Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Sidius

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.03.08. 22:10

Ha kapható másik korrekciós lemez, akkor érdemes megfontolni a vásárlást, bár semmi nem gátolja azt sem, hogy elkészítse valaki. Nemrég privátban kaptam egy megkeresést, ahol ugyanez volt egy meniszkusszal.
Mindkettőnél van viszont még egy lehetőség: a korrekciós lemez kihagyása a rendszerből, és az egyik tükör kúpállandójának (a függvény, ami leírja a felületet) a megváltoztatása. Mivel úgy is elég komoly kitakarás van, ez a segédtükör esetén célszerűbb megoldás, de tetszőleges, hogy melyik. Csak nyerni lehetne vele, kivéve a nagy látómezejű fényképezés esetét. (Persze ez utóbbit főleg csak a teljesség kedvéért írtam, de én biztosan meg sem próbálnám pótolni a lemezt. :) )
A katadioptrikusokban különben most mélyedek el majd a terveim szerint. Azt is tudom, hogy Makszutov a szimpatikus irány, de most eszembe jutott egy alig ismert katadioptrikus kitakarásmentes is. Ha lesz érkezésem, az kap először esélyt.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.03.09. 01:56

atiacs írta:Sziasztok
A segítségeteket szeretném kérni.
Apróhirdetésben találtam egy Celestron NexStar 8 SE-t viszont van egy "kis" hibája, (Javítsatok ki ha most baromságot írok) a korrekciós lemezen 3- repedés van. kérdésem az lenne, hogy ezt lehet-e cserélni, és kb mennyibe kerülne a javítása? Csatolom a képet, (remélem mindent jól csinálok).

Tudomásom szerint a főtükröt és a korr. lencsét gyárban passzítják össze és állítják be, tehát nem tartom valószínűnek, hogy véletlenszerűen beszerelsz egy korrekciós lencsét, akkor az optimális korrekciót fog nyújtani. Kérdezz rá a Celestronra, küldenek-e külön korr. lencsét, de tartok tőle, hogy legjobb esetben is annyit mondanak küld ki a tubust és megjavitják.

Jobban jársz, ha a tubus értékét 0-nak veszed és a félkarú mechanikát használod egy másik tubussal, akár veszel használtan egy másik C8-at.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SzarkaLevente 2018.03.09. 02:00-kor.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.03.09. 01:59

atiacs írta:Valakinek esetleg van tapasztalata evvel a távcsővel kapcsolatban?
Bolygókra, Napmegfigyelésre, mély ég objektumokra, esetleg fotózásra, mi az amire a legjobban lehetne használni? Ne haragudjatok, de teljesen kezdő vagyok.

jól használható, kompakt műszer, tekintélyes teljesítménnyel. Én szerettem anno a C8-amat, bár "hűtve" kell tartani, különben sokáig tart mire átveszi a környezetének a hőmérsékletét és optimális képet ad. Fotózásra ezen a félkarú szerkezeten felejtsd el, komolyabb mechanikán sem kezdőknek való ebből a szempontból.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Sidius

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.03.09. 06:36

Ez amit Levente emleget, hogy a gyárban összeválasztják az optikai elemeket, minden számítás szerint így kéne, hogy legyen. Engem pl. érdekelne, hogy tényleg ezt teszik-e? Nem sok katadioptrikust próbáltam eddig, de egy (nem Celestron márkájú) 250-es nagyon megmaradt az emlékezetemben a katasztrofális képalkotásával, és akkoriban sokszázezres árával. Akkor én úgy gondoltam, hogy leszedik a darabokat a gyártósorról, aztán belepakolják a csőbe, felcímkézik és kész. Legalábbis pont így látszott.
(De azt azért megjegyzem, hogy sok választási lehetőséget gyárilag sem hagy az összeállítás, ugyanis a tükrök távolsága kötött, amiből az következik, hogy egy lemez csak egy összeállítással lesz tökéletes, ha a tükrök is közel tökéletesek. Vagyis vagy a tervnek megfelelő a korrekciós lemez, vagy nem. Nincs lehetőség az optikák áthelyezésére, hogy finomítani lehessen. Persze, hogy konkrétan ennél a márkánál "mekkora a szórás" tubusonként, azt nem tudom.)
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.03.09. 14:38

Sidius írta:Ez amit Levente emleget, hogy a gyárban összeválasztják az optikai elemeket, minden számítás szerint így kéne, hogy legyen. Engem pl. érdekelne, hogy tényleg ezt teszik-e? Nem sok katadioptrikust próbáltam eddig, de egy (nem Celestron márkájú) 250-es nagyon megmaradt az emlékezetemben a katasztrofális képalkotásával, és akkoriban sokszázezres árával.

