Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.12. 08:54

snake írta:
2020.06.11. 12:56
...az 57,3 osztó az vajon miből jön?...
Egy tárgy a méretének 57,3-szeres távolságából látszik 1 fokos szög alatt.
Ha ívpercben akarsz számolni, akkor 57,3x60=3438-cal, ha ívmásodpercben, akkor 57,3x60x60=206280-nal tedd.

Létezik egy elegáns képlet, amely néhány összefüggésre rávilágít:
Valódi látószög (fok)=(okulár "field stop"/objektív fókusza)x57,3

Itt nagyon sok hasznos infót olvashatsz (többek között a fenti képletet is):

https://www.handprint.com/ASTRO/ae3.html#optmag

János már megosztotta a kilépő pupillára vonatkozó képletet, azonban ezenkívül van még egy összefüggés, amivel nagyon gyorsan összeállíthatod fejben az okulárkészletedet.

Kp=fo/Fa

ahol Kp=kilépő pupilla, fo=okulár fókusza, Fa=távcső fókuszaránya, vagy nyílásviszonya, fényereje, kinek hogy tetszik. Esetedben ez utóbbi kerekítve 12.
A képletből adódik a fo=Kp*Fa. De mi ennek a gyakorlati haszna?

Először is érdemes áttekinteni azokat a nagyításokat, amelyek valami miatt nevezetesek:

1. Legkisebb értelmes nagyítás=obj.átmérő mm-ben/a sötétben kitágult pupillánk átmérője mm-ben (a kilépő pupillával megegyezik). Ha az utóbbit 6 mm-nek vesszük, akkor nálad ez a nagyítás 21,17x-es lenne, de ezt ugyebár a vékonyka kihuzat miatt, ill. amiatt, hogy nem hemzsegnek a piacon 70 mm fókuszú okulárok, nehezen elérhető. (fo=Kp*Fa, azaz 6*12=72.)

2. Hasznos nagyítás alatt azt értjük, amikor minden részlet előjön, amit a távcső felbontani képes. Ez kb. az objektív átmérőjének (mm-ben! (a továbbiakban D)) a fele (D/2), János képletéből adódóan (Kp=D/N) 2 mm-es kilépő pupillát eredményez. Ez az a nagyítás, amikor az Airy-korong kiterjedtnek, azaz korongnak kezd látszani. fo=Kp*Fa, vagyis 2*12=24 mm fókuszú okulárral éred el ezt.

3. "D"-nagyítás, amikor az Airy-korong és az első diffrakciós gyűrű közötti "rés" láthatóvá válik. Esetedben 127x-es, a Kp=1 mm. fo=Kp*Fa, azaz 1*12=12 mm=es okulárral éred el ezt.

4. A 2*D nagyítás a távcsöved maximális értelmes nagyítása, nálad 254x-es. A Kp=0,5 mm; 0,5*12=6 mm fókuszú okulárral éred el ezt. Ha a 0,5 mm-es kilépő pupillát tovább csökkented, lehet, hogy zavaróvá válnak a szemtestben lévő "úszók" léte, ez egyénfüggő. Ehhez a nagyításhoz nyugodt légkör és jó optika kell.

Természetesen nem muszáj pont ezeket megcéloznod, csak érdemes tisztában lenni ezekkel az "állomásokkal", hogy tudd, mire számíthatsz. A fenti egyszerű képlettel könnyedén rálátsz, milyen fókuszú okulárokat érdemes választanod. Pl. én leginkább a D és a 2D nagyítás között szeretem nézni a közelebbi gömbhalmazokat, mert a távcső már bontja a csillagokat, de még viszonylag pontszerűek maradnak. Ez persze az egyéni ízléstől függ, így mindenki kialakíthatja a saját okulárkészletét. Érdemes végiggondolni, melyik okulárral milyen típusú objektumokat néznél és aszerint választani okulártípust, fókuszt, látómezőt...

