Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.04.01. 18:23

géza írta:Ha már annyit dolgoztam, hogy szép aranykeretes legyen, beteszegetem. A kérdést nem jó visszakérdezni, zavart okoz.


Most ez qrvára nem illik ide ... :evil:
Vurai Tamás
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2018.02.26. 16:50

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Vurai Tamás » 2018.04.01. 23:56

Az eddigiektől független kérdésem lenne, ha szabad.
Lehetséges, hogy 120 x nagyításnál a Mizar "simán" két csillagnak látszik? (Nem az Alkor - Mizar párosra gondolok). Azért bizonytalanodtam el, mert a stellarium szerint az még kevés hozzá...
Választ előre is köszönöm!
Vurai Tamás
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2018.02.26. 16:50

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Vurai Tamás » 2018.04.02. 00:02

Illetve... :oops:
Az örvény galaxist nem sikerült megtalálnunk. Hányszoros nagyításnál kellett volna megpillantanunk?
S a küllők mikor lesznek felismerhetőek?
A távcsövünk egy 200/800-as.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.04.02. 09:05

A Mizar bontásához 30x nagyítás elég. 120x-nál már nagyon tágas kettősként látszik.
Az M51 kereséséhez kis, mondjuk 20-30x nagyítás elegendő, mert látszó átmérője - és fényessége - olyan nagy, hogy ekkora nagyítással egyértelműen látszik már (egy 10x50-es binokulárban is felismerhető). A keresés menete a keresőtávcsővel (ami természetesen párhuzamosítva van a főtávcsővel, azaz pontosan oda néz, ahová a főtávcső):
1) Mizar-től az Alkaidig (éta UMa)
2) éta UMa-tól a 24 CVn-ig
3) a 24 CVn-től az M51-ig

Az M51 egyenlő SZÁRÚ háromszöget alkot az éta UMa-24 CVn-párossal, illetve derékszögű háromszöget a Mizar-éta UMa csillagaival.

Ha a keresővel idáig jutottál, a főtávcsőben 20-30x nagyítással azt kell látnod, hogy az M51 három, 7-7,5magnitudós csillaggal együtt trapéz formát alkot, melynek átmérője kb. 1,5 fok.

Remélem érthető.

A spirálkarokat nagyobb nagyítással fogod megpillantani, de türelem, ehhez kicsit gyakorlott szem kell.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Vizi Péter 2018.04.02. 10:59-kor.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.04.02. 09:24

Végre napsütés, Őket meg is locsoltam. Reggel arra ébredtem, nem tudom, az ED tagok ill. az ilyen kéttagú rendszer mennyire különböző a fraunhofer kéttaguaktól geometriailag. Mondható a "semi apo" helyett feljavitott fraunhofernek ? Nagyon izgat.
Kiskun Alajos
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.03.11. 19:12

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Kiskun Alajos » 2018.04.02. 11:10

Vurai Tamás írta:Illetve... :oops:
Az örvény galaxist nem sikerült megtalálnunk.


Ó, pedig roppantul egyszerű....
Beütöd a kézivezérlőbe M51 nyomsz egy entert és pár másodperc múlva már benne is van a látómezőben....


Persze lehet aszkéta-önsanyargató módon is kicsi szívással az órakörök segítségével, vagy
nagy-nagy szopással csillagtérkép, piros lámpa, kukucs-térkép megles, kukucs-eltévedt, kukucs-becsípődött/elzsibbadt a derekam, kukucs-hagyom a francba az egészet :) :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.04.02. 20:02

Vurai Tamás írta:Illetve... :oops:
Az örvény galaxist nem sikerült megtalálnunk. ...


Tamás!

Elárulok egy vizuális észlelési trükköt: a halvány mélyég-objektumokat sohasem "direktben" kell keresni a LM-ben (látómezőben)!!! Kivéve a brutál fényeseket, mint pl. M42, M31, M13, stb.

Mindig az adott objektumhoz legközelebb lévő, azzal egy LM-be eső, az adott távcsőben még biztosan megpillantható csillagra állj rá a távcsővel, térképes "star-hopp" technikával (és azzal a csillaggal élesítsd is a képet). Utána már csak az okliba nézz, a kukkert ne mozgasd (ill. csak kövesd a célcsillagot), és csak idő kérdése, hogy megpillantsd a keresett GX-t vagy ködöt - legvalószínűbben EL-sal, azaz elfordított látással (persze csak ha nem láthatatlanul halvány az adott kukker teljesítményéhez képest).

A szemnek, a látásunknak nem kevés idő kell, hogy megszokja a képet, és elkezdjenek előbújni a háttérből a halvány részletek.

Ha több idő után sem látod meg, mert határfényesség közelében van (pedig tudod, hogy biztosan a LM-ben kell lennie - a célcsillag alapján), akkor próbáld meg kicsit (!!!) belóbálni, megrezgetni a távcsövet. Az optikához képest elmozduló kép részletei ekkor sokkal jobban kiugranak. (Ez már egy másik trükk. :D )

Ja, és még valami: telihold környékén ne akarj mélyegezni... ;)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Vurai Tamás
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2018.02.26. 16:50

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Vurai Tamás » 2018.04.02. 23:30

Köszönöm, köszönjük a segítséget!
Megtaláltuk. Az más kérdés, hogy én sejtettem, de nem "láttam". Időközben, mire sorravettük, előjött a hold. Elég sok éjszakát töltöttem "odakint", de egészen más szemmel... Megtörtént életünk első "kitelepülése", nem az udvarról, hanem füred határából, hold nélkül, felhők nélkül kezdtünk. Érdekes módon mintha egy másik világba érkeztünk volna. Mintha maguktól kezdtek volna kirajzolódni a csillagképek... Megtaláltunk több eddig csak keresett alakzatot. Aztán kezdtek jönni a felhők, feljött a hold, s mi hazajöttünk... De az a másfél, két óra igazán örömteli élményekkel ajándékozott meg bennünket, s sok apró tapasztlattal... Ez úton is köszönöm Vizi Péternek a hasznos tanácsot!
S igen, a 17 éves fiammal nem a tv előtt ültünk...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.04.03. 14:00

Örülök a sikernek, de legfőképpen annak, hogy a közös észleléssel sikerült megragadni és átélni az amatőrcsillagászat egyik lényegét.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.04.05. 15:52

Előre is elnézést a kérdésért, ha nagyon gyökér, csak óvatosan a kövekkel! :D
Egy apróhirdetés kapcsán (Q-Turret) jött fel bennem a kérdés, newtonhoz lehet okulárrevolvert használni? Rágugliztam és csak a(po)kromátokat, meg katadioptrikusokat láttam, newtont egyet sem. Ez csak véletlen (rosszul kerestem), vagy a fókusz miatt nem lehet ezekhez egyáltalán használni?
Üdv: Frigyes
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”