013.08.26. 17:20

A távcsőponthu bazárjában van egy hirdetés:
http://tavcso.hu/?o=apro&id=832
De ha jól látom, ez egy Bresser feliratú.
Lahus
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2013.02.27. 17:26

Re: 127/1000-es akromát

Hozzászólás Szerző: Lahus » 2013.08.29. 23:28

Nemrég lett a tulajdonom egy ilyen paraméterekkel rendelkező refraktor, és megmondom őszintén kicsit félek, hogy zsákbamacskát vettem. Csak egy Phenix nevű kínai gyártót találtam aki ilyet gyártott. :?
Egy bolgár fórumon leltem meg a 2005-ös katalógusukat.
Az enyémnek indigókék a lencséje(egy kicsit megnyugtat, hogy van jó tapasztalat ilyen lencsével), és alig várom, hogy tiszta legyen az ég. Sikerült végre megfelelő mechanikát szereznem hozzá :D, és ha végre kipróbálom, leírom a tapasztalatom.

Üdv
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: 127/1000-es akromát

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2013.08.30. 09:47

Lahus ez amit találtál Phenix feliratú, vagy nincs rajta semmi? Mert nem biztos, hogy ez a cég gyártotta. Bressernek is van ilyen paraméterekkel távcsöve, a holland RR-Achromat-nak is, és biztos van még 1-2 márkanév, illetve 1-2 kínai cég, akik készítettek ilyet.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”