Remélem, ez nem volt túl sok egyszerre... :oops: :)

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.06.12. 10:35

Köszi András, hasznos összefoglaló, nem csak kezdőknek.
Lehet hogy ki is üti a biztit a doktor Úrnál, hogy nem csak mindentlátó vagy, hanem mindent tudó is :D

Csaba
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.12. 10:58

pisza írta:
2020.06.12. 10:35
Köszi András, hasznos összefoglaló, nem csak kezdőknek.
Lehet hogy ki is üti a biztit a doktor Úrnál, hogy nem csak mindentlátó vagy, hanem mindent tudó is :D

Csaba
Igen, ez így van, éppen erre gondoltam én is. De elgondolkodtam azon is, hogy miért?
Valahol igaza van, mert én magam sem tudom, hogy miért kellett kimásolni most ide a Wikipédiát, vagy bármi mást.
Engem is leosztott ezért legutóbb, de értem az álláspontját. Nem helyes olyan színben feltüntetni magunkat, mintha professzorok lennénk, azért, hogy pozitív kommenteket gyűjtsünk, mert mi is az internetről halásszuk le ezeket az információkat. (Érzed ezt te is, ezért írtad le a mostani megjegyzésed). A magam részéről megpróbálok önmérsékletet mutatni ezen a téren, és hasonlóan a német fórumhoz többet írok majd a saját tapasztalataimról, a mások által publikált dolgokat nem próbálom úgy előadni, mintha a sajátom lenne. Elég egy célirányos link néhány segítő célzással. Igen, hamar válhatunk önjelölt huszárokká, ahogyan írja. Nem gondolom amúgy, hogy mindenkor igaza lenne, mert például hiányolom, hogy csak kriikát fogalmaz meg, valamint meg lehet beszélni normálisan is a dolgokat személyeskedés nélkül. Tudom, hogy sokat mutatta magát régen a Meteorban, nem is kell állandóan bizonyítania az embernek, de segítő jelleggel a tapasztalatokat át lehet adni.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.12. 12:56

Nem másoltam semmit, csak hát az ember infódömpingbe ütközik a neten - közöttük tévhitekbe is - és nem könnyű elsőre kiválogatni az egyszerűen használhatóakat. Ehhez nekem évek kellettek, közben sok olyan összefüggésre is rájöttem, amikkel máshol egyelőre nem találkoztam. Úgy gondolom azért van ez a fórum, hogy a saját tapasztalataink megosztása mellett segítsünk egymásnak kidomborítani a lényeget.

Vagy pedig ezentúl csendben leszek, hiszen "guglizni" úgyis mindenki tud. Ha a többség így óhajtja, fejet hajtok és távozok.

Sándor, te lehet, hogy régi motorosként unod már ezeket az infókat, de lehet, hogy "snake" számára hasznosak lehetnek, ezt döntse el ő.

Nem hajtok senki elismerésére, csak futottam már életemben pár üres kört, amiket megspórolhattam volna a megfelelő, hiteles infók birtokában.

Lehet úgy is hozzáállni, hogy hagyjuk, hadd fusson más is, aztán pedig egy jót röhögünk rajta; de nekem ehhez nincs gyomrom...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.12. 13:31

Lovász András írta:
2020.06.12. 12:56
Ha a többség így óhajtja, fejet hajtok és távozok.
Nem a te hibád ez, András. Te ilyen típus vagy. Soha nem fogod ezt megérteni.
Ha értenéd, az idézett mondatot sem írtad volna le.

A magam részéről nem is értem, hogy miért erre a következtetésre lyukadtál ki.
Senki nem akarja és nem is tett erre célzást.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2020.06.12. 15:19-kor.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.12. 14:43

mizar írta:
2020.06.12. 10:58
... Valahol igaza van, mert én magam sem tudom, hogy miért kellett kimásolni most ide a Wikipédiát, vagy bármi mást. ...
Kegyetlenül nincs igaza!!! Sőt, kifejezetten káros lenne az a mentalitás!!!
Ha úgy gondolkoznánk, akkor a "Tanácskérés" topic-ban mindenki azt a választ kapná, hogy "keress rá a neten" és be is lehetne zárni a témát.