Amit tudok, hogy a korr. lemezt forgatják a tengelye körül, hogy optimális korrekciót adjon a főtükörrel együtt, ill. - ebben nem vagyok annyira biztos - az egyes főtükröket ill. korr. lemezeket "próba-szerencse" alapon párosítgatják, nem véletlenszerűen pakolják egybe. (Legalábbis a Celestronok esetében.)

Pár éve egy C8 tubust interferométerrel bemérettem, elég jó optikája volt, a komplett rendszer esetén 94% körüli strehl értékkel.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
atiacs
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011.06.13. 21:38

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: atiacs » 2018.03.09. 22:28

Köszönöm mindenkinek a segítségét!
Megpróbálok a gyártónál érdeklődni, majd irok, hogy mire jutottam.
Üdv mindenkinek, és köszi mégegyszer!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.03.10. 09:38

SzarkaLevente írta:Amit tudok, hogy a korr. lemezt forgatják a tengelye körül, hogy optimális korrekciót adjon a főtükörrel együtt, ill. - ebben nem vagyok annyira biztos - az egyes főtükröket ill. korr. lemezeket "próba-szerencse" alapon párosítgatják, nem véletlenszerűen pakolják egybe. (Legalábbis a Celestronok esetében.) ...


A Meade kezdetben Amerikából jó minőséget produkált, de - ismereteim szerint - a "kínai időkben" már nem figyelt erre. Csak összerakták a távcsövet, mint egy betonkeverőt. :mrgreen:

Az akkori európai disztribútoruk, a Meade Europe (régi-új nevén: Bresser) viszont megtette ezt - de nem csak az összeforgatást, hanem a cserélgetést is. Az ottani ismerősöm mondta, hogy "nincs pofájuk" Európában gyári állapotukban a vevő kezébe adni. Ez azért elég sokat elmond...

(A Celestron-ról semmit sem tudok, de erősen kétlem, hogy ott más világ lenne... De reménykedjünk, hogy az a kínai nem ez a kínai. :lol: Mindazonáltal a régi Celestron-ok legendás minőséget tudtak; a maiakról viszont nem szól a fáma. 8-) )

Azóta annyi változott (túl azon, hogy már nem ők a Meade itteni disztribútorai), hogy már nincs kapacitásuk a kínai szarok eladás előtti rendbetételére, inkább csak eladják úgy, ahogy érkezett, és ha reklamálnak a vevők, szó nélkül cserélik. (Hogy a visszavettnek mi lesz a sorsa, azt nem kérdeztem... :? De szerintem egyszerűen visszalapátolják a szart a lóba. :lol: )

Amikor a közelmúltban meghívtak a cég (Bresser) alapításának 60. évfordulóján rendezett ünnepségre, a kínai partnercégük tulajdonosa a beszédében elmondta, hogy akkor kezdték megtanulni, hogy Európában a minőség "kiemelten fontos", amikor egy egész konténernyi binokulárt visszaküldtek nekik a németek, mert rozsdás csavarokkal érkeztek. Remélem érthető: nem a Strehl-lel volt probléma, addig el se jutott az ellenőrzés... (bár jó eséllyel megbukott volna), hanem már az anyagfelhasználásnál megbukott. Merthogy Európában "kiemelten fontos" a minőség, azaz ne legyen rozsdás az új csavar... Ezek még itt tartanak!!! A kínaiak fényévekre vannak az európai gondolkodásmódtól. Nem állítom, hogy nem közelednek, mert egy-két évtizede még parszekekre voltak. :mrgreen:

Pl. ezért is vagyok Losmandy-párti; azt mindig is az USA-ban gyártották, ráadásul tök versenyképes áron!!!
Kár, hogy optikákkal nem foglalkoznak... :(


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2018.03.10. 10:03-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.10. 10:00

Hát igen. Ez a profi és az amatőr közötti különbség. Ha nem lenne kinadolog, ma biztos, hogy nem lenne SW ED-m, SW 3EQ-m, talán még a Fórumon sem szerepelnék (remélem hiányolnátok..) szóval nem lennék csillagászamatőr. Ki a csoda költene annyit ilyesmire a mai netes időben. Leadva Kinának, drágán nem volt annyi kereslet. Kész.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.03.10. 10:08

géza írta:Hát igen. Ez a profi és az amatőr közötti különbség. ...


Hogy jön ez ide???
Az utakon sem csak Mercik szaladgálnak, Suzukikkal még többen közlekednek. (Igaz, az legalább japán, nem kínai... :? )


MDA

u.i.: ezek szerint a kínai proletariátus globál-tőke általi kizsákmányolását népszerűsíted, miközben pl. Spanyolországban óriási munkanélküliség van!!! Milyen rebellis nézeteket vallasz te? :lol:
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.10. 10:49

Hi....krokodilkönnyek. Egyformán használjuk a kor áldásait. Még itt ezt a kérdés feleleket.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”