A tanácsok egy - több-kevesebb - része saját tapasztalásból ered, egy másik része pedig tanult tudásból. Hogy e második rész honnan származik, az közömbös; lehet valamilyen iskolában szerzett tudás, egy szakkörben, vagy közös észlelések, beszélgetések alkalmával mástól átvett tudás, de származhat a netről, pl. a Wikipédiáról is (bár talán ez a legbizonytalanabb). Jómagam - ha csak tehetem - meg is jelölöm a netes forrást, ha onnan vettem a segítséget (pl. egy optikai törvény vagy éppen egy távcső működésének szemléltetésére); de ez miért baj?

A fórum lényege, hogy segítsük egymást, főleg a kezdőket; és ne csesszük le őket, mondván, hogy "ezt magad is megnézhetted volna a wiki-n".
Ha valaki segít a másiknak, adott esetben többlet tapasztalatával vagy tudásával, akkor miért kell lefikázni??? Hiszen pont ezért működik a fórum!!! Ha jót mond, helyesen érvel, akkor miért kell "önjelölt zsenizni"? Csak arra kell figyelni, hogy helytelen, pontatlan információk ne kerülhessenek fel ide helyreigazítás nélkül. (Bocsánat, hogy megint saját példámat hozom fel: amikor valami olyat írok, amiben nem vagyok teljesen biztos, azt mindig jelezni szoktam.)

Ez a társaság itt - még ha kis létszámú is - (nagyrészt) virtuális, de "BARÁTI". Nincs verseny, hogy ki tölt fel több észlelést, meg ki lát meg szorosabb kettősöket ugyanolyan távcsővel, stb. Az égnézés öröme, és a világmindenség iránti érdeklődés köti össze az itteni embereket. (Régebben létezett is egy Csillagászat Baráti Köre - alias CsBK, nagyon találó volt a név: https://hu.wikipedia.org/wiki/Csillag%C ... _K%C3%B6re)
De nem is kell ehhez több.


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2020.06.12. 15:12-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.12. 15:00

Attila írta:
2020.06.12. 14:43

Ha valaki segít a másiknak, adott esetben többlet tapasztalatával vagy tudásával, akkor miért kell lefikázni???

MDA
Egyáltalán nem kell, és nem is erről szól ez az egész. Nem kell kisarkítani sem, és általánosítani sem.
A CsBK nagyon jó volt. Tagja voltam, imádtam lapozgatni a Föld és ég újságot.
Avatar
szoja
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2018.04.10. 19:48

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: szoja » 2020.06.12. 22:22

Attila írta:
2020.06.12. 14:43
Ez a társaság itt - még ha kis létszámú is - (nagyrészt) virtuális, de "BARÁTI". Nincs verseny, hogy ki tölt fel több észlelést, meg ki lát meg szorosabb kettősöket ugyanolyan távcsővel, stb. Az égnézés öröme, és a világmindenség iránti érdeklődés köti össze az itteni embereket.
Erre van egy jó idézet egy itt mindenki által tisztelt személytől, nem is kell többet mondani: "Az égbolt mindenkié". És ennél többre szerintem nincs is itt szüksége egy összetartó közösségnek.
Fehér Tamás
Explore Scientific 102/714 CF APO
Olympus DPS-I 10x50
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2020.06.13. 18:07

lenne egy kérdésem. a tubusom kihuzatának a végén az adapter két csavarral rögzíti az okulárt. le akarom cserélni szorító gyűrűs kivitelre. 2"-ban létezik ilyen, vagy házilag kell megoldani?
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
snake
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2020.04.28. 19:15

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: snake » 2020.06.13. 19:33

Lovász András írta:
2020.06.12. 08:54
snake írta:
2020.06.11. 12:56
...az 57,3 osztó az vajon miből jön?...
Egy tárgy a méretének 57,3-szeres távolságából látszik 1 fokos szög alatt.
Ha ívpercben akarsz számolni, akkor 57,3x60=3438-cal, ha ívmásodpercben, akkor 57,3x60x60=206280-nal tedd.

Létezik egy elegáns képlet, amely néhány összefüggésre rávilágít:
Valódi látószög (fok)=(okulár "field stop"/objektív fókusza)x57,3

Itt nagyon sok hasznos infót olvashatsz (többek között a fenti képletet is):

https://www.handprint.com/ASTRO/ae3.html#optmag

János már megosztotta a kilépő pupillára vonatkozó képletet, azonban ezenkívül van még egy összefüggés, amivel nagyon gyorsan összeállíthatod fejben az okulárkészletedet.

Kp=fo/Fa

ahol Kp=kilépő pupilla, fo=okulár fókusza, Fa=távcső fókuszaránya, vagy nyílásviszonya, fényereje, kinek hogy tetszik. Esetedben ez utóbbi kerekítve 12.
A képletből adódik a fo=Kp*Fa. De mi ennek a gyakorlati haszna?

Először is érdemes áttekinteni azokat a nagyításokat, amelyek valami miatt nevezetesek:

1. Legkisebb értelmes nagyítás=obj.átmérő mm-ben/a sötétben kitágult pupillánk átmérője mm-ben (a kilépő pupillával megegyezik). Ha az utóbbit 6 mm-nek vesszük, akkor nálad ez a nagyítás 21,17x-es lenne, de ezt ugyebár a vékonyka kihuzat miatt, ill. amiatt, hogy nem hemzsegnek a piacon 70 mm fókuszú okulárok, nehezen elérhető. (fo=Kp*Fa, azaz 6*12=72.)

2. Hasznos nagyítás alatt azt értjük, amikor minden részlet előjön, amit a távcső felbontani képes. Ez kb. az objektív átmérőjének (mm-ben! (a továbbiakban D)) a fele (D/2), János képletéből adódóan (Kp=D/N) 2 mm-es kilépő pupillát eredményez. Ez az a nagyítás, amikor az Airy-korong kiterjedtnek, azaz korongnak kezd látszani. fo=Kp*Fa, vagyis 2*12=24 mm fókuszú okulárral éred el ezt.

3. "D"-nagyítás, amikor az Airy-korong és az első diffrakciós gyűrű közötti "rés" láthatóvá válik. Esetedben 127x-es, a Kp=1 mm. fo=Kp*Fa, azaz 1*12=12 mm=es okulárral éred el ezt.

4. A 2*D nagyítás a távcsöved maximális értelmes nagyítása, nálad 254x-es. A Kp=0,5 mm; 0,5*12=6 mm fókuszú okulárral éred el ezt. Ha a 0,5 mm-es kilépő pupillát tovább csökkented, lehet, hogy zavaróvá válnak a szemtestben lévő "úszók" léte, ez egyénfüggő. Ehhez a nagyításhoz nyugodt légkör és jó optika kell.

Természetesen nem muszáj pont ezeket megcéloznod, csak érdemes tisztában lenni ezekkel az "állomásokkal", hogy tudd, mire számíthatsz. A fenti egyszerű képlettel könnyedén rálátsz, milyen fókuszú okulárokat érdemes választanod. Pl. én leginkább a D és a 2D nagyítás között szeretem nézni a közelebbi gömbhalmazokat, mert a távcső már bontja a csillagokat, de még viszonylag pontszerűek maradnak. Ez persze az egyéni ízléstől függ, így mindenki kialakíthatja a saját okulárkészletét. Érdemes végiggondolni, melyik okulárral milyen típusú objektumokat néznél és aszerint választani okulártípust, fókuszt, látómezőt...

Remélem, ez nem volt túl sok egyszerre... :oops: :)

Üdv, András
Üdv!
Köszönöm a segítséget! Járatlan vagyok a témában, ezért nagyon jók ezek az infók.
Igen, biztos magamtól is túrhatnám a netet, de azt hiszem egy év tanulás kellene, hogy egyáltalán tudjam, mire kell rákeresnem. Ennyi időt nem szeretnék rászánni , mert belemerülni a témába annyira nem akarok. Elég elfoglalt emberke vagyok, pusztán arra vágyom, hogy néha belekukkantsak a távcsőbe, hol földi, hol égi célpontokat nézegetve. Az ehhez szükséges hardverek összevásárlásakor pedig nem baj, ha nem kidobott pénz lesz egy-egy alkatrészre kiadott összeg.
Szóval még egyszer köszönöm a segítséget, tanácsokat!
Egy pár kérdésem nyilván lesz még a közeljövőben, remélem nem a guglijavaslat lesz a tanács. :)